Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Παρουσιάσεις κοινωνικών ενυδρείων (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=164)
-   -   ενυδρειο 350lt. κοινωνικο φυτεμενο. (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=71134)

geofish 18-04-13 23:15

ενυδρειο 350lt. κοινωνικο φυτεμενο.
 
3 Συνημμένο(α)
Γεια σε ολους σας ,ειμαι καινουριος στο χομπυ και θελω να σας παρουσιασω το καινουριο μου ενυδρειο.
Πληροφορίες

Διαστάσεις:120x450x650 cm
Όγκος:350 lt.
Κατηγορία:κοινωνικο-φυτεμενο
Φυτά:vallissneria,anubiaw,cryptocoryne
Ψάρια / Άλλα είδη:20 trigonostigma heteromorpha,3 ramirezi,2 khuli,3 corydoras
Διακοσμητικά υλικά:2 ριζες,λευκη αμμος,1 ηφαιστειακη πετρα.
Φόντο:
Φωτισμός:2x T5/39W
Διάρκεια φωτισμού:10 ωρες
Φιλτράρισμα:prime 30,με siporax,τυρφη και υαλοβαμβακα
Θερμοστάτης:1x300
Λίπανση:
Παροχή CO2:οχι

Παράμετροι:

pH:7,2
Γενική σκληρότητα (GH):14
Ανθρακική σκληρότητα (ΚΗ):11
Αμμωνία (ΝΗ3):0
Νιτρώδη (ΝΟ2):0
Νιτρικά (ΝΟ3):
Αλλαγές νερού:
Θερμοκρασία:26
Άλλες πληροφορίες:Το ενυδρειο το εστησα 30 μαρτιου μαζι μ ενα φιλο μου ο οποιος γνωριζει το αθλημα κ μου δωσε και μπολι οποτε το νερο εστρωσε σχετικα γρηγορα.Ψαρια εβαλα 15 απριλιου και αλλαγη δεν εχω κανει ακομα αλλα περιμενω 45 μερες απο τοτε που βαλα τα ψαρια.
Ελπιζω να σας αρεσει και να μαθω περισσοτερα για το χομπυ με τις συμβουλες σας απο δω.

nikosm1 18-04-13 23:35

Καλή αρχή. Το στήσιμό σου είναι όμορφο. Αλλά:
1. Γιατί να περιμένεις 45 μέρες για την αλλαγή;
2. Τα ψαράκια σου θέλουν μαλακό νερό και χαμηλό pH. Ειδικά τα ramirezi θέλουν πολύ εμπειρία.

Καλή συνέχεια

maria p 19-04-13 08:36

Καλημέρα, καλώς ήρθες!!!
κι εμένα μ αρέσει πολύ το ενυδρείο σου.
δεν ξέρω να σε συμβουλεύσω για τα συγκεκριμένα είδη από τα ψαράκια που έχεις, θα περιμένεις πιο έμπειρες συμβουλές.
νερό θα πρέπει να αλλάζεις απο τώρα κάθε εβδομάδα γύρω στο 30% δεν υπάρχει λόγος να περιμένεις σε πρώτη φάση 45 μέρες, αντίθετα τώρα στην αρχή, πρέπει να κάνεις τακτικότερες μετρήσεις του νερού σου για να προλάβεις οτιδήποτε πάει στραβά με το στρώσιμο του φίλτρου σου.
μια ερωτησούλα, από τις 30μαρτίου που έβαλες το μπόλι έως τις 15απριλίου, διατήρησες με κάποιο τρόπο την βιολογία?
καλή αρχή και να τα χαίρεσαι τα ψαράκια σου.

bloskas 19-04-13 09:14

ωραιο το ενυδρειο σου. καλη αρχη! το cory σου τι ειναι?

Stivv27 19-04-13 12:20

Ομορφο το ενυδρειο σου!
Αλλα οπως ειπαν και παραπανω καποιες αποριες
-πως κρατησες 15 μερες την βιολογια απο το μπολι?
-το black water πως το κανεις και δεν σου κατεβαζει και το ph?με buffer?
-για ποιο λογο να περιμενεις 45 μερες για την αλλαγη?(εχουν δημιουργηθει τοσες αποικιες βακτηριων στο φιλτρο σου ωστε να ανταπεξελθουν στην μη αναμεωση νερου και στην αποσυνθσεση της αμμωνιας για 45 μερες?)

sunsity 19-04-13 14:08

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Stivv27 (Μήνυμα 756828)
Ομορφο το ενυδρειο σου!
Αλλα οπως ειπαν και παραπανω καποιες αποριες
-πως κρατησες 15 μερες την βιολογια απο το μπολι?
-το black water πως το κανεις και δεν σου κατεβαζει και το ph?με buffer?
-για ποιο λογο να περιμενεις 45 μερες για την αλλαγη?(εχουν δημιουργηθει τοσες αποικιες βακτηριων στο φιλτρο σου ωστε να ανταπεξελθουν στην μη αναμεωση νερου και στην αποσυνθσεση της αμμωνιας για 45 μερες?)

Καλησπέρα !!!
Μπόλι εγώ του έδωσα την βιολογία την κρατησε με τροφή ,

το νερο δεν ειναι τοσο σκούρο όσο φαινετε στις φωτο ,buffer δεν βάζει με τύρφη τα cattapa και τις τανινες απο τα ξύλα παιρνει μια σκουρα απόχρωση.

εχει 350 λίτρα πολύ λιγα ψάρια για τα λίτρα του αρα την πρώτη αλλαγή δεν πιστεύω ότι ειναι απαραίτητο να την κανει πολύ σύντομα να περιμένει λίγο να ανέβουν τα Νιτρικά , μετα λογικά θα αρχίσει τις εβδομαδιαίες.......

Stivv27 19-04-13 14:27

Και με τοσα πραγματα (τυρφη,φυλλα,ξυλλα) εχει τοσο Ph ποσο τρεχει η βρυση σας εκει?Ή εχει κατι ασβελολιθικο μεσα?
Το ποτε θα γινουν οι αλλαγες θα το δειξουν οι καθημερινες μετρησεις τωρα στην αρχη στα παντα και οχι μονο στα νιτρικα!
Και πως κρατηθηκε η βιολογια απο το μπολι αφου πρεπει πρωτα να χαλασει η τροφη για να βγαλει τις ουσιες που θελουν τα βακτηρια?
Μπερδεψατε 2 στρωσιματα μαζι μαλλον!
Αλλο το στρωσιμο με μπολι και αμεσως ψαρια και αλλο το στρωσιμο με τροφη!Στην ουσια κανατε στρωσιμο με τροφη και οχι με το μπολι!


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 19:31.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01654 seconds with 10 queries