Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Κιχλίδες Κ. Αμερικής (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=145)
-   -   Firemouth cichlid πιθανος συγκατοικος για ροδοστομους-αεναος (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=7088)

mikenuke 13-01-05 00:20

Firemouth cichlid πιθανος συγκατοικος για ροδοστομους-αεναος
 
Λοιποοοοον!

Εχω ενα ενυδρειο 140 λιτρων το οποιο ειναι φυτεμενο και εχει μεσα 8 corydoras aenaous και 15 ροδοστομους.
Ψαχνω λοιπον για ενα κεντρικο κομματι (καποιο ψαρι μεχρι 15 ποντους) για να μπει σε αυτο το ενυδρειο με τους πιο πανω συγκατοικους.

Προχθες που συζηταγα με τον Τασο του ειπα τον προβληματισμο μου και προτεινε να βαλω ενα ζευγαρι firemouth.

Θα ηθελα να μου πειτε την γνωμη σας.Πιστευτε οτι οι ροδοστομοι θα μπορεσουν να συνυπαρξουν με τις κιχλιδες αυτες?Γιατι τα αεναους δεν πιστευω να εχουν κανενα προβλημα.

Διαβασα επισης οτι ο vagos1 ειχε αναπαραγωγες και ισως θα μπορουσε να γινει καμια εξυπηρετηση.Θα δουμε.

ASCCO1 13-01-05 00:32

ΚΑΙ αν γινουν τροφη οι ροδοστομοι ?????????? :roll:

........................ ερωτηση κρισεως..........

mikenuke 13-01-05 01:00

Στην ουσια αυτη ειναι η ερωτηση μου...
Απ'την αλλη παλι θα μπορουσα να κανω ανταλλαγη στην συνθεση με τα serpae tetra που εχω στο αλλο ενυδρειο(τα οποια βεβαια ειναι 4 αλλα μπορω να προσθεσω αλλα 4) και να μετακομισουν οι ροδοστομοι στο αλλο ενυδρειο.

tasos 13-01-05 20:56

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από ASCCO1
ΚΑΙ αν γινουν τροφη οι ροδοστομοι ?????????? :roll:

........................ ερωτηση κρισεως..........

Και εγώ δεν ήμουν σίγουρος ,γιαυτό του έιπα να ρωτήσει :wink: .

mikenuke 14-01-05 10:09

To θεμα ειναι οτι θελω να βαλω ψαρια μεγαλου μεγεθους στο ενυδρειο μου και ψαχνω προτασεις,ετσι ξεκινησε.

Giorgos 14-01-05 23:46

Σε γενικές γραμμές τα firemouth είναι πολύ ήσυχα ψάρια... ειδικά για κιχλίδα κεντρικής Αμερικής. Αρκετός κόσμος τα έχει σε κοινωνικό ενυδρείο χωρίς κανένα απολύτως πρόβλημα. Θα τα παρομοίαζα με σκύλο που γαβγίζει και ποτέ δεν δαγκώνει. :wink:
Απλά θέλουν μερικές κρυψώνες για να νοιώθουν πιο άνετα.
Αξίζουν να τα δοκιμάσεις.
Βέβαια, όπως είναι γνωστό, έχουν παρατηρηθεί σημαντικές διαφορές στην επιθετικότητα των κιχλίδων από άτομο σε άτομο. Ποτέ δεν ξέρεις τι μπορεί να σου προκύψει.

mikenuke 15-01-05 01:35

Aρα λοιπον ειμαι επισημα στην αναζητηση για firemouth cichlid.

Vagos1 τι γινεται εχεις τιποτα γεννητουρια?

Εχει δει κανεις στα μαγαζια της Σαλονικης το εν λογω ψαρι?

alfacom 21-01-05 13:04

Σε ενα κοινωνικο 140 λ εχω βαλει 4 ροδοστομους και 3 firemouth αλλα τα δευτερα ειναι πολυ μικρα ακομα σχεδον 5 ποντους εκαστο.Τα εβαλα για λιγο γιατι εψαχνα αλλο ενα ειδος κεντρικης αμερικης που να φτανει στο ιδιο μεγεθος για να τα βαλω μαζι αλλα εχουν 1 μηνα μεσα και δεν εχω κανενα προβλημα.Μαζι ειναι και καποια γατοψαρακια και ενας πλακοστομος.Δεν ξερω τι θα γινει αν μεγαλωσουν πολυ αλλα μεχρι τωρα δεν υπαρχουν ιχνη ακαταλληλοτητας.


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 03:21.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01342 seconds with 10 queries