Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Θαλασσινό νερό - Γενικά (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=9)
-   -   Να το προσπαθήσω???? (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=79043)

stanlee 28-03-14 20:10

Να το προσπαθήσω????
 
Καλημέρα σε όλη την παρέα!!!
Μετά από ένα καφεδάκι με τον Σπύρο(Κουραμπιες) μου μπήκαν ιδέες!!!
Λοιπόν μπαίνω κατευθείαν στο θέμα....
Έχω στην κατοχή μου ένα κύβο 55 λίτρα μικτά και σκέφτομαι για nano reef με μαλακά κοραλάκια και καμια sexy srim ίσως και κανα κλουν...Διάβασα άρα πάρα πολύ όλα τα θέματα αλλά μπερδεύτηκα λίγο....
Ρωτώ λοιπόν αν χρειάζεται σκίμερ σ αυτά τα λίτρα και αν ναι πιο προτείνετε???
Από φίλτρο έχω το eheim 2213 αλλά σκέφτομαι να κάνω sub 70 λίτρων για ν ανεβάσω τα λίτρα τι λέτε???
Από βράχο και αραγωνίτη τι να κάνω???
Από φωτισμό έχω κρεμαστό φωτιστικό με 2 τ5 24βαττ έκαστη αλλά τι λάμπες χρειάζεται???
Θέρμανση-ψύξη είμαι οκ με jagger 150 σε stc και 2 κρεμαστά ανεμηστηράκια...
Wave maker πόσους και ποιους???
Και αυτόματη αναπλήρωση(και ένα σχεδιάγραμμα για τη συνδεσμολογία και τον τρόπο λειτουργίας)????

Τα φώτα σας οι αλμυροί γιατί είμαι στα σκοτάδια......Ευχαριστώ εκ τον προτέρων και συγνώμη αν σας κουράζω μιας και τα χετε πει άπειρος φορές....
-------------------------
????
:smt041

nazgul 28-03-14 20:25

Για τα αλατια δεν μπορω να σε βοηθησω, δεν ειμαι σχετικος.
Αλλα μπορω να σου δωσω μια συμβουλη: καψε τις κακες παρεες! :D

stanlee 28-03-14 20:32

....
 
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από nazgul (Μήνυμα 830247)
Για τα αλατια δεν μπορω να σε βοηθησω, δεν ειμαι σχετικος.
Αλλα μπορω να σου δωσω μια συμβουλη: καψε τις κακες παρεες! :D

axaxaxaxa Ο Σπύρος δεν φταίει εγώ έριξα την ιδέα...:D:D:D

madfdg 29-03-14 06:17

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από stanlee (Μήνυμα 830146)
Καλημέρα σε όλη την παρέα!!!
Γειάαααα:D
Μετά από ένα καφεδάκι με τον Σπύρο(Κουραμπιες) μου μπήκαν ιδέες!!!
Κακές παρέες .......:smt106
Λοιπόν μπαίνω κατευθείαν στο θέμα....
Έχω στην κατοχή μου ένα κύβο 55 λίτρα μικτά και σκέφτομαι για nano reef με μαλακά κοραλάκια και καμια sexy srim ίσως και κανα κλουν...Διάβασα άρα πάρα πολύ όλα τα θέματα αλλά μπερδεύτηκα λίγο....
Μια χαρά τα λίτρα για nano!Όχι μαλακά κοράλια γιατί πιάνουν πολύ χώρο σύντομα και δεν είναι και τα ομορφότερα.Μπορείς να φτιάξεις ένα πολύχρωμο κήπο απο ζωάνθους και μερικά lps, για τα ζωντανά που αναφέρεις no problem
Ρωτώ λοιπόν αν χρειάζεται σκίμερ σ αυτά τα λίτρα και αν ναι πιο προτείνετε???
Από φίλτρο έχω το eheim 2213 αλλά σκέφτομαι να κάνω sub 70 λίτρων για ν ανεβάσω τα λίτρα τι λέτε???
+1000 για το sump (το καλύτερο που έχεις να κάνεις) και αν το κάνεις μπορείς εκεί μέσα να χωρέσεις ένα skimmer για τα λίτρα σου ή ακόμα καλύτερα να φτιάξεις ένα ats ;) Το 2213 δεν θα το χρειαστείς με το sump!
Από βράχο και αραγωνίτη τι να κάνω???
Ψόφιο αραγωνίτη και ψόφιο βράχο αν θέλεις να μην έχεις προβλήματα με pest, χρειάζεται υπομονή όμως στο στρώσιμο!
Από φωτισμό έχω κρεμαστό φωτιστικό με 2 τ5 24βαττ έκαστη αλλά τι λάμπες χρειάζεται???
Μια 10-14κ και μια ακτινική σε καλύπτουν για το βασικό φάσμα, αργότερα μπορείς να ψαχτείς περισσότερο
Θέρμανση-ψύξη είμαι οκ με jagger 150 σε stc και 2 κρεμαστά ανεμηστηράκια...
Μια χαρά
Wave maker πόσους και ποιους???
Με 2-3 koralia nano (http://www.igna.gr/index.php/compone...etail?Itemid=0) θα είσαι μια εντάξει, μην πέσεις στη παγίδα του 1 δυνατού κυκλοφορητή γιατί δεν θα μπορέσεις να κατευθύνεις σωστά την ροή μέσα στο ενυδρείο!
Και αυτόματη αναπλήρωση(και ένα σχεδιάγραμμα για τη συνδεσμολογία και τον τρόπο λειτουργίας)????

Τα φώτα σας οι αλμυροί γιατί είμαι στα σκοτάδια......Ευχαριστώ εκ τον προτέρων και συγνώμη αν σας κουράζω μιας και τα χετε πει άπειρος φορές....
-------------------------
????
:smt041

Καλωσήρθες στα αλάτια;)

stanlee 29-03-14 09:44

....
 
Ευχαριστώ πολύ φίλε μου για τις πληροφορίες....
Και τώρα ξεκινάει το ψάξιμο για τον εξοπλισμό....

Το ats τι είναι ακριβός????:confused:

madfdg 29-03-14 11:16

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από stanlee (Μήνυμα 830304)
Ευχαριστώ πολύ φίλε μου για τις πληροφορίες....
Και τώρα ξεκινάει το ψάξιμο για τον εξοπλισμό....

Το ats τι είναι ακριβός????:confused:

Τπτ, να είσαι καλά!
https://www.google.gr/search?q=ats&o...f+scrubber+diy

Παναγιώτης Κ 29-03-14 16:35

Καλώς ήρθες στα αλάτια!
Στα είπε όλα ο Κώστας πολύ ωραία!
Να συμπληρώσω ότι για σκίμμερ αν βάλλεις σαμπ πολύ καλή επιλογή είναι το tunze 9002.
Όπως επίσης και αυτόματη αναπλήρωση δες της ww, ή απο ebay, ή απο εξωτερικό(fish street, reefshops κλπ).

stanlee 29-03-14 19:01

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Παναγιώτης Κ (Μήνυμα 830350)
Καλώς ήρθες στα αλάτια!
Στα είπε όλα ο Κώστας πολύ ωραία!
Να συμπληρώσω ότι για σκίμμερ αν βάλλεις σαμπ πολύ καλή επιλογή είναι το tunze 9002.
Όπως επίσης και αυτόματη αναπλήρωση δες της ww, ή απο ebay, ή απο εξωτερικό(fish street, reefshops κλπ).

Καλώς σας βρήκα τους θαλασσινούς :D:D:D
Για σκίμερ στο tunze 9002 έχω καταλήξει και για αναπλήρωση το ψάχνω ακόμα...
Το ats είναι απαραίτητο???
Ζωντανό βράχο να μη βάλω καθόλου???
Από αναλώσιμα αλάτια,υγρά-ζουμιά,τεστ πια προτείνεται απ τη πείρα σας???
Και μία χαζή ερώτηση...οι ζωοανθοί και τα lps πως τρέφονται ρίχνεις κάτι στο νερό???
-------------------------
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από madfdg (Μήνυμα 830313)

Ευχαριστώ πάρα πολύ για τις πληροφορίες!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! !

madfdg 29-03-14 20:39

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από stanlee (Μήνυμα 830360)
Καλώς σας βρήκα τους θαλασσινούς :D:D:D
Για σκίμερ στο tunze 9002 έχω καταλήξει και για αναπλήρωση το ψάχνω ακόμα...
Το ats είναι απαραίτητο???
Θα διαλέξεις 1 απο τα 2 και όχι και τα 2 μαζί, η τελευταία τάση της "μόδας" λέει ats για πολλούς λόγους (δεν δύναμαι να στους αναλύσω απο εδώ παρά face 2 face :D)
Ζωντανό βράχο να μη βάλω καθόλου???
Πάλι η επιλογή είναι δική σου, συνήθως μαζί με τον ζωντανό βράχο έρχονται αρκετοί ανεπιθύμητοι οργανισμοί (pests) απο τους οποίους δεν γλυτώνεις εύκολα!
Από αναλώσιμα αλάτια,υγρά-ζουμιά,τεστ πια προτείνεται απ τη πείρα σας???
Αλάτι ΙΜΗΟ tropic marin pro reef ή κάτι αντάξιο , τεστ Salifert (για αρχή θα πάρεις Ph, No3, Kh, Po4, αργότερα θα χρειαστείς Ca, Mg αν το πάς για reef), υγρά κτλ θα τα πούμε εν καιρό, για αρχή καλό αλατάκι και νερό όσμωσης
Και μία χαζή ερώτηση...οι ζωοανθοί και τα lps πως τρέφονται ρίχνεις κάτι στο νερό???
Δεν υπάρχουν χαζές ερωτήσεις παρά μόνο χαζές απαντήσεις ;)
οι ζωανθοί και τα lps "τρέφονται" βασικά από το φώς και κάποια ιχνοστοιχεία που εμπεριέχονται στο καλό αλάτι, υπάρχουν βέβαια και κάποια υγρά που τους δίνουν το κάτι παραπάνω.

-------------------------


Ευχαριστώ πάρα πολύ για τις πληροφορίες!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! !

Να είσαι καλά!:)

stanlee 29-03-14 20:44

....
 
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από madfdg (Μήνυμα 830373)
Να είσαι καλά!:)

Από βδομάδα ξεκινάω το project αλλά έχω ακόμα πολύ διάβασμα και σίγουρα πολλές ερωτήσεις!!!
Και πάλι πολλά ευχαριστώ για τις πολύτιμες πληροφορίες!!!


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 21:38.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01644 seconds with 10 queries