Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Bettas (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=39)
-   -   Veil-Tail Βοηθεια! (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=69557)

ZEIN 26-02-13 21:58

Veil-Tail Βοηθεια!
 
2 Συνημμένο(α)
Σήμερα όταν πήγα να αγοράσω φυτά από ένα πετ-σοπ είδα κάποιους μονομάχους σε ποτηράκια. ( το ποτήρι που πίνω νερό έχει περισσότερο μέσα !)
Οπότε λέω στην αρραβωνιαστικιά μου διάλεξε ποιόν θες. Της άλλαξα γνώμη 2 φορές γιατί εκείνοι που ήθελε άφηναν την τελευταία τους πνοή όπως τους κοιτούσα!
Και είπα, από τα 100 ml τα 5 λίτρα είναι καλύτερα...

Λοιπόν παιδιά να σας συστήσω το Θεόφιλο..!

Stivv27 26-02-13 22:07

Μπραβο σου με αυτο που εκανες!Αλλα τα 5 λιτρα ειναι για προσαρμογη απο το ποτηρακι σε κανονικο ενυδρειο γιατι ουτε αυτο ειναι ενυδρειο!

ZEIN 26-02-13 22:10

Διαστάσεις:
Όγκος:6 καθαρά
Κατηγορία:
Φυτά:2 x vallisneria, echinodorus
Ψάρια / Άλλα είδη:
Διακοσμητικά υλικά:
(χαλίκι, ξύλα κ.λ.π.)
Φόντο:
Φωτισμός:7 watt
Διάρκεια φωτισμού:6 ωρες
Φιλτράρισμα:
Θερμοστάτης:
Λίπανση:
Παροχή CO2:

Παράμετροι:

pH:7,2
Γενική σκληρότητα (GH):
Ανθρακική σκληρότητα (ΚΗ):
Αμμωνία (ΝΗ3):0
Νιτρώδη (ΝΟ2):0
Νιτρικά (ΝΟ3):10
Αλλαγές νερού:καθε μερα 1 λιτρο
Θερμοκρασία:27
Άλλες πληροφορίες:το νερό είναι εμφιαλωμένο ΒΙΚΟΣ


Εχω πάρει τύρφη, χαλαζιακό χαλίκι, σύντομα θα έχω αερόφιλτρο και θα προσθέσω κι άλλα φυτά.
Πείτε μου τι πρέπει να κάνω, πώς φτιάχνω το νερό με την τύρφη και ότι άλλο χρειάζεται!!
Α! ενυδρείο θα έχει σε λίγο καιρό τώρα δεν μου είναι εύκολο...$$$$$$$$
-------------------------
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Stivv27 (Μήνυμα 740965)
Μπραβο σου με αυτο που εκανες!Αλλα τα 5 λιτρα ειναι για προσαρμογη απο το ποτηρακι σε κανονικο ενυδρειο γιατι ουτε αυτο ειναι ενυδρειο!

Το ξέρω και έτσι θα γίνει..! Αν έβλεπες που ήταν όμως... Οι άλλοι ξεψυχούσαν
Για πες τι να κάνω με τα πιο πάνω

MADMAX 26-02-13 22:13

βασιλιας ηνε εκη που ηνε τορα ορεο καλλα εκανες και εγω πσαχνο εναν μαβροο αλλα δεν βρισκο αλλα που 8α μ παι 8α βρο καπια στηγμη

Stivv27 26-02-13 22:19

Μετρησεις σε ενυδρειο χωρις καν κυκλοφορια?Μεχρι να μπει το φιλτρο δεν ταιζεις καθολου ή πολυ ελαχιστα!
Κανεις την αλλαγη απο 1 λιτρο σε 2 με 2,5 και με πολυ αργο ρυθμο η εισαγωγη του νεου νερου!
Αφου θα χεις αεροφιλτρο δεν μπορεις να το κανεις να δουλεψει με την τυρφη αρα παρε κανενα φυλο catapa να ριξεις μεσα ωστε να παισει το ph του αλλα σε χρονικο διαστημα ΚΑΙ ΟΧΙ ΤΗΝ ΜΙΑ ΜΕΡΑ 7,2 ΚΑΙ ΤΗΝ ΑΛΛΗ 6 να προσαρμοστει και το ψαρι στο νεο νερο!Βαλε και κατι για καπακι απο πανω γιατι τον βλεπω να κανει κανενα αλμα απο το μπολ!
-------------------------
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από MADMAX (Μήνυμα 740971)
βασιλιας ηνε εκη που ηνε τορα ορεο καλλα εκανες και εγω πσαχνο εναν μαβροο αλλα δεν βρισκο αλλα που 8α μ παι 8α βρο καπια στηγμη

αρα και σε ενα μπουκαλι με 2 λιτρα νερο παλι βασιλιας θα ηταν!!Βασιλιας ειναι ενα ψαρι που εχει τον χορο του,σωστες παραμετρους νερου και αναλογη συμπεριφορα απο τον ιδιοκτητη!Αν ειναι αυτος βασιλιας αυτοι που διατηρουνται σε 60λιτρα τι ειναι?

ZEIN 26-02-13 22:31

Αν βάλω την τύρφη σε ξεχωριστό δοχείο και το γεμίσω νερό αφήνοντάς το κάποιο διάστημα, θα του ρίξει το pH;
Και τι κατεψυγμένη τροφή να του δίνω; Για τα άλλα ψάρια έχω νυφάδες και DIY μαρουλι καροτο κ άλλα λαχανικά.

tsala 26-02-13 22:42

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Stivv27 (Μήνυμα 740973)
αρα και σε ενα μπουκαλι με 2 λιτρα νερο παλι βασιλιας θα ηταν!!Βασιλιας ειναι ενα ψαρι που εχει τον χορο του,σωστες παραμετρους νερου και αναλογη συμπεριφορα απο τον ιδιοκτητη!Αν ειναι αυτος βασιλιας αυτοι που διατηρουνται σε 60λιτρα τι ειναι?

+100 :smt023

leandros69 26-02-13 22:46

για να ριξεις το ph με τυρφη πρεπει.να παρεις μια μικρη αντλια με φιλτρο.
να αφαιρεσεις τα υλικα του φιλτρου.
θα βαλεις τυρφη και θα φτιαχνεις το νερο σε δοχειο ξεχωριστο.μετα θα μετρας ph και αναλογα θα το μιξαρεις με νερο βρυσης.θελει προσοχη γιατι αποτομη αλλαγη 0,2 μπορει να προκαλεσει οσμωτικο σοκ.θα το κατεβασεις σιγα σιγα με τις αλλαγες εν καιρο.και φροντισε να δεις τι θα κανεις με τα λιτρα.εστω και αν δε σε παιρνει για ενυδρειο μπορεις να παρεις ενα πλαστικο ταπερ στα 60 λιτρα και να κανεις μια ωραια γλαστρολιμνη μεχρι να βρεις ακρη με ενυδρειο.

Stivv27 26-02-13 22:49

Δεν εχεις φιλτρο και τιποτα εκει μεσα αρα μεχρι να μπει το φιλτρο σου ειπα τι κανεις ελαχιστη τροφη 1 φορα ανα 2 μερες και αλλαζεις το νερο οπως σου ειπα!Μην αρχισεις να ριχνεις το ph απο τωρα ασε το ψαρι να χαλαρωσει πρωτα!

leandros69 26-02-13 23:10

αποψη μου ειναι,επειδη εχεις και αλλο ενυδρειο,το πιο σωστο για την ωρα ειναι.κρατα τον σε παραμετρους ιδιες με το αλλο.παρε φιλτρο και μπολιασε το (για αυτο σου λεω ιδιες παραμετρους,για να μην σκοτωσεις τη βιολογια).κανε μετρησεις και οταν δεις οτι επιασε το μπολι τοτε μπες και σε διαδικασια να αρχισεις να κατεβαζεις το ph.και αυτο θα το κανεις σε πολυ αργους ρυθμους για το καλο του ψαριου.δεν σε κυνηγα κανεις.
-------------------------
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από MADMAX (Μήνυμα 740971)
βασιλιας ηνε εκη που ηνε τορα ορεο καλλα εκανες και εγω πσαχνο εναν μαβροο αλλα δεν βρισκο αλλα που 8α μ παι 8α βρο καπια στηγμη

προσωρινος επιζωντας ειναι εκει.οχι βασιλιας.

ZEIN 26-02-13 23:13

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από leandros69 (Μήνυμα 740998)
αποψη μου ειναι,επειδη εχεις και αλλο ενυδρειο,το πιο σωστο για την ωρα ειναι.κρατα τον σε παραμετρους ιδιες με το αλλο.παρε φιλτρο και μπολιασε το (για αυτο σου λεω ιδιες παραμετρους,για να μην σκοτωσεις τη βιολογια).κανε μετρησεις και οταν δεις οτι επιασε το μπολι τοτε μπες και σε διαδικασια να αρχισεις να κατεβαζεις το ph.και αυτο θα το κανεις σε πολυ αργους ρυθμους για το καλο του ψαριου.δεν σε κυνηγα κανεις.

Βασικά με έπιασε ένα αγχος κ ήθελα να γίνουν τα πράγματα γρήγορα.

ΟΚ :cool: Αργά και σταθερά λοιπόν. Μέχρι τότε ελπίζω να του έχω και ένα 40λιτρο για μετακόμιση..!

leandros69 26-02-13 23:17

παντως το να τον βαλεις αυριο σε ενα μεγαλο πλαστικο δοχειο πολλων λιτρων με θερμοστατη,αντλια και μπολι, μεχρι να του στησεις ενυδρειο καλο μεγαλο θα του κανεις.και θα το διαχειριστεις και συ πιο ανετα.
και σκεπασε αυτη τη γυαλα για την ωρα απο πανω.αν δυσφορησει με τις συνθηκες που ζει τωρα μπορει να σου πηδηξει εξω......

MADMAX 27-02-13 00:29

αρα και σε ενα μπουκαλι με 2 λιτρα νερο παλι βασιλιας θα ηταν!!Βασιλιας ειναι ενα ψαρι που εχει τον χορο του,σωστες παραμετρους νερου και αναλογη συμπεριφορα απο τον ιδιοκτητη!Αν ειναι αυτος βασιλιας αυτοι που διατηρουνται σε 60λιτρα τι ειναι?[/QUOTE]


απο το μια γουλια νερο στα 5 λιτρα ηνε βασιλια και στα 60 λιτρα ηνε αρχοντεσ και τηχερη... αν καπιοσ δεν εχη να δια8εση τοσο πολι χορο καλλο ηνε και τα 5 λιτρα απο το τιποτα ετσι πιστεβο εγο μπορι να ημε και λα8οσ σε αφτο που λεοο

delta66 27-02-13 00:37

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από MADMAX (Μήνυμα 740971)
βασιλιας ηνε εκη που ηνε τορα ορεο καλλα εκανες και εγω πσαχνο εναν μαβροο αλλα δεν βρισκο αλλα που 8α μ παι 8α βρο καπια στηγμη

απω που ησαι?

MADMAX 27-02-13 01:03

απο τον πιρεα γτ ?

delta66 27-02-13 01:07

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από MADMAX (Μήνυμα 741041)
απο τον πιρεα γτ ?

Κε αιγο απω εκι ιμαι. Γεια αυτω γραφουμαι οιδια γλλοσα
Μωνο ι διο μας θα καταλαβενουμαι τι λαιμε;)

MADMAX 27-02-13 01:13

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από delta66 (Μήνυμα 741042)
Κε αιγο απω εκι ιμαι. Γεια αυτω γραφουμαι οιδια γλλοσα
Μωνο ι διο μας θα καταλαβενουμαι τι λαιμε;)



απλα εχο δισλεχια στο γραπσιμο για αφτο γραφο καποσ περιεργαα :rolleyes:

delta66 27-02-13 01:14

Αστειεύομαι.
Δοκιμασε να εγκαταστησεις ενα λεξικο για να ειναι πιο ευκολη η επικοινωνια.
Αν εχεις firefox δες αυτο https://addons.mozilla.org/el/firefo...ry/?src=search
Αφου το εγκαταστησεις, πατας στο κειμενο δεξι κλικ και μετα "ορθογραφικο ελεγχο" και διορθωνει τις λεξεις
ή γραφεις το κειμενο σε ενα Microsoft Office Word κανει αυτο διορθωση και μετα το κανεις copy paste στο ποστ.
:smt023

MADMAX 27-02-13 01:18

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από delta66 (Μήνυμα 741045)
Αστειεύομαι.
Δοκιμασε να εγκαταστησεις ενα λεξικο για να ειναι πιο ευκολη η επικοινωνια.
Αν εχεις firefox δες αυτο https://addons.mozilla.org/el/firefo...ry/?src=search
Αφου το εγκαταστησεις, πατας στο κειμενο δεξι κλικ και μετα "ορθογραφικο ελεγχο" και διορθωνει τις λεξεις :smt023

ή γραφεις το κειμενο σε ενα Microsoft Office Word κανει αυτο διορθωση και μετα το κανεις copy paste στο ποστ.


δεν ηπαρχη προβλημα σε ευχαριστς φιλε μ για το link θα το κατεβασο στο firefox και παλι σε ευχαριστς πολλι

Dimitris77 27-02-13 02:03

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από delta66 (Μήνυμα 741042)
Κε αιγο απω εκι ιμαι. Γεια αυτω γραφουμαι οιδια γλλοσα
Μωνο ι διο μας θα καταλαβενουμαι τι λαιμε;)

Δεν την παλευεις,μα καθολου ομως......:smt044:smt044

delta66 27-02-13 20:24

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Dimitris77 (Μήνυμα 741055)
Δεν την παλευεις,μα καθολου ομως......:smt044:smt044

Ασε, πατατα εκανα.
Το παιδι εχει δυσλεξια, δεν ειναι απο αυτους που εχουνε κολλησει με τα κωλοκινητα και γραφουν οπως να΄ναι και δεν μπορουμε να διαβασουμε.
Του ζητησα και σε ΠΜ συγνωμη, του ζηταω και δημοσια, και τον ευχαριστω για τον τροπο που δεχτηκε το "πειραγμα", ακομα και χωρις να φταιει.
Μου εκανε μεγαλη εντυπωση.

ZEIN 28-02-13 23:40

3 Συνημμένο(α)
Ως φαίνεται σε αυτό το φόρουμ μαθαίνουμε πολλά...;)
Λοιπόν ο κύριος Θεόφιλος θα αποκτίσει νέο σπίτι!
36 λίτρα ( δεν μπορούσα παραπάνω!) Πιο κάτω οι φωτό.
( 40χ30χ30) με 5άρι γυαλί και χωρίς κόντρες. Θα υπάρχει θέμα;
Το κόλλησα σήμερα ( Πέμπτη) το απόγευμα, μέχρι πότε να περιμένω για να ρίξω νερό για τεστ;
Και πότε μπορεί να γίνει η μετακόμιση;

Stivv27 01-03-13 08:52

Μπραβο σου φιλε μου αυτο ναι θα ειναι ενα καλυτερο σπιτι για τον αρχοντα σου!
Αφησε το τωρα να στεγνωσει μεχρι το Σαββατο σιγουρα και μετα το δοκιμαστικο γεμισμα!Ο αρχοντας σου θα μπορεσει να μετακομισει στο νεο του σπιτι μολις στρωθει το φιλτρο και οι μετρησεις ειναι ενταξει!Βαλε αγγελεια για μπολι ολο και καποιος απο τα μερη σου θα μπορεσει να σε βοηθησει!

Ροδιτης 01-03-13 10:35

Αν τελικα αγαπας αυτο που κανεις κ την φυση τοτε παντα θα βρεις καποια λυση, μπραβο σου κ απο εμενα για την κινηση σου..:smt023

leandros69 01-03-13 12:53

ωραιος φιλε.τωρα για να σου φυγει το αγχος αν θα ανοιξει μπορεις απλα να πας σε ενα χρωματοπωλειο και να παρεις ξυλινη η αλουμινενια γωνια 20Χ20 mm και να την κολησεις με σιλικονη εξωτερικα στις 4 γωνιες (εννοειται αφου κανεις το πρωτο γεμισμα και δεις οτι δεν χανει).αθανατο θα γινει.και η τριμετρη βεργα η ξυλινη ειναι 3€ υποθεση.και μην ξεχασεις εκει που θα πατησει το ενυδρειο να στρωσεις ενα φελιζολ απο κατω.

ZEIN 02-03-13 00:15

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Stivv27 (Μήνυμα 742002)
Αφησε το τωρα να στεγνωσει μεχρι το Σαββατο σιγουρα και μετα το δοκιμαστικο γεμισμα!

Το τεστ έγινε σήμερα :rolleyes:
Δεν είχαμε κανένα πρόβλημα όμως....
Το άδειασα το καθάρισα με ξυδόνερο και τώρα το άδειασα να στεγνώσει ( έτσι κι αλλιώς η σιλικόνη ήταν ''κόκκαλο'' )
-------------------------
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Stivv27 (Μήνυμα 742002)
Βαλε αγγελεια για μπολι ολο και καποιος απο τα μερη σου θα μπορεσει να σε βοηθησει!


Έχω ενυδρείο που ''τρέχει´ ήδη και το φίλτρο είναι έτοιμο.
Θα είναι αερόφιλτρο με βιολογικό υλικό και ενυδρειακό βαμβάκι, θα κάνει;;;
-------------------------
ΥΓ Θέλω αθόρυβη αεραντλία παιδιά, κάτι που να είναι δοκιμασμένο;
-------------------------
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από leandros69 (Μήνυμα 742063)
ωραιος φιλε.τωρα για να σου φυγει το αγχος αν θα ανοιξει μπορεις απλα να πας σε ενα χρωματοπωλειο και να παρεις ξυλινη η αλουμινενια γωνια 20Χ20 mm και να την κολησεις με σιλικονη εξωτερικα στις 4 γωνιες (εννοειται αφου κανεις το πρωτο γεμισμα και δεις οτι δεν χανει).αθανατο θα γινει.και η τριμετρη βεργα η ξυλινη ειναι 3€ υποθεση.και μην ξεχασεις εκει που θα πατησει το ενυδρειο να στρωσεις ενα φελιζολ απο κατω.

Μου έλυσες ένα προβληματισμό που είχα για ένα άλλο DIY που θέλω να φτιάξω..:cool:

Maverick 02-03-13 03:46

Πολύ ωραίο το ενυδρειάκι που έστησες και ακόμα καλύτερο το καινούριο :smt023

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από ZEIN (Μήνυμα 742308)
Θα είναι αερόφιλτρο με βιολογικό υλικό και ενυδρειακό βαμβάκι, θα κάνει;;;
-------------------------
ΥΓ Θέλω αθόρυβη αεραντλία παιδιά, κάτι που να είναι δοκιμασμένο;

Κάνει, και αν φτιάξεις κι άλλο στο μέλλον μπορείς στην ίδια αντλία να βάλεις και 2ο φίλτρο. Έχω δοκιμάσει αυτή της τέτρα (http://www.tetra.net/de/en/aquarien/...rienluftpumpen) και είναι η πιο αθόρυβη που είχα ποτέ. Ας μας πουν κι άλλοι εμπειρίες...

ZEIN 02-03-13 16:13

6 Συνημμένο(α)
Λοιπόν έτοιμο..!
Το φίλτρο full βιολογικό υλικό ( από το άλλο φίλτρο έτοιμο στρωμένο! ) το μόνο που θέλω να αλλάξω την αεραντλία γιατί κάνει θόρυβο και θα τον τρελάνει εκεί μέσα.
Λάμπα εμπορίου 6500 Κ
Φυτά από κλαδέματα και λίπανση sera flarenette A ταμπλέτες ( τις έβαλα στην άμμο κοντά στ;α φυτά, καλά έκανα; )

ZEIN 02-03-13 16:38

Μην ξεχάσω σορρυ για τις φωτό, είναι χαλια μαυρα το ξέρω
Και να ρωτήσω κατι, το κερατόφυλλο πάει στην επιφάνεια;;;;;;
Τι άλλο φυτό επιφανείας υπάρχει εκτός από pistia ; ( εύκολα φυτά πάντα )

platy 02-03-13 16:55

Φακη lemna minor,limnobium laevigatum,χμμ βασικά ..αυτα ειναι τα πιο γνωστα...αν θες μπορείς να βάλλεις και Ποθο.(μιας και βλέπω ανοιχτο το ενυδρείο σου)..θα δειξει παρα πολυ ωραία ;) !
-------------------------
κανε μια αναζήτηση στις εικόνες του google για ποθος-ενυδρειο (μαζι οπως το γραφω)


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 21:05.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,02646 seconds with 10 queries