Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Malawi (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=10)
-   -   τι φιλτρο να βαλω? (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=72267)

tanalias 05-06-13 20:37

τι φιλτρο να βαλω?
 
1 Συνημμένο(α)
καλησπερα στο φορουμ.εχω ενα ριο 240 με κιχλιδες.τρεχει περιπου 4 χρονια.αποφασισα να βγαλω το φιλτρο το μαμισιο και να βαλω αλλο 1 εξωτερικο.ποιο πολυ το κανω για χωρο μιας και τα ψαρια αυξανονται,και επειδη το ειχα στο προγραμμα εδω και πολυ καιρο.ηδη δουλευει και με ενα eheim 2217.θα ηταν υπερβολη να βαλω αλλο 1 2217?

dimost 05-06-13 20:39

Καμια υπερβολή πολύ καλά θα κανεις
Και κάτι άλλο ....μήπως είναι λίγο σφιχτά οι πέτρες σου ;
Ωραίο δείχνει πάντως ....αν και δεν είμαι φαν στα νταμάρια

giannisqq 05-06-13 20:41

Καθόλου υπερβολή δεν ειναι φίλε μου....μονο καλο θα κανει....

Stivv27 05-06-13 20:45

Καλησπερα!Με ενα ακομη 2217 θα εισαι αρχοντας δεν ειναι καθολου υπερβολη!

Billy T 05-06-13 20:45

ίσα ίσα που η φίλτρανση θα είναι τούμπανο.αν έχεις την οικονομική δυνατότητα μην το σκέφτεσαι καθόλου.τέλεια επιλογή

Giwrgos5 05-06-13 20:47

θα συμφωνησω με τους υπολοιπους, πηγαινε αυριο και παρτο! οσο περισσοτερη βιολογια τοσο καλυτερα.

tanalias 05-06-13 20:55

......
 
θα ψαξω να βρω αν πουλαει καποιος στο φορουμ γιατι για καινουριο χλωμο το κοβω.....στο παλιο θα κοψω την σιλικονη με πετονια?

delta66 05-06-13 21:08

Εχεις το μαμισιο μεσα και θελεις να το βγαλεις?
Δεν το εχεις εν λειτουργια?
Για ποιο λογο να το βγαλεις? Για περισσοτερο χωρο?
Ειναι πολυ καλο φιλτρο παντως και με το 2217 μαζι ειναι υπεραρκετο.

Το αλλο που εχεις αριστερα στο τζαμι τι ειναι? Εσωτερικο μικρο? με τι μεσα?

ΥΓ Με πετονια θα δυσκολευτεις :D (δεν αντεχει κιολας, θα σπαει)
Μακρια φαλτσετα ή λαμα απο κοπιδι με προσοχη μη κοπεις

tanalias 06-06-13 20:54

.....
 
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από delta66 (Μήνυμα 769092)
Εχεις το μαμισιο μεσα και θελεις να το βγαλεις?
Δεν το εχεις εν λειτουργια?
Για ποιο λογο να το βγαλεις? Για περισσοτερο χωρο?
Ειναι πολυ καλο φιλτρο παντως και με το 2217 μαζι ειναι υπεραρκετο.

Το αλλο που εχεις αριστερα στο τζαμι τι ειναι? Εσωτερικο μικρο? με τι μεσα?

ΥΓ Με πετονια θα δυσκολευτεις :D (δεν αντεχει κιολας, θα σπαει)
Μακρια φαλτσετα ή λαμα απο κοπιδι με προσοχη μη κοπεις


για περισσοτερο χωρο θελω να το βγαλω ,εκτος οτι δεν μου αρεσει να το βλεπω.το μικρο αριστερα το εχω για την γεννηστρα και μεσα εχει σφουγγαρι και siporax,αλλα να πω την αληθεια ποτε δεν εχω μπει στον κοπο να πιασω γκαστρωμενο ψαρι να το βαλω σε γεννηστρα.τα αφηνω να γεννανε μεσα στο ενυδρειο.εχω φτιαξει δεξια και αριστερα 2 μικρα βουναλακια με μικρες πετρες και ετσι την γλυτωνουν αρκετα μικρα.πριν κανα μηνα ειχα 2 φουσκωμενα και σκεφτηκα να βαλω την γεννηστρα σε λειτουργια για να παρω τις γεννες,αλλα μου περασε,το θεωρω χαζο.εκτος του οτι δεν θυμαμαι να εχω πουλησει ποτε ψαρι.
-------------------------
το ενυδρειο εχει labidochromis mbamba, και 2 θυληκα labidochromis caeruleus.σκεφτομαι να βρω και ενα αρσενικο να μην νιωθουν μοναξια οι κοπελες.εκτος οτι νομιζω οτι κυνηγανε και τα μικρα mbamba.δεν ξερω αν το κανουν απο ζηλια.μπορει να θελουν..........γυναικες ειναι.
-------------------------
μηπως ενα 2213 θα ηταν καλυτερα?δεν θελω να γινει πλυντηριο το ενυδρειο.

dimost 06-06-13 20:55

Δεν πρόκειται να γίνει πλυντήριο

tanalias 27-06-13 11:44

....
 
τελικα φιλτρο δεν πηρα .θα μεινει ως εχει λογο κρισης.εχω 3 κυριες φουσκωμενες και εχω και ενα ενυδρειο 60 λιτρα.πιοα ειναι τα βηματα που πρεπει να κανω για να γεννησουν στην γεννηστρα?τι πρεπει να προσεξω?δεν το εχω ξανακανει.εχω φιλτρο απο το μικρο ενυδρειο μεσα στο κανονικο 1,5 μηνα τωρα για να στρωσει με σφουγγαρι μπλε.το 1 το ψαρακι εχει μπουκωθει 10 ημερες τωρα περιπου.τα αλλα 2 ειναι πιο φρεσκα,περιπου 1 εβδομαδα.

Κλεόβουλος 27-06-13 16:46

Η δική μου γνώμη είναι να τα αφήσεις να γεννήσουν στο μεγάλο σου ενυδρείο και με τις πέτρες που έχεις θα επιζήσουν αν όχι όλα, τα περισσότερα.
Η άλλη εκδοχή είναι να ταλαιπωρήσεις τα θηλυκά για να τα πιάσεις (αν το καταφέρεις χωρίς να αδειάσεις όλο το ενυδρείο) και να τα μεταφέρεις την τελευταία εβδομάδα μπουκώματος (δηλ. μετά 14-15 μέρες από την έναρξη) στο μικρό και να γεννήσουν εκεί.
καλή επιτυχία!

tanalias 28-06-13 18:24

....
 
το θεωρουσα παντα χαζο να βαλεις ψαρι σε γεννηστρα.αλλα απο την αλλη τα ψαρια που μενουν απο καθε γεννα μερικες φορες ειναι 2-3 και ας εχω κρυψωνες και μικρα νταμαρακια για να κρυβονται τα μικρα.εχω την χαζη εντυπωση οτι τα labido τα κιτρινα τα κυνηγουν με εμμονη.γιαυτο θελω να το κανω.για να δω πως θα παει.
-------------------------
τελικα ετοιμασα το ενυδρειο γεννηστρα,και επιασα ευκολα αντι για 1, 2 θυληκα mbamba φουσκωμενα.το 1 ειν αι σχεδον ετοιμο να γεννησει.πειραζει αν τα αφησω για λιγες μερες και τα 2 μαζι?το ενυδρειο ειναι 50 λιτρα.πρεπει να ριχνω ελαχιστη τροφη μεσα(για την βιολογια) η οχι?

Κλεόβουλος 28-06-13 20:24

Άντε μπράβο πάρε καμμιά γέννα να μας δώσεις κανένα :)
Άφησε τα χωρίς άλλες ταραχές μέχρι να αφήσουν τα μικρά. Μετά πρέπει να τις βγάλεις για να μη τα φάνε. Δεν χρειάζεται να ρίχνεις τίποτα, έτσι κι αλλιώς συνεχίζουν να ρυπαίνουν και χωρίς να τρώνε.

tanalias 30-06-13 09:48

.....
 
το ενυδρειο γεννηστρα δεν πρεπει να εχει καθολου αμμο?μονο λιγες πετρες?

Κλεόβουλος 30-06-13 11:08

Έτσι το καθαρίζεις πιο εύκολα από υπολείμματα τροφών κλπ ;)
(εμένα και οι γεννήστρες είναι κανονικά στημένες :confused:)

tanalias 30-06-13 15:01

....
 
τοτε ειμαστε οκ και σε αναμονη.και εγω εχω βαλει αμμο.και λιγες πετρες.πρεπει να βαλω και τουλι η κατι αλλο στο φιλτρο να μην ρουφηξει κανενα μικρο?
εχθες πηρα και απο φιλο ενα ζευγαρι labido και λογικα ο αρσενικος θα πιασει δουλεια.

Κλεόβουλος 30-06-13 18:47

Δύσκολα το φίλτρο να ρουφήξει μωρά mbuna αλλά καλού κακού προσάρμοσε ένα κομμάτι χοντρότρυπο σφουγγάρι στην είσοδο.

tanalias 02-07-13 15:01

...
 
το εσωτερικο παντως εχει τραβηξει αρκετες φορες μικρα χωρις βεβαια να παθουν τιποτα.τι σφουγγαρι εννοεις?

Κλεόβουλος 02-07-13 17:55

Εγώ στην είσοδο του φίλτρου κόβω ένα κομμάτι και το προσαρμόζω στην είσοδο του εξωτερικού ("σκάβοντας" μια τρύπα μέχρι την μέση για να κάτσει η σωλήνα) απ' αυτό http://www.igna.gr/index.php/compone...etail?Itemid=0

tanalias 03-07-13 11:11

....
 
καλημερα.η μια θυληκια ξεμπουκωθηκε.το φιλτρο ειχε τραβηξει 4 ψαρακια ευτυχως ζωντανα.ειχα μονο τουλι και εβαλα στο φιλτρο.το ψαρακι γυρισε στο κανονικο το ενυδρειο και περιμενω το αλλο τωρα.ευχαριστω κλεοβουλε για την βοηθεια σου.με την πρωτη ευκαιρια θα παρω και φωτο γιατι το κινητο μου δεν βγαζει καλες.
-------------------------
και τωρα?ποτε θα πρεπει να τα ταισω και τι?τριμμενη τροφη?ειδα και την αλλη θυληκια να βγαζει 2-3 μικρα απο το στομα σε μια γωνια που πρωτα καθαρισε .

Κλεόβουλος 03-07-13 12:44

Τριμμένο φυλλαράκι θα φάνε άνετα.

tanalias 03-07-13 14:38

...
 
δευτερη η τριτη μερα αρχιζουν να τρωνε?

Κλεόβουλος 03-07-13 16:41

Ρίξε, τρώνε από τη στιγμή που τ' αφήσει η μάνα τους ;)

tanalias 03-07-13 18:30

.....
 
οκ.thanks


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 06:15.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01884 seconds with 10 queries