Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Αρχάριοι γλυκού νερού (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=34)
-   -   Διαύγεια νερου. (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=72031)

Undertaker 25-05-13 18:11

Διαύγεια νερου.
 
Γεια και πάλι. Το ενυδρειο μου τρέχει κοντά δυο μήνες τώρα και το νερό δεν έχει εκείνη τη διαύγεια που βλέπω σε αλλα ενυδρεια τα οποία ζηλεύω (με την καλή έννοια πάντα). Δεν είναι βρώμικο το νερό ούτε χρωματίζεται από ξύλα κτλ αλλα δεν είναι και αυτό που λέμε 'κρυσταλλο'. Αυτό πως θα το πετύχω; Κάνω αλλαγές νερου το 1/3 κάθε εβδομάδα, έχω εξωτερικό φιλτρο eheim 2213 με σφουγγαρια, κεραμικο υλικό και υαλοβάμβακα. Δε θέλω να βάλω άνθρακα γιατί ρίχνω λιπάσματα για τα φυτά. Θα βοηθούσε παραπάνω siporax και υαλοβαμβακας στο φιλτρο; Από ψαράκια έχω μόνο 5 αρλεκίνους προς το παρόν. Οι μετρήσεις μου είναι σε φυσιολογικά επίπεδα. Ευχαριστώ.

harris samos 25-05-13 20:54

στο φιλτρο σου τα υλικα πως τα εχεις βαλει ?
σφουγκαρι βιολογικα και πανω πανω το γουλ ?:rolleyes: αν ναι αλλαζε το γουλ ποιο συχνα ;);)

dimost 25-05-13 21:06

Κρύσταλλο θα το δεις αν εχεις σταθερές ρουτίνες σωστο καθαρισμό όχι υπερβολικά φορτωμένο απο ψάρια και όταν το ενυδρείο ωριμάσει βιολογικά ....με την προϋπόθεση οτι τα κανεις όλα σωστα

Κλεόβουλος 25-05-13 21:09

Τα υλικά σου τα έχεις με τη σωστή σειρά?
Όπως εδώ http://www.qpic.ws/images/wBG76880.jpg

Το γουλ :) που λέει ο Χάρης είναι το λεγόμενο ενυδρειακό βαμβάκι (κακώς το λέμε "υαλοβάμβακα" και μπορεί να μπερδευτεί κάποιος) http://www.petcumulus.gr/index.asp?p...oduct&pid=1832
Άλλαζε το πιο συχνά και βάλε λίγο παραπάνω. Αν το πρόβλημα είναι τα αιωρούμενα σωματίδια, θα λυθεί.

ChocolatePuma 25-05-13 21:26

Ερώτηση σχετική με το θέμα

Υπάρχει περίπτωση το υπερβολικό ταϊσμα, εκτός από πρωτεινικό φίλτρο, να θολώνει το νερό?

Undertaker 25-05-13 21:27

Η σειρά που τα έχω βάλει, από κάτω προς τα πάνω είναι: σφουγγάρι, κεραμικο υλικό, ενυδρειακό βαμβάκι και σφουγγάρι. Το βαμβάκι έχει πάχος περίπου μισό εκατοστό και μάλλον δεν είναι αρκετό. Σήμερα που έκανα καθαρισμό του φιλτρου, το προηγούμενο που το άλλαξα με νέο, ήταν μαύρο ΣΚΟΥΡΟ από τη βρώμα. Θα βάλω κι άλλο σίγουρα.

maria p 25-05-13 21:37

γεια σου, τι λιπάσματα ρίχνεις? έχεις υπόστρωμα? μήπως από εκεί προέρχεται το θόλωμα? δώσε λίτρα και λίγες λεπτομέρειες για το ενυδρείο

nazgul 25-05-13 21:39

Βαλε περισσοτερο filter wool και γνωμη μου ειναι το σφουγγαρι που εχεις πανω, βαλ'το και αυτο κατω για να προστατευει το βιολογικο υλικο. Αν δεν θελεις, κανε ενα σαντουιτς το βιολογικο υλικο. Σφουγγαρι πανω και κατω και filter wool τερμα πανω, για να μαζευει τα τελευταια σωματιδια. Το filter wool ετσι κανει, παντως. Μαυριζει. Κυριως αν υπαρχουν ξυλα, τυρφη, φυλλα catappa ή εχεις καιρο να το αλλαξεις.

Undertaker 25-05-13 21:41

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Κλεόβουλος (Μήνυμα 766218)
Τα υλικά σου τα έχεις με τη σωστή σειρά?
Όπως εδώ http://www.qpic.ws/images/wBG76880.jpg

Το γουλ :) που λέει ο Χάρης είναι το λεγόμενο ενυδρειακό βαμβάκι (κακώς το λέμε "υαλοβάμβακα" και μπορεί να μπερδευτεί κάποιος) http://www.petcumulus.gr/index.asp?p...oduct&pid=1832
Άλλαζε το πιο συχνά και βάλε λίγο παραπάνω. Αν το πρόβλημα είναι τα αιωρούμενα σωματίδια, θα λυθεί.

Κλεόβουλε, στη φωτογραφία του πρώτου link που έδωσες, ρίξε μια μετάφραση από τα υλικά που γράφει, δε κατάλαβα το 2 (το 1 βαμβάκι, το 3 σφουγγάρι και το 4 κεραμικό. Το 2 δεν έπιασα). Ευχαριστώ.

nazgul 25-05-13 21:42

Το βιολογικο σου υλικο ειναι. Το 4 ειναι μακαρονι για μηχανικη φιλτρανση, οχι βιολογικο υλικο, αν μπερδευτηκες.

harris samos 25-05-13 21:44

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Safarpn (Μήνυμα 766235)
Κλεόβουλε, στη φωτογραφία του πρώτου link που έδωσες, ρίξε μια μετάφραση από τα υλικά που γράφει, δε κατάλαβα το 2 (το 1 βαμβάκι, το 3 σφουγγάρι και το 4 κεραμικό. Το 2 δεν έπιασα). Ευχαριστώ.

το 2 ειναι και αυτο βιολογικο και ολο σιποραχ να ειναι δε παιζει ιδιεταιρο ρολο ;)

Undertaker 25-05-13 21:50

1 Συνημμένο(α)
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από maria p (Μήνυμα 766230)
γεια σου, τι λιπάσματα ρίχνεις? έχεις υπόστρωμα? μήπως από εκεί προέρχεται το θόλωμα? δώσε λίτρα και λίγες λεπτομέρειες για το ενυδρείο

100 λίτρα καθαρά. No2:0, No3:5, NH3:0
Φωτισμός: 2χ28 Τ5 λευκές 6800Κ.
Λιπάσματα, αυτά τα λίγα στη φωτό (ελπίζω να μπήκε γιατί την έβαλα από κινητό)

Undertaker 25-05-13 21:51

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από harris samos (Μήνυμα 766239)
το 2 ειναι και αυτο βιολογικο και ολο σιποραχ να ειναι δε παιζει ιδιεταιρο ρολο ;)

Βασικά μόνο μακαρόνι έχω.

harris samos 25-05-13 21:53

εχει διαφορα μακαρονι με μακαρονι :rolleyes::rolleyes: τα ποιο πολλα σα μακαρονια ειναι :rolleyes::rolleyes:

Undertaker 26-05-13 14:14

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από harris samos (Μήνυμα 766246)
εχει διαφορα μακαρονι με μακαρονι :rolleyes::rolleyes: τα ποιο πολλα σα μακαρονια ειναι :rolleyes::rolleyes:

Ε καλά, δεν είναι και barilla αχαχαχαχαχα ....είναι biopur forte της sera.
-------------------------
Πολλά αιωρούμενα σωματίδια βλέπω πάντως αν και έβαλα περισσότερο υαλοβάμβακα στο φίλτρο από χθες το βράδυ.

exelix 26-05-13 14:24

Από ροή πώς τα πάει το φίλτρο σου;

Undertaker 26-05-13 16:05

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από exelix (Μήνυμα 766383)
Από ροή πώς τα πάει το φίλτρο σου;

Μια χαρά, φυσιολογικότατη ροή.

exelix 26-05-13 16:51

Στο βυθό τι έχεις; Μπορείς να βάλεις και μία φωτογραφία;

enydreiakias 26-05-13 17:15

τσεκαρε κι εδω φιλε μου

http://www.seachem.com/Products/prod...s/Purigen.html

μιλαμε για νερο κρυσταλλο και χωρις να επηρεαζονται καποια ιχνοστοιχεια οπως στον υαλοβαμβακα

Undertaker 26-05-13 17:22

1 Συνημμένο(α)
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από exelix (Μήνυμα 766404)
Στο βυθό τι έχεις; Μπορείς να βάλεις και μία φωτογραφία;

Στο βυθό έχω 2 πέτρες και φυτά. Να μια φωτογραφία αν και το βράδυ η έλλειψη διάυγειας είναι πιο ευδιάκριτη.
Υπόστρωμα για τα φυτά δεν έχω.

Undertaker 26-05-13 17:26

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από enydreiakias (Μήνυμα 766408)
τσεκαρε κι εδω φιλε μου

http://www.seachem.com/Products/prod...s/Purigen.html

μιλαμε για νερο κρυσταλλο και χωρις να επηρεαζονται καποια ιχνοστοιχεια οπως στον υαλοβαμβακα

Μου το είπαν κι άλλοι αυτό αλλα κολλάω γιατί λέω μήπως κάνει κακό στα ψάρια μου. Τα σκευάσματα τα φοβάμαι λιγάκι, μπορεί να κάνω λάθος, δε ξέρω.

nazgul 26-05-13 17:28

Παντως με το ιδιο φιλτρο σε 60 λιτρα, εχω απο κατω προς τα πανω:

μια στρωση Ηobby Ceramlit για να κραταει τα χοντρα, σφουγγαρι μπλε για να κραταει τα υπολοιπα, πολυ sera siporax για βιολογια και ενα στρωμα filter wool. Αιωρουμενα σωματιδια δεν ειδα ουτε οταν ηταν φυτεμενο, ουτε τωρα που εχει αμμο και κιχλιδες που σκαβουν σαν μπουλντοζες.

Κατι δεν κανεις καλα, ή κατι εχει το ενυδρειο σου και προκαλει τοσα σωματιδια.

exelix 26-05-13 17:38

Υπάρχει περίπτωση να μην είχες ξεπλύνει καλά το χαλίκι πριν το βάλεις; Δοκίμασε και μια χαλαρή σκούπα βυθού στην επόμενη αλλαγή να δεις εάν θα υπάρχει διαφορά.

Undertaker 26-05-13 17:43

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από nazgul (Μήνυμα 766412)
Παντως με το ιδιο φιλτρο σε 60 λιτρα, εχω απο κατω προς τα πανω:

μια στρωση Ηobby Ceramlit για να κραταει τα χοντρα, σφουγγαρι μπλε για να κραταει τα υπολοιπα, πολυ sera siporax για βιολογια και ενα στρωμα filter wool. Αιωρουμενα σωματιδια δεν ειδα ουτε οταν ηταν φυτεμενο, ουτε τωρα που εχει αμμο και κιχλιδες που σκαβουν σαν μπουλντοζες.

Κατι δεν κανεις καλα, ή κατι εχει το ενυδρειο σου και προκαλει τοσα σωματιδια.

Οι μετρήσεις μου είναι ok Αλλαγές νερού κάθε εβδομάδα 30%, τάισμα μια φορά την ημέρα τόσο όσο να μη χάνεται στο βυθό και σαπίζει, ψάρια μόνο 5 αρλεκίνους, λίπασμα κάθε εβδομάδα στις συνιστόμενες ποσότητες, αλλα χημικά-φάρμακα κτλ δε βάζω, τι μπορεί να είναι αυτό που προκαλεί τα σωματίδια;
-------------------------
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από exelix (Μήνυμα 766417)
Υπάρχει περίπτωση να μην είχες ξεπλύνει καλά το χαλίκι πριν το βάλεις; Δοκίμασε και μια χαλαρή σκούπα βυθού στην επόμενη αλλαγή να δεις εάν θα υπάρχει διαφορά.

Το χαλίκι το έπλυνα πολυ καλά αν και δε χρειαζόταν τόσο πλύσιμο. Σκούπα βυθού έχω αλλα δε μου φαίνεται ότι κάνω σωστή δουλειά γιατί η ροή στον κουβά είναι χαμηλή και η σκούπα δε μαζεύει χαλίκι για να καθαρίσει τη βρωμιά. Η σκούπα φταίει ή εγω, δε ξέρω!...αν και με τη διάταξη που έχω βάλει τα φυτά, δε μπορεί να γίνει σωστή δουλειά.

exelix 26-05-13 17:45

Καλύτερα (για μένα) είναι να πάρεις το σωλήνα που κάνεις την αλλαγή και να δέσεις μπροστά κάτι (chopstick, ξυλάκι, καλαμάκι, κάτι!) και περνώντας πάνω από το χαλίκι να κουνάς ελαφρά το πάνω στρώμα του, όχι να τα κάνεις όλα άνω κάτω.

nazgul 26-05-13 17:50

Σκουπα βυθου και μια μικρη που εχω για να μπαινει σε μικρα ενυδρεια, ρουφαει μια χαρα τα παντα κι ας εχει στενο σωληνακι. Δες αν τσακιζει πουθενα κατα τη διαρκεια της χρησης και δεν εχει δυνατη ροη.

Περιμενε 2-3 ημερες να δεις αν θα εχεις αποτελεσματα με τα σωματιδια. Αν ειναι πολλα δεν θα γινει κρυσταλλο κατευθειαν το νερο.
-------------------------
Αν ανακατευεις πολυ την επφανεια με τη σκουπα, οπως λεει και ο Στελιος, δεν ειναι απιθανο να προκαλει ολο αυτο το προβλημα.

konstantinos-z 26-05-13 17:55

μηπως....το νερο που...βαζεις στο εν/ο ..δεν ειναι καθαρο???δηλ εχει αυτο τα "σωματιδια"???

Undertaker 26-05-13 18:19

1 Συνημμένο(α)
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από konstantinos-z (Μήνυμα 766425)
μηπως....το νερο που...βαζεις στο εν/ο ..δεν ειναι καθαρο???δηλ εχει αυτο τα "σωματιδια"???

Δε νομίζω. Δεν ήταν πάντα έτσι. Βλέπω ότι τα σωματίδια έρχονται από το φιλτρο, ο σωλήνας της εξόδου είναι σε οριζόντια θέση και από τις τρύπες της φλογέρας που είναι λίγα χιλιοστά πάνω από την επιφάνεια, φαίνεται ότι έρχονται τα σωματίδια. Το νερό στην έξοδο δε βγαίνει από τις τρύπες, από την άκρη του σωλήνα βγαίνει κανονικά αλλα ΚΑΙ από τις τρύπες. Και αν δείτε τη φωτογραφία, είναι πολλά.
Μόλις έκανα μετρήσεις και μαζί με νιτρώδη και αμμωνία, είδα και τα Νιτρικά 0 από 5 που ήταν. Γιατί πέσανε; Τι να κάνω;

nazgul 26-05-13 18:57

Μηπως ερχεται απο ψηλα το νερο και ειναι απλα φυσσαλιδες οξυγονου ολο αυτο? :rolleyes:
Αυτο μου μοιαζει απο τη φωτο.

Undertaker 26-05-13 19:07

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από nazgul (Μήνυμα 766434)
Μηπως ερχεται απο ψηλα το νερο και ειναι απλα φυσσαλιδες οξυγονου ολο αυτο? :rolleyes:
Αυτο μου μοιαζει απο τη φωτο.

Το νερό δεν έρχεται από ψηλά, λίγα χιλιοστά από την επιφάνεια. φυσσαλίδες δεν είναι (τουλάχιστον έτσι φαίνονται) πιο πολυ μου κάνουν σε σκόνες που κόβουν βόλτες σε όλο το ενυδρειο. Εχουν διάφορα μεγέθη και από κοντά που τα βλέπω δεν είναι φυσσαλίδες. Για τα μηδενικά Νιτρικά τι να κάνω; Να παίζει ρόλο και αυτό;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 05:49.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,02549 seconds with 10 queries