Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Αρχάριοι γλυκού νερού (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=34)
-   -   ερωτηση για φιλτρο κιι υποστρωμα (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=77017)

bilaras7 12-01-14 14:10

ερωτηση για φιλτρο κιι υποστρωμα
 
καλημερα παιδια ..εχω το φιλτρο fluval 106 και το υποστρωμα jbl manado...θελω να ρωτησω επειδη αυτο το χαλικι ειναι πολυ μικρο και χαμηλης κοκκομετριας και ελαφρυ υπαρχει περιπτωση να μπαινουν νˊκοκκοι στο φιλτρο και να τους ρουφαει; η μπιλια στην εξοδο του φιλτρου μπροστα τι ρολο παιζει θα χρειαστω καποιο προφιλτρο ν βαλω στην εισοδο του νερου ;
και δευτερον εχετε καποιο καλο.κιι ευκολο τροπο να το καθαρισω χωρις να μου πεφτει στην αποχετευση το χαλικι γτ ειναι πολυ ελαφρυ και επιπλεει στο κουβα

platy 12-01-14 15:12

αν δεν κάνω λαθος..το manado δεν θελει ξεπλυμα..

bilaras7 12-01-14 15:43

πως δε θελει καθαρη λασπη βγαζει και το λεει και στις οφηγιες απο πισω ξεπλυμα καλο.με ζεστο νερο

ChocolatePuma 12-01-14 17:34

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από bilaras7 (Μήνυμα 812576)
και δευτερον εχετε καποιο καλο.κιι ευκολο τροπο να το καθαρισω χωρις να μου πεφτει στην αποχετευση το χαλικι γτ ειναι πολυ ελαφρυ και επιπλεει στο κουβα

Σουρωτήρι με πολύ λεπτές τρύπες ή μικρό κουβα (και χέρι όταν θα τον γυρίζεις στο πλαι να φευγει το νερο)
Μικρη ποσότητα για ξεπλυμα, μερικά ξεπλύματα μέχρι να πάψει να βγαζει "βρωμια" και μετά μεταφορά σε καθαρο κουβά
Και άντε πάλι απ την αρχή με επόμενη ποσότητα

Απ οτι θυμάμαι, ελάχιστοι κόκκοι ήταν αυτοί που επέπλεαν

bilaras7 12-01-14 18:08

δεν εχω τοσους κουβαδες ...:( προς το παρον το ψω βαλει ολο σε ενα μεγαλο.κουβα και το ξεπλενω εκει το χυνω το ξεπλενω το χυνω ..αδειαζω το νερο με.ενα τουλι.μπροστα απτο κουβα..τωρα το αφησα μεσα στο.κουβα μεχρι αυριο κιι αυριο θα τι ξανακανω...ελπιζω να γινει δουλεια ...με το φιλτρο τι να κανω λες να ρουφαει χαλικακι μεσα;

constantinos 12-01-14 18:14

βαλε λίγο ψηλότερα την εισοδο του φιλτρου για να μην εχεις προβλημα...

ChocolatePuma 13-01-14 23:00

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από bilaras7 (Μήνυμα 812624)
δεν εχω τοσους κουβαδες ...:( προς το παρον το ψω βαλει ολο σε ενα μεγαλο.κουβα και το ξεπλενω εκει το χυνω το ξεπλενω το χυνω ..αδειαζω το νερο με.ενα τουλι.μπροστα απτο κουβα..τωρα το αφησα μεσα στο.κουβα μεχρι αυριο κιι αυριο θα τι ξανακανω...ελπιζω να γινει δουλεια ...με το φιλτρο τι να κανω λες να ρουφαει χαλικακι μεσα;

Πάρε άλλον έναν κουβά :D

bilaras7 13-01-14 23:02

χαχα το εκανα ηδη φιλε μου πετυχε εβγακε μια θολουρα ελαχιστη βεβαια και αυτο γτ το ανακατεψα μεσα στο ενυδρειο να φυγουν οι μπουρμπουληθρε; απο κατω

bilaras7 21-01-14 15:41

καλησπερα παιδια ..εχω παρει καποιες πετρες λαβας εχει καποιος καποιο λινκ να μου δωσει με το πως να βαλω το χαλικι μου και τις πετρες αυτες τη μια πανω στην αλλη ετσι ωστε να γινει ομορφο και με κρυψωνες αρκετες για τα cpd που θα μπουν μεσα?

delta66 21-01-14 16:25

Δεν υπαρχει στανταρ.
Αναλογα τις πετρες και τις ριζες και τα φυτα που εχει ο καθενας.
Δες φωτο απο διαφορα στησιματα και κανε πειραματισμους εκτος ενυδρειου σε ενα επιπεδο χωρο διαστασεων οσο ο πατος του ενυδρειου.
Θα προσεξεις μονο να μη βαλεις τις πετρες με τετοιο τροπο που μπορει να γκρεμιστουν και να σπασουν κανενα τζαμι.

ChocolatePuma 21-01-14 20:31

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από bilaras7 (Μήνυμα 815265)
καλησπερα παιδια ..εχω παρει καποιες πετρες λαβας εχει καποιος καποιο λινκ να μου δωσει με το πως να βαλω το χαλικι μου και τις πετρες αυτες τη μια πανω στην αλλη ετσι ωστε να γινει ομορφο και με κρυψωνες αρκετες για τα cpd που θα μπουν μεσα?

Καλησπέρα
Απ όσο γνωρίζω, περισσότερο θα εκτιμήσουν ένα φυτεμένο ενυδρείο, παρά έναν σωρό από πέτρες;)

bilaras7 22-01-14 14:31

ναι σιγουρα θα μπουν φυτα και μην φανταστεις πολλες πετρες 3-4 μικρες θα μπουν
-------------------------
ρε παιδια μια απορια..το ενυδρειο τρεχει απο τη προηγουμενη δευτερα ...και του βαζω απο τη πρωτη μερα ενα διχτακι με τροφη μεσα ..μεχρι προχθες το ενυδρειο ηταν φουλ στη θολουρα bacterial bloom μαλλον ..σημερα το νερο εχει σχεδον ξεθολωσει και πηρα για πρωτη φορα μετρησεις και ειχα αμμωνια μηδεν και νιτρωδη μηδεν..τι παιζει δε ξεκινησε ποτε ο κυκλος?η εστρωσε κιολας?

delta66 22-01-14 14:44

Μετρα και νιτρικα να δουμε αν εστρωσε

bilaras7 22-01-14 14:56

μετρησα με τα στικ και ηταν στο μηδεν

delta66 22-01-14 15:15

Βαλε πολυ περισσοτερη τροφη και ξαναμετρα αυριο. (ολα)
(εχεις βαλει φυτα μεσα ε?)

bilaras7 22-01-14 16:33

ναι εχω βαλει μερικες ανουμπιες και ενα μικροσορουμ ..γτ θα χουν θεμα?

delta66 22-01-14 16:50

Οχι, απλα ρωταω για να ξερουμε τι υπαρχει στο ενυδρειο που μπορει να απορροφα αζωτουχα.
(αμμωνια, νιτρικα)
Βαλε μια φωτο απο την αποχη με την τροφη να δουμε ποσο ταιζες.

bilaras7 22-01-14 16:59

και τωρα εβαλα πολυ τροφη στο διχτακι..την 4απλη τουλαχιστον
-------------------------
https://imageshack.com/i/0yr6e5j
https://imageshack.com/i/f6vgu3j
αυτο το εβαλα τωρα ολη τη βδομαδα εβαζα ουτε τη μιση φαντασου 15-20 το πολυ τετοια στικακια

delta66 22-01-14 17:54

Ουυυυ, πολυ ειναι (αλλα δεν πειραζει αστο να δουμε)
Λογικα η ποσοτητα που εβαζες εφτανε.
Την ειχες μονιμα την αποχη πιστευω στο ενυδρειο. Δεν την εβαζες για λιγο.
Εκανες καμια αλλαγη νερου?

Δεν φαινεται λογικο να μην εχει καποια τιμη μετρησιιμη με τοση τροφη.
Τα φυτα δεν ειναι απο τις 'φαγανες", να πεις οτι εξαφανισαν τα αζωτουχα απο το νερο.

Για να δουμε και με αυτην την ποσοτητα τροφης.

Παντως μην ανυσηχεις.
Οσο τρεχει το ενυδρειο πριν μπολιασεις και βαλεις ψαρια, καλο του κανει, ανεξαρτητως μετρησεων.

bilaras7 22-01-14 18:38

οχι την αφηνα τη τροφη μεχρι να λιωσει σχεδον οχι μεσα βεβαια..και τημ αλλαζα ..
-------------------------
το θεμα ειναι οτι τη πσρασκευη θα φυτεψω φυτα πειραζει;

delta66 22-01-14 20:05

Eιναι αναγκη?

bilaras7 22-01-14 20:12

δεν το λες αναγκη απλα εχω βρει αυτα που θελω και αν περιμενω μπορει να φυγουν και να περιμενω ενα μηνα μεχρι να τα ξαναφερουν ..θα χουν θεμα;
-------------------------
και καπου διαβασα κιολας οτι βοηθανε νεοστημενα ενυδρεια τα φυτα

delta66 22-01-14 20:15

Τα φυτα βοηθανε τα ψαρια. Δεν βοηθανε το στρωσιμο. Κι εσυ δεν εχεις ψαρια μεσα.
Ελεγα να τα εβαζες 2-3 μερες πριν βαλεις τα ψαρια.
Αλλα οχι δεν θα εχεις θεμα. Βαλτα. Εξαλλου θα βοηθησεις και με μπολι πριν βαλεις ψαρια.
Θα πρεπει ομως να κανεις ενα φρεσκαρισματακι στο νερο λιγο πριν τα βαλεις (τα φυτα) και να ριχνεις απο εκει και μετα και λιγα ιχνοστοιχεια.
Ιχνοστοιχεια θα ελεγα να βαλεις κι απο τωρα λιγα, πχ 1/4 δοσολογιας (κι ας μην εχει φυτα - για τη βιολογια)

bilaras7 22-01-14 20:20

οποτε αφου σκεφτομαι παρασκευη να τα παρω να φυτεψω πριν τα βαλω να κανω αλλαγη νερου 30% και αφου φυτεψω βαζω και μια δοση γενικο λιπασμα; γτ σημερα εριξα και λιγο καλιο που δεν ειχα βαλει

delta66 22-01-14 20:30

ΟΚ. Καλα ειναι 30%
Οταν κανεις αλλαγη δεν χρειαζονται ιχνοστοιχεια. Τα παιρνει με την αλλαγη το νερο,
Ενδιαμεσα τα χρειαζεται.

bilaras7 22-01-14 20:31

να ριξω αυριο τοτε; η απο βδομαδα;

delta66 22-01-14 20:41

Μεθαυριο δεν θα κανεις αλλαγη για να βαλεις φυτα?
Αστο τοτε. Απο βδομαδα

bilaras7 22-01-14 20:53

ωραια..υπαρχει λογος να βαζ ζουμια οπως nite out kai special blend αυη τη μποχα για να βοηθσω το στρωσιμο; η απλα περιμενω ποτε θα μπολιασω

delta66 22-01-14 21:07

Εχεις? Βαλε κι απο αυτα αν θελεις να μη πανε χαμενα (ληγουν καποια στιγμη) ή δωστα

bilaras7 22-01-14 21:15

ωραια θα τα βαλω μετα την.αλλαγη
-------------------------
ε το πολυ 2 μηνες ειβαι ανοιχτα δε νομιζω να εχουν θεμα


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 17:55.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,02249 seconds with 10 queries