Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   DIY . Φτιάχτο μόνος σου (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=28)
-   -   DIY Backround (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=70410)

than 25-03-13 15:16

DIY Backround
 
6 Συνημμένο(α)
Καλησπέρα και Χρόνια Πολλά σε όσους γιοτάζουν σήμερα.
Όπως λέει και ο τίτλος θα σας παρουσιάσω μία κατασκευή που έφταξα και σήμερα μπήκε στο ενυδρείο μου.
Πριν από λίγο καιρό αποφάσισα ν' αλλάξω λίγο την εμφάνηση του ενυδρείου μου. Ήθελα κάτι για το πίσω τζάμι αλλά το κόστος (βασικός παράγοντας στις μέρες μας) ήταν απαγορευτικό. Ετσι αποφάσισα να κάνω κάτι μόνος μου. Μετά από αρκετό ψάξιμο στο Internet κατέληξα στην κατασκευή που θα σας παρουσιάσω και προσωπικά έμεινα πολύ ευχαριστημένος (δεν πήγαν κόπος και χρήμα χαμένα).
Στην Φωτο Νο 01 βλέπετε πως ήταν το ενυδρείο μου πριν την τοποθέτηση του backround. Για backround είχα κολλήσει από την εξωτερική πίσω πλευρά φιμέ ζελατίνα για κρυσταλλα αυτοκινήτων. Αγόρασα από κατάστημα με είδη πέτρας-πλακιδίων την φυσική πέτρα (σε σχήμα πλακιδίου) που βλέπετε στη φωτο Νο 2. Την έσπασα, την έσχισα σε λεπτές φέτες με ένα κατσαβίδι και τα κομμάτια τα κόλλησα με ενυδρειακή σιλικόνη σε σαγρέ φιλεζόλ πάχους 1 cm αφού πρώτα λείανα τις κοφτερές άκρες με μία τανάλια (για να αποφύγω πιθανούς τραυματισμούς στα ψάρια) όπως φαίνεται στις φωτό Νο 3,4,5,6. Η όλη κατασκευή έγινε σε δύο επφάνειες και έμεινε τέσσερις μέρες στο μπαλκόνι για να στεγνώσει η σιλικόνη. Σήμερα κατά τη διάρκεια αλλαγής νερού έγινε και η τοποθέτηση και τα αποτελέσματα τις όλης προσπάθειας σας τα παρουσιάζω στις φωτο Νο 7 και 8.
Ενδεικτικά σας αναφέρω και το κόστος των υλικών:
Τέσσερα κομμάτια πέτρας 8 €
Σιλικόνη 2 τεμ. 9€
Φιλεζόλ 2 τεμ 60χ60 2€
Χρόνος εργασίας περίπου 10 ώρες.

Κάθε σχόλιο και παρατήρησηση καλοδεχούμενη.

Υ.Γ. Επόμενη πιθανή κατασκευή νέο μεγαλύτερο ενυδρείο.

than 25-03-13 15:19

2 Συνημμένο(α)
Και οι Φωτο Νο 7 και 8

exelix 25-03-13 15:23

Πολύ καλή δουλειά! Όμορφο αποτέλεσμα και πιστεύω πως θα δείξει ακόμα καλύτερο όταν πιάσει και λίγες άλγες. Στα κενά έβαλες τα κομματάκια που περίσσεψαν από τα σπασίματα;

st@vros 25-03-13 15:23

μπραβο για το μερακι σου φιλε μου,οι φωτο 7 και 8 που ειναι ομως;μην μας κρατας σε αγωνια...
βιαστηκα τωρα τις ειδα :-)

yoloris 25-03-13 16:42

woww super κατασκευή,μπραβοο μεγαλε

than 25-03-13 16:48

Σας ευχαριστώ για τα καλά σας λόγια,

@ exelix: Στα κενά έβαλα κομμάτια τα οποία προσπάθησα με τανάλια να τα δώσω το σχήμα του κενού ώστε να δείχνει πιό φυσικό.

giannisqq 25-03-13 19:30

Πολυ ωραίο έγινε!!!κοιταξετο λίγο με τις ξυλοπετρες,εγω οταν είχα με έβγαζαν κάτι λες και είχα διοξείδιο μεσα στο ενυδρειο(σαν σκόνη)!!!!οσο και αν τις ετριβες παντα κάτι έβγαζαν....

magman 25-03-13 19:51

Ωραίο φίλε, μου έδωσες ιδέα :D

Stefs 25-03-13 20:56

μπραβο πολυ ομορφο ... βαλε και κατα φθτο ομως ;)

Nick74 25-03-13 22:24

πολυ ομορφο, αλλα δεν κατταλαβα πως εκοψες ετσι τις πετρες σε φετες...

than 25-03-13 23:31

@ Nick74: Δεν τις έκοψα, τις έσχισα με κατσαβίδι. Το κατσαβίδι το χρησιμοποίησα σαν καλέμι από τις περιμετρικές πλευρές ΟΧΙ από τις δύο μεγάλες επίπεδες επιφάνειες (πλευρές). Το Αποτέλεσμα είναι αυτό που φαίνεται στις φωτο 3,4,5,6. Εργασία που απαιτεί προσοχή, υπομονή και φυσικά χρόνο για να μην σπάνε οι πλάκες αλλά να σχίζονται.

Nick74 25-03-13 23:40

ΓΙΑΜΠΑ-ΝΤΑΜΠΑ-ΝΤΑΜΠΑ-ΝΤΟΥΥΥΥΥ

(flintstones) :D


Πρεπει να ειχες τρελη υπομονη για να μη σπασουν οι πετρες :)

Γιώργος N. 10-06-13 14:16

Πως την εβαλες μεσα? Δεν αδιασες το νερο ολο πρωτα?


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 08:13.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01992 seconds with 10 queries