Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=11)
-   -   Μετατροπή σε φυτεμένο... (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=7137)

galant 17-01-05 14:03

Μετατροπή σε φυτεμένο...
 
Παιδιά έχω ένα 60άρι το οποίο θα μετατρέχω σε φυτεμένο. Έχω πάρει υπόστρωμα, αλλά ακόμα δεν έχω ξεκινήσει. Καμιά ιδέα για το πρακτικό μέρος μιας και το ενυδρείο δεν είναι άδειο; Έχει μέσα 4 corys, 3 platty και 1 pleco. Θα ήθελα να γίνει όσο πιο ανώδυνα για τα ψαράκια μου. Έχω ένα ενυδρείο όπου θα μπορούσαν να φιλοξενηθούν, αλλά είναι μικρό (20lt) και δε θα χωράνε.
Θα μπορούσε να γίνει η αλλαγή με τα ψάρια μέσα;

netblues 17-01-05 15:48

Ποσο μεγαλος ειναι ο πλεκο, γιατι τα υπολοιπα χωρανε ανετα στο 20 λιτρο.. για λιγο. (ακομα και 24 ωρες...)
Η ολη υποθεση θελει το πολυ 2 ωρες....

Μια προτεινομενη διαδικασια εχει ως εξης:
Μην ταισεις για 24 ωρες. πριν την αλλαγη.
Γεμιζεις το 20 λιτρο χωρις υποστρωμα κλπ με νερο απο το υπαρχον.
Μεταφερεις θερμοστατη, φιλτρο και στη συνεχεια τα ψαρια.
κρατα και αλλα 15 λιτρα σε δυο κουβαδες.

Αδειαζεις το 60 ρι το πλενεις με νερο και με την ευκαρια,
στρωνεις το υποστρωμα(χωρις πλυσιμο), απο πανω βαζεις το χαλικι. (ξεπλυνε το με την ευκαρια)
Βαζεις ενα πιατο μεσα, προσθετεις λιγο νερο (5 ποντους) και αντιχλωριο
και μετα φυτευεις.
Συμπληρωνεις με νερο μεχρι τα 20 λιτρα περιπου.
Ριχνεις αντιχλωριο, και ζεστο νερο ωστε να φτασει περιπου στους 26.

Εαν δεν ειναι πλημμενο καλα το χαλικι Η κατι δεν παει καλα
κανεις μια αλλαγη επιτοπου...

Προσθετεις και το παλιο νερο απο τους κουβαδες, συμπληρωνεις και απ το 20 λιτρο και στο τελος μεταφερεις θερμοστατη φιλτρο και ψαρια.
Μπορεις να αφησεις θερμοστατη και φιλτρο να δουλεψουν στο καινουργιο για καμμια ωρα και μετα να μεταφερεις τα ψαρια.

Προσοχη να μην πλυθει το φιλτρο με νερο βρυσης σε καμμια περιπτωση.

Ο στοχος ειναι το νερο που θα αλλαξεις τελικα να ειναι της ταξεως του 50%.

Giorgos 18-01-05 00:38

Κατά την μεταφορά το παλιό χαλίκι δεν χρειάζεται πλύσιμο για δύο λόγους:
- περιέχει σημαντικό αριθμό αποικιών ωφέλιμων βακτηριδίων (θα το εκτιμούσαν ιδιαίτερα τα corydoras).
- περιέχει στοιχεία που τα φυτά θα χρησιμοποιήσουν για τροφή.

Αν αποφασίσεις να πλύνεις το χαλίκι, μην το πλύνεις όλο. Κράτα μια μικρή ποσότητα άπλυτη (να είναι περίπου 1 εκ. βάθος στο ενυδρείο) ώστε να τοποθετηθεί στο επάνω στρώμα του βυθού.

SpyNet 18-01-05 01:25

οταν λεμε υποστρωμα τι υλικο εννοουμε;

nkarvounis 18-01-05 06:28

Το υπόστρωμα περιλαμβάνει την πλήρη σειρά θρεπτικών ουσιών, σιδήρου και ιχνοστοιχείων που το χρειαζόμαστε την υγιή ανάπτυξη των φυτών που τρέφονται από την ρίζα.

:idea: Το υπόστρωμα τοποθετείται κάτω από το χαλίκι.

galant 18-01-05 14:35

Παιδιά ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας. Το χαλίκι δεν έχω σκοπό να το πλύνω ακριβώς για να μη χαθούνε οι αποικίες. Εξάλλου ήδη χθες έκανα ένα πολύ καλό σκούπισμα του βυθού με μία σκούπα που έχω, οπότε ότι βρωμιά και υπολλείματα τροφής υπήρχαν φύγανε. Απόψε θα προχωρήσω στην αλλαγή. Έχω ήδη αδειάσει το μισό νερό του ενυδρείου. Το υπόλοιπο θα κρατηθεί στο μικρό ενυδρείο και σε κουβάδες για να ξαναχρησιμοποιηθεί.
Θα σας ενημερώσω για την πορεία του εγχειρήματος.

goldmary 11-02-05 21:26

afou exw kanei ta parapano epitixws simera evala ta teleytea fita mou. lipasma pote na valw?poso? tabletes?ygro?pio?


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 17:53.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01206 seconds with 10 queries