Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=11)
-   -   Τρυπες στο πολυσπερμα... (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=78084)

Eliccaios 19-02-14 15:05

Τρυπες στο πολυσπερμα...
 
Καλησπέρα παιδιά, θέλω βοήθεια, το πολύσπερμα είναι σε χαλιά κατάσταση, έχει τρύπες παντού στα φυλλώματα του, στην αρχή δεν είχε τόσες τρύπες αλλά μέχρι σήμερα έχει πάρα πολλές, άρχισα να βάζω νιτρικό κάλιο, έχω μια εβδομάδα τώρα βάζω power 4 και νιτρικό κάλιο, το κάλιο το βάζω κάθε Σάββατο και power4 κάθε Τετάρτη. Το ενυδρείο έχει φωτισμό από τις 2 μέχρι της 12, νιτρικά 10, αμμωνία και νιτρώδη δεν έχω.
Τι μπορεί να λείπει από το ενυδρείο..?

Τάκης 19-02-14 15:55

Πολλά μπορεί να λείπουν,
Σωστός φωτισμός
Λιπάσματα
CO2
Ολα αυτά θέλουν τις σωστές αναλογίες όμως και μεγάλη προσοχή στα λιπάσματα, και για την άλγη αλλά το σημαντικότερο , για τα ψάρια.
Κάνε υπομονή να βελτιώσουμε τον φωτισμό και θα δούμε και τα υπόλοιπα

Eliccaios 19-02-14 15:59

co2 εχω το μπουκαλι για μπουκαλα αμα λες δεν γινεται σε ενα 60 λιτρο λιπασμα το εχω τσακισει και στα απο πανω που λεω και στο φλουρις και της σερα... οσο για τον φωτισμο ενταξει το βλεπω δεν νομιζο να θελει κιαλα φωτα ρεσι τακι υπαρχει περιπτοσει αλλα δεν βλεπω κατι για να πω οτι εχουμε ελυψη φως κατι γινεται με το νερο κατι λειπη .... τι να πω δεν ξερω μπορει να το βγαλω τελειος το πολυσπερα και να αφησο καμπομπα λυμνοφιλλα .....

Τάκης 19-02-14 16:06

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Eliccaios (Μήνυμα 822589)
co2 εχω το μπουκαλι για μπουκαλα αμα λες δεν γινεται σε ενα 60 λιτρο λιπασμα το εχω τσακισει και στα απο πανω που λεω και στο φλουρις και της σερα... οσο για τον φωτισμο ενταξει το βλεπω δεν νομιζο να θελει κιαλα φωτα ρεσι τακι υπαρχει περιπτοσει αλλα δεν βλεπω κατι για να πω οτι εχουμε ελυψη φως κατι γινεται με το νερο κατι λειπη .... τι να πω δεν ξερω μπορει να το βγαλω τελειος το πολυσπερα και να αφησο καμπομπα λυμνοφιλλα .....

Βρε συ , μη το πολύ πειράζεις, αν φουντώσουν και άλλο δεν θα χωράει τίποτα, άστο έτσι. Χρειάζεται λίγο φως στις άκρες, υπομονή να έρθουν τα led.

Και μη βάζεις πολλά λιπάσματα, θα γεμίσεις άλγη, θα σου έλεγα να μη βάζεις τίποτα, δεν έχεις δύσκολα φυτά, και χωρίς λιπάσματα μια χαρά μεγαλώνουνε

Eliccaios 19-02-14 16:24

το ξερω αφτο αλγες δεν εχω τοσο καιρο που βαζω αλλα τα ανεβασα λιγο στην δοσολογια μπας και κανουνε δουλια στο πολυσπερμα...

Stavros7 19-02-14 16:26

ειχα τρυπες,εβαλα καλια και ειναι τελειο..μαλλον εκει σε βρισκω,ελλειψη καλιου

rottbea 19-02-14 21:50

Βαλε φωτο!
Να καταλαβουμε.

Misirlis Aquarium 19-02-14 22:10

Ολα τα ειδη hygropila θετουν προτεραιοτητα στην απορροφηση καλιου .
Σε περιπτωση ελλειψης τα φυλλα τους εμφανιζουν τρυπες .

Stavros7 19-02-14 22:21

oπως ειπα δηλαδη ελλειψη καλιου

Eliccaios 19-02-14 22:44

φωτογραφια δεν μπορο να βαλω λογο οτι εχω μικρη οθονη στο pc και ειμαι απο ασφαλη λειτουργια ....

το μονο σιγουρο δεν ειναι απο σαλλυγκαρια γιατι δεν εχω πολλα ουτε και λιγα λιγους λαθρεπιβατες που γινονται μανου για τα helena....

θα ριξω περισοτερο καλιο το σαββατο απο 2.5 θα το κανω 3 μλκ...

Τάκης 20-02-14 01:10

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Eliccaios (Μήνυμα 822683)
φωτογραφια δεν μπορο να βαλω λογο οτι εχω μικρη οθονη στο pc και ειμαι απο ασφαλη λειτουργια ....

το μονο σιγουρο δεν ειναι απο σαλλυγκαρια γιατι δεν εχω πολλα ουτε και λιγα λιγους λαθρεπιβατες που γινονται μανου για τα helena....

θα ριξω περισοτερο καλιο το σαββατο απο 2.5 θα το κανω 3 μλκ...

μη περιμένεις να κλείσουν οι τρύπες από τη μια στιγμή στην άλλη, και συγκεκριμένα μπορεί να μη κλείσουν ποτέ, απλά δεν θα βγουν άλλες στα νέα φύλλα, μη βιάζεσαι, κάνε υπομονή

Eliccaios 20-02-14 12:05

το ξερω απλως δεν θελω να χασω τα φυτα αλλιως δεν ξανα βαζω πολυσπερμα μεσα θα βαζω μονο egeria και αλλα ελαχιστα και η egeria ειναι και ωρεο φυτο βγαζει ανθος στον αφρο ...

Τάκης 20-02-14 12:25

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Eliccaios (Μήνυμα 822788)
το ξερω απλως δεν θελω να χασω τα φυτα αλλιως δεν ξανα βαζω πολυσπερμα μεσα θα βαζω μονο egeria και αλλα ελαχιστα και η egeria ειναι και ωρεο φυτο βγαζει ανθος στον αφρο ...

Δεν ξαναβάζεις πολύσπερμα για λίγες τρυπούλες ; έτσι εύκολα τα παρατάς ;
να έχεις και να το κάνεις να μην έχει τρυπούλες, εκεί είναι η μαγκιά,
βλέπω δεν έχεις καθόλου υπομονή, κρίμα τα μαθήματα

angello 21-02-14 02:35

ειχα το ιδιο προβλημα πριν λιγο καιρο,τς αλλαξα μερος τπτ παλι, ημουν ετοιμος να τα πεταξω λεω θα τα ξανα βαλω και ας σαπισουν τα εβαλα με καλιο και βγαζει καινουργια φυλλα χωρις τρυπες πλεον, αλλα εβγαλε το κερατοφυλλο η μονη αλλαγη π εκανα δν ξερω αν ειναι και ρουφηχτρα καλιου.

Eliccaios 22-02-14 02:53

Τακι ξερεις οτι δεν τα παραταω τοσο ευκολα αφτες της λιγες μερες που δεν εγραψα και δεν μπηκα εκανα μια μικρη μετατροποι στο ενυδρειο τα εβαλα κοντα στην εξοδο του co2 και εβαλα 3 μλ καλιο βλεπω κανει δουλιτσα .... τα μαθηματα ητανε σιγουρα τσαμπε-no money!!!!:D

και το εψαξα οσο αφορα το ασβεστιο στα σαλυγκαρια να δω τη ειδος χαπιου μπορεις να βαλεις στο ενυδρειο και μαλον εχω βρει το σωστο με ενα ελατομα αφηνει υπολιματα αμα βαλεις 2 ταμπλετουλες .... ουτε χημηκα ουτε τιποτα ασβεστιο χαπι 1 χαπακι καθε μηνα μια χαρα θα ειναι τα σαλλυγκαρια 1 βδομαδα τωρα που την εβαλα και βλεπω να εχουνε γινει πιο ομορφα τα κελιφη τον σαλυγκαριον και εχουνε χρωματαρες παιδια μην βρησεται αλλα της εβαλα μετα αφου μου λυθηκαν η αποριες και της χρεισοιμοποιο και στα πτηνα μου χωρις καπιο προβλημα και ειπα να της δοκιμασο οντως αποδηδει το συγκεκριμενο...

Τάκης 22-02-14 08:14

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Eliccaios (Μήνυμα 823246)

και το εψαξα οσο αφορα το ασβεστιο στα σαλυγκαρια να δω τη ειδος χαπιου μπορεις να βαλεις στο ενυδρειο και μαλον εχω βρει το σωστο με ενα ελατομα αφηνει υπολιματα αμα βαλεις 2 ταμπλετουλες .... ουτε χημηκα ουτε τιποτα ασβεστιο χαπι 1 χαπακι καθε μηνα μια χαρα θα ειναι τα σαλλυγκαρια 1 βδομαδα τωρα που την εβαλα και βλεπω να εχουνε γινει πιο ομορφα τα κελιφη τον σαλυγκαριον και εχουνε χρωματαρες παιδια μην βρησεται αλλα της εβαλα μετα αφου μου λυθηκαν η αποριες και της χρεισοιμοποιο και στα πτηνα μου χωρις καπιο προβλημα και ειπα να της δοκιμασο οντως αποδηδει το συγκεκριμενο...

για ποιό λόγο το έκανες αυτό ; έχουν πρόβλημα τα σαλιγκάρια σου ;
μέτρησες GH να δεις τι σκληρότητα έχει το νερό σου ;

Eliccaios 22-02-14 12:33

οχι προβλημα δεν εχουνε αλλα λογο οτι εβλεπα οτι αρχηζανε και ξεφλουδιζε το κελιφος τους την εβαλα την ταμπλετα για μην πως ελυπε το ασβεστιο εγω παντος απο την αποδοση που ειδα δεν νομιζο να εβλαψε καπιο σαλυγκαρι...

plin 24-02-14 20:37

Το ασβέστιο, αν δεν χορηγείται σε υπερβολικές ποσότητες, μόνο καλό μπορεί να κάνει, ακόμα και σε ενυδρεία με χαμηλό pH, γιατί βοηθά την οσμωτική ισορροπία στους υδρόβιους οργανισμούς. Αλλά πώς μπορείς να γνωρίζεις την ποσότητα χωρίς μετρήσεις Gh;
Τα περισσότερα χάπια ασβεστίου για ανθρώπινη κατανάλωση, όμως, δεν είναι κατάλληλα για ενυδρειακή χρήση. Τί χάπι χρησιμοποίησες;
Να ξέρεις ότι μια φτηνή και καλή λύση είναι το κόκκαλο σουπιάς (καλά καθαρισμένο και βρασμένο πρώτα) ή, λιγότερο αποτελεσματικό όμως, το τσόφλι από αυγό (και αυτό καλά καθαρισμένο και βρασμένο).

Eliccaios 25-02-14 01:52

το τσόφλι αυγού το ξέρω άλλα δεν έχω την ιδέα να το χορηγήσω ενώ το χάπι το έριξα σε ένα ποτήρι και το διέλυσα με νερό και μετά στο ενυδρείο τα χάπια που χρησιμοποιώ τα χρησιμοποιώ και στα πουλιά..

το όνομα του χαπιού είναι αυτό Calcioral D3

plin 25-02-14 07:37

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Eliccaios (Μήνυμα 823814)
το τσόφλι αυγού το ξέρω άλλα δεν έχω την ιδέα να το χορηγήσω ενώ το χάπι το έριξα σε ένα ποτήρι και το διέλυσα με νερό και μετά στο ενυδρείο τα χάπια που χρησιμοποιώ τα χρησιμοποιώ και στα πουλιά..

το όνομα του χαπιού είναι αυτό Calcioral D3

Το οποίο περιέχει και βιταμίνη D! Γνωρίζει κανείς αν η βιταμίνη αυτή είναι καλή ή όχι για το ενυδρείο;
Επίσης, χωρίς μέτρηση Gh και Ph δεν μπορείς να ξέρεις αν έριξες πολύ και υπέβαλες σε οσμωτικό σοκ τα ψαράκια από την πιθανή απότομη μεταβολή του Gh & Ph.
Το τσόφλι του αυγού και (ακόμα καλύτερα) το κόκκαλο σουπιάς διαλύονται σταδιακά απελευθερώνοντας μικρές ποσότητες ασβεστίου στο νερό και έτσι αποφεύγεται το οσμωτικό σοκ.
Το αυγό το βράζεις καλά -να είναι σφικτό-, τρως το εσωτερικό :D , καθαρίζεις καλά το τσόφλι (και από την μεμβράνη που το καλύπτει εσωτερικά), το σπας σε κομματάκια, το βάζεις μέσα σε μια κάλτσα ή λεπτό διχτάκι και το αφήνεις στο ενυδρείο, κατά προτίμηση σε μέρος όπου υπάρχει ροή (π.χ. εντός του φίλτρου, αν περισσεύει χώρος).
Επαναλαμβάνω ότι το κόκκαλο σουπιάς είναι καλύτερο, γιατί απελευθερώνει μεγαλύτερες ποσότητες ασβεστίου, αλλά σταδιακά. Δεν το χρησιμοποιείς και για τα πτηνά που έχεις; Και σε αυτή την περίπτωση πάντως η μέτρηση Gh & Ph είναι απαραίτητη.


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 15:52.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01944 seconds with 10 queries