Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   DIY . Φτιάχτο μόνος σου (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=28)
-   -   200 λιτρα.. (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=70229)

ikaria_jim 19-03-13 15:52

200 λιτρα..
 
καλησπερα παιδια...εχοντας διαβασει πολλα δεν εχω καταλαβει κατι που πιστευω οτι ειναι σχετικο...σε λιγη ωρα θα ξεκινησω να το φτιαξω...οταν ερθει η ωρα να βαλω κοντρες?που και πως...οι διαστασεις ειναι 100μ 40π 50υ...το τζαμι ειναι 8 αρι..ενας φιλος μου ειπε να βαλω κατω..και πανω στην μεση....και κατι αλλο..οι κοντρες πρεπει να ειναι απο 8αρι και αυτες?

nazgul 19-03-13 15:59

Προσωπικα θα εβαζα κοντρες πανω και κατω περιμετρικα σε αυτα τα λιτρα και αυτο το υψος, για να εχω το κεφαλι μου ησυχο. Μπορει να ειναι και μικροτερο παχος η κοντρα, π.χ. 6αρι, αλλα καλυτερα οχι λιγοτερο.

Ανεμενε και γνωμες των εμπειροτερων. Ενα μικρο ενυδρειο εχω κολλησει μονο.

bandit7 19-03-13 16:09

Εγώ με 10αρι κρύσταλλο στις ίδιες διαστάσεις κόντρες έβαλα μόνο πάνω. Όμως σε σχετικούς πίνακες που είδα μπορείς και με 8αρι να μην βάλεις καθόλου.

ikaria_jim 19-03-13 16:26

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από bandit7 (Μήνυμα 747927)
Εγώ με 10αρι κρύσταλλο στις ίδιες διαστάσεις κόντρες έβαλα μόνο πάνω. Όμως σε σχετικούς πίνακες που είδα μπορείς και με 8αρι να μην βάλεις καθόλου.

καλα δεν παιζει να μην βαλω καθολου.....θα ζω με ενα φοβο....χεχε...θαβαλω σιγουρα κατω..αλλα για επανω δεν ξερω...

nazgul 19-03-13 16:48

Εγω, οπως ξαναειπα, θα εβαζα σιγουρα πανω-κατω, για να ειμαι ησυχος. Βεβαια, αν ειχα κολλησει καμια δεκαρια ενυδρεια, ισως να μου εφευγε ο φοβος :)

ikaria_jim 19-03-13 17:16

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από nazgul (Μήνυμα 747933)
Εγω, οπως ξαναειπα, θα εβαζα σιγουρα πανω-κατω, για να ειμαι ησυχος. Βεβαια, αν ειχα κολλησει καμια δεκαρια ενυδρεια, ισως να μου εφευγε ο φοβος :)

σαν να εχεις δικιο ετσι οπως το λες...αλλα τι να κανω με τα λαστιχα του φιλτρου...και γενικα οτι βαλω μεσα...πως θα τα περασω?

nazgul 19-03-13 17:45

Μπορεις να κοψεις με καποιο "φαλτσο" τις κοντρες, ή να βαλεις τις πλαϊνες λιγο πιο μεσα, οχι στην ακρη. Αν ψαξεις στο google θα παρεις διαφορες ιδεες.

ikaria_jim 19-03-13 17:47

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από nazgul (Μήνυμα 747953)
Μπορεις να κοψεις με καποιο "φαλτσο" τις κοντρες, ή να βαλεις τις πλαϊνες λιγο πιο μεσα, οχι στην ακρη. Αν ψαξεις στο google θα παρεις διαφορες ιδεες.

να αφησω δλδ κενο με την πλατη του ενυδρειου?

nazgul 19-03-13 18:00

Ναι, στο τελειωμα η κοντρα να κοπει στη μεση και διαγωνια, ωστε να μεινει ενα τριγωνο κενο για τους σωληνες.

Qbrain 02-04-13 09:49

2 Συνημμένο(α)
κατι τετοιο(βλέπε συνημμένο 1) σου λενε τα παιδιά
αλλα αποτι ξερω θα βαλεις πλαισιο αλουμινιου οποτε και με μια στο κέντρο εισαι οκ, (βλέπε συνημμένο 2)

nazgul 02-04-13 10:58

Ακριβως! ;)

ikaria_jim 02-04-13 11:55

αλλαξανε λοιπον τα πραγματα.....μετα απο λαθως δικο μου....πρεπει να μπει πλαισιο απο αλουμινιο....αρα....λογικα δεν βαζω κοντρες κατω....και θα βαλω στην μεση πανω...λογικα.....δεν ξερω...

nazgul 02-04-13 12:02

Το πλαισιο θα μπει περιμετρικα? Θα ειναι τοσο στηβαρο και εφαρμοσμενο τοσο καλα στον πατο του ενυδρειου, ωστε να μπορει να το κρατησει? Ισως να χρειαζεσαι παλι κοντρες.

Πως ακριβως σκεφτεσαι να το βαλεις?

ikaria_jim 02-04-13 12:07

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από nazgul (Μήνυμα 752098)
Το πλαισιο θα μπει περιμετρικα? Θα ειναι τοσο στηβαρο και εφαρμοσμενο τοσο καλα στον πατο του ενυδρειου, ωστε να μπορει να το κρατησει? Ισως να χρειαζεσαι παλι κοντρες.

Πως ακριβως σκεφτεσαι να το βαλεις?

θα ειναι καθαρο αλουμινιο.....ματ....οχι βαμενο....2,5 εκατοστα...γωνια...θα μπει παντου....κατω...περιμετρικα καθετα....και πανω περιμετρικα....δεν πιστευω να εχει θεμα....ο φιλος που θα μου το φτιαξει που ειναι η δουλεια του....αλουμινια και τζαμια...μου ειπε οτι θα ειναι οκ...δεν ξερω....θα γινει δοκιμη..πιστευω να ειναι οκ...

nazgul 02-04-13 12:12

Απλα σε αυτο που λεω, νομιζω οτι το πλαισιο θα εφαρμοσει απλα πανω στο ενυδρειο για ομορφια και δεν θα το κρατησει ουσιαστικα. Οι κοντρες θα κανουν αυτη τη δουλεια.

ikaria_jim 02-04-13 12:22

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από nazgul (Μήνυμα 752103)
Απλα σε αυτο που λεω, νομιζω οτι το πλαισιο θα εφαρμοσει απλα πανω στο ενυδρειο για ομορφια και δεν θα το κρατησει ουσιαστικα. Οι κοντρες θα κανουν αυτη τη δουλεια.

οπα ...περιμενε γιατι καπου σε χανω....οταν γινει το πλαισιο και μπουν μετα τα τζαμια μεσα και κατσουν...πως δεν θα το κραταει το αλουμινιο?δεν νομιαζω....δεν το βλεπω λογικο...χωρις να ξερω πολλα..ουτε το παιζω εξηπνος....φαντασου για να το πω πιο απλα....ενα μεταλικο κουτι με σχετικα καλη δυναμη οπως του αλουμινιου οχι τρελη....απλα καλη....και μεσα να του περασεις τα τζαμια....μπορει να εχει θεμα στο κεντρο....γιαυτο και λεω στην μεση κοντρες....αλλα με το απλο μυαλο μου δεν νομιζω να καταφερει η πιεση να ανοιξει 8αρι τζαμι και να σπασει και αλουμινιο....τωρα εαν δεν πιασει καπου η σιλικονη και χανει....αυτο ειναι αλλο θεμα...

nazgul 02-04-13 14:17

Να εχεις ετοιμο το πλαισο και να κολλησεις το ενυδρειο μεσα του, ψιλοδυσκολο το βλεπω. Αν εννοεις αυτο, βεβαια.

Δεν θα μπορεσουν να πιασουν οι σιλικονες ετσι. Πρεπει πρωτα να το κολλησεις και οταν ειναι ασφαλες, μετα να βαλεις το πλαισιο.

Περιμενε να ακουσεις και καμια πιο εμπειρη γνωμη στις κατασκευες, αλλα δεν θα το επιχειρουσα ετσι.

ikaria_jim 02-04-13 15:37

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από nazgul (Μήνυμα 752140)
Να εχεις ετοιμο το πλαισο και να κολλησεις το ενυδρειο μεσα του, ψιλοδυσκολο το βλεπω. Αν εννοεις αυτο, βεβαια.

Δεν θα μπορεσουν να πιασουν οι σιλικονες ετσι. Πρεπει πρωτα να το κολλησεις και οταν ειναι ασφαλες, μετα να βαλεις το πλαισιο.

Περιμενε να ακουσεις και καμια πιο εμπειρη γνωμη στις κατασκευες, αλλα δεν θα το επιχειρουσα ετσι.

λες?δεν ξερω?αν το φτιαξω πρωτα και μετα κανω το πλαισιο πως θα βαλω το αλουμινιο?πως θα το κολλησω?αλλα και εγω δεν ξερω μπορει να υπαρχει τροπος...μπορει ο φιλος μου να ξερει....

nazgul 02-04-13 16:18

Το ενυδρειο, παντως, για να κολλησει καλα, πρεπει να γινει ουσιαστικα ενα σωμα και να δεσει ετσι. Αν καπου ξεφυγει σε καποιο σημειο και δεν εφαρμοσει καλα στο πλαισιο, μπορει να δημιουργηθει προβλημα.

Δεν ξερω, απλα λεω τη γνωμη μου. Ψαξ' το λιγο παραπανω με καποιον πιο ειδικο στις κατασκευες.

genecr 02-04-13 16:55

που είναι οι diyαδες :D
χωρίς να έχω εμπειρία στις κατασκευες νομίζω ότι όπως τα λέει ο nazgul είναι. πρώτα το κολλάς και μετά τα αλλα

ikaria_jim 02-04-13 20:25

τι να πω παιδια....δεν ξερω δεν εχω ξανα κανει....αλλα δεν το βλεπω τοσο λογικο....μπορει να ειμαι λαθος....
-------------------------
κατι που δεν ειπα....το αλουμινιο οι διαστασεις του θα ειναι ισα ισα....τζαμι με τζαμι θα ειναι...δεν ξερω πως θα το κανει,αλλα μπορει να το βαλει μετα απ εξω...και να το δεσει....μηπως τωρα αλλαζει κατι?

Qbrain 03-04-13 09:44

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από ikaria_jim (Μήνυμα 752228)
τι να πω παιδια....δεν ξερω δεν εχω ξανα κανει....αλλα δεν το βλεπω τοσο λογικο....μπορει να ειμαι λαθος....
-------------------------
κατι που δεν ειπα....το αλουμινιο οι διαστασεις του θα ειναι ισα ισα....τζαμι με τζαμι θα ειναι...δεν ξερω πως θα το κανει,αλλα μπορει να το βαλει μετα απ εξω...και να το δεσει....μηπως τωρα αλλαζει κατι?

κανονικα θα πρεπει να κατασκευαστει το ενυδρειο, να στεγνωσει, να δοκιμαστει(και εδω εχεις το πρωτο προβλημα)και μετα να μπει το πλαισιο των αλουμινιων

το θεμα ειναι πως θα το δοκιμάσεις χωρις κοντρες? και αν ανοίξει?

αν δεν το δοκιμάσεις βαλεις το αλουμίνιο το οποιο θα ειναι τσίμα τσίμα και μετα εχεις καπου διαρροή τι θα κανεις? θα κόψεις το αλουμίνιο?

εμενα η γνωμη μου ειναι να βαλεις κατω κοντρες οπως και ναχει γιατι αν θυμαμε καλα τα τζαμια σου θα τα βαλεις περιμετρικα του πατου και οχι πανω σε αυτον. και μια κοντρα επανω κεντρο οπως στο σχεδιο ποιο πανω, μετα απο 3 μέρες γεμίζεις νερό(σε θερμοκρασία δωματιου για να μην ιδρώσει το τζαμι και νομιζεις οτι απο καπου χανει) και το παρακολουθεις για διαρροες αν ολα ειναι οκ, τοτε ο αλουμινας παίρνει μετρα (γιατι μπορει σε καποιο σημείο να εχει λιγο παραπάνω σιλικονη και να εχεις μια διαφορά 1mm) και φτιάχνει τα πλαίσια ακριβός για να μπει φορετο

ikaria_jim 03-04-13 10:27

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Qbrain (Μήνυμα 752338)
κανονικα θα πρεπει να κατασκευαστει το ενυδρειο, να στεγνωσει, να δοκιμαστει(και εδω εχεις το πρωτο προβλημα)και μετα να μπει το πλαισιο των αλουμινιων

το θεμα ειναι πως θα το δοκιμάσεις χωρις κοντρες? και αν ανοίξει?

αν δεν το δοκιμάσεις βαλεις το αλουμίνιο το οποιο θα ειναι τσίμα τσίμα και μετα εχεις καπου διαρροή τι θα κανεις? θα κόψεις το αλουμίνιο?

εμενα η γνωμη μου ειναι να βαλεις κατω κοντρες οπως και ναχει γιατι αν θυμαμε καλα τα τζαμια σου θα τα βαλεις περιμετρικα του πατου και οχι πανω σε αυτον. και μια κοντρα επανω κεντρο οπως στο σχεδιο ποιο πανω, μετα απο 3 μέρες γεμίζεις νερό(σε θερμοκρασία δωματιου για να μην ιδρώσει το τζαμι και νομιζεις οτι απο καπου χανει) και το παρακολουθεις για διαρροες αν ολα ειναι οκ, τοτε ο αλουμινας παίρνει μετρα (γιατι μπορει σε καποιο σημείο να εχει λιγο παραπάνω σιλικονη και να εχεις μια διαφορά 1mm) και φτιάχνει τα πλαίσια ακριβός για να μπει φορετο

ετσι δεν το ειχα σκεφτει...δεν εχω προβλημα στο να βαλω κοντρες δεν ειναι θεμα...σιγα....και μετα στο πλαισιο θα βαλω και εκει σιλικονη?αλουμινιο με τζαμι δλδ....

harris samos 03-04-13 10:32

αμα δεις τα δησκολα κανε ενα δεμα τα τζαμια τις σιλικονες και θα στο κολλησω εγω και θα στο στειλω πισω ;)

bandit7 03-04-13 10:51

Εγώ έβαλα πλαίσιο αλουμινίου κολλημένο στη βάση του ενυδρείου αφού κόλλησα τα κρύσταλλα. Είναι η καλύτερη λύση και από πλευράς ομορφιάς αλλά και ασφάλειας, και δεν έβαλα κόντρες κάτω παρά μόνο επάνω και στη μέση.

ikaria_jim 03-04-13 11:39

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από harris samos (Μήνυμα 752345)
αμα δεις τα δησκολα κανε ενα δεμα τα τζαμια τις σιλικονες και θα στο κολλησω εγω και θα στο στειλω πισω ;)

ααααα....γουσταρω......αυτα ειναι.....δεν ειμαι και πολυ της υπομονης......να μην τα σπασω και τελειωσει το θεμα.....χεχεχε..
-------------------------
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από bandit7 (Μήνυμα 752346)
Εγώ έβαλα πλαίσιο αλουμινίου κολλημένο στη βάση του ενυδρείου αφού κόλλησα τα κρύσταλλα. Είναι η καλύτερη λύση και από πλευράς ομορφιάς αλλά και ασφάλειας, και δεν έβαλα κόντρες κάτω παρά μόνο επάνω και στη μέση.

αντε μπραβο φιλε μου..πες τα....καπως ετσι το σκευτομαι....πιστευω οτι πρεπει να εχει πιο μεγαλη δυναμη το αλουμινιο απο τις κοντρες....με την απλη λογικη μου....ειναι λιγο πιο γερο απο το τζαμι..μπορει να ειμαι και λαθος..

bandit7 03-04-13 11:51

αντε μπραβο φιλε μου..πες τα....καπως ετσι το σκευτομαι....πιστευω οτι πρεπει να εχει πιο μεγαλη δυναμη το αλουμινιο απο τις κοντρες....με την απλη λογικη μου....ειναι λιγο πιο γερο απο το τζαμι..μπορει να ειμαι και λαθος..[/QUOTE]

Δεν είσαι καθόλου λάθος. Θα προσπαθήσω το μεσημέρι να ανεβάσω και φώτο. Απλά επειδή δεν βιάζομαι να το γεμίσω δεν έκανα την παρουσίαση ακόμη μιας και είναι όλο DIY. (Kρύσταλλα, αλουμίνια, καπάκι , φωτισμός, liquid dose pump, ηλεκτρικός πίνακας, controller θερμοκρασίας, αυτόματη αναπλήρωση.....και έχει μέλλον ακόμη)

ikaria_jim 03-04-13 12:06

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από bandit7 (Μήνυμα 752360)
αντε μπραβο φιλε μου..πες τα....καπως ετσι το σκευτομαι....πιστευω οτι πρεπει να εχει πιο μεγαλη δυναμη το αλουμινιο απο τις κοντρες....με την απλη λογικη μου....ειναι λιγο πιο γερο απο το τζαμι..μπορει να ειμαι και λαθος..

Δεν είσαι καθόλου λάθος. Θα προσπαθήσω το μεσημέρι να ανεβάσω και φώτο. Απλά επειδή δεν βιάζομαι να το γεμίσω δεν έκανα την παρουσίαση ακόμη μιας και είναι όλο DIY. (Kρύσταλλα, αλουμίνια, καπάκι , φωτισμός, liquid dose pump, ηλεκτρικός πίνακας, controller θερμοκρασίας, αυτόματη αναπλήρωση.....και έχει μέλλον ακόμη)[/QUOTE]
αντε να το δω...

harris samos 03-04-13 15:19

δε χρειαζετε αλουμινιο τα 8 ρια ειναι υπεραρκετα με μονη κοντρα
με 10 ρι ειναι το 2 μετρο το δικο μου :rolleyes::rolleyes:

να μη το σπασεις αμα δε τα καταφερνεις στειλτο και θα στο κολλησουμε εμεις

ikaria_jim 03-04-13 16:35

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από harris samos (Μήνυμα 752464)
δε χρειαζετε αλουμινιο τα 8 ρια ειναι υπεραρκετα με μονη κοντρα
με 10 ρι ειναι το 2 μετρο το δικο μου :rolleyes::rolleyes:

να μη το σπασεις αμα δε τα καταφερνεις στειλτο και θα στο κολλησουμε εμεις

φιλε μου αναγκαστικα θα μπει γιατι εκανα λαθος στο μετρημα και πρεπει να μπει περιμετρικα του πατου....οχι επανω....


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 14:04.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,02332 seconds with 10 queries