Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Γλυκό νερό - Γενικά (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=8)
-   -   τα χω πάρει!!!! βοήθεια!!! (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=69891)

andris 08-03-13 21:56

τα χω πάρει!!!! βοήθεια!!!
 
Καλησπέρα σε όλους
Πρίν 2 μέρες αποφάσισα να φυτέψω στο ενυδρείο μου μερικά φυτά μπασ και ομορφύνει λίγο....μέχρι τώρα όλα καλά...αλλα ξαφνικά τα ψάρια (σκαλάρια) τρελάθηκαν και άρχισαν να τσιμπάνε και να ξεριζώνουν όλα τα φυτά...τά χω ξαναφυτέψει δευτερη φορά και αυτη τη στιγμη που γράφω τα μισά επιπλέουν στην επιφάνεια....:smt076:smt076:smt076:smt076:smt076

Τί έπαθαν ξαφνικά????????

Τί να κάνω????????

Nick74 08-03-13 22:41

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από andris (Μήνυμα 744599)

Τί να κάνω????????


αν τα σκαλαρια δε γουσταρουν τα φυτα που τους εβαλες απλα βγαλτα απο το ενυδρειο (τα φυτα, οχι τα σκαλαρια :D ).
Στην τελικη δικαιωμα τους ειναι να εχουν προσωπικα γουστα ως προς τη διακοσμηση του κοσμου τους ;)

snakepanos 08-03-13 22:51

Το ιδιο επαθα και εγω με της κιχλιδες μου,,εβγαλα τα φυτα και μια χαρα,,εχουν γουστα τα ψαρια τι να κανουμε.:D

andris 08-03-13 23:00

δηλαδή ο λόγος είναι αυτός...απλά δεν τα γουστάρουν...θα τα βγάλω τότε
ευχαριστώ

Κουραμπιές 09-03-13 00:48

Εδω εγω θα πω κατι διαφορετικο. Οι κιχλιδες οκ με τα φυτα δεν τα πανε καλα ουτως η αλλως. Τα σκαλαρια ομως (οχι αλτουμ) βιοτοπικα στεκουν με φυτα. Εγω οταν εβαλα τα δικα μου στην αρχη δοκιμασαν απο ολα τα φυτα μεχρι και ανουμπια. Μετα απο καμια βδομαδα που καταλαβαν οτι δεν ειναι φαγητο τα αφησαν στην ησυχια τους. Πλεον ακουμπανε φυλλο μονο πλατυφυλλο οταν ειναι να γεμνησουν. Γνωμη μου ειναι να τα αφησεις μεσα τα φυτα και να προσπαθησεις να τα φυτεψεις καλα μεχρι να αποκτησουν καλο ριζωμα και δεν ειναι τοσο ευαισθητα.

poet 09-03-13 00:51

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Κουραμπιές (Μήνυμα 744646)
Εδω εγω θα πω κατι διαφορετικο. Οι κιχλιδες οκ με τα φυτα δεν τα πανε καλα ουτως η αλλως. Τα σκαλαρια ομως (οχι αλτουμ) βιοτοπικα στεκουν με φυτα. Εγω οταν εβαλα τα δικα μου στην αρχη δοκιμασαν απο ολα τα φυτα μεχρι και ανουμπια. Μετα απο καμια βδομαδα που καταλαβαν οτι δεν ειναι φαγητο τα αφησαν στην ησυχια τους. Πλεον ακουμπανε φυλλο μονο πλατυφυλλο οταν ειναι να γεμνησουν. Γνωμη μου ειναι να τα αφησεις μεσα τα φυτα και να προσπαθησεις να τα φυτεψεις καλα μεχρι να αποκτησουν καλο ριζωμα και δεν ειναι τοσο ευαισθητα.

:smt023....το ιδιο ειχα παθει με τα τροφεους...αλλα μετα της συνηθησαν της βαλισνεριες μια χαρα....:D

Κώστας φ 09-03-13 01:14

Φίλε μου έχεις κιχλίδες ( τα καλύτερα ψάρια, τα πιο έξυπνα και το καθένα έχει το δικό του χαρακτήρα), αν δεν γουστάρον................δεν γουστάρουν, τέλος

nikolaosbouk 15-03-13 01:26

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από snakepanos (Μήνυμα 744610)
Το ιδιο επαθα και εγω με της κιχλιδες μου,,εβγαλα τα φυτα και μια χαρα,,εχουν γουστα τα ψαρια τι να κανουμε.:D

+1000 βγαλτα αμεσως αλλιως θα τα βλεπεις να επιπλεουν...:rolleyes:

Κουραμπιές 15-03-13 01:44

Νικο δεν εχει αυλφρικανες ο φιλος, αγγελοψαρα εχει. Μην ειμαστε απολυτοι. Εσυ δηλαδη με τα σκαλαρια σου δεν ειχες φυτα; Εμενα ειναι ζουγκλα και ο νεος κατοχος επισης σε ζουγκλα ταχει...


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 22:46.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01466 seconds with 10 queries