Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   DIY . Φτιάχτο μόνος σου (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=28)
-   -   αλλαγη λαμπας φθοριου (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=73606)

alexkoun18 20-08-13 20:51

αλλαγη λαμπας φθοριου
 
σε 65 λιτρα ενυδρειο τι λαμπα φθοριου να βαλω 15watt η 24watt ρωταω επειδη εχει μια μπλε και μια ασπρει για να βαλω φυτα για να μην εχω προβληματα

korasidikos 20-08-13 21:06

αναλογα τι φοραει;T5/24W----T8/15 W.τη μπλε την βγαζεις μια day light cool 6400k και μια grolux και εισαι οκ!για τα φυτα εξαρταται τι φυτα θα βαλεις!!

alexkoun18 20-08-13 21:15

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από korasidikos (Μήνυμα 781721)
αναλογα τι φοραει;T5/24W----T8/15 W.τη μπλε την βγαζεις μια day light cool 6400k και μια grolux και εισαι οκ!για τα φυτα εξαρταται τι φυτα θα βαλεις!!

κολητες ειναι και λεει 24watt και μαλον που δεν θα βρω ασπρες να τησ προσαρμοσο και λεω να τα ξιλοσω ολα και να παρω μια λαμπα

korasidikos 20-08-13 21:17

αν ειναι λεπτη ειναι T5!ολα υπαρχουν στην αγορα.....:D

alexkoun18 20-08-13 21:27

λογικα θα ειναι και η δυο μαζι 24watt?

korasidikos 20-08-13 22:13

η καθε μια αν εχουν μηκος 55 εκατοστα περιπου!:rolleyes:

alexkoun18 21-08-13 16:48

σημερα πηρα τησ δυο λαμπεσ που ειναι ενωμεμενες μαζι στα 24 watt σε ασπρο φως αλλα το φωσ που βγαζουν ειναι λιγο λιγο κιτρινο πειραζει αυτο?

korasidikos 21-08-13 16:54

http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=46120 :rolleyes:

alexkoun18 22-08-13 17:26

λοιπον εκανα τους υπολογισμους σιμφωνα με το παραπανο λινκ που εστιλεσ και καταλαβα οτι με τα 24 watt που εχω στα 65 λιτρα βγαινει 0,3 w/l και πρεπει να βαλω ευκολα φυτα

korasidikos 22-08-13 18:24

;) :smt023 :D

alexkoun18 22-08-13 19:23

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από korasidikos (Μήνυμα 781939)
;) :smt023 :D

σε ευχαριστω πολυ νασε καλα -+5

Nick74 22-08-13 19:37

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από alexkoun18 (Μήνυμα 781829)
αλλα το φωσ που βγαζουν ειναι λιγο λιγο κιτρινο πειραζει αυτο?


λοιπον, αυτη η ερωτηση δικαιολογειται να την κανει μονο καποιος που την τελευταια 10ετια ζει σε ενα σπιτι με κλειστα πατζουρια και καιγεται ολη τη μερα κι ολη τη νυχτα στο lineage ή στο wow κι εχει ξεχασει τι χρωμα εχει ο Ηλιος :D:D:D:D:D

Μπορει σε καποια αλλα Ηλιακα συστηματα βεβαια οι Αστερες να εχουν λευκο χρωμα οπως της αχαρης daylight ή κοκκινο/μωβ οπως της grolux αλλα στην πλανητη Γη το φως ειναι ΚΙΤΡΙΝΟ (οχι ακριβως, αλλα μετα τα φιλτρα της ατμοσφαιρας αυτο βλεπουμε), με καποιες περιοδους ανατολης και δυσης στα κοκκινα / μωβ και μερικες φορες με αποχρωση ωχρας.
Αν θες λοιπον να εχεις οσο γινεται φυσικοτερη προσωμοιωση, μια κιτρινη και μια grolux μπορουν να πετυχουν αρκετα αληθοφανη φασματα αρκετων ωρων μιας κανονικης τροπικης ημερας.
Απο κει και περα υπαρχουν κι αλλοι συνδυασμοι με περισσοτερες ή και διαφορετικες λαμπες, αλλα μαλλον θα ηταν υπερβολη να μπεις σε τετοιες διαδικασιες επι του παροντως

exelix 22-08-13 20:00

Πολύ εύκολα το έβγαλες κίτρινο το χρώμα Νίκο, ειδικά όταν ο μέσος όρος το καλοκαίρι είναι 6500Κ!

Nick74 22-08-13 20:15

δεν υπαρχει καλοκαιρι στα τροπικα βρε Στελιο, υπαρχει περιοδος ξηρασιας και περιοδος βροχων.
Το χρωμα του Ηλιου ειναι κιτρινο, το ολο συνολο εδω το καλοκαιρι ειναι 6500Κ (ο ουρανος παιζει 10000+ Κ συνηθως ) ετσι οταν εχουμε διαφορετικα χρωματα, η θερμοκρασια του αποτελεσματος τους δεν ειναι α+β+γ αλλα 1/(1/α+1/β+1/γ)

exelix 22-08-13 20:18

Ε ναι ρε Νίκο, το σύνολο φτάνει στα φυτά, δεν τηλεμεταφέρεται από τον ήλιο κατευθείαν στα φύλλα χωρίς να περάσει από όλα τα στρώματα της ατμόσφαιρας. Τι νόημα έχει το "κίτρινο";

Nick74 22-08-13 20:21

ουσιαστικα μεταφερεται ενα πληρες φασμα οπως λες, αλλα αν δεις στον ουρανο δεν ειναι ακριβως ετσι, γιατι εχεις ουρανο + ηλιο (+ συννεφα πολλες φορες κτλ κτλ)
Ολα αυτα ερχονται διαχωρισμενα κι οχι ολα μαζι οπως τα δινει μια daylight.

exelix 22-08-13 20:26

Μαζί σου. Όταν όμως είναι να μπει μία λάμπα μάλλον δεν είναι η κίτρινη πιο κοντά στο φυσικό, αλλά η άσπρη. Τα τεστ όταν τα κοιτάς σε πυρακτώσεως, που είναι κίτρινη, βγάζουν σωστά αποτελέσματα;

Nick74 22-08-13 20:38

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από exelix (Μήνυμα 781965)
Μαζί σου. Όταν όμως είναι να μπει μία λάμπα μάλλον δεν είναι η κίτρινη πιο κοντά στο φυσικό, αλλά η άσπρη.

αν ντε και καλα πρεπει να μπει μονο μια λαμπα τοτε οπως λες λογικοτερο ειναι να μπει ασπρη, αλλα εδω μιλαμε για δυο λαμπες

Παράθεση:

Τα τεστ όταν τα κοιτάς σε πυρακτώσεως, που είναι κίτρινη, βγάζουν σωστά αποτελέσματα;
Δε θελω ακομα να μιλησω για λαμπες πυρακτωσεως, και οχι σε ποστ ανθρωπου που ρωταει τι λαμπες να βαλει...
Παντως επειδη βρεθηκε ενας αισθητηρας φασματοσκοπιου και ειδα καποια πραγματακια προκαταβολικα -οπως καταλαβαινεις θα επανελθω στο θεμα φως- σου λεω οτι αρχισα να τις βλεπω με πολυ καλο ματι, σαν συμπληρωματικο φωτισμο, αλλα ακομα δεν ειμαι σε θεση να πω αρκετα σχετικα με αυτο αφου ειμαι ακομα σε πειραματικη φαση.

exelix 22-08-13 20:51

Εγώ πάντως για τις δύο λάμπες θα συμφωνήσω με αυτό:

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από korasidikos (Μήνυμα 781721)
τη μπλε την βγαζεις μια day light cool 6400k και μια grolux και εισαι οκ!


Το ξέρω ότι θα επανέλθεις, το έχεις πει πολλές φορές, πάντως εάν αναφέρεσαι σε απλές πυρακτώσεως με την ενεργειακή απόδοση που έχουν η άποψή μου είναι ότι δεν...

Nick74 22-08-13 21:08

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από exelix (Μήνυμα 781972)

Το ξέρω ότι θα επανέλθεις, το έχεις πει πολλές φορές,

ναι εχω κολλημα να ασχοληθω με αυτο το κομματι, αλλα τωρα μπορω να το κανω σοβαρτερα νομιζω... απλα θα επανελθω...


Παράθεση:

πάντως εάν αναφέρεσαι σε απλές πυρακτώσεως με την ενεργειακή απόδοση που έχουν η άποψή μου είναι ότι δεν...

βασικα δυο που μελετω ειναι ιωδινης και αλογονου με προτιμηση μαλλον στη δευτερη, ομως ετσι οπως πειραματιζομαι και οι απλες μαλλον κανουν, απλα η ενεργειακη αποδοση τα χαλαει μια και αφ ενος ειναι πιο ενεργοβορες απο αυτο που πραγματικα δινουν, και αφ εταιρου το υπολοιπο ειναι θερμοτητα (οπως ο Ηλιος καιει για να μας φωτιζει και να μας ζεσταινει :))


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 11:03.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01868 seconds with 10 queries