Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   DIY . Φτιάχτο μόνος σου (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=28)
-   -   Ράγισμα σε τζαμί (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=69729)

kapngage 03-03-13 21:11

Ράγισμα σε τζαμί
 
Καλησπέρα σημερα κάναμε μετακομηση απο σπίτι σε σπίτι και μεταφέραμαι το ενιδριο DIY 200 λυτρα και στο γεμιζμα έκανε ράγισμα πανω ψιλά στην αριστερή μεριά οπος το βλέπουμε ( δεν μπορω να ανεβασω φότο δεν έχουμε Ίντερνετ ακόμα και είμαι απο το κινητό ) ο προβληματισμός μου ειναι τι κάνω τωρα ; Εβαλα ενυδατική συλικονη μαυρη αλλα νομίζω πως θα ανοίξει! Τι κάνω ; ( τα ψάρια τα έχω βάλει με το φυλτρο προσωρινά σε ενα 70 λυτρα )

Kotsos 03-03-13 21:17

Αν δεν βάλεις φώτο δεν γίνεται να πάρεις συγκεκριμένη απάντηση..
πιθανότατα θες ξεκόλημα και αλλαγή του τζαμιού..

dimost 03-03-13 21:21

Οταν λες ραγισμα σε ποιο ύψος ; Κάθετα η παράλληλα ; Στην άκρη ; Ακουμπαει σιλικονη ; Ξεκινάει απο τη σιλικονη ; Τι πάχος ειναι το τζαμι ;

kapngage 03-03-13 21:25

:/ οκ . τα ψάρια με τη να το φτιάξω δεν παίρνουν κάτι στο 70;; ( 2 Severum 2 clownfish 2 Pleco )
-------------------------
Κάθετο το ράγισμα δεν ακουμπήσει συλικονη ειναι πανω στο καπάκι , ξεκινάει απο πανω και φτάνει μεχρι την μέση του τζαμιου και το πάρω του ειναι 11

dimost 03-03-13 21:43

Δύσκολο φίλε αν φτάνει μέχρι τοσο κάτω βεβαια ειναι χοντρό το τζαμι αλλα δε μπορείς να κανεις πειράματα

Kotsos 03-03-13 21:47

Η μόνη περίπτωση να μην θέλει αλλαγή, είναι να εχει αρχή και τέλος το ράγισμα, και μάλιστα να είναι μικρό..
Αν τελειώνει μες την μέση, και να το μπαλώσεις θα προχωρήσει..

kapngage 03-03-13 22:04

Οκ θα προσπαθήσω αυριο για φτιαξημο- αλλαγή ... Τα ψάρια μου δεν παθένουν τπτ στο 70;; αυτό ειναι που με καίει και μεχρι ποτε μπορω να τα έχω εκεί ;
Ευχαριστώ για της γρήγορες απαντήσεις σας :)

platy 03-03-13 22:08

μοιρασε τα σε καθαρο κουβα (αν εχεις για τις αλλαγες νερου) μια λεκανη και στο αλλο ενυδρειο...φυσικα βαλλε αεραντλιες και θερμοστάτη αν εχεις

kapngage 03-03-13 22:18

Έχω ενα 300 που έχει μέσα 2 green Texas 2 green Terror 2 Pleco να βάλω κάποιο ψαράκι εκεί;; δεν έχω αλλα πέρα απο αυτά που χρησιμοποιω ίδι :/( μηλαγαμε για τα πράγματα που μου είπες να μηράσω τα ψαράκια και να βάλω αεραντλιες )

platy 03-03-13 22:21

αδερφε ετσι οπως τα λες δεν σε καταλαβαίνω...

kgf12345 04-03-13 11:45

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από kapngage (Μήνυμα 742918)
Τα ψάρια μου δεν παθένουν τπτ στο 70;; αυτό ειναι που με καίει και μεχρι ποτε μπορω να τα έχω εκεί ;
Ευχαριστώ για της γρήγορες απαντήσεις σας :)

αν και ασχετο (σχεδον) με το προβλημα,τα προφιλ των ψαριων σου τα εχεις διαβασει καθολου?

το τζαμι θελει αλλαγη...

snakepanos 04-03-13 13:30

Κοψε ενα τζαμι απο επανω μεχρι κατω και πλατος τουλαχιστον 20 ποντους αναλογα με την ρωγμή και κολατω απο μεσα απο το ενυδρειο.

Τωρα στα λεω χωρις να δω φωτο ,,αμα ανεβαζες μια φωτο θα το εβλεπα καλυτερα.

Εγω κολισα ενα πριν 5 μερες ειχε ξεκολλήσει η πλατη στην βασει και το μισω στο πλαι ,,και εβαλα ενα αλλο πατο περιπου 20 ποντους κατα μηκος και το κολισα,.
Στο πλαινο εβαλα μονο σιλικονη ,,εβγαλα την παλια μεχρι να βρω δυνατη κολισει και εβαλα απο πανω ενα στρωμα σιλικονεις .
Σημερα το γεμισα και δεν χανει απο πουθενα.

Αν δεν σου αρεσει και φαινεται ασχημα βγαλε το τζαμι ολο και ξανακολατω .

Πρεπει να πιανουν τα χερια σου αλλιως μην το επιχείρισης.

Kotsos 04-03-13 16:50

1 Συνημμένο(α)
Αν είναι ράγισμα σάν το αριστερό, και με λογική έκταση (όχι απο πάνω μέχρι κάτω) τότε υπάρχουν ελπίδες για μπάλωμα..
Αν είναι σαν το δεξί, τότε αργά ή γρήγορα θα προχωρήσει..


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 09:40.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01577 seconds with 10 queries