Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Αρχάριοι γλυκού νερού (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=34)
-   -   Γεννησαμε SOS (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=78712)

yamahaR1 15-03-14 15:48

Γεννησαμε SOS
 
Γεια σας και παλι παιδια! το πρωι ειχαμε γεννες στο σπιτι. το ζευγος black molly που εχουμε απεκτησε 19 μικρα. ευτυχως τα προλαβαμε πριν φαγωθουν απο τους μεγαλους καθως η μαμα ηταν εκτος γεννηστρας. τα μικρα τα πιασαμε με την αποχη και τα βαλαμε στην γεννηστρα. τα ταισαμε με τροφη της tropical Microvit basic. περα απο εκει ομως δεν εχουμε ιδεα για το τι αλλο να κανουμε. με τι να τα ταιζουμε εκτος αυτης της τροφης οπως και για ποσο διαστημα θα πρεπει να μεινουν εκει. ευχαριστω πολυ για το χρονο σας!

ilias ts 15-03-14 16:30

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από yamahaR1 (Μήνυμα 827636)
Γεια σας και παλι παιδια! το πρωι ειχαμε γεννες στο σπιτι. το ζευγος black molly που εχουμε απεκτησε 19 μικρα. ευτυχως τα προλαβαμε πριν φαγωθουν απο τους μεγαλους καθως η μαμα ηταν εκτος γεννηστρας. τα μικρα τα πιασαμε με την αποχη και τα βαλαμε στην γεννηστρα. τα ταισαμε με τροφη της tropical Microvit basic. περα απο εκει ομως δεν εχουμε ιδεα για το τι αλλο να κανουμε. με τι να τα ταιζουμε εκτος αυτης της τροφης οπως και για ποσο διαστημα θα πρεπει να μεινουν εκει. ευχαριστω πολυ για το χρονο σας!

Καταρχήν, δεν υπάρχει κανένας λόγος πανικού. Οι γονείς θα γεννησουν ξανά και ξανά. Στο ενυδρειο υπάρχουν φυτά; Πάρα πολύ καλή τροφή για τα νεογεννητα είναι η νεοεκολαυθησα αρτεμια. Χρειάζεται μια κάποια διαδικασία, άλλα είναι καταπληκτική ως τροφή. Εγώ τη χρησιμοποιώ σχεδόν σε όλα μου τα ψάρια και ανεξάρτητα ηλικίας.

yamahaR1 15-03-14 17:18

υπαρχει ενα φυτο αλλα δεν νομιζω να επιβιωσουν εκει γιατι ειναι ακομα μικρο.
ποσο πρεπει να μεινουν εκει (γεννηστρα) ωστε να μην τα τρωνε τα μεγαλα?

vasilhs 15-03-14 17:59

φιλε μου καλησπερα...στην γενηστρα πρεπει να μηνουν περιπου 3 εβδομαδες οσπου να μεγαλοσουν λιγο...ταιζε με την τροφουλα καθος κ τριμενα πολυ τριμενα φλεικς κ ολα θα πανε καλα να σου ζησουν!

yamahaR1 15-03-14 18:17

ευχαριστω πολυ! ξερετε μηπως ποσσες φορες το χρονο γεννουν τα molly και ποσο διαρκεια κραταει η κυηση?

ChocolatePuma 15-03-14 18:32

Εγώ προσωπικά δεν χρησιμοποιώ ποτέ γεννηστρα - Εφόσον επέλεξες να τα μεταφέρεις σε γεννήστρα, λόγω του συχνού ταίσματος που πρέπει να κάνεις, θα πρέπει να αυξήσεις και τις αλλαγές νερού. Ειναι καλό να μετράς το νερό ειδικά αν έχεις βαρύ χέρι στο τάισμα ;)

Με αρκετά φυτά επιφάνειας (κερατοφυλλο, φακή κλπ) ,έχεις καλύτερα αποτελέσματα από ότι με τη γεννήστρα

Τα μικρά, μέχρι να καταναλώσουν τον λεκιθικό σάκο, θα παραμένουν ακίνητα στον βυθό. Μετά αρχίζουν τις βόλτες για αναζήτηση τροφής
Μια χαρά τροφή ειναι τα φυλλαράκια, τα οποίαθα πρέπει να τρίβεις όσο περισσότερο μπορείς

yamahaR1 15-03-14 18:39

ειμουν τυχερος γιατι αυτη γεννησε το βραδι που το φως ηταν κλειστο. εγω τα ειδα το πρωι μολις ανοιξα τα φωτα και αυτα εκαναν βολτες ηδη. κατα τυχη δεν τα εφαγαν τα αλλα.

vasilhs 15-03-14 20:01

ετσι ειχα ανχοθη κ εγω στην πρωτη γεννα!αντε κ παλι να σου ζησουν!ταιζε 2-3 φορες την μερα τα μικρα απο λιγο ομως κ μετρησεις οπως ειπε ο σακης!κ ολα θα νε οκ!

redman 15-03-14 21:16

μπραβο! εμενα ακομα να γεννησουν τα δικα μου μολλυ και πλατι(ενα μηνα κοντα τωρα)
εχω ενα ζευγος ballon molly, φοβερο! ελπιζω αυτο να μου γεννησει!

tsala 15-03-14 21:42

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από redman (Μήνυμα 827699)
εχω ενα ζευγος ballon molly, φοβερο! ελπιζω αυτο να μου γεννησει!

"Την δυσμορφία αυτή διακρίνει ατροφική σπονδυλική στήλη, με αποτέλεσμα το ψάρι να έχει το μισό από το κανονικό του μήκος, με υπερυψωμένο και πιο στρογγυλό σώμα. Πέρα από το γεγονός ότι δεν υπάρχει τίποτα το «ωραίο» σε αυτήν την «ποικιλία», το ψάρι έχει μόνιμα προβλήματα κολύμβησης και περιορισμένη ζωή."

http://www.tolibra.com/test/DyedFish.htm

Επισεις ΟΛΑ τα ζωοτοκα πανε σε χαρεμια (1 αρσενικο - 3 θυληκα) και οχι σε ζευγαρια.

ilias ts 16-03-14 11:04

Mollies και platies δεν υβριδιζουν;

yamahaR1 16-03-14 21:55

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από tsala (Μήνυμα 827702)
"Την δυσμορφία αυτή διακρίνει ατροφική σπονδυλική στήλη, με αποτέλεσμα το ψάρι να έχει το μισό από το κανονικό του μήκος, με υπερυψωμένο και πιο στρογγυλό σώμα. Πέρα από το γεγονός ότι δεν υπάρχει τίποτα το «ωραίο» σε αυτήν την «ποικιλία», το ψάρι έχει μόνιμα προβλήματα κολύμβησης και περιορισμένη ζωή."

http://www.tolibra.com/test/DyedFish.htm

Επισεις ΟΛΑ τα ζωοτοκα πανε σε χαρεμια (1 αρσενικο - 3 θυληκα) και οχι σε ζευγαρια.

Ναι μου το ειχατε ξαναπει αυτο σε προηγουμενο ποστ, απλα περιμενα να στρωσει το ενυδρειο (την πατησα οπως οι περισσοτεροι που πρωτα αγορασαν και μετα διαβασαν)για να του βαλω κι αλλα ψαρακια.
-------------------------
Ευχαριστω πολυ ολους σας για την κατανοηση!!!!!!!

tsala 16-03-14 22:59

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από ilias ts (Μήνυμα 827765)
Mollies και platies δεν υβριδιζουν;

οχι, ανοικουν σε αλλο γενος..


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 07:25.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01643 seconds with 10 queries