Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=19)
-   -   Προβλημα(?) με συστημα co2. (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=78278)

sarpijk 27-02-14 00:21

Προβλημα(?) με συστημα co2.
 
Παιδια σημερα γυρισα απο τη δουλεια και ειδα οτι δεν λειτουργουσε το co2 στο ενυδρειο. Τα μανομετρα δειχνουν οτι η μπουκαλα δεν ειναι αδεια. Τα αφαιρεσα και βγηκα στο μπαλκονι με τη μπουκαλα. Ανοιξα τη στροφιγγα και αρχισε να βγαζει οποτε θεωρω οτι δεν εχει αδειασει αν και τη λειτουργω απο το Νοεμβρη (δικιλη ειναι).

Κοπανησα ελαφρα την ηλεκτρομαγνητικη και σαν να ξεκολλησε και αρχισε να βγαζει περιπου μια φυσαλιδα το δευτερολεπτο οσο τερμα και να ανοιξω τη μικρομετρικη βαλβιδα.

Ειτε η μπουκαλα ειναι στα τελευταια, ειτε κολλαει η ηλεκτροβανα ή και τα δυο μαζι!

Καμια ιδεα? Λετε να παω για γεμισμα?

Τάκης 27-02-14 00:44

Για ζυγισέ τη, αν θυμάμαι καλά τις πήραμε σχεδόν μαζί με διαφορά λίγων ημερών και είχες κάποιο πρόβλημα στα μανόμετρα που δεν σου δείχνανε πως είναι γεμάτη ή δεν σου δείχνανε σωστά

sarpijk 27-02-14 00:49

Καλα θυμασαι Τακη. Οταν ομως ξεβιδωσα τα μανομετρα απο τη μπουκαλα δειξανε 0 και τα 2. Συμπεραινω λοιπον οτι λειτουργουν.

Κουραμπιές 27-02-14 01:14

Τη πιεση δειχνει το μανομετρο το μεγαλο? Αν γυρισεις την μικρομετρικη ανεβαζει μπαρ το μικρο?

Τάκης 27-02-14 08:10

http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=75327/#1
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από sarpijk (Μήνυμα 797374)
Τη ζυγισα και ειναι 9 κιλα περιπου.

Για ζύγισέ τη πάλι, όταν την πήρες είχες πει πως ήταν 9 κιλά περίπου

bouboulas 27-02-14 08:58

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Κουραμπιές (Μήνυμα 824220)
Τη πιεση δειχνει το μανομετρο το μεγαλο? Αν γυρισεις την μικρομετρικη ανεβαζει μπαρ το μικρο?


Όσο και να γυρίζει την μικρομετρική δεν μεταβάλλεται η πίεση εξόδου. Ο μικρορυθμιστής είναι μετά από το μανόμετρο εξόδου.





Sarpijk, ανοίγει η ηλεκτροβάνα όταν την βάλεις στη πρίζα; Είχες τσεκάρει αν έχει φράξει τίποτα σε όλη την διαδρομή που κάνει το Co2 μέχρι να μπει στο ενυδρείο;

sarpijk 27-02-14 09:31

H ηλεκτροβανα ανοιγει κανονικα και κανει το χαρκτηριστικο κλικ μολις παρει ρευμα. Σημερα μολις την ανοιξα αρχισε να δινει απειρες φυσαλιδες. Μολις χαμηλωσα τη μικρομετρικη για να μειωσω τις φυσαλιδες τοτε σταματησε να βγαζει σαν να μην ανταποκρινονταν στην μικρομετρικη. Πανω στο μανομετρο εχω bubble counter βιδωτο ου εχει και ανεπιστροφη βαλβιδα. Μετα σωληνακι μαυρο που χωρις καποιο εμποδιο καταληγει στο εμυδρειο μεσα σε εναν atomic diffuser προσφατα καθαρισμενου. Θα το δω και σημερα.

Η μπουκαλα δε μου δειχνει για αδεια τη ζυγισα και ειναι στα ιδια. ΑΠο την αλλη οπως ειπα δουλευει απο το Νοεμβρη. Ισως να θελει ενα γεμισμα ή να ειναι στα τελευταια.

bouboulas 27-02-14 10:00

Εμπειρικά, αν την δουλεύεις με μια φυσαλίδα το δευτερόλεπτο, θα σε πάει περίπου στο τρίμηνο η δίκιλη Το μανόμετρο της μεγάλης πίεσης πόσο γράφει;

Γιαννης Μ5 27-02-14 11:30

Εγώ πιστεύω ότι πολύ σύντομα πας για γέμισμα.

Τάκης 27-02-14 12:23

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από sarpijk (Μήνυμα 824253)

Η μπουκαλα δε μου δειχνει για αδεια τη ζυγισα και ειναι στα ιδια.

Την ζύγισες και είναι 9 κιλά όπως όταν την αγόρασες ;

sarpijk 27-02-14 13:44

ναι αλλα μη φανταστεις με καμια σοβαρη ζυγαρια . μια βαρους σωματος παλια .παω αυριο να γεμισω και βλεπουμε

Τάκης 27-02-14 13:53

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από sarpijk (Μήνυμα 824280)
ναι αλλα μη φανταστεις με καμια σοβαρη ζυγαρια . μια βαρους σωματος παλια .παω αυριο να γεμισω και βλεπουμε

Μια χαρά κάνει και αυτή, με τέτοια είχα την είχα ζυγίσει και εγώ. Αλλά αν λες πως είναι το ίδιο βάρος, μήπως είναι γεμάτη ακόμα και φταίει τίποτα άλλο, το κόστος βέβαια δεν είναι υπερβολικό για το γέμισμα. Άντε να δεις και πες , γιατί αν θες γέμισμα εσύ , μάλλον σε λίγες ημέρες θα θέλω και εγώ.:rolleyes:

sarpijk 27-02-14 15:16

εγω το δουλευω τη μιση μερα παντως

Τάκης 27-02-14 17:29

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από sarpijk (Μήνυμα 824294)
εγω το δουλευω τη μιση μερα παντως

Και εγώ, όσο τα φώτα, 10 ώρες την ημέρα

sarpijk 27-02-14 20:07

Γυρισα σπιτι πριν μια ωρα. Βγαζει μια φυσαλιδα το δευετολεπτο περιπου. Ανοιγω τερμα τη μικρομετρικη αλλα δε μεταβαλλεται κατι. Αυριο παω για γεμισμα μαλλον.

plin 28-02-14 11:12

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από sarpijk (Μήνυμα 824343)
Γυρισα σπιτι πριν μια ωρα. Βγαζει μια φυσαλιδα το δευετολεπτο περιπου. Ανοιγω τερμα τη μικρομετρικη αλλα δε μεταβαλλεται κατι. Αυριο παω για γεμισμα μαλλον.

Και το βάρος της μπουκάλας παρέμεινε το ίδιο ; :confused:

pkat 28-02-14 11:26

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από sarpijk (Μήνυμα 824253)
Πανω στο μανομετρο εχω bubble counter βιδωτο ου εχει και ανεπιστροφη βαλβιδα. .

Επειδή έχω αντιμετωπίσει ένα παρόμοιο πρόβλημα για κοίτα να δεις αν έχει κολλήσει η ανεπιστροφη βαλβιδα. Πίεσέ την με μία καρφφιτσα στην είσοδο μερικές φορές και δες αν διορθώνεται το πρόβλημα.

sarpijk 28-02-14 23:51

Τελικα εντοπιστηκε το προβλημα. Απο καπου χανει το βιδωτο bubble counter. Τη μπουκαλα τη γεμισα βεβεια σημερα για καλο και για κακο αλλα οταν την εβαλα πανω στα μανομετρα παλι τα ιδια ειχαμε. Μολις εβγαλα το bubble counter oλα οπως πριν.

Το συγκεκριμμενο bubble counter απο το ebaυ μου εχανε απο τη αρχη που το δοκιμασα και γι αυτο ειχα χρησιμοποισει λιγο τεφλον. Καπου ειχα διαβασει οτο το co2 αλλοιωνει το Teflon.

Κουραμπιές 01-03-14 00:47

Οντως. Εγω εκανα ενα bubble counter με τη συριγγα και την βαλβιδα και ησυχασα απο πλευρας διαροων τουλαχιστον. Δοκιμασε το.

Επευκαιριας θα ηθελα την γνωμη σου στεφ οπως και ξλλων εμπειρων με μπουκαλα.

Αρχικα ειχα μια συριγγα 2,5ml με περασμενο σωληνακι και σφραγισμενο με σιλικονη απτη μια, και απτην αλλη κανονικα. Αρα οι φυσαλιδες που μπαινανε στη συριγγα βγαινανε απο σωληνακι αεραντλιααας. Ρυθμισμενο στις 70/λεπτο. Καλα μεχρι εδω?

Πηγα πηρα μια συριγγα 5ml που ειναι πιο χοντρη, με σκοπο να κανω την κλασικη πατεντα. Βγαζω την 2,5αρα, περνω την 5αρα και την βαλβιδα, την πρεσσαρα μεσα στην συριγγα, με τα χιλια ζορια μπηκε (επρεπε να κοψω τα αυτακια που εχουν το στοπ για το εμβολο κανονικα) τεσπα μπηκε. Ουτε εχανε ουτε τιποτα. Γεμιζω νερο τη συριγγα, συνδεω και απο πανω το σωληνακι στην εξοδο της συριγγας, συνδεω και την εισοδο στημ ανεπιστροφη και ανοιγω παλι τη μπουκαλα. Μετραω μετα απο 2 λεπτα, να σταθεροποιηθει η πιεση στα σωληνακια....90 φυσαλιδες το λεπτο. Δεν πειραξα τιποτα!!!! Τι γινεται? Η ανεπιστροφη βαλβιδα εχει πιο λεπτη εξοδο απο το σωληνακι της αεραντλιας. Αποτελεσμα οι φυσαλιδες ναναι περισσοτερες αλλα πιο μικρες. Και μου δημιουργειται τωρα το ερωτημα...πως μετραμε? Αξιοπιστα. Λεμε 1φυσ/δευτερολεπτο η 2. Αλλα με τι διατομη? Αεραντλιας? Βαλβιδας? Κατι αλλο?

plin 01-03-14 10:35

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Κουραμπιές (Μήνυμα 824587)
Οντως. Εγω εκανα ενα bubble counter με τη συριγγα και την βαλβιδα και ησυχασα απο πλευρας διαροων τουλαχιστον. Δοκιμασε το.

Επευκαιριας θα ηθελα την γνωμη σου στεφ οπως και ξλλων εμπειρων με μπουκαλα.

Αρχικα ειχα μια συριγγα 2,5ml με περασμενο σωληνακι και σφραγισμενο με σιλικονη απτη μια, και απτην αλλη κανονικα. Αρα οι φυσαλιδες που μπαινανε στη συριγγα βγαινανε απο σωληνακι αεραντλιααας. Ρυθμισμενο στις 70/λεπτο. Καλα μεχρι εδω?

Πηγα πηρα μια συριγγα 5ml που ειναι πιο χοντρη, με σκοπο να κανω την κλασικη πατεντα. Βγαζω την 2,5αρα, περνω την 5αρα και την βαλβιδα, την πρεσσαρα μεσα στην συριγγα, με τα χιλια ζορια μπηκε (επρεπε να κοψω τα αυτακια που εχουν το στοπ για το εμβολο κανονικα) τεσπα μπηκε. Ουτε εχανε ουτε τιποτα. Γεμιζω νερο τη συριγγα, συνδεω και απο πανω το σωληνακι στην εξοδο της συριγγας, συνδεω και την εισοδο στημ ανεπιστροφη και ανοιγω παλι τη μπουκαλα. Μετραω μετα απο 2 λεπτα, να σταθεροποιηθει η πιεση στα σωληνακια....90 φυσαλιδες το λεπτο. Δεν πειραξα τιποτα!!!! Τι γινεται? Η ανεπιστροφη βαλβιδα εχει πιο λεπτη εξοδο απο το σωληνακι της αεραντλιας. Αποτελεσμα οι φυσαλιδες ναναι περισσοτερες αλλα πιο μικρες. Και μου δημιουργειται τωρα το ερωτημα...πως μετραμε? Αξιοπιστα. Λεμε 1φυσ/δευτερολεπτο η 2. Αλλα με τι διατομη? Αεραντλιας? Βαλβιδας? Κατι αλλο?

Πράγματι οι μετρήσεις σε 'φυσαλίδες' ανά λεπτό δεν μπορεί να είναι ακριβείς. Αλλά και τί πειράζει; Η τελική ποσότητα του διαλυμένου στο νερό CO2 δεν εξαρτάται μόνο από την ροή του CO2 αλλά και από πολλούς και σημαντικούς παράγοντες (τα λίτρα, πόσο καλή είναι η διάχυση, τί κυκλοφορία έχει το νερό στο ενυδρείο, την ποσότητα της φωτοσύνθεσης κλπ).

sarpijk 01-03-14 15:58

Τελικα ακυρο αυτο που ειπα για το bubble counter. Tη δουλεια μου την εκανε ο atomic diffuser. Μπουκωσε προφανως. Τον εβγαλα και ολα καλα.


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 13:08.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,02340 seconds with 10 queries