Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Γλυκό νερό - Γενικά (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=8)
-   -   Διακοπη ρευματος (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=70266)

Φιλιππας 20-03-13 20:31

Διακοπη ρευματος
 
Καλησπερα.Βαλανε χαρτι στην εξωπορτα οτι το Σαββατο θα εχει απο τις 8 το πρωι μεχρι τις 4 το μεσημερι διακοπη ρευματος.
Με το ενυδρειο τι κανω?
Θα εχω προβλημα με την βιολογια αμα μεινει τοσες ωρες χωρις κυκλοφορια?
Με την θερμοκρασια πιστευω οτι θα το παλεψω αυτην την εποχη.

nazgul 20-03-13 20:37

8 ωρες ειναι πολλες, στο ανωτατο ισως οριο για να μην καταστραφει η βιολογια, αλλα αν ειναι ισχυρη, δεν θα αντιμετωπισεις προβλημα. Συνηθως το κοβουν για λιγοτερες ωρες, οποτε λογικα θα εισαι ενταξει. Αν εχεις καμια αερντλια μπαταριας να τη λειτουργησεις και τις 8 ωρες, ακομα αν ειναι δυνατον και στις γριλιες του φιλτρου για να οξυγονωνονται τα βακτηρια.

Φιλιππας 20-03-13 20:42

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από nazgul (Μήνυμα 748251)
8 ωρες ειναι πολλες, στο ανωτατο ισως οριο για να μην καταστραφει η βιολογια, αλλα αν ειναι ισχυρη, δεν θα αντιμετωπισεις προβλημα. Συνηθως το κοβουν για λιγοτερες ωρες, οποτε λογικα θα εισαι ενταξει. Αν εχεις καμια αερντλια μπαταριας να τη λειτουργησεις και τις 8 ωρες, ακομα αν ειναι δυνατον και στις γριλιες του φιλτρου για να οξυγονωνονται τα βακτηρια.

Δεν εχω αεραντλια μπαταριας.
εχθες καθαρισα και το φιλτρο ρε @$% μου.
Τις red cherry φοβαμαι γιατι εχουν γεννησει μωρα και ειναι γεματο.

nazgul 20-03-13 20:45

Η βιολογια ειναι το μεγαλο θεμα για τοσες ωρες. Δεν εχει και ζεστη τουλαχιστον αυτο τον καιρο για να γινουν χειροτερα τα πραγματα. Ελπιζω να το κοψουν για πολυ λιγοτερες ωρες, συνηθως ετσι γινεται.

Butterfly 20-03-13 20:46

Άδειασε το φίλτρο από νερό όταν θα διακοπή το ρεύμα. Δεν θα πάθει τίποτα η βιολογία του φίλτρο.

Φιλιππας 20-03-13 20:47

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Butterfly (Μήνυμα 748262)
Άδειασε το φίλτρο από νερό όταν θα διακοπή το ρεύμα. Δεν θα πάθει τίποτα η βιολογία του φίλτρο.

Γιατι αυτο?

nazgul 20-03-13 20:48

Να ετσι δεν θα πεθανουν σιγουρα τα βακτηρια? Υδροβια ειναι.

Να βαλει το φιλτρο (αν ειναι εσωτερικο) σε ενα κουβα και να το ανακινει που και που για να οξυγονωνονται τα βακτηρια, εχει νοημα, αλλα να τα βγαλει εκτος νερου?

Butterfly 20-03-13 20:52

Δεν θα πάθει τίποτα η βιολογία σου. Τα βακτήρια έχουν μπει μέσα στους θύλακες του βιολογικού υλικού και δεν πεθαίνουν.

Προσοχή να μην έχει καθόλου νερό μέσα και εάν μπορείς να στεγνώσεις με μια πετσέτα το υλικό. (όχι να το τρίψεις, να το ταμπονάρεις)

ΥΓ και εγώ όταν το άκουσα από πιο έμπειρους του αθλήματος μου φάνηκε "κουφό", μπορούν να βγουν να το επιβεβαιώσουν.

nazgul 20-03-13 20:54

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Butterfly
Δεν θα πάθει τίποτα η βιολογία σου. Τα βακτήρια έχουν μπει μέσα στους θύλακες του βιολογικού υλικού και δεν πεθαίνουν.

Προσοχή να μην έχει καθόλου νερό μέσα και εάν μπορείς να στεγνώσεις με μια πετσέτα το υλικό. (όχι να το τρίψεις, να το ταμπονάρεις)

ΥΓ και εγώ όταν το άκουσα από πιο έμπειρους του αθλήματος μου φάνηκε "κουφό", μπορούν να βγουν να το επιβεβαιώσουν.

Και εμενα ετσι "κουφο" μου ακουγεται. Αλλα δεν εχω παραπερα γνωμη.

Φιλιππας 20-03-13 21:01

Οντως κουφο.
Το φιλτρο ειναι εξωτερικο.οποτε θα το κουναω καθε μια ωρα να οξυγονωνοντε τα βακτηρια

delta66 20-03-13 21:30

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Φιλιππας (Μήνυμα 748245)
Καλησπερα.Βαλανε χαρτι στην εξωπορτα οτι το Σαββατο θα εχει απο τις 8 το πρωι μεχρι τις 4 το μεσημερι διακοπη ρευματος.
Με το ενυδρειο τι κανω?

Αν δεν εχεις υψηλη ιχθυοφορτωση ή πολυ ψηλη θερμοκρασια πχ δισκοενυδρειο (για να υπαρξει προβλημα οξυγονωσης) ΜΗΝ ΚΑΝΕΙΣ ΤΙΠΟΤΑ.
Απλα κλεισε το χωρο να μη κρυωσει.
Εχω τραβηξει κατι 12ωρες διακοπες αρκετες φορες και δεν καταλαβε τιποτα το ενυδρειο.
Αν θες προληπτικα κανε μετα καμια μετρηση ή/και καμια αλλαγη αν σου πεταξει το φιλτρο πολυ σκουπιδι μεσαστο ενυδρειο μετα την επαεναρξη.

ΥΓ νομιζω θελει αλλαγη κατηγοριας το θεμα.

Φιλιππας 20-03-13 21:38

ευχαριστω Κ. Σπυρο.Το φιλτρο ειναι καθαρο.Πεντακαθαρο θα ελεγα,γιατι το ανοιξα και το καθαρισα εχθες.

delta66 20-03-13 21:44

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Φιλιππας (Μήνυμα 748287)
ευχαριστω Κ. Σπυρο.Το φιλτρο ειναι καθαρο.Πεντακαθαρο θα ελεγα,γιατι το ανοιξα και το καθαρισα εχθες.

Δεν εχει σημασια. Με τη διακοπη ρευματος θα χασει καποια βιολογια και θα βγει λιγο "σκουπιδι" (μπιχλα).

Ελπιζω μονο να μη το εκανες λαμπικο (τα βιολογικα υλικα - εστω και σε νερο ενυδρειου) και εχασε πολυ βιολογια.
Μαζι με τις απωλειες λογω διακοπης, μπορει να χρειαστει βοηθεια (μπολι), αν δεις τιποτα περιεργο στις μετρησεις.
Να ξερεις παντως οτι τα βακτηρια διπλασιαζουν τον πληθυσμο τους (σε νορμαλ συνθηκες) 16-24 ωρες. Οποτε αν δεν εχουν χαθει πολλα βακτηρια με τον καθαρισμο θα επενερθει γρηγορα μετα τη διακοπη.
Ταισε και με τσιγγουνια για 1-3 μερες, ανεβαζωντας σταδιακα την ποσοτητα τροφης, μεχρι να φτασει στις προηγουμενες συνηθεις ποσοτητες.

Φιλιππας 20-03-13 21:54

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από delta66 (Μήνυμα 748291)
Δεν εχει σημασια. Με τη διακοπη ρευματος θα χασει καποια βιολογια και θα βγει λιγο "σκουπιδι" (μπιχλα).

Ελπιζω μονο να μη το εκανες λαμπικο (τα βιολογικα υλικα - εστω και σε νερο ενυδρειου) και εχασε πολυ βιολογια.
Μαζι με τις απωλειες λογω διακοπης, μπορει να χρειαστει βοηθεια (μπολι), αν δεις τιποτα περιεργο στις μετρησεις.
Να ξερεις παντως οτι τα βακτηρια διπλασιαζουν τον πληθυσμο τους (σε νορμαλ συνθηκες) 16-24 ωρες. Οποτε αν δεν εχουν χαθει πολλα βακτηρια με τον καθαρισμο θα επενερθει γρηγορα μετα τη διακοπη.
Ταισε και με τσιγγουνια για 1-3 μερες, ανεβαζωντας σταδιακα την ποσοτητα τροφης, μεχρι να φτασει στις προηγουμενες συνηθεις ποστοτητες.

Τα σφουγκαρια τα σφουνιαξα καλα μεχρι να καθαρισουν καλα.Παντα σε νερο ενυδρειου.Τα καλαθακια με το siporax τα βουτηξα μια φορα στο νερο και τα εβγαλα.Την βιολογια μου δεν την πολυφοβαμαι μετα τον καθαρισμο γιατι εχω ενα λιτρο σιποραξ μεσα στο φιλτρο μου,για 100 λιτρα νερου.Οση και να χαθει ανακαμπει γρηγορα.Την ημερα τις διακοπης μονο φοβαμαι που δεν θα γυρναει το νερο.
-------------------------
Την ημερα τις διακοπης δεν θα ταισω καθολου

delta66 20-03-13 22:01

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Φιλιππας (Μήνυμα 748300)
Τα σφουγκαρια τα σφουνιαξα καλα μεχρι να καθαρισουν καλα.Παντα σε νερο ενυδρειου.Τα καλαθακια με το siporax τα βουτηξα μια φορα στο νερο και τα εβγαλα.Την βιολογια μου δεν την πολυφοβαμαι μετα τον καθαρισμο γιατι εχω ενα λιτρο σιποραξ μεσα στο φιλτρο μου,για 100 λιτρα νερου.Οση και να χαθει ανακαμπει γρηγορα.Την ημερα τις διακοπης μονο φοβαμαι που δεν θα γυρναει το νερο.
-------------------------
Την ημερα τις διακοπης δεν θα ταισω καθολου

ΟΚ δεν θα υπαρχει προβλημα, αν και το επιχειρημα σου που εχω κανει bold δεν στεκει.
Και 100 λιτρα σιποραξ να ειχες, την ιδια ποσοτητα βιολογιας θα ειχε πανω, οση και τωρα. Απλα θα ηταν μοιρασμενη σε 100 λιτρα υλικο. ;)
Θελεις λιγο μελετη http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=55933
(το 1 και το 2)

Γιαννης Μ5 20-03-13 23:05

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από delta66 (Μήνυμα 748282)
Αν δεν εχεις υψηλη ιχθυοφορτωση ή πολυ ψηλη θερμοκρασια πχ δισκοενυδρειο (για να υπαρξει προβλημα οξυγονωσης) ΜΗΝ ΚΑΝΕΙΣ ΤΙΠΟΤΑ.
Απλα κλεισε το χωρο να μη κρυωσει.
Εχω τραβηξει κατι 12ωρες διακοπες αρκετες φορες και δεν καταλαβε τιποτα το ενυδρειο.
Αν θες προληπτικα κανε μετα καμια μετρηση ή/και καμια αλλαγη αν σου πεταξει το φιλτρο πολυ σκουπιδι μεσαστο ενυδρειο μετα την επαεναρξη.

ΥΓ νομιζω θελει αλλαγη κατηγοριας το θεμα.

:smt023 +1

rtolis 21-03-13 12:33

Γιατί δεν αγοράζεις μια αεραντλία μπαταρίας? Δεν είναι δα και το τρομερό έξοδο και προλαβαίνεις μέχρι το Σάββατο.
Μιας που είσαι Νίκαια, είδα αυτή στο PetSupermarket:

http://www.petsupermarket.gr/2800/%C...%AF%CE%B1.html

Το κατάστημα είναι απέναντι από τη λαχαναγορά στου Ρέντη. Κάνεις ένα τηλέφωνο αν είναι διαθέσιμη, περνάς και την παίρνεις.
Σημείωση: Δεν έχω καμία σχέση με το κατάστημα. Αν έχεις άλλο petshop κοντά σου και έχει, πάρε από κει.

nikolaosbouk 21-03-13 12:51

δεν νομιζω να ατιμετωπισεις προβλημα αλλα οταν ξαναερθει το ρευμα προληπτικα συμπληρωσε βακτηρια!
καμια παντεντα με καμια μπαταρια αυτοκινητου και κανενα ανεμιστηρακι να κανει αναδευση τις επιφανειας απο εξω δεν μπορεις να κανεις?

borelli13 21-03-13 15:52

Κοιτα να δεις που θα παρουμε και ups για το ενυδρειο....:o

Diskus fan 21-03-13 17:46

1. Το UPS είναι πολύ καλή ιδέα... αλλά όχι άκρως απαραίτητη.
2. Το Σάββατο σύμφωνα με το δελτίο καιρού στον Πειραιά (βλέπω Νίκαια) θα έχει 8-15 βαθμούς... λογικά ούτε με την θερμοκρασία του ενυδρείου, θα υπάρξει σοβαρό θέμα.-

Kostas12 21-03-13 18:53

Το ups δεν κάνει για το ενυδρείο, διότι όταν μείνει από μπαταρία δεν παίρνει μόνο του, πρέπει να το ανάψει κάποιος χειροκίνητα.

nazgul 21-03-13 19:01

Θα συμφωνησω, γιατι το ειχα σκεφτει και εγω παλιοτερα. Αλλα επειδη θα τελειωσει μετα απο καποια ωρα και η μπαταρια του ups, δεν θα ξεκινησει τιποτα αν δεν ειμαστε εκει να το ανοιξουμε. Χειροτερα θα γινουν τα πραγματα, ποσο μαλλον αν λειπουμε για μερες απο το σπιτι.

kesanis 22-03-13 00:30

Απ: Διακοπη ρευματος
 
Σωστο, εν μερη. Αλλα λυση υπαρχει και μαλιστα με πενταροδεκαρες.

Εχω ups και εχω φτιαξει ενα απλο κυκλωματακι που παρακαμπτει αυτο το προβλημα. Δουλευει αψογα και το εχω ανεβασει και εδω μαλιστα. Καντε ενα search. ;)

nazgul 22-03-13 00:34

Αν λυθει αυτο το προβλημα, θα δουλευει μια χαρα. Απλα λεω για ετοιμες λυσεις αν θελει καποιος να παρει ups, μιας και δεν το εχω και πολυ το ηλεκτρονικο, οπως και αρκετοι αλλοι ;)

kesanis 22-03-13 00:39

Απ: Διακοπη ρευματος
 
Ειναι τρομερα απλο. Δεν ειναι τοσο ηλεκτρονικο οσο ηλεκττολογικο. Δες εδω:

http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=61706

nazgul 22-03-13 00:42

Δεν εχω σκοπο να κανω κατι στα κοντα, αλλα ας μεινει στην ακρη, ποτε δεν ξερεις. Πολυ ωραιο.

kesanis 22-03-13 00:51

Απ: Διακοπη ρευματος
 
Οπως εγραψα και εκει, αν και ειναι τρομερα απλο, αν καποιος θελει να το φτιαξει και θελει καποια εξηγηση για κατι, πολυ ευχαρίστως.

Επίσης αν ενδιαφερει μπορω να ετοιμασω και μια παρουσίαση αυτου που εφτιαξα και χρεισιμοποιω.


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 20:02.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,02347 seconds with 10 queries