Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   DIY . Φτιάχτο μόνος σου (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=28)
-   -   γνωμες για πολυεστερικες κοντρες (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=73176)

Nick74 24-07-13 11:24

γνωμες για πολυεστερικες κοντρες
 
Πριν λιγο καιρο εφτιαξα ενα ενυδριακι 80*40*40 με 6ρι τζαμι χωρις κοντρες.
Στο aquatools βγαζει safety factor 3,9 δεν πολυτρελαινομαι ομως γιατι κραταω σταθμη απολυτα σταθερη με overflow στα 33 cm που μου βγαζει safety factor 6.4 (απολυτα ικανοποιητικο πιστευω).
Παρ ολα αυτα επειδη εντος των ημερων θα φτιαξω ενα νεο επιπλο σκεφτομαι μαζι με τις εργασιες για τη μεταφορα να ολοκληρωσω την κατασκευη με "χυτες" κοντρες γυρω γυρω πανω και κατω -που θα περικυκλωνουν εξωτερικα το ενυδρειο- απο πολυεστερα (ισως και μεταξωτη ταινια η κατι αναλογο).
Πως ακουγεται σαν ιδεα?

Nektamen 24-07-13 11:43

ειναι πολυ μικρο το ενυδρειο για να κουραστεις τοσο πολυ ωστε να κανεις κοντρες τετιου ειδους.. η γνωμη μου ειναι να μην κανεις ;)

katsemm 24-07-13 12:09

Συγνώμη αν χάλαω το θέμα αλα θα ήθελα να ρωτήσω αν ήταν δηλ μεγαλύτερο το ενυδριο θα κράταγε ο πολύεστερας για κόντρα;;;και ρωτάω γιατι ειμαι πολυεστερας και δεν νομίζω να κρατάει ο πολυεστερας τέτοια πίεση και τέτοιο φορτίο και δεν λέω για του φίλου το ενυδριο που ρωτάει αλα για μεγαλύτερα!!!

Nick74 24-07-13 15:41

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από katsemm (Μήνυμα 778403)
Συγνώμη αν χάλαω το θέμα αλα θα ήθελα να ρωτήσω αν ήταν δηλ μεγαλύτερο το ενυδριο θα κράταγε ο πολύεστερας για κόντρα;;;και ρωτάω γιατι ειμαι πολυεστερας και δεν νομίζω να κρατάει ο πολυεστερας τέτοια πίεση και τέτοιο φορτίο και δεν λέω για του φίλου το ενυδριο που ρωτάει αλα για μεγαλύτερα!!!


οσο γι αυτο εσυ σαν επαγγελματιας πρεπει μαλλον να μας πληροφορησεις...
Ο πολυεστερας σαν υλικο σιγουρα αντεχει (ολες οι marine κεραιες και πολλες βαρκες και σκαφη φτιαχνονται εξ αλλου απο πολυεστερα) αλλα τι παχος μπορει να θελει και τι ενισχυσεις για την καθε εφαρμογη σιγουρα οσοι δεν εχουμε σχεση με το αντικειμενο δεν το γνωριζουμε.
Προσωπικα (αυθαιρετα βεβαια) σκεφτομαι να χτισω γυρω απο το ενυδριακι πανω και κατω ενα 20 x 20mm.
Δε γνωριζω επισεις το συντελεστη διαστολης του υλικου (ειναι βεβαια ελαστικοτερος απο το γυαλι)
-------------------------
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Nektamen (Μήνυμα 778401)
ειναι πολυ μικρο το ενυδρειο για να κουραστεις τοσο πολυ ωστε να κανεις κοντρες τετιου ειδους.. η γνωμη μου ειναι να μην κανεις ;)


να μη βαλω καθολου εννωεις...
ειναι βεβαια τεσταρισμενο, στην αρχη 2 μερες με νερο μεχρι πανω στο μπαλκονι και τωρα εδω και 4-5 βδομαδες που το χω στο σαλονι, αλλα υποθετω καμια κοντριτσα οτι θα το κανει ασφαλεστερο (αν και οντως ειναι μικρυλι και δεν εχει μεσα πανω απο 100 λιτρα νερο)

katsemm 24-07-13 18:39

Ασχολουμε με πολυεστερικες κατασκευές στο χώρο του αυτοκινήτου!!!και απο πείρας πιστεύω οτι δεν πρόκειται να αντέξει την πίεση απο κάποιο ενυδριο που προφανώς θα φουσκώσει εκτός και αν περάσεις καμία 100 Αρια χέρια και καλύτερα να πάρεις ένα έτοιμο και θα σου μείνουν και ρέστα!!!χαχαχα!!!η άποψη μου ειναι οτι οχι δεν κανει!!!καλυτερα θα ήταν να φτιάξεις απο MDF !!!

Nick74 24-07-13 22:21

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από katsemm (Μήνυμα 778433)
καλυτερα θα ήταν να φτιάξεις απο MDF !!!

:confused:πριονιδι σε υγρασια? μηπως εννωεις κοντρα πλακε?
Οπως και να χει αυτο σιγουρα δεν κανει γιατι ο συντελεστης διαστολης του ξυλου ειναι τεραστιος σε σχεση με του γυαλιου... τεσπα, ευχαριστω για την πληροφορια ;)

katsemm 24-07-13 23:18

Όντως σε αυτό έχεις δίκιο λάθος μου κόντρα πλακέ θαλασης όμως πιστεύω οτι κανει!!!

Nick74 25-07-13 11:55

Παράθεση:

κόντρα πλακέ θαλασης όμως πιστεύω οτι κανει!!!
μπα, με τιποτα με τοσο μεγαλο συντελεστη διαστολης. Το χειμωνα θα λειτουργει σαν κοντρα και το καλοκαιρι οχι, και αν κολληθει στο γυαλι θα το παρασερνει κι ολας για να ανοιξει μια ωρα γρηγοροτερα.
Αυτο θα συνεβαινε μονο σε χωρο με απολυτα σταθερη θερμοκρασια και χωρις υγρασια

katsemm 25-07-13 12:03

Πραγματικά δεν το γνώριζα αυτό πίστευα οτι μπορούσε να γίνει!!!

bouboulas 25-07-13 14:17

Νίκο φαντάζομαι τον πολυεστέρα δεν θα τον βάλεις σκέτο. Μαζί με γουρουνότριχα πρέπει να μπει για να κάνει δουλειά. Επίσης ο πολυεστέρας καίει την σιλικόνη μέχρι να σταθεροποιηθεί.


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 15:17.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,02251 seconds with 10 queries