Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Ζωοτόκα (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=21)
-   -   Ετοιμόγεννο πλάτυ (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=73713)

marambou 28-08-13 14:48

Ετοιμόγεννο πλάτυ
 
Από μέρα σε μέρα περιμένω να γεννήσει το πλάτυ μου. Την έχω σε ένα 120αρι μαζί με άλλα 5 πλάτυ. Έχω στο ενυδρείο αρκετές κρυψώνες, τόσο από διακοσμητικά αλλά και από φυτα. Ωστόσο μήπως θα ήταν καλύτερο να την βάλω μέχρι να γεννησει σε ενα 30αρι ενυδρειάκι με νερό από το υπάρχον ενυδρειο και να αφήσω εκεί τα νεογέννητα για μερικές μερες;

Stivv27 28-08-13 15:03

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από marambou (Μήνυμα 782542)
Από μέρα σε μέρα περιμένω να γεννήσει το πλάτυ μου. Την έχω σε ένα 120αρι μαζί με άλλα 5 πλάτυ. Έχω στο ενυδρείο αρκετές κρυψώνες, τόσο από διακοσμητικά αλλά και από φυτα. Ωστόσο μήπως θα ήταν καλύτερο να την βάλω μέχρι να γεννησει σε ενα 30αρι ενυδρειάκι με νερό από το υπάρχον ενυδρειο και να αφήσω εκεί τα νεογέννητα για μερικές μερες;

Οταν λες κρυψωνες τι θες να πεις?Αν ειναι φυσικα τα φυτα και οι κρυψωνες απο αυτα τοτε αφησε τα ολα μεσα και θα γινει η δουλεια απο μονη της!

delta66 28-08-13 15:23

Αν εχεις σωστα στημενο ενυδρειο, αφησε τη να γενναει εκει και αφησε τη φυση να κανει τη δουλεια της. Θα επιζουν τα πιο δυνατα και πιο εξυπνα μικρα.
Με τις συνεχεις γεννες, θα γεμισεις ψαρια και δεν θα ξερεις τι να τα κανεις.

marambou 28-08-13 15:33

Εχω δύο ρίζες κερατοφυλλο, ενα πυθαρι και για διακοσμηση μια αναποδογυρισμενη βαρκα... απλως επειδη ειναι η πρωτη μου γεννα θα ηθελα να εχω όσο το δυνατον λιγοτερες απωλειες... θα την αφησω ομως μεσα καλυτερα.... ευχαριστω.

delta66 28-08-13 15:34

Βαλε κι αλλα φυτα που δινουν στεγη και τροφη στα ψαρια, και βγαλε τη βαρκα που δεν προσφερει τιποτα.

marambou 14-09-13 08:45

Το ψάρι για το οποίο και είχα ανοίξει το post δε λέει να γεννήσει. Έχει ένα μήνα σχεδόν που το πήρα κι ο πετσοπάς με είχε πει ότι είναι έγκυος... Η κοιλιά εδώ και μια βδομάδα είναι τούμπανο αλλά δεν λέει να γεννήσει κι ούτε έχει το χαρακτηριστικό μαύρο σημάδι... υπάρχει περίπτωση να μην είναι έγκυος αλλά να έχει κάποια ασθένεια;

genecr 14-09-13 11:57

για βάλε καμια φώτο να το δούμε

nazgul 14-09-13 12:02

Κανε copy/paste και συμπληρωσε αυτη τη φορμα, για να εχουμε περισσοτερες πληροφοριες για το ενυδρειο σου.

marambou 14-09-13 13:21

ΒΑΣΙΚΕΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ

1. ΔΙΑΣΤΑΣΕΙΣ ΚΑΙ ΟΓΚΟΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ: 70x50x35
2. ΧΡΟΝΟΣ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑΣ ΤΟΥ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ: 2 μήνες
3. ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ ΕΙΣΑΓΩΓΗΣ (ΑΡΡΩΣΤΟΥ) ΨΑΡΙΟΥ ΣΤΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟ: πριν 1 μηνα
4. ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΑ (ΒΑΘΜΟΙ ΚΕΛΣΙΟΥ): 28
5. ΨΑΡΙΑ (ΕΙΔΟΣ ΚΑΙ ΑΡΙΘΜΟΣ ): 2 αρσενικα 4 θυληκα πλατυ
6. ΑΣΠΟΝΔΥΛΑ (ΕΙΔΟΣ ΚΑΙ ΑΡΙΘΜΟΣ):
7. ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΑ ΑΛΛΑΓΩΝ ΝΕΡΟΥ (ΒΑΘΜΟΙ ΚΕΛΣΙΟΥ):
8. ΣΥΧΝΟΤΗΤΑ ΚΑΙ ΠΟΣΟΤΗΤΑ ΑΛΛΑΓΩΝ ΝΕΡΟΥ: 1/3 κάθε 20 μερες περιπου
9. ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑΣ ΑΛΛΑΓΗΣ ΝΕΡΟΥ: πριν 10 μερες
10. ΣΥΧΝΟΤΗΤΑ ΤΑΪΣΜΑΤΟΣ ΚΑΙ ΕΙΔΟΣ ΤΡΟΦΗΣ: 2 φορες τη μερα flakes
11. ΑΛΛΗ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΗ:

ΜΕΤΡΗΣΕΙΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ

1. ΝΕΡΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ: pH:7,6
KH:3
GH:7
ΝΗ3 (αμμωνια):0
ΝΟ2(νιτρώδη):0
ΝΟ3(νιτρικά):25
2. ΜΕΤΡΗΣΗ ΜΕ ΣΤΑΓΟΝΕΣ:
ΣΤΙΚΣ:
Ηλεκτρονική:
ΣΥΜΠΤΩΜΑΤΑ ΑΣΘΕΝΕΙΑΣ
1. ΨΑΡΙ(Α) ΠΟΥ ΠΑΣΧΟΥΝ: 1
2. ΔΕΡΜΑ: καμια αλλαγη
3. ΚΙΝΗΤΙΚΟΤΗΤΑ ΚΑΙ ΣΥΜΠΕΡΙΦΟΡΑ ΨΑΡΙΟΥ: κανονικη
4. ΠΕΡΙΤΤΩΜΑΤΑ (πχ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΑ, ΔΙΑΦΑΝΗ, ΧΡΩΜΑ):φυσιολογικα οπως τα υπολοιπα
5. ΑΝΑΠΝΟΗ (ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΗ Ή ΑΥΞΗΜΕΝΗ):κανονικη
6. ΤΡΕΦΕΤΑΙ? ΕΧΕΙ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΗ ΟΡΕΞΗ? : κανονικη
7. ΠΟΤΕ ΕΜΦΑΝΙΣΤΗΚΑΝ ΤΑ ΣΥΜΠΤΩΜΑΤΑ: εδω και μια βδομαδα εχει πρησμενη κοιλια
8. ΑΛΛΗ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΗ:

ΠΡΟΗΓΗΘΕΙΣΑ ΘΕΡΑΠΕΙΑ

1. ΦΑΡΜΑΚΟ ΠΟΥ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΗΘΗΚΕ:
2. ΔΟΣΟΛΟΓΙΑ:
3. ΧΡΟΝΟΣ ΧΡΗΣΗΣ:
4. ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑ:
5. ΧΡΗΣΗ ΑΝΘΡΑΚΑ ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΘΕΡΑΠΕΙΑ? :
6. ΑΛΛΑΓΕΣ ΝΕΡΟΥ ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΘΕΡΑΠΕΙΑ:
7. ΑΛΛΗ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΗ:

ΑΛΛΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ

1. ΑΠΟΜΟΝΩΣΗ ΣΕ ΚΑΡΑΝΤΙΝΑ? :
2. ΘΕΡΑΠΕΙΑ ΣΤΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟ? :
3. ΑΛΛΕΣ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΕΙΣ:

platy 14-09-13 14:25

προσπάθησε με αλλαγες νερου να χαμηλωσεις τα νιτρικα σου ,και την θερμοκρασία λιγο..αλλα οχι αποτομα με την μια...μεσα σε 2-3 μερες..με μικρες αλλαγες καθημερινα για να μην παθουν σοκ τα ψάρια....


επισης,για τα ψαράκια πυο εχεις η ιδανικη αναλογια ειναι 2αρσ 5-6θυλ

marambou 14-09-13 14:45

ευχαριστω πολύ...

platy 14-09-13 14:54

μπορείς αν θελεις να απομωνόσεις το ψαράκι σε αλλο ενυδρειο,γιατι καμια φορά παιζει ρολο και ο παραγοντας στρέςς που δεν γεννανε ;) να προσέξεις μονο να εχει νερό απο το ενυδρειο που ειναι τωρα,στρωμένο φιλτρακι ή αεραντλία,και συνθηκες οσο το δυνατό ιδιες

nazgul 14-09-13 15:14

Αν κυριως ειναι η πρωτη γεννα, συμβαινει αρκετες φορες με τα ζωοτοκα να αργουν να γεννησουν. Θυμαμαι οταν ειχα guppies, μια θηλυκη ηταν ετοιμη να σκασει, μεχρι που γεννησε τελικα. Ελπιζω να ειναι αυτο και οχι κατι αλλο.

Οι αλλαγες σου καλο θα ηταν να ειναι πιο συντομες, οπως μια φορα την εβδομαδα. Τωρα που θα ερθει χειμωνας κιολας, να φροντιζεις το νερο της αλλαγης να ειναι ιδιο με αυτο του ενυδρειου. Ετσι αποφευγεις το εντονο στρες που προκαλει η αλλαγη θερμοκρασιας.

leandros69 15-09-13 08:08

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από marambou (Μήνυμα 785301)
Το ψάρι για το οποίο και είχα ανοίξει το post δε λέει να γεννήσει. Έχει ένα μήνα σχεδόν που το πήρα κι ο πετσοπάς με είχε πει ότι είναι έγκυος... Η κοιλιά εδώ και μια βδομάδα είναι τούμπανο αλλά δεν λέει να γεννήσει κι ούτε έχει το χαρακτηριστικό μαύρο σημάδι... υπάρχει περίπτωση να μην είναι έγκυος αλλά να έχει κάποια ασθένεια;

προσπαθησε να δεις το ψαρι απο πανω,και κοιτα αν ειναι τα λεπια ανοιχτα σαν κουκουναρι.

marambou 15-09-13 12:16

τα λέπια δεν εχουν κάτι και γενικοτερα η συμπεριφορα του όπως και η όρεξή του ειναι φυσιολογική...


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 18:26.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01629 seconds with 10 queries