Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Δίσκοι (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=25)
-   -   δισκοι για πρωτη φορα (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=69612)

crazydiver 28-02-13 13:45

δισκοι για πρωτη φορα
 
παιδια τη βοηθεια σας.ο αδερφος μου μολις απεκτησε ενα ενυδρειο 550 λιτρα κ λεμε να βαλουμε δισκους μια κ μεχρι τωρα ολα τα χρονια ασχοληθηκαμε με μικροτερα ενυδρεια κ ψαρια.σιγουρα το στησιμο θα ειναι βιοτοπικο οσο γινεται μιας κ του αρεσει πολυ η blackwater φαση.θα ηθελα τις προτασεις σας οσον αφορα την ιχθυοφορτιση, καθως σκεφτομαστε εκτος απο τα δισκακια να εχουμε κ ενα κοπαδι κορυ κ αλλο ενα με καρδιναλιους η ροδοστομους,καθως κ για τι απαιτησεις σε φιλτρανση θα εχει ενα τετοιο ενυδρειο.με δυο εξωτερικα eheim θα ειναι ενταξει?κ τι μοντελο?συγχωρεστε με αν σας ζαλισα αλλα η εμπειρια μας στους δισκους ειναι εντελως εγκυκλοπαιδικη:D

TRYFONAS K. 28-02-13 14:27

Καλως ηρθατε στην δισκοπαρεα μας!!!:smt023
Φανταζομαι εχετε διαβασει περι ρουτινων,τιμες νερου κτλ..

Σε αυτα τα λιτρα 8-10 ατομα μπορεις να βαλεις..αν θες πες μας και τις διαστασεις του ενυδρειου..

Φιλτρανση μπορεις να διαλεξεις οτι θες (σχετικο) φτανει να εχει χωρο για αρκετο βιολογικο υλικο..αλλιως με ΕΝΑ 2080 εισαι ΟΚ..(ΠΑΝΩ ΑΠ ΟΛΑ θα πρεπει να ειναι ΣΤΡΩΜΕΝΟ το ενυδρειο σου πριν μπουν οι δισκοι μεσα)Επισης μπορεις να φτιαξεις και sump για φιλτρανση..

Αυτα μεχρι στιγμης..θα απαντησουν κ πιο εμπειροι να σ πουν..ο,τι θες εδω ημαστε!!

mikros84 28-02-13 15:00

Συμφωνώ με τον Τρύφωνα.
Ανετα 10-12 δίσκοι και 5-7 cory για τον βυθό, αλλά δεν θα σου πρότεινα τα κοπαδόψαρα.Οχι ότι δεν ταιριάζουν, αλλά καλύτερα να είναι οι ''βασιλιάδες'' μόνοι τους.
Δώσε ιδιαίτερη προσοχή στην φίλτρανση (π.χ. δύο eheim 2075 και ένα eheim 2229 θα ήταν ''βούτυρο'' για τα λίτρα σου) καθώς και σε δυνατούς θερμοστάτες (π.χ. δύο jager 300w) για να έχεις σωστή θερμοκρασία χωρίς προβλήματα.
Σου εύχομαι καλή αρχή και συνέχεια με το δισκοενυδρείο σου.;)

snakepanos 28-02-13 15:09

Καλως ηρθες στην παρεα μας φιλε και καλο διαβασμα,

Dimitris77 28-02-13 15:28

Θα σου προτεινα να βαλεις 8 δισκακια,μπορεις να βαλεις καναδυο ακομα αλλα λαβε υπ'οψιν το μεγεθος που θα εχουν τα ψαρια σε μερικους μηνες.
Η επιλογη μιας αντιστοφης οσμωσης θα ηταν σωστη αποφαση και τα δισκακια σου θα το εκτιμησουν δεοντως.
Βαλε 10-15 corydoras αλλα απεφυγε να βαλεις μεσα tetra διοτι τα δισκακια θα τα δουν ως τροφη αργα η γρηγορα,ειναι μην γινει η αρχη,μετα δεν θα μεινει τιποτα.
Για φιλτρανση θα σου ελεγα να προσπαθησεις να κατασκευασεις ενα σαμπ γιατι θα χρειαστεις ογκο βιολογικου υλικου,αν παλι θελησεις να βαλεις εξωτερικα φιλτρα θα σου προτεινα να κανεις κατι υπερβολικο,ακομα και 2 eheim 2080!Οι δισκοι ειναι πολυ ρυπογονα ψαρια,θα το δεις και στην πραξη.
Για την θεμοκρασια βαλε εναν κοντρολερ με Schego 600w και καθαρισες.
Εγω αυτα θα εκανα αν ξεκινουσα ενα καινουργιο ενυδρειο και φυσικα θελει πολυ +-4+-4+-4+-4.
:smt023

crazydiver 28-02-13 18:27

παιδια καταρχας ευχαριστω για το ενδιαφερον κ τις πραγματκα χρησιμες προτασεις κ κατευθηνσεις σας.οι διαστασεις του ενυδρειου ειναι 1,50χ50χ73 και αναγκαστικα θα παιξουμε με εξωτερικα φιλτρα,οχι sump.επισης ειναι στο δρομο κ συσκευη αντιστροφης οσμωσης αφου ειναι απαραιτητη για τις τιμες νερου που πρεπει να πετυχουμε.αυτο που δεν ηξερα ειναι η ασυμβατοτητα με κοπαδοψαρα καθως νομιζα οτι οι δισκοι παροτι κιχλιδες ειναι πολυ ηρεμα ψαρια αλλα κ επειδη εχω δει τη συγκεκριμενη ψαροσυνθεση πολλες φορες σε ενυδρεια με δισκους ακομη κ εδω μεσα.το διαβασμα συνεχιζεται κ παλι ευχαριστουμε

Dimitris77 28-02-13 18:43

Η αληθεια ειναι οτι πολλοι βαζουν τετρα στα δισκοενυδρεια.Μετα απο λιγο αρχιζει η αντιστροφη μετρηση......20,19,18,17,16.....,6,5,4,3,2, ενας,κανενας καρδιναλιος.

crazydiver 28-02-13 18:46

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Dimitris77 (Μήνυμα 741786)
Η αληθεια ειναι οτι πολλοι βαζουν τετρα στα δισκοενυδρεια.Μετα απο λιγο αρχιζει η αντιστροφη μετρηση......20,19,18,17,16.....,6,5,4,3,2, ενας,κανενας καρδιναλιος.

ωχ καταλαβα.αρα τους ξεχναμε.τι αλλες επιλογες εχω για συγκατοικους?

Dimitris77 28-02-13 18:53

Ο καλυτεροι συγκατοικοι των δισκων ειναι οι δισκοι....
Μην τους κοβεις λιτρα,δωστους ενα ενυδρειο για την παρτη τους.

crazydiver 28-02-13 18:56

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Dimitris77 (Μήνυμα 741792)
Ο καλυτεροι συγκατοικοι των δισκων ειναι οι δισκοι....
Μην τους κοβεις λιτρα,δωστους ενα ενυδρειο για την παρτη τους.

αν ηταν στο χερι μου θα τους ειχα μονους κ θα τους ειχα κ πολλα παραπανω λιτρα απο τα 500 αλλα δυστυχως ο αδερφος μου εχει αλλη γνωμη.εγω εχω αναλαβει το στησιμο συγκεκριμενα.α να ρωτησω κ κατι αλλο επι τη ευκαιρια επειδη το σαββατο θα ειμαι ερμη για αμμο ποσα κιλα θα χρειαστουν περιπου?

Dimitris77 28-02-13 19:08

Εγω θα εβαζα 40-45 κιλα,δεν χρειαζεσε και ιδιαιτερο υψος βυθου αφου δεν θα φυτεψεις.

savvas27 28-02-13 19:33

καλως ορισες φιλε!!προσοχη στην επιλογη αμμου να μην ειναι ασβεστολιθικη γιατι εγω την πατησα την πρωτη φορα:smt023

crazydiver 28-02-13 19:44

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από savvas27 (Μήνυμα 741806)
καλως ορισες φιλε!!προσοχη στην επιλογη αμμου να μην ειναι ασβεστολιθικη γιατι εγω την πατησα την πρωτη φορα:smt023

καλως σας βρηκα παιδια,το γνωριζω για την αμμο μονο χαλαζιακη;)

ΧρήστοςΠ 28-02-13 19:45

αν θες βαλε και ενα κοπαδι ροδοστομα ....

αυτο που να προσεξετε τωρα που ειστε στην αρχη ειναι το πως θα κανετε ευκολα τις αλλαγες νερου . Αν θες την αποψη μου αν μπορειτε να κανετε μια τρυπα ψηλα στο ενυδρειο που θα κομπλαρεται ενα ταχυσυνδεσμο με ενα λαστιχο δεν θα θελετε ουτε βαρελια ουτε τιποτα ... θες να κανεις αλλαγη κομπλαρεις το λαστιχο για εξοδο νερου βαζεις το λαστιχο τις οσμοσης μεσα και φευγεις για καφε και φυσικα γινεται η αλλαγη ευκολα....;)

thanasis76 28-02-13 19:48

θα σου ελεγα να αφησεις τους δισκους μονους τους σε ολο το ενυδρειο και να βαλεις ενα μεγαλο κοπαδι απο cory και να γεμισεις και τον βυθο ετσι... βαλε πολλες ριζες και δωσες τους και χωρο να κινουνται και χωρο να κρυβονται...
ενα παραδειγμα απο παλλιο δικο μου δισκαδικο....:D:D:D

http://www.aquatek.gr/rimages/albums...6-dsc06147.jpg

crazydiver 28-02-13 20:01

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από thanasis76 (Μήνυμα 741815)
θα σου ελεγα να αφησεις τους δισκους μονους τους σε ολο το ενυδρειο και να βαλεις ενα μεγαλο κοπαδι απο cory και να γεμισεις και τον βυθο ετσι... βαλε πολλες ριζες και δωσες τους και χωρο να κινουνται και χωρο να κρυβονται...
ενα παραδειγμα απο παλλιο δικο μου δισκαδικο....:D:D

http://www.aquatek.gr/rimages/albums...6-dsc06147.jpg

το εχω ηδη δει φιλε μου.απο τις πολυ βιοτοπικες προσεγγισεις οπως ακριβως μου αρεσει.;)τωρα πρεπει να δω τι θα κανω με το μικρο που επιμενει για τα κοπαδοψαρα.αλλες επιλογες δεν υπαρχουν?απιστογραμα,ραμιρεζι,γεωφαγοι?λεω βλακειες?

ΧρήστοςΠ 28-02-13 20:07

ροδοστομα λεμε ;)

maxmike 28-02-13 20:15

http://www.petcumulus.gr/index.asp?p...oduct&pid=2268
φτηνοτερο καλητερο δυνατοτερο απο το eheim βαζεις ενα τετοιο βαζεις μεσα και απο αυτο http://www.petcumulus.gr/index.asp?p...oduct&pid=2802
και εισαι κομπλε αλλα σε αυτα τα λεφτα βαλε σαμπ εαν μπορεις.

thanasis76 28-02-13 20:16

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από crazydiver (Μήνυμα 741819)
το εχω ηδη δει φιλε μου.απο τις πολυ βιοτοπικες προσεγγισεις οπως ακριβως μου αρεσει.;)τωρα πρεπει να δω τι θα κανω με το μικρο που επιμενει για τα κοπαδοψαρα.αλλες επιλογες δεν υπαρχουν?απιστογραμα,ραμιρεζι,γεωφαγοι?λεω βλακειες?


εγω θα εβαζα κορυ, αλλα οπως λεει και ο χρηστος, μπορεις να βαλεις ροδοστομα, ενα κοπαδακι θα δωσει κινηση και πολυ χρωμα στο ενυδρειο....

stelios816 28-02-13 20:30

1 Συνημμένο(α)
εγω παντως για χρωμα αν θες θα ελεγα αυτο με τα ζορια του αλλααα!!!

Chris82 28-02-13 22:23

Καλη αρχη φιλε μου με τους βασιλιαδες!:smt023
Αν τους δωσεις αυτα που θελουν θα σε ανταμειψουν και με το παραπανω.
Αυτο που θελόυν ειναι καθαρο νερο,ανετο ενυδρειο,ποιοτικο ταισμα και φυσικα την αγαπημενη τους παρεα που δεν ειναι αλλη απο τους δισκους.
Σε τι ηλικια θα τους παρετε;

crazydiver 28-02-13 22:38

θα προσπαθησω να απαντησω σε ολα τα παιδια.ροδοστομοι δημαδη δεν εχουν προβλημα?με το fx5 με τρομαξε η καταναλωση σε ρευμα σε σχεση με τα eheim.σκεφτομαστε να τους βαλουμε σταδιακα κ τα ψαρια να ειναι μικρα.ποτε δε πηρα ενηλικο ψαρι κ δε νομιζω να το κανω ποτε.θελουμε να τα βλεπουμε να μεγαλωνουν απο εμας κ σε σωστες συνθηκες ωστε να απολαμβανουμε το μεγιστο σε συμπεριφορα κ χρωματα;)

Chris82 28-02-13 22:40

Το καλυτερο θα ηταν οι δισκοι να μπουν ολοι μαζι και να εχουν την ιδια ηλικια.

delta66 28-02-13 22:49

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από crazydiver (Μήνυμα 741695)
παιδια τη βοηθεια σας.ο αδερφος μου μολις απεκτησε ενα ενυδρειο 550 λιτρα κ λεμε να βαλουμε δισκους μια κ μεχρι τωρα ολα τα χρονια ασχοληθηκαμε με μικροτερα ενυδρεια κ ψαρια.σιγουρα το στησιμο θα ειναι βιοτοπικο οσο γινεται μιας κ του αρεσει πολυ η blackwater φαση.θα ηθελα τις προτασεις σας οσον αφορα την ιχθυοφορτιση, καθως σκεφτομαστε εκτος απο τα δισκακια να εχουμε κ ενα κοπαδι κορυ κ αλλο ενα με καρδιναλιους η ροδοστομους,καθως κ για τι απαιτησεις σε φιλτρανση θα εχει ενα τετοιο ενυδρειο.με δυο εξωτερικα eheim θα ειναι ενταξει?κ τι μοντελο?συγχωρεστε με αν σας ζαλισα αλλα η εμπειρια μας στους δισκους ειναι εντελως εγκυκλοπαιδικη:D

Αν του αρεσει το blackwater πρεπει να μελετησει καλα ποιο ειδος θα παρει (φανταζομαι εκτροφης θα παρει).
Αφου πολλα strains δεν θα τα βλεπει καλα σε blackwater.

Απο συγκακτοικους πολυ δυσκολα θα βρει ψαρια που ζουν σωστα, μονιμα σε 29-30C, και καποιες φορες μεχρι 35C.
Αν επιζουν θα ταλαιπωρουνται και θα μικραινει το προσδοκιμο ζωης τους.

crazydiver 28-02-13 23:09

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από delta66 (Μήνυμα 741915)
Αν του αρεσει το blackwater πρεπει να μελετησει καλα ποιο ειδος θα παρει (φανταζομαι εκτροφης θα παρει).
Αφου πολλα strains δεν θα τα βλεπει καλα σε blackwater.

Απο συγκακτοικους πολυ δυσκολα θα βρει ψαρια που ζουν σωστα, μονιμα σε 29-30C, και καποιες φορες μεχρι 35C.
Αν επιζουν θα ταλαιπωρουνται και θα μικραινει το προσδοκιμο ζωης τους.

εκτροφης ναι.πιστευω θα ειναι πιο ανεκτικοι απο τους αγριους κ καλυτεροι για εμας που δεν εχουμε εμπειρια με δισκακια

Giwrgos5 28-02-13 23:20

καλησπερα φιλε μου, καλως ηρθες στον κοσμο του βασηλια. θα συμφωνησω με τους φιλους οτι ειναι καλητερα να ειναι μονοι τους. εχω κανει πολλες χαζομαρες οταν ξεκινησα με δισκους και εβαζα διαφορα αλλα ψαρακια για να υπαρχει ποικιλια και δηστυχως δεν ειχαν καλη καταληξη. ανεβασε καμμια φωτο να το δουμε. καλη συνεχεια σου ευχομε.

delta66 28-02-13 23:21

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από crazydiver (Μήνυμα 741930)
εκτροφης ναι.πιστευω θα ειναι πιο ανεκτικοι απο τους αγριους κ καλυτεροι για εμας που δεν εχουμε εμπειρια με δισκακια

Kαι καλα κανετε.
Ομως να τσεκαρετε αυτο που ειπα.
Oι πιο πολλοι λουληδες (παρατσουκλι δισκων εκτροφης :D) θελουν clearwater για να φανουν τα φανταχτερα χρωματα τους.
Αν του αρεσει το blackwater να κοιταξει για δισκους εκτροφης μεν, αλλα με χρωματα παρομοια των αγριων που ζουν σε τετοια νερα (blackwater).


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 15:41.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,02194 seconds with 10 queries