Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Χρυσόψαρα: Ασθένειες - Θεραπείες (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=111)
-   -   Το Κουφετάκι έχει κάτσει κατω στον πάτο. (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=69562)

boutas ski 27-02-13 00:37

Το Κουφετάκι έχει κάτσει κατω στον πάτο.
 
καλησπερα-καλημερα παιδια, ειμαι πρωταρης στο φορουμ σας.

εχω ενα προβλημα.:mad:

εχω ενα 60αρη ενυδρειο με 3 χρυσοψαρα με τις μεγαλες ουρες (δεν θυμαμαι πως τα λενε) τα δυο ειναι μια χαρα αλλα το τριτο το κουφετάκι (ειναι σα κουφετο ασπρο κατασπρο) εχει απο χθες κατσει κατω στο πατο και δεν κουνιεται δεν πολυ αναπνεει και σημερα οι ουρες του εχουν μαραθει σχετικα οταν καθεται..
οταν κολυμπαει ειναι καταβεβλημενο αλλα δεν εχει κανενα σημαδι πουθενα στο σωμα του... τι γινεται?
δεν εχω μετρητες για αμμωνια κτλ θα παω να παρω μεθαυριο.
αλλαξα το νερο πριν απο 3 ωρες εβαλα φρεσκο νερακι (40%) απο την βρυση εριξα και το φαρμακο που μου ειχαν δωσει να ρειχνω με τις αλλαγες του νερου και λιγο αλατι.
το νερο που εβαλα δεν ηταν στην ιδια θερμοκρασια αλλα δεν εχω αυτην την δυνατοτητα.
η θερμοκρασια ειναι 21 περιπου απ οτι βλεπω με το αυτοκολλητο που εχω για θερμομετρο

τι να κανω? τι μπορει να εχει?? καθεται εκει για αρκετο διαστημα ενω ηταν απο τα πιο δραστηρια ψαρακια... τι κανουμε??

ευχαριστω πολυ για την βοηθεια σας...!!

savvas27 27-02-13 01:46

καταρχην καλησπερα!εχω την εντυπωση οτι το φαρμακο που σου εδωσε ο πετσοπας ειναι βακτηρια για το φιλτρο σου το οποιο μαλλον ειναι αστρωτο.Αν ισχυει κατι τετοιο εχεις αμμωνια και πιθανον να στειλεις τα ψαρια σου.Περα απο αυτο αν και δεν εχω χρυσοψαρα νομιζω οτι τα λιτρα σου ειναι πολυ λιγα για αυτα τα ψαρια
-------------------------
δωσε πληροφοριες για το ενυδρειο σου.ποσο καιρο τρεχει τι φιλτρο εχεις πως εστρωσες το φιλτρο σου

Dimitris77 27-02-13 01:55

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από savvas27 (Μήνυμα 741050)
καταρχην καλησπερα!εχω την εντυπωση οτι το φαρμακο που σου εδωσε ο πετσοπας ειναι βακτηρια για το φιλτρο σου το οποιο μαλλον ειναι αστρωτο.Αν ισχυει κατι τετοιο εχεις αμμωνια και πιθανον να στειλεις τα ψαρια σου.Περα απο αυτο αν και δεν εχω χρυσοψαρα νομιζω οτι τα λιτρα σου ειναι πολυ λιγα για αυτα τα ψαρια
-------------------------
δωσε πληροφοριες για το ενυδρειο σου.ποσο καιρο τρεχει τι φιλτρο εχεις πως εστρωσες το φιλτρο σου

Για αρχη μην ταιζεις και κανε συχνες αλλαγες.Με την πρωτη ευκαιρια,οσο προλαβαινεις,πηγαινε τα χρυσοψαρα πισω στο πετ σοπ και κατσε να διαβασεις για τον κυκλο του αζωτου και το πως ''στρωνουμε'' ενα ενυδρειο.

savvas27 27-02-13 02:04

Δημητρη και εγω υποθετικα μιλησα γιατι ο φιλος δεν δινει συγκεκριμενες πληροφοριες.Ισως και να ειναι στρωμενο το φιλτρο του σωστα...δεν ξερω:confused::confused::confused:

platy 27-02-13 02:11

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από boutas ski (Μήνυμα 741028)
δεν πολυ αναπνεει και σημερα οι ουρες του εχουν μαραθει σχετικα οταν καθεται..

εμενα αυτο μου δειχνει απουσια οξυγονου,σωστων συνθηκων και αμμωνιας κυριως :smt012....κανε μεγαλη αλλαγη αυριο και κανε οτι σου ειπε ο Δημητρης...γυρνα τα πισω και ξεκινα +-4+-4

Dimitris77 27-02-13 02:11

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από savvas27 (Μήνυμα 741056)
Δημητρη και εγω υποθετικα μιλησα γιατι ο φιλος δεν δινει συγκεκριμενες πληροφοριες.Ισως και να ειναι στρωμενο το φιλτρο του σωστα...δεν ξερω:confused::confused::confused:

Εχω τις ενστασεις μου γι αυτο.....
3 χρυσοψαρα στα 60 λιτρα και το ενα καθεται κατω με μαραμενη ουρα δεν ειναι και πολυ ομορφη εικονα.Σε λιγο θα καθονται και τα τρια μαζι.
Τα δινεις,τα σωζεις και ξεκινας σωστα απο την αρχη.

savvas27 27-02-13 02:28

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Dimitris77 (Μήνυμα 741059)
Εχω τις ενστασεις μου γι αυτο.....
3 χρυσοψαρα στα 60 λιτρα και το ενα καθεται κατω με μαραμενη ουρα δεν ειναι και πολυ ομορφη εικονα.Σε λιγο θα καθονται και τα τρια μαζι.
Τα δινεις,τα σωζεις και ξεκινας σωστα απο την αρχη.

για αυτο τον λογο ειπα και εγω οτι θα στειλει ολα του τα ψαρια προφανως υπαρχει θεμα στο ενυδρειο του φιλου αλλα χωρις πληροφοριες δεν ειμαι 100%σιγουρος:smt023

boutas ski 27-02-13 08:44

καλημερα παιδια ευχαριστω για τις απαντησεις σας. το ενυδρειο ειναι στρωμενο. το ειχα κανει πριν 5 μηνες εστρωσε κατα τα λεγομενα του πετ σοπ (ειχω ενυδρειο γυρω στα 12 χρονια ΑΛΛΑ δεν λεει κατι αυτο γιατι ΤΩΡΑ το χειριζομαι καλυτερα πιστευω, οποτε τωρα μαθαινω σωστα,αν και παλαιοτερα ειχα γεννες στα ψαρια μου δειγμα καλου οικοσυστηματος νομιζω) τα ψαρακια ζουν εκει 4,5 μηνες χωρις κανενα προβλημα. τροφη 2 φυλλαρακια για καθε ψαρακι 1 φορα την μερα και αλλαγη νερου 1 φορα στις 20 μερες, φιλτρο καθαριζω ανα μηνα περιπου.
απο χθες που αλλαξα νερο δεν ειδα καμια διαφορα στο ψαρακι μου. :smt087
φοβαμαι μην παθουν και τα αλλα τιποτα. οσο αναφορα νιτρικα αμμωνιες κτλ σαυτα ειμαι πολυ πρωταρης τι πρεπει να κανω πως θα το κανω κτλ εχω σκοπο αυριο να παω να παρω ταινιεσ λογο ελειψης χρονου αλλιως αν καποιος γνωστος μου φερει σημερα. πρεπει να παρω καποιο φαρμακο??

υ.γ. στα 60 λιτρα που ειναι το ενυδρειο μεσα εχει 56 νερο μετρημενα (ειναι ζιγκα μεχρι πανω το νερο λογο προβληματος με το φιλτρο που εχει μια πατεντα σχετικα λογο αλλαγης του κουτιου της προπελας και μου δωσαν νεου τυπου ανταλλακτικο με αποτελεσμα να μην κουμπωνει σωστα με το προηγουμενο)

eimaste aR21rwstoi 27-02-13 09:12

το ενυδρειο θελει αλλαγη το ενα τριτο του νερο καθε μια εβδομαδα

το φιλτρο πως το καθαριζεις?

maria p 27-02-13 09:24

καλημέρα καλώς ήρθες,
τα λίτρα σου είναι λίγα για χρυσόψαρα, ιδιαίτερα τα κόμετ που χρειάζονται αναλογικά περισσότερο από άλλα χρυσόψαρα (αναφέρεται 40-50λίτρα ανά ψάρι).
αν υποθέσουμε (πες μας) οτι είναι ακόμα μικρά και στεγάζονται προσωρινά μέχρι να μετακομίσουν σε μεγαλύτερο ενυδρείο, οι διαδικασίες που χρησιμοποιείς είναι εσφαλμένες.
επειδή έχεις πολλά ψάρια σε μικρό χώρο, θα έπρεπε να κάνεις συνεχείς αλλαγές νερού, το μέτρο είναι μια φορά την βδομάδα στο 40% του συνόλου αλλά εσύ ίσως και δύο φορές την εβδομάδα ή έστω κάνοντας στην μέση της βδομάδας μια εμβόλιμη μικρότερη αλλαγή.
ρύθμισε την ροή του φίλτρου να δημιουργεί κάποια ανατάραξη για καλύτερη οξυγόνωση του νερού.
πρέπει να προμηθευτείς τεστς σε υγρά για μέτρηση της αμμωνίας κατ αρχήν.
κάτι με το φίλτρο δεν κατάλαβα, είσαι σίγουρος οτι δουλεύει κανονικά?
το νερό της αλλαγής πρέπει να προετοιμάζεις δηλαδή να το αφήνεις να περιμένει σε δοχείο πλαστικό μια μέρα έως το λιγότερο κάποιες ώρες πριν την αλλαγή και βέβαια πάντα με αντιχλώριο.
αν είναι δυνατόν δώσε πλήρη περιγραφή του ενυδρείου και του εξοπλισμού καθώς και κάποια φωτογραφία να σε βοηθήσουν και οι εμπειρότεροι φίλοι του φόρουμ.
καλή τύχη για το ψαράκι σου

boutas ski 27-02-13 09:47

λοιπον το καθαρισμα του φιλτρου το κανω με νερο απο το ενυδρειο. τις προαλλες ομως πεταξα το βαμβακι (πως το λεν δε θυμαμαι) που μπαινει πανω πανω στο φιλτρο γιατι βρωμισε και το αντικατεστησα με αλλο κομματι καινουργιο. το φιλτρο ειναι για αλλαγη αλλα καθυστρει λογο χρονου.

δε το βλεπω να αλλαζω ενυδρειο συντομα τουλαχιστον διοτι δεν υπαρχουν χρηματα για αλλαγη ενυδρειου εκτως εαν φτιαξω καποιο μονος μου (εχουμε κανει σε φιλο ετσι ενα 120αρι)

οσο αναφορα την αλλαγη νερου, εγω εχω ενα καφε υγρο πρεπει να ειναι για την ανανεωση μικροοργανισμων (αν το λεω σωστα) μετα απο καθε αλλαγη (μυριζει και ενυδρειο το φαρμακο αυτο :p ) το αντιχλωριο ειναι το γνωστο μπλε υγρο ετσι? μαλλον θελω δηλαδη συχνοτερη αλλαγη νερου... με καθε αλλαγη βαζω και μια κουταλια κοφτη σουπας αλατι...
στο πετ σοπ μου ειπε 1 φορα στους 2 μηνες αλλαγη το 1/3 του νερου :o
και ρωταω φιλη βιολογο-ιχθυολογο και μου λεει οτι 1 φορα το μηνα το λιγοτερο με κινδυνο τοσο πολυ να τα αφησω χωρισ αλλαγη και το κανα 20 μερες.

το ενυδρειο και το ψαρακι ειναι στις παρακατω φωτο τραβηγμενες το πρωι

κουφετο
http://imageshack.us/a/img717/9562/img353i.jpg

http://imageshack.us/a/img715/6162/img352l.jpg

http://imageshack.us/a/img716/5738/img350qo.jpg

σημερα το πρωι κολυμπησε λιγο αλλαξε 3 φορες θεση και εκατσε παλι...(στο 25 λεπτο που παρακολουθουσα πριν ερθω δουλεια)
ενυδρειο
http://imageshack.us/a/img827/6082/img351kp.jpg

maria p 27-02-13 10:04

όταν λες αλάτι, τι αλάτι βάζεις? και γιατί? ποιος στο πρότεινε?
επίσης λόγω έλλειψης χώρου, καλό θα ήταν να βγάλεις το ογκώδες διακοσμητικό που σου στερεί λίτρα. βάλε κάποιο μικρό ξύλο στον πάτο εναλλακτικά.
θεραπεία με αλάτι αν χρειαστεί θα σου πουν και οι υπόλοιποι, γίνεται με συγκεκριμένο αλάτι, δοσολογία και τακτική σταδιακής αφαίρεσης.

leda 27-02-13 10:15

πανεμορφο το κουφετακι,μακαρι να γινει καλα.
ποσο καιρο τα εχεις τα ψαρια?
παντως μπορεις να βρεις και απο το φορουμ εδω,αληθινα φυτα ,να βγαλεις ολα τα πλαστικα και να το φτιαξεις πολυ ομορφο το ενυδρειο.
κι εφοσον γνωριζεις πως να φτιαξεις ενα μεγαλυτερο ,βαλε το αμεσα στο προγραμμα.

boutas ski 27-02-13 10:22

το αλατι εξ αρχης ο πετ σοπερ (μαγειρικο αλατι) και η φιλη μου με ειπε οτι εχει να κανει με την σκληροτητα του νερου κτλ δε μπορω να πω οτι με ειχε αποτρεψει να το χρησιμοποιησω...σιγουρα ομως μου ειπε να προσεξω την δοση... το διακοσμιτικο τρωει περιπου 1 λιτρο. οποτε αν με το καλο ζησει το κουφετο και βαλω φυτα μεσα θα φυγει...

τελικα τι μπορει να εχει το ψαρακι? ειναι σε κακη κατασταση?? το απογευμα θα κανω ξερω αν μπορω να κανω τα τεστ εστειλα εναν γνωστο να μου παρει αν μπορεσει σημερα αλλιως αυριο... εχω χρονο η θα τον χασουμε τον ασθενη.?
-------------------------
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από leda (Μήνυμα 741104)
πανεμορφο το κουφετακι,μακαρι να γινει καλα.
ποσο καιρο τα εχεις τα ψαρια?
παντως μπορεις να βρεις και απο το φορουμ εδω,αληθινα φυτα ,να βγαλεις ολα τα πλαστικα και να το φτιαξεις πολυ ομορφο το ενυδρειο.
κι εφοσον γνωριζεις πως να φτιαξεις ενα μεγαλυτερο ,βαλε το αμεσα στο προγραμμα.

ειναι γλυκας ο μπουμπυνας και ειναι ενα ψαρακι τσιρκο στην κυριολεξια κολυμπαει κανει κολπα στρυφογυρναει εχει πολυ πλακα...
ειμαι ξανθη δε ξερω αν καποιος ειναι απο δω αλλα φανταζομαι μικρες οι πιθανοτητες να βρω καποιον απο το φορουμ να δουμε για φυτα...
τα ψαρακια τα εχω 4,5 μηνες περιπου

leda 27-02-13 10:26

εχεις χρονο να αφαιρεσεις τα πλαστικα και να κανεις συχνες και σωστες αλλαγες στο νερο,απο σημερα...μονο καλο θα κανεις ετσι,οτι κι αν δειξουν τα τεστ.
αλατι μην βαζεις μαγειρικο.
-------------------------
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από boutas ski (Μήνυμα 741107)
μικρες οι πιθανοτητες να βρω καποιον απο το φορουμ να δουμε για φυτα...
τα ψαρακια τα εχω 4,5 μηνες περιπου

κοιτα καθημερινα στις αγγελιες και σιγουρα καποιον θα βρεις κοντα σου η μακρυτερα που να μπορει να στα στειλει.
ισως ηταν ηδη καταπονημενο το ψαρακι,απο το πετ σοπ(και με τις συμβουλες που σου εδινε,απορω πως κραταει ζωντανα ψαρια αυτος ο ανθρωπος :smt076)

boutas ski 27-02-13 10:29

μακαρι γιατι ειναι ετσι απο την δευτερα και εχω σκασει...
οκ τελος το αλατι και βγαζω και το "κολοσσαιο" με τα πλαστικα φυτα
-------------------------
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από leda (Μήνυμα 741109)
εχεις χρονο να αφαιρεσεις τα πλαστικα και να κανεις συχνες και σωστες αλλαγες στο νερο,απο σημερα...μονο καλο θα κανεις ετσι,οτι κι αν δειξουν τα τεστ.
αλατι μην βαζεις μαγειρικο.
-------------------------


κοιτα καθημερινα στις αγγελιες και σιγουρα καποιον θα βρεις κοντα σου η μακρυτερα που να μπορει να στα στειλει.
ισως ηταν ηδη καταπονημενο το ψαρακι,απο το πετ σοπ(και με τις συμβουλες που σου εδινε,απορω πως κραταει ζωντανα ψαρια αυτος ο ανθρωπος :smt076)

και να φανταστεις οτι ειναι ο πιο σοβαρος που εχω βρει εδω... οι αλλοι ειναι ακομα πιο "επαγγελματιες" :smt076

leda 27-02-13 10:33

το κουφετακι μαλλον ειναι veiltail..το καλο ειναι οτι δεν μεγαλωνουν πολυ,εαν δεν κανω λαθος.
για βγαλε και τα αλλα κοντινες φωτογραφιες να δουμε.
νομιιιιζω απ οτι μπορεσα να δω οτι ολα ιδια ειναι,δεν ειναι κομετ,ευτυχως.

maria p 27-02-13 10:42

ναι είναι πανέμορφο ψαράκι, μακάρι να πάνε όλα καλά!
το μαγειρικό αλάτι είναι απαγορευτικό.
γνώμη μου, κάνε σήμερα μια μεγάλη αλλαγή νερού αφού πρώτα βάλεις αντιχλώριο στο νερό και το αφήσεις για κάποιες ώρες να περιμένει στο δοχείο.
συμπλήρωσε αργά το προετοιμασμένο νερό στο ενυδρείο για να μην στρεσσαριστούν παραπάνω τα ψαράκι, ιδίως αυτό που ασθενεί. μην προσθέσεις κανένα άλλο "ζουμί" ή πρόσθετο.
βγάλε τα πλαστικά απο σήμερα.
από φάρμακα, περιμένω να "μπει" κάποιος πιο έμπειρος αλλά υπάρχει το eSHa 2000 που μου έχουν προτείνει κι εμένα και "πιάνει" πολλές ασθένειες. το έχω χρησιμοποιήσει στο παρελθόν σε χρυσόψαρα κι όλα πήγαν καλά.
αν τελικά επικρατήσει αυτή η γνώμη, το χρησιμοποιείς με κλειστά φώτα, ακόμα και σκεπασμένο το ενυδρείο, σε δοσολογία σύμφωνα με το χαρτάκι που έχει μέσα.
πάντως ευτυχώς προς το παρόν φαίνεται κάτι να έχει αλλά μοιάζει με σωστή τακτική να τα καταφέρεις.
εύχομαι τα καλύτερα

boutas ski 27-02-13 10:55

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από leda (Μήνυμα 741114)
το κουφετακι μαλλον ειναι veiltail..το καλο ειναι οτι δεν μεγαλωνουν πολυ,εαν δεν κανω λαθος.
για βγαλε και τα αλλα κοντινες φωτογραφιες να δουμε.
νομιιιιζω απ οτι μπορεσα να δω οτι ολα ιδια ειναι,δεν ειναι κομετ,ευτυχως.

ναι τα ιδια ειναι ολα απλα με αλλα χρωματα....!!
-------------------------
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από maria p (Μήνυμα 741117)
ναι είναι πανέμορφο ψαράκι, μακάρι να πάνε όλα καλά!
το μαγειρικό αλάτι είναι απαγορευτικό.
γνώμη μου, κάνε σήμερα μια μεγάλη αλλαγή νερού αφού πρώτα βάλεις αντιχλώριο στο νερό και το αφήσεις για κάποιες ώρες να περιμένει στο δοχείο.
συμπλήρωσε αργά το προετοιμασμένο νερό στο ενυδρείο για να μην στρεσσαριστούν παραπάνω τα ψαράκι, ιδίως αυτό που ασθενεί. μην προσθέσεις κανένα άλλο "ζουμί" ή πρόσθετο.
βγάλε τα πλαστικά απο σήμερα.
από φάρμακα, περιμένω να "μπει" κάποιος πιο έμπειρος αλλά υπάρχει το eSHa 2000 που μου έχουν προτείνει κι εμένα και "πιάνει" πολλές ασθένειες. το έχω χρησιμοποιήσει στο παρελθόν σε χρυσόψαρα κι όλα πήγαν καλά.
αν τελικά επικρατήσει αυτή η γνώμη, το χρησιμοποιείς με κλειστά φώτα, ακόμα και σκεπασμένο το ενυδρείο, σε δοσολογία σύμφωνα με το χαρτάκι που έχει μέσα.
πάντως ευτυχώς προς το παρόν φαίνεται κάτι να έχει αλλά μοιάζει με σωστή τακτική να τα καταφέρεις.
εύχομαι τα καλύτερα

ωραια ευχαριστω πολυ θα το κανω μολις παω σπιτι...! οποτε να δουμε τι θα μας πουν και τα αλλα τα παιδια...
ΕΥΧΡΙΣΤΩ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ :)

savvas27 27-02-13 12:01

παντως μπορεις να βρεις και απο το φορουμ εδω,αληθινα φυτα ,να βγαλεις ολα τα πλαστικα και να το φτιαξεις πολυ ομορφο το ενυδρειο.
κι εφοσον γνωριζεις πως να φτιαξεις ενα μεγαλυτερο ,βαλε το αμεσα στο προγραμμα.[/QUOTE]


συμφωνω απολυτα και στις δυο προτασεις και αυτο με τα φυτα καντο αμεσα:smt023:smt023

boutas ski 27-02-13 15:37

εκανα τα τεστ....
δεν καταλαβα και πολλα.... τι κανουμε??

να και η φωτο

http://img132.imageshack.us/img132/5795/69012469.jpg

Uploaded with ImageShack.us

platy 27-02-13 15:40

το τεστ το βουταμε μεσα (μεχρι το τελευταιο τετραγωνακι) για ενα δευτερολεπτο..το βγαζουμε εξω και το κουναμε να στεγνωσει...μετα συγκρίνουμε....ΞΑΝΑ κανε το τεστ....απο αυτα που δειχνει προς το παρόν..εχεις ανεβασμένο πεχα και σκληροτητες πολυ...νιτρικα και νιτρώδη δεν δειχνει (επισης δεν μετράει αμμωνια οποτε θα χρειαστείς υγρο τεστ)...αυτο που συμπαιραινω εγω ειναι οτι α)εκανες λαθος το τεστ,β)εχεις αστρωτο φιλτρο

boutas ski 27-02-13 16:05

ξανα κανα το τεστ το βουτηξα 1 δευτερολεπτο και 1 λεπτο περιμενα τι θα δειξει....

και τα αποτελεσματα ειναι τα παρακατω.

http://img717.imageshack.us/img717/7419/56213702.jpg

Uploaded with ImageShack.us
-------------------------
τα δυο κατω κουτακια ειναι το 7,2 ιδιο με το τεστ
το 10° ειναι ιδιο με το 2 κουτακι στο τεστ (απο κατω προσ τα πανω)

τα υπολοιπα δεν εχω ιδεα....

τι εχει το νερο δε μπορω να καταλαβω...ποσο μαλλον τι να κανω...
-------------------------
μετα απο 5 λεπτα το pH το δειχνει στο 8 σαν χρωμα στην κλιμακα....

leda 27-02-13 16:06

πλατυ,να ρωτησω κατι ...
πως γινεται ενα φιλτρο να μην εχει στρωθει (εστω και με τον λαθος τροπο -των ψαριων) ,εαν τα ψαρακια τα εχει πανω απο 4 μηνες στο ενυδρειο?
τι μπορει να φταιει ?

boutas ski,εχεις θερμοστατη στο ενυδρειο?

boutas ski 27-02-13 16:12

οχι δεν εχω θερμοστατη γιατι ειναι κρυου νερου και το νερο ειναι παντα στους 21-22 βαθμους ...

το φιλτρο μου να δεχθω οτι ισως να μην δουλευει καλα αλλα δε νομιζω να ειναι αστρωτο εκτως αν χαλασαν οι οργανισμοι στο σφουγγαρι βγαζοντας το σγουγγαρι απο το νερο για λιγη ωρα....

leda 27-02-13 16:16

στην ξανθη,το νερο της βρυσης,παντα 21-22 βαθμους???
εισαι σιγουρος γι αυτο?
επειδη εχω ζησει χρονια στην ξανθη και κατι ξερω:cool::rolleyes:

boutas ski 27-02-13 16:19

του ενυδρειου το νερο οχι της βρυσης... της βρυσης ειναι -21 !!!

platy 27-02-13 16:20

αλλαγες καθε ποτε κανεις φιλε μου?/και τι εχει μεσα το φιλτρο σου απο υλικα..στις αλλαγες τα πλενεις καπως?

maria p 27-02-13 16:22

θα σου έλεγα να κάνεις την αλλαγή σου και αν μπορείς να ξαναμετρήσεις. γιατί τα χρώματα τα μπεζ δεν αντιστοιχούν σε κάτι. μηπως επιρρεάζεται από το αλάτι και το υγρό που ρίχνεις

boutas ski 27-02-13 16:32

λοιπον αλλαγες εκανα 1 φορα στις 20 μερες (οκ μην βαραται ο πετσοπασ με ειπε ανα δυο μηνες) και το φιλτρο το καθαριζα στο μηνα αλλα δεν ειχε και ποτε βρωμια.... μια φορα το βαλα και στη βρυση (λαθος το ξερω) δε το ξανακανα.

πρεπει να παω να παρω κι αλλα στικακια γιατι αυτα με τα εφεραν απο θεσσαλονικη αυριο θα παω να παρω απο δω αν εχουν..

τωρα θα αλλαξω νερο? εχω βαλει μια λεκανη ρουχων νερο να ερθει σε θερμοκρασια σωστη (θελει αντιχλωριο ? ) εδω και ενα 2 ωρο περιπου.
-------------------------
ναι τα πανω κουτακια δεν αντιστοιχουν πουθενα.... οντως αυτο με μπερδεψε και μενα....


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 04:50.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,02588 seconds with 10 queries