Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Παρουσιάσεις κοινωνικών ενυδρείων (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=164)
-   -   ΜΙΚΡΟ FISHROOM (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=75722)

Stivv27 19-11-13 15:00

ΜΙΚΡΟ FISHROOM
 
15 Συνημμένο(α)
Αφου πλεον ο χρονος υπαρχει λογω αδειας ειπα να φτιαξω την αποθηκη μου και την κανω ψαροδωματιο!
Στο συνολο θα μπουν 8 ενυδρεια.Καποια τρεχουν εδω και λιγες μερες.
Αυτη την στιγμη τρεχουν


1)Tanganiyka 160 λιτρα
κατοικοι 3 multies,5 julidochromis, 1 ζευγαρι και 3 μικρα bricardi

2)Γαριδαδικο 80 λιτρα με πολλες πολλες red cherry και σαλιγγαρια

3)Φυτεμενο υψηλων απαιτησεων 140 λιτρα (σημερα ψιλοφυτευτικε)
θα μπουν μεσα μονο αρσενικα guppy

4)Φυτεμενο χαμηλων απαιτησεων 90 λιτρα
θα μπουν μεσα puffers

5) εχω ετοιμο ενα 90 λιτρων θα γινει Ασια φυσικα με channa

6)θα γινει ενα 280 λιτρων και θα γινει με Παπουα Νεα Γουινεα

7)ενα 120 λιτρο γαριδαδικο για crs

8 )ενα 80 λιτρο για betta

Να ευχαριστησω τον φιλο Racikos για την βοηθεια του στο αδειασμα των μπυρων!!!

Φωτο

basillis 19-11-13 15:05

Αυτά είναι....syper!!!
Σου εύχομαι να το ολοκληρώσεις σύντομα και να το χαρείς! :smt023

Alex_Salonica 19-11-13 15:05

Ωραία πράματα!!
Περιμένουμε τις εξελίξεις και αν χρειαστείς κι άλλη βοήθεια με το άδειασμα μπύρας εδώ είμαστε :D

Για το γαριδάδικο με τις crs έχει σκεφτεί τρόπο ψύξης; θα έχει κλιματιστικό το δωμάτιο;

kostaskich 19-11-13 15:09

kostaskich
 
χαθηκε ο κοσμος να κανεις ενα μαλαουι?:D:D:Dπολυ καλη προσπαθεια παντως να τα χαιρεσαι και ευχομαι να μην βγαινεις ποτε απο το δωματιο

Stivv27 19-11-13 15:13

Το δωματιο ειναι αποθηκη και ειναι στο υπογειο!Το καλοκαιρι φετος πανω απο 24 βαθμους δεν ανεβασε καθολου και το χειμωνα δεν παιφτει κατω απο 16 οποτε ειναι ευκολο το θεμα ψυξης-θερμανσης!

sarpijk 19-11-13 15:14

Ωραια γουστα! Πιστευω να το δουμε και απο κοντα . Να σαι γερος να το χαιρεσαι Χρηστο!

Stivv27 19-11-13 15:17

Αν ερθετε σε κανα 2-3 χρονια με τον ρυθμο που πατε δεν ξερω αν θα υπαρχουν!Ευχαριστω παιδια να σται καλα

Alex_Salonica 19-11-13 15:21

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Stivv27 (Μήνυμα 801098)
Το δωματιο ειναι αποθηκη και ειναι στο υπογειο!Το καλοκαιρι φετος πανω απο 24 βαθμους δεν ανεβασε καθολου και το χειμωνα δεν παιφτει κατω απο 16 οποτε ειναι ευκολο το θεμα ψυξης-θερμανσης!

Φέτος το καλοκαίρι δεν έκανε πολυήμερο καύσωνα, επίσης να έχεις στο νου σου ότι 24 βαθμούς έφτασε το δωμάτιο χωρίς πηγές θερμότητας μέσα.
Επειδή κι εγώ σε υπόγειο είχα βάλει τα δικά μου ενυδρεία με ένα παρατεταμένο καύσωνα που είχε κάνει η θερμοκρασία έφτασε τους 28C και ως γνωστό οι crs μετά τους 25C για αρκετές μέρες δεν αντέχουν δυστυχώς.

Για να μην έρθεις λοιπόν στην ίδια δυσάρεστη θέση με μένα και φαντάζομαι με αρκετούς ακόμα φίλους που προσπάθησαν τις crs θα πρέπει να σκεφτείς σοβαρά το θέμα ψύξης τους και δυστυχώς η λύση είναι μόνο ή κλιματιστικό στο χώρο ή ψυκτικό.

Λογικά σε υπόγειο και με το σκεπτικό ότι η θερμοκρασία δεν θα βαρέσει 30άρια μπορείς να δεις και τα ανεμιστηράκια αλλά με αυτόματη αναπλήρωση για να μην αυξομειώνονται οι παράμετροι του νερού.

plin 19-11-13 15:22

Τί φτιάχνεις εκεί ωρέ; :smt055

Μια ερώτηση, αν έχεις όλα αυτά στην αποθήκη, στο σπίτι πότε θα πηγαίνεις; Σε βλέπω μόνιμο κάτοικο... αποθήκης!

Να τα χαίρεσαι όλα!

golf20 19-11-13 15:28

αυτά είναι..!! το όνειρο κάθε χομπίστα..

Stivv27 19-11-13 15:58

Oνειρο δεν ειναι ακομη θελει καποιες εκατονταδες-χιλιαδες λιτρα για να γινει το ονειρο μου!
Στο σπιτι θα ειμαι δεν ειναι μακρια η αποθηκη απλα θα πηγαινω μολις κοιμουνται τα παιδια!!!

Κλεόβουλος 19-11-13 17:52

Μ' αρέσει η "αποθήκη" σου! :p

nazgul 19-11-13 19:08

Αλητες!!!! :D

Καταλαβα...πρεπει να κανουμε μια κατασταση για να αδειασουμε μαζι τις μπυρες και τα διαφορα αλλα! Αυτα ειναι γουστα.

nikosn 19-11-13 19:56

Μπραβο φιλε μου το ονειρο του καθε χομπιστα να καμαρωνει τα εργα του!!:smt023

snakepanos 19-11-13 20:06

Xρηστο το πες και το κανες ,,,,δεν κανεις και ενα ενυδρειο με τα φυτα που λεγαμε απο το ποταμι εκει κοντα για να δουμε πως θα παει.
Η αποθηκη του Χρηστου ειναι μια χαρα το καλοκαιρι που πηγαμε ,,μπηκαμε μεσα και ηταν σαν να δουλευε κλιματιστικο.
Θα σου δωσω και κατι τζαμια κομενα που εχω να κανεις ενα ακομα ενυδρειο Χρηστο,,,.
Οταν κανονισω για να ερθω ,,,ερθουμε δεν ξερω ,,τοτε θα τα φερω.
Εκτως και αν ερθεις εσυ ποιο γρηγορα απο εμενα.

thanasis76 19-11-13 20:18

μπραβο!!!!!! πολυ ομορφο θα γινει το φις-ρουμ σου....!!!!!!
αντε αναμενουμε φωτο σε καθε σου βημα..!!!!:smt023:smt023:smt023

Stivv27 19-11-13 23:55

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από snakepanos (Μήνυμα 801172)
Xρηστο το πες και το κανες ,,,,δεν κανεις και ενα ενυδρειο με τα φυτα που λεγαμε απο το ποταμι εκει κοντα για να δουμε πως θα παει.
Η αποθηκη του Χρηστου ειναι μια χαρα το καλοκαιρι που πηγαμε ,,μπηκαμε μεσα και ηταν σαν να δουλευε κλιματιστικο.
Θα σου δωσω και κατι τζαμια κομενα που εχω να κανεις ενα ακομα ενυδρειο Χρηστο,,,.
Οταν κανονισω για να ερθω ,,,ερθουμε δεν ξερω ,,τοτε θα τα φερω.
Εκτως και αν ερθεις εσυ ποιο γρηγορα απο εμενα.

Θα ερθω να τα παρω για να τα κολλησω να φτιαξω το Ελληνικο γιατι αν περιμενω να ρθετε θα στερεψουν τα ποταμια μας χαχαχαχαχα!

Ευχαριστω παιδια!Να τελειωνουν μια τα ενυδρεια και μετα ενα καλο βαψιμο την αποθηκη μαυρο χρωμα να φαινονται στο φουλ και ολα ειναι ετοιμα!!!

Racikos 20-11-13 10:32

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από nazgul (Μήνυμα 801153)
Αλητες!!!! :D

Καταλαβα...πρεπει να κανουμε μια κατασταση για να αδειασουμε μαζι τις μπυρες και τα διαφορα αλλα! Αυτα ειναι γουστα.

Κατι ρακες χθες αλλο πραμα σου λεω !!! Κανονιστε το !!!

delta66 20-11-13 18:30

Ωραιος.
Σκεψου σιγα σιγα την λυση των medium duty racks για βασεις (θα κερδισει πολυ χωρο και θα ειναι πιο συμμαζεμένα) και το κλιματιστικο για θερμανση/ψυξη αν ειναι ολα τα ενυδρεια τροπικα (μεγαλη οικονομια).

Stivv27 20-11-13 20:48

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από delta66 (Μήνυμα 801437)
Ωραιος.
Σκεψου σιγα σιγα την λυση των medium duty racks για βασεις (θα κερδισει πολυ χωρο και θα ειναι πιο συμμαζεμένα) και το κλιματιστικο για θερμανση/ψυξη αν ειναι ολα τα ενυδρεια τροπικα (μεγαλη οικονομια).

Τα ενυδρεια που κανω εχουν ιδιες διαστασεις για να μπορσεσουν να μπουν μολις μπορεσω πανω σε τετοιες βασεις!
Το κλιμα το σκεφτομαι σοβαρα απλα περιμενω να κανω τον πινακα των ηλεκτολογικων πρωτα.Πιστευω με ενα air-cool θα γλιτωσω αρκετα απο τους θερμοστατες κλπ αλλα και παλι ο χορος εχει πολυ μικρες διακιμανσεις θερμοκρασιας!Δηλαδη στους μεγαλους καυσωνες πιανει 22-24 βαθμους και τον χειμωνα δεν παιφτει κατω απο 18 οποτε με λιγα θα γινει σωστη δουλεια!

κ.ω.σ.τ.α.ς. 20-11-13 21:33

Σωστος:smt023 να τα χαιρεσαι και καλη συνεχεια.Ο χωρος που εχεις ειναι μεγαλο ατου....:)

ChocolatePuma 20-11-13 21:38

Χρήστο να τα χαίρεσαι...και να σε χαίρονται!!!:smt023

maria p 21-11-13 11:45

μπράβο με το καλό!!!

Stivv27 22-11-13 15:32

9 Συνημμένο(α)
Απο χτες τρεχει και το 5ο ενυδρειο που θα μπουν τα λατρεμενα μου channa sp. bleheri!Εχω παθει πλακα με την Τανγκανικα που ειναι ενα μικρο σχετικα ενυδρειο αλλα με παρα πολυ κινηση και ενεργεια και το ζευγαρι brikardi εκανε κιωλλας την φωλια του!!!Στο φυτεμενο μπηκαν και οι πρωτοι του κατοικοι μερικα αρσενικα guppy τα οποια δεν φωτογραφιζονται με τιποτα γιατι δεν σταματαν με τιποτα!Μερικες φωτο και σε λιγο ενα βιντεο!

Stivv27 22-11-13 16:54

BORKED

sarpijk 22-11-13 18:47

Αρε Χρηστο μερακλη! Πως το λενε το φυτο το κοκκινο στη μεση στο φυτεμενο?


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 18:19.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01948 seconds with 10 queries