Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Αρχάριοι γλυκού νερού (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=34)
-   -   Γυαλα ή αστρωτο ενυδρειο? (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=69748)

delta66 04-03-13 15:47

Γυαλα ή αστρωτο ενυδρειο?
 
Διαβαζω θεματα αρχαριων που αναφερουν οτι εχουν σε γυαλα ενα χρυσοψαρο ή ενα μονομαχο και εχουν αγορασει ενυδρειο για να το μεταφερουν.
Το ενυδρειο και το φιλτρο του φυσικα ειναι αστρωτα.

Τι ειναι χειροτερο, να βαλουν το μονομαχο τους σε ενα αστρωτο 75αρι, ή να το αφησουν στη γυαλα μεχρι να στρωσει το φιλτρο και μετα να το μεταφερουν?
Και γιατι?

Stivv27 04-03-13 15:50

ολα τα διαβαζεις βλεπω!!
Βαση λογικης αμα το δεις αλλο να εχεις ενα ψαρι σε ενα μπολ και αλλο σε ενα ενυδρειο καθως αλλαζει ο ογκος νερου αρα αλλαζουν και οι παραμετροι ποιο δυσκολα!

savvas27 04-03-13 16:14

αν υποθεσουμε οτι γινονται τακτικες αλλαγες αντιστοιχα εγω πιστευω οτι ειναι σχεδον το ιδιο με ελαχιστη διαφορα να ειναι καλυτερα σε ενυδρειο λογο του μεγαλυτερου ογκου νερου.

maria p 04-03-13 16:31

πολλές φορές έχω σκεφτεί να ποστάρω το ίδιο θέμα αλλά δεν το έκανα λόγω των περιορισμένων γνώσεών μου. ωστόσο έχω γνώμη, αν σφάλλω διορθώστε με.
τι έχουμε στην γυάλα, περιορισμένο χώρο, λίγο νερό, αμμωνία, ασταθείς παραμέτρους, ελλειπή οξυγόνωση ( για τον μονομάχο δεν έχουμε θερμαντήρα).
στο ενυδρείο, χώρο, φίλτρο, θερμαντήρα (αν χρειάζεται), οξυγόνωση. με συνεχείς μικρές αλλαγές και με συνεχείς μετρήσεις,μπορούμε ν αποφύγουμε το στρεσάρισμα του/των ψαριών αλλά και την προσβολή τους από τοξικά που είναι βέβαιη στην γυάλα. νομίζω σ αυτό το τελευταίο σημείο θα πρέπει να εστιάζονται οι συμβουλές και η βοήθεια προς τον κάθε νέο χομπίστα για να μην αποθαρρύνεται και να σώζει τα ψαράκια που υιοθέτησε.

Kotsos 04-03-13 16:42

Νομίζω καλύτερα να μεινει στην γυάλα, για να μπορεί να αλλάζει καθημερινά αρκετό νερό.. ενω παράλληλα φουλάρει το ενυδρείο στην αμμωνία, και σε 3 βδομάδες είναι έτοιμο..
Αν αλλάζει κάθε μέρα νερό στο ενυδρείο, θα κάνει περισσότερο καιρό να στρώσει..

Skydiver 04-03-13 16:44

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από maria p (Μήνυμα 743072)
πολλές φορές έχω σκεφτεί να ποστάρω το ίδιο θέμα αλλά δεν το έκανα λόγω των περιορισμένων γνώσεών μου. ωστόσο έχω γνώμη, αν σφάλλω διορθώστε με.
τι έχουμε στην γυάλα, περιορισμένο χώρο, λίγο νερό, αμμωνία, ασταθείς παραμέτρους, ελλειπή οξυγόνωση ( για τον μονομάχο δεν έχουμε θερμαντήρα).
στο ενυδρείο, χώρο, φίλτρο, θερμαντήρα (αν χρειάζεται), οξυγόνωση. με συνεχείς μικρές αλλαγές και με συνεχείς μετρήσεις,μπορούμε ν αποφύγουμε το στρεσάρισμα του/των ψαριών αλλά και την προσβολή τους από τοξικά που είναι βέβαιη στην γυάλα. νομίζω σ αυτό το τελευταίο σημείο θα πρέπει να εστιάζονται οι συμβουλές και η βοήθεια προς τον κάθε νέο χομπίστα για να μην αποθαρρύνεται και να σώζει τα ψαράκια που υιοθέτησε.

Γιατί δεν θέλει ο μονομάχος θερμαντήρα; +-4 :smt012

maria p 04-03-13 16:46

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Skydiver (Μήνυμα 743079)
Γιατί δεν θέλει ο μονομάχος θερμαντήρα; +-4 :smt012

μάλλον ασυνταξία μου, εννοούσα οτι στην γυάλα δεν έχουμε θερμαντήρα για τον μονομάχο ο οποίος τον χρειάζεται.

Γιώργος Κ 04-03-13 16:54

Αν καποιος δε γνωριζει τα "βασικα" τοτε ειναι επικίνδυνο οποια περιπτωση και να ακολουθησει ... σε νεους χομπιστες παρατηρείται το φαινομενο η αμμωνια τους να ειναι στα υψη (μα οσα λιτρα και να εχουν στη διαθεση τους!!!) - λογικα γιατι ταιζουν υπερβολικα ενω τις πιο πολλες φορες δε θα επρεπε καθολου!

Αν ξεπερασουμε το "θεμα" της "σωστης" θερμοκρασιας καποιος που γνωριζει τα "βασικα" θα μπορει να χειριστει οποιαδηποτε περιπτωση ...

Απο την αλλη γιατι να μη μπολιασει και να τον βαλει στο ενυδρειο του να τελειωνει? :D:D

Kotsos 04-03-13 17:01

Το βρήκα..:p

Το ψάρι στο ενυδρείο(χωρίς φίλτρο),
και στρώνουμε το φίλτρο στην γυαλα...

janickrules 04-03-13 17:38

λογικα,με τις περιορισμενες μου γνωσεις,πιστευω οτι καλυτερο ειναι να μπει σε ενυδρειο με αστρωτο φιλτρο,παρα σε γυαλα χωρις φιλτρο.

ο λογος ειναι οτι στο ενυδρειο-φανταζομαι- η αμμωνια δεν θα εχει την ιδια συγκεντρωση (λογο λιτρων) ,ενω στην γυαλα θα συμβει το αντιθετο.
ετσι κ αλλιως,το ψαρι αναγκαστηκα θα "φαει" την αμμωνια,οποτε -φανταζομαι- θα ειναι καλυτερα παραληλα να στρωνει το φιλτρο ενω θα υπαρχουν περισσοτερα λιτρα (στο ενυδρειο).
ειδικα για μονομαχο,οπου οι ρυποι θα ειναι λιγοτεροι,στα παραπανω λιτρα δεν θα ζοριστει το ιδιο,ενω στην γυαλα..
λεω'γω τωρα..

ή μηπως οχι;;

Nick74 04-03-13 19:27

τωρα αυτη δεν ειναι ερωτηση...
Φυσικα και προσωπικα θα υποστηριξω οριζοντιως και καθετως το αστρωτο ενυδρειο, παραλληλα με ελαχιστο εως σχεδον καθολου ταισμα μεχρι να βρει μπολι

ChocolatePuma 04-03-13 19:28

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Nick74 (Μήνυμα 743151)
τωρα αυτη δεν ειναι ερωτηση...
Φυσικα και προσωπικα θα υποστηριξω οριζοντιως και καθετως το αστρωτο ενυδρειο, παραλληλα με ελαχιστο εως σχεδον καθολου ταισμα μεχρι να βρει μπολι

H ερώτηση είχε και ένα "και γιατι?" στο τέλος... ;)

Άσχετο : Καλώς επέστρεψες!

Nick74 04-03-13 19:36

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από ChocolatePuma (Μήνυμα 743152)
H ερώτηση είχε και ένα "και γιατι?" στο τέλος... ;)




α... αν σου πω οτι το πρωτο που μου ερχεται δεν ειναι η λιγοτερη αμμωνια και οι σταθεροτερες συνθηκες αλλα η περισσοτερη ελευθερια κινησεων τι θα πεις? :D


ας τα βαλω με τη σειρα οπως εγω τα βλεπω


πλεονεκτηματα ενυδρειου:

1. καλυτερη ψυχολογια και ελευθερια κινησεων
2. σταθερη θερμοκρασια
3. λιγοτερα τοξικα
4. σταθεροτερες σληροτητες, ph κτλ στις αλλαγες

πλεονεκτηματα γυαλας

κανενα απολυτως

leandros69 04-03-13 20:24

αν εχω μια γυαλα 3 λιτρα.και πρεπει να ριξω αντιχλωριο που ειναι 5ml/200l τι υπολογισμους μπορω να κανω;:confused:

ενυδρειο και παλι ενυδρειο.μπολι ευκολα η δυσκολα πιστευω μπορουμε να βρουμε..

Kotsos 04-03-13 20:28

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από leandros69 (Μήνυμα 743168)
αν εχω μια γυαλα 3 λιτρα.και πρεπει να ριξω αντιχλωριο που ειναι 5ml/200l τι υπολογισμους μπορω να κανω;:confused:

2 σταγονες ειναι για 4 λίτρα.. Αν αυτό είναι το πρόβλημά σου για τις γυαλες...

leandros69 04-03-13 20:34

το ανεφερα απλα ως την πιο απλη περιπτωση σε σχεση με τις παραμετρους.
αν ειναι δυσκολο να κρατησουμε σταθερες παραμετρους ακομα και σε 30 λιτρα,αρα σε μια γυαλα ειναι εντελως αδυνατο.

Kotsos 04-03-13 20:39

Το θέμα δεν είναι αν θα το βάλουμε στην γυάλα ή στο ενυδρείο.. Προφανώς και ενυδρείο..

Η ερώτηση είναι το βάζουμε στο ενυδρείο, και κάνουμε στρώσιμο με ψάρι, ή το κρατάμε στην γυάλα μέχρι να γίνει το στρώσιμο??
Προφανώς δεν μιλάμε για την περίπτωση που μπορεί να βρεθεί μπόλι..

dimost 04-03-13 20:42

ενυδρειο γιατι εχει πιθανοτητες ο νεος χομπιστας να μπει στο σωστο δρομο και να ψαξει λεπτομερειες

Kotsos 04-03-13 20:47

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από dimost (Μήνυμα 743178)
ενυδρειο γιατι εχει πιθανοτητες ο νεος χομπιστας να μπει στο σωστο δρομο και να ψαξει λεπτομερειες

Ρε παιδια, το πήραμε το ενυδρείο, μπήκαμε στο σωστό δρόμο, να βάλω μεσα το ψάρι, ή να στρώσω πρώτα το ενυδρείο?
Δεν είναι δύσκολη ερώτηση:D

leandros69 04-03-13 20:50

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Kotsos (Μήνυμα 743176)
Το θέμα δεν είναι αν θα το βάλουμε στην γυάλα ή στο ενυδρείο.. Προφανώς και ενυδρείο..

Η ερώτηση είναι το βάζουμε στο ενυδρείο, και κάνουμε στρώσιμο με ψάρι, ή το κρατάμε στην γυάλα μέχρι να γίνει το στρώσιμο??
Προφανώς δεν μιλάμε για την περίπτωση που μπορεί να βρεθεί μπόλι..

το βαζουμε στο ενυδρειο,ελαχιστο ταϊσμα ως καθολου καθημερινες αλλαγες και μετρησεις,και επιμενουμε στο ψαξιμο για μπολι.

Kotsos 04-03-13 20:52

Πες μας και γιατι..:rolleyes:

maria p 04-03-13 20:53

εμένα μου φαίνεται αδιανόητο να κρατήσει κάποιος το ψάρι στην γυάλα για να στρώσει πρώτα το φίλτρο. εννοείται θα του πούμε για μπόλι, αλλά και παρ ολ αυτά το ίδιο είναι να ζει σε χώρο με φίλτρανση και το ίδιο στο στάσιμο νερό?
σκέτο νερό χωρίς ψάρι αν βάλεις σε γυάλα θα γλιτσιάσει

dimost 04-03-13 20:54

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Kotsos (Μήνυμα 743183)
Ρε παιδια, το πήραμε το ενυδρείο, μπήκαμε στο σωστό δρόμο, να βάλω μεσα το ψάρι, ή να στρώσω πρώτα το ενυδρείο?
Δεν είναι δύσκολη ερώτηση:D

αν ειχες μπει στο σωστο δρομο δε θα ρωταγες τιποτα απο τα δυο
ενας θαλαμος αεριων γιαυτον που παει για εκτελεση η 2 μετρα ειναι η 200 το ιδιο αποτελεσμα εχει

leandros69 04-03-13 21:00

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Kotsos (Μήνυμα 743187)
Πες μας και γιατι..:rolleyes:

λιγα λιτρα νερο,αμμωνια,ελειπη οξυγονωση,ασταθη θερμοκρασια,αν ειναι και καλοκαιρι βαλε και την εξατμιση νερου...
φτανουν η να πω κι αλλα;

Kotsos 04-03-13 21:13

Στην περιπτωση που το αφήσεις στην γυαλα όμως, μπορείς να του κρατήσεις 0 αμμωνία μέχρι να στρώσει το ενυδρείο.. Ενώ αν το βάλεις στο ενυδρείο θα την φάει όλη στο κεφάλι..

leandros69 04-03-13 21:16

γιατι; σε αστρωτο ενυδρειο θα του κανεις λιγοτερες αλλαγες απ' οτι στη γυαλα;

Kotsos 04-03-13 21:18

Στο ενυδρείο θα πρέπει να έχεις αμμωνία για να γίνει ο κύκλος, και όσο ποιο χαμηλά την κρατάς, τόσο ποιο πολυ καιρό θα πάρει να στρώσει..
Ενώ στην γυάλα μπορείς να κάνεις αλλαγες όλη μέρα..

leandros69 04-03-13 21:21

και ποιος αρχαριος εχει ψαρι σε γυαλα και κανει αλλαγες ολη μερα;

savvas27 04-03-13 21:25

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Kotsos (Μήνυμα 743203)
Στην περιπτωση που το αφήσεις στην γυαλα όμως, μπορείς να του κρατήσεις 0 αμμωνία μέχρι να στρώσει το ενυδρείο.. Ενώ αν το βάλεις στο ενυδρείο θα την φάει όλη στο κεφάλι..

εννοεις οτι στη γυαλα θα κανουμε 100% αλλαγη και θα γλυτωσει την αμωνια?αν κανουμε κατι παρομοιο και στο ενυδρειο?

Kotsos 04-03-13 21:31

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από leandros69 (Μήνυμα 743214)
και ποιος αρχαριος εχει ψαρι σε γυαλα και κανει αλλαγες ολη μερα;

Αυτός που νοιάστηκε για το ψάρι του, και μπήκε στην διαδικασία να πάρει ενυδρείο..
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από savvas27 (Μήνυμα 743218)
εννοεις οτι στη γυαλα θα κανουμε 100% αλλαγη και θα γλυτωσει την αμωνια?αν κανουμε κατι παρομοιο και στο ενυδρειο?

Αν κρατάς 0 στο ενυδρείο, πως θα στρώσει?


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 21:02.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,02383 seconds with 10 queries