Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Δίσκοι (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=25)
-   -   nose down position (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=7420)

johnny98130 13-02-05 13:20

nose down position
 
Ένας δισκος ειναι με το κεφάλι συνεχως κατω (nose down position) λες και του εχουν κρεμασει ενα βαριδι στο κεφαλι του και δεν μπορει να ισσοροπήσει σε οριζοντια θέση. Τον εβαλα σε καραντινα και του έριξα λιγο αλατι. Ο δισκος συνηλθε αλλα μονο για λιγο διοτι μετα ξανα τα ιδια. Ο δισκος εχει ορεξη για φαι και δεν φαινονται αλλα σημαδια αρρώστιας πανω του εντος του οτι δεν μπορει να ισσοροπησει κανονικα. Καπου διαβασα οτι ισως ειναι swim bladder αλλα θελω και την γνωμη σας σχετικα με το πως θεραπευεται κατι τετοιο.

targas21 20-04-05 23:16

Το ιδιο προβλημα παρουσιαστηκε και σε μενα σημερα στον wild green μου.Δεν ξερει κανεις τι μπορει να ειναι?Γιαννη τι εκανες εσυ με τον δικο σου?

NIDAL 21-04-05 00:17

Μια φορα αντιμετωπισα το ιδιο προβλημα μα καποιο δισκο μου.Μετα απο ψαξιμο και ερωτησεις(αυθημερον :!: ) εριξα στο ενυδρειο μιαμιση φορα την ποσοτητα που αναλογει στα λιτρα μου ,αντιχλωριο και συγκεκριμενα AQUASAFE.Μετα απο καμια δεκαρια ωρες το ψαρι ηταν και παλι ΟΚ!Λογικα το βοηθησαν πολυ οι βιταμινες και τα λοιπα φυτικα εκχυλισματα που περιεχει το "ζουμι" :D (Αλοε βερα κ.τ.λ)
Ελπιζω να συμβαινει το ιδιο με τα ψαρια σας και να καταφερα να σας βοηθησω +-3

johnny98130 21-04-05 10:36

Εγω εριξα πολυ διαβασμα τοσο στο Internet οσο και με ξενη βιβλιογραφια σχετικα με φαρμακολογια δισκων. Τζιφος παιδες. Τελικα το ψαρι σωθηκε με αγωγή του με biotril το οποιο καμια σχεση με φαρμακο για ενυδρεια δεν εχει. Η ιδεα ηταν του τασου ο οποιος λογω επαγγελματος θεωρησε ότι η εφαρμογη 3ης γενιας κυνολονες στο ψαρι θα βοηθουσε. Το ψαρι οντως σωθηκε και ειναι ΟΚ. Δεν μπορω να σας πω αν οντως λειτουργει η μεθοδος η οχι. Ισως ο Τασος μπορει να πει μερικα λογια παραπανω εδώ :wink: :wink: :wink: :wink:

targas21 21-04-05 22:41

Eγω δυστυχως τον εχασα σημερα το πρωι... :cry: Καλο θα ηταν να αναλυθει το θεμα απο οποιον τυχον ξερει κατι ωστε να γινει γνωστη η αντιμετωπιση του.

ΣΤΑΜΑΤΗΣ 22-04-05 20:58

ΟΧΙ ΣΤΗ ΧΡΗΣΗ Baytril στα ενυδρεια μας.
Ειναι κινολονη 4ης γενιας και απαγορευεται η χρηση της απο ανθρωπους που δεν γνωριζουν πως πρεπει να χρησιμοποιηται.
Μονο με συμβουλη ιχθυοπαθολογου μπορει να γινη χρηση.

johnny98130 23-04-05 09:49

Παράθεση:

Ειναι κινολονη 4ης γενιας και απαγορευεται η χρηση της απο ανθρωπους που δεν γνωριζουν πως πρεπει να χρησιμοποιηται.
Σταματη εχεις απολυτο δικιο αλλα οι κινολονες δεν πρεπει να χρησιμοποιουνται σε ζωα τα οποια προοριζονται στην τροφικη αλυσιδα του ανθρωπου. Αφετερου η χρηση του biotril εγινε απο κτηνιατρο(tasos) ο οποιος με την σωστη δωση γιατρεψε πληρως τον δισκο. Εχω επιπλεον πληροφορηθει οτι η χρηση της ουσιας αυτης γινεται σε ευρυτατη κλιμακα απο χονδρεμπορους μιας και ανηκει στην κατηγορια αντιβιοσης ευρεως φασματος και καταπολεμαει πολλες βακτηριακες μολυνσεις.(π.χ swim bladder)

annivas2000 23-04-05 21:42

[quote="johnny98130"]
Παράθεση:

.......... Εχω επιπλεον πληροφορηθει οτι η χρηση της ουσιας αυτης γινεται σε ευρυτατη κλιμακα απο χονδρεμπορους μιας και ανηκει στην κατηγορια αντιβιοσης ευρεως φασματος...........(π.χ swim bladder)
Το θεμα ειναι οτι με ολες αυτες τις αντιβιωσεις (και αν οντως ισχυει αυτο που λες Johnny) σε λιγο δεν θα μας κανουν ουτε ....της 10ης γενιας αντιβιωτικα)......πολλα εχουν γραφτει ......κατι ακομη κι εδω..
http://aquaria.net/articles/meds/antibiotics/warning/

asteris 24-04-05 13:18

Αφήστε που μετά με τις αλλαγές νερού καταλήγουν στους φυσικούς αποδέκτες (θάλασσα, ποτάμια, λίμνες) και δημιουργούν ανθεκτικά στελέχη στους εκεί μικροοργανισμούς...


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 15:32.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01485 seconds with 10 queries