Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Ζωοτόκα (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=21)
-   -   Γκαπυ Νεος (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=76383)

Stavros7 16-12-13 13:29

Γκαπυ Νεος
 
Εχω ενα 60λιτρο ενυδρειο και θελω να παρω 3 θυληκα και ενα αρσενικο γκαπυ για γενα,να δω το πως ειναι να γενανε τα ψαρια σου βρε παιδι μου :P ,εχω διαβασει χρειαζετε κερατοφυλο και γενικα φυτα για να κρυφτουν τα μικρα,εγω θελω να μαθω,εχω αεραντλια eheim100 να την χρησημοποιω η οχι?επισεις ποσους βαθμους να εχει το ενυδρειο?αλλαγες νερου να κανω μεχρι να γεννησουν?για υποστρωμα εχω αμμο ειναι στρωμενο το ενυδρειο,σε ποσο καιρο θα γεννησουν απο την στιγμη που τα βαλω μεσα?

ChocolatePuma 16-12-13 20:44

Καλησπέρα
Πρωταρχικοί σου στόχοι, θα πρέπει να είναι 1ον να περνάει καλά το χαρέμι που θα πάρεις και 2ον τι θα κάνεις με τις τόσες γεννήσεις

Για να καταφέρεις το 1ο, χρειάζεται αρκετό εώς πολύ διάβασμα
Είναι ευκολο να σου πω
1. Ναι στο κερατοφυλλο
2. Αλλαγές νερού 30% την εβδομάδα
3. Μια χαρά ειναι η αεραντλία σου κλπ
Ευτυχώς δεν αρκούν μόνο αυτά ;)

Διάβασε τα υπομνήματα των αρχαρίων http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=34 , δες αν όντως έχεις στρωμένο ενυδρείο (κάνοντας μετρήσεις στο νερό) και μετά αρχίζεις να σκέφτεσαι τα περί γεννήσεων
Ακόμη κι αν είχες στρωμένο ενυδρείο, θα πρέπει να έχεις βρει τρόπο να συντηρείς τη βιολογία σου, χωρίς ψάρια...
Επιπλέον διάβασε το προφιλ των γκαπις http://www.aquatek.gr/vb/showpost.ph...18&postcount=2


Σε όλους αρέσει να βλέπουν γεννήσεις και σε κανέναν δεν αρέσει να βλέπει άρρωστα ψάρια ;)

Stavros7 16-12-13 21:15

Σωστος εισαι,θα κατσω να μελετισω,οσο για μετρησεις κλπ εχουν γινει και ειναι κομπλε,αρχαριος δεν ειμαι ακριβος στο hobby στις γεννες ειμαι ομως :) ..Οσο για το μετα,μπορουν να συμβιώσουν με black widow tetra??αν και απο οτι διαβαζω δεν πρεπει να ειναι μαζι αλλα εγω θα ρωτησω,

και εδω αυτο που διαβασα Θα πρέπει να αποφύγουμε ψάρια που δεν πειράζουν τις ουρές των άλλων ψαριών όπως π.χ. tiger barbs, serpae tetra κ.λ.π

ChocolatePuma 16-12-13 21:56

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Stavros7 (Μήνυμα 807204)
Σωστος εισαι,θα κατσω να μελετισω,οσο για μετρησεις κλπ εχουν γινει και ειναι κομπλε,αρχαριος δεν ειμαι ακριβος στο hobby στις γεννες ειμαι ομως :) ..Οσο για το μετα,μπορουν να συμβιώσουν με black widow tetra??αν και απο οτι διαβαζω δεν πρεπει να ειναι μαζι αλλα εγω θα ρωτησω,

και εδω αυτο που διαβασα Θα πρέπει να αποφύγουμε ψάρια που δεν πειράζουν τις ουρές των άλλων ψαριών όπως π.χ. tiger barbs, serpae tetra κ.λ.π

Άρα γνωρίζεις πως αν δεν κρατήσεις τη βιολογία του φίλτρου ζωντανή...κάποια στιγμή "παπαλα"! ;)
Πως την κρατάς τώρα, χωρίς ψάρια?

Για τα Gymnocorymbus ternetzi, δες εδώ
http://www.seriouslyfish.com/species...mbus-ternetzi/
Εγώ δεν θα τα έβαζα με ζωοτόκα, παρόλο που είναι ήρεμο είδος

Το 60λιτρο, αν αρχισουν τα γκαπακια να γεννάνε, σε λίγο καιρό θα σου φαίνεται 10λιτρο ;)

Stavros7 17-12-13 09:10

ευχαριστω και παλι,αν οντως παει τοσο καλα θα χαριζω :P μακαρι να πανε τοσο καλα,κατι ακομα με τις αλλαγες νερου?να αλλαζω μια φορα την εβδομαδα 20λ περιπου?

Τάκης 17-12-13 12:09

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Stavros7 (Μήνυμα 807282)
ευχαριστω και παλι,αν οντως παει τοσο καλα θα χαριζω :P μακαρι να πανε τοσο καλα,κατι ακομα με τις αλλαγες νερου?να αλλαζω μια φορα την εβδομαδα 20λ περιπου?

Τόσο περίπου, αλλά εξαρτάται και από τα νιτρικά που θα ανεβάζεις, ξεκινάς με το 1/3 τουλάχιστον και βλέπεις. Αν ταίζεις πολύ και έχεις λίγα φυτά ίσως να χρειαστεί να κάνεις και πιο μεγάλες αλλαγές, αυτό θα στο δείξουν οι μετρήσεις του νερού

nazgul 17-12-13 21:19

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Stavros7
ευχαριστω και παλι,αν οντως παει τοσο καλα θα χαριζω :P μακαρι να πανε τοσο καλα,κατι ακομα με τις αλλαγες νερου?να αλλαζω μια φορα την εβδομαδα 20λ περιπου?

Για αρχη καλα ειναι το 1/3 ανα εβδομαδα, παντα παρακολουθωντας με μετρησεις τα νιτρικα. Αναλογα με τις αναγκες του καθε ενυδρειου γινονται οι αλλαγες, παντα.

Στο μελλον, ομως, να εισαι προετοιμασμενος για συχνοτερες αλλαγες, αν θελεις να εχεις ζωοτοκα σε αυτα τα λιτρα. Οι συνεχεις αναπαραγωγες θα φερουν πολλα μικρα στο ενυδρειο, τα οποια εχουν τεραστια ορεξη. Η τεραστια ορεξη σημαινει πολλα και μικρα γευματα (3-4 τη μερα τουλαχιστον), γιατι δεν μπορουν να καταναλωσουν μεγαλη ποσοτητα και επιπλεον εκκενωνουν συχνα. Αυτος ο ρυθμος ταϊσματος, ομως, σημαινει αυξηση των νιτρικων. Η αυξηση των νιτρικων, ομως, θα επηρεασει αρνητικα τα ευαισθητα νεαρα ψαρακια. Οποτε, θα χρειαζεσαι μικρες αλλαγες νερου ανα 2-3 μερες, για να ειναι ολα καλα. Αυτο, φυσικα, παλι θα το παρατηρησεις με μετρησεις, μεχρι να βρεις τη σωστη ρουτινα.

Stavros7 18-12-13 08:58

Ωραια δεν τα ηξερα αυτα,εχει 3 μερες που εχω μεσα τα ψαρακια,οποτε ισως και εαν ολα πανε καλα να γεννησουν σε κανενα μηνα

Stavros7 26-12-13 23:18

Κατι ακομα,μπορω να βαλω με τα γκαπυ black widow tetra?
-------------------------
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Stavros7 (Μήνυμα 808929)
Κατι ακομα,μπορω να βαλω με τα γκαπυ black widow tetra?

Kανεις?

nazgul 26-12-13 23:27

Δεν θα το θεωρουσα καθολου καλη ιδεα. Τα Black Widow Tetra ειναι γνωστοι fin nippers και οχι ιδιαιτερα ηρεμο ειδος.

ChocolatePuma 26-12-13 23:27

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Stavros7 (Μήνυμα 808929)
Κατι ακομα,μπορω να βαλω με τα γκαπυ black widow tetra?
-------------------------


Kανεις?

Δες τα προφιλ των δυο ειδών και θα καταλάβεις γιατί δεν μπορείς να τα έχεις μαζί

Τα γκαπάκια θέλουν σκληρό νερό, τα tetra θέλουν μαλακό
Γενικά τα ζωοτόκα είναι καλό να κρατιούνται με ζωοτόκα, χωρίς αυτό να αποτελεί κανόνα
Αν οι συνθήκες τα ευνοούν, μπορείς να βάλεις και ωοτόκα, αλλά οχι τα συγκεκριμένα (tetra)

Επιπλέον το 60λιτρο, αν αρχίσουν να γεννάνε τα γκαπάκια...θα "τιγκάρει"!

Stavros7 10-01-14 16:29

εβαλα στα γκαπακια cabomba caroliniana και τα τρωνε νομιζω γιατι κανουν πολυ συχνα κοπρανα,ειναι κακο?δεν κανει να εχω αυτο το φυτο μεσα?

ChocolatePuma 11-01-14 11:39

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Stavros7 (Μήνυμα 812052)
εβαλα στα γκαπακια cabomba caroliniana και τα τρωνε νομιζω γιατι κανουν πολυ συχνα κοπρανα,ειναι κακο?δεν κανει να εχω αυτο το φυτο μεσα?

Τι τροφές ταϊζεις και με τι συχνότητα?

Το φυτό δεν δημιουργεί πρόβλημα στα ψάρια και γενικά στο ενυδρείο
Οταν λες "εβαλες", εννοείς φύτεψες ή το αφησες να επιπλέει?

Stavros7 11-01-14 18:09

Φυτεψα,ναι μαλλον ηταν η ιδεα μου τελικα και απλα το πειραζουν :P

Stavros7 15-03-14 12:36

καλησπερα και παλι,εχω πλεον 100λ με γκαπυ και αρκετο κερατοφυλλο,εχω 2 αρσενικα 4 θυληκα και ειδα εδω και μια εβδομαδα 3 νεα ψαρακια προστεθηκαν στην παρεα,εχω επισεις γαριδες και σαλιγκαρια..ερωτηση μου ειναι μπορω μεσα στα γκαπυ να βαλω και πλατυ?η θα μου τρωνε τον γονο?

ChocolatePuma 15-03-14 18:09

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Stavros7 (Μήνυμα 827616)
καλησπερα και παλι,εχω πλεον 100λ με γκαπυ και αρκετο κερατοφυλλο,εχω 2 αρσενικα 4 θυληκα και ειδα εδω και μια εβδομαδα 3 νεα ψαρακια προστεθηκαν στην παρεα,εχω επισεις γαριδες και σαλιγκαρια..ερωτηση μου ειναι μπορω μεσα στα γκαπυ να βαλω και πλατυ?η θα μου τρωνε τον γονο?

Καλησπέρα και πάλι :D
Τα ζωοτόκα γεννάνε σαν παλαβά και στις περιπτώσεις εκείνες που δεν ρυθμίζουν τον πλυθυσμό (τρώγοντας τον γόνο), κινδυνεύει η ισορροπία του ενυδρείου λόγω υπερπλυθυσμού

Με 2 διαφορετικά είδη ζωοτόκων, θα τρελαθείς στις γέννες και πρέπει εκ των προτέρων να είσαι σε θέση να χαρίζεις ψάρια σε άλλους

Με λίγα λόγια, με 2 διαφορετικά είδη ζωοτόκων, άσε τη φύση να κάνει τη δουλειά της, αλλιως άρχισε να κοιτάς για 300λιτρο :D

Stavros7 15-03-14 23:24

Οποτε λετε να το δοκιμασω ε?115λ εχω βασικα

tsala 16-03-14 02:01

ολα τα ζωοτοκα εχουν αυτο το θεμα με τις γεννες...
Αν βρισκεις να τα δινεις σε σωστο ενυδρειο μπορεις να βαλεις.. ;)


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 20:22.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01911 seconds with 10 queries