Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=19)
-   -   κινεζικο μπαλαστ? (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=69305)

ska13 19-02-13 18:47

κινεζικο μπαλαστ?
 
εχει δοκιμασει κανεις το συγεκριμενο?http://enudreio.com/%CE%A6%CF%89%CF%...ast-TN-200-40W
ξερει κανεις αν κανει για Τ5 λαμπες?

Μήτσος 19-02-13 18:54

εγω θα σου προτινα να δωσεις καποια λεφτα παραπανω και να παρεις ενα πιο αξιοπιστο !!! γιατι μπορει το κινεζικο καποια στιγμη Τσαφ και τσα!!!!

ska13 19-02-13 18:59

αμα ειναι να δωσω λεφτα παραπανω παιρνω 3 και τα βαζω καβατζα!! εξαλου και τα "αξιοπιστα" στην κινα φτιαχνονται πια!!! απλα ειναι δισκολοι οι καιροι και η τιμη ειναι "τσαμπα" σκετο το μετασχιματιστη στον καυκα το εχει 11Ε (κινεζικος) αλλα η απορια μου ειναι αν κανει για Τ5 και αν καποιος φιλος τον εχει δοκιμασει να μας πει εντιπωσεις!!
φιλικα παντα!!

antricos 19-02-13 19:23

αυτό που ρωτάς δεν ξέρω να στο πω αλλά 40watt T5 δεν υπάρχει. Σε 40watt βγαίνει Τ8.

ska13 19-02-13 19:50

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από antricos (Μήνυμα 738231)
αυτό που ρωτάς δεν ξέρω να στο πω αλλά 40watt T5 δεν υπάρχει. Σε 40watt βγαίνει Τ8.

οταν ρωτησα λεπτομεριες για ballast μου ειπε οτι κανει μεχρι 40w και για ολες τις λαμπες.
η τ5 οντως ειναι 39w αλλα ενα watt δεν νομιζω να κανει ζημια απο οτι ξερω στις τ8 μπορεις να πας +10% στα watt παραπανω αλλα για τ5 δεν ξερω μπορει να χεις δικιο!

ignatios 19-02-13 22:35

Είναι για Τ8 λάμπες. Το έχω δει.

enudreio 20-02-13 10:32

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από ska13 (Μήνυμα 738214)
εχει δοκιμασει κανεις το συγεκριμενο?http://enudreio.com/%CE%A6%CF%89%CF%...ast-TN-200-40W
ξερει κανεις αν κανει για Τ5 λαμπες?


Για σας κ ska13,

Το συγκεκριμένο Ballast είναι για Τ8 λάμπα. Όταν ρωτήσατε σας είπαμε ότι κανί για όλο τον ειδών Τ8 λάμπες. Είχε πρόβλημα η γραμμή προφανώς δεν ακούσατε καλά.

Παρακαλώ αν έχετε οποία τίποτε απορία παρακαλούμε να έρθετε σε επικοινωνία μαζί μας στο office@enudreio.com κ στο 211 198 3727 θα χαρουμε να απαντισουμε σε όλες τις απορίες σας .

Προς κ.Μήτσο
, προφανώς δεν είστε ενημερωμένος. Άλλα θα σας ενημερώσω με μεγάλη μου ευχαρίστηση . Είμαστε επίσημη εισαγωγείς και διανομείς προϊόντων για ενυδρεία διάφορων εταιριών στην Βουλγαρία. Θα ήθελα να σας ενημερώσω λοιπόν οτι 90% απ τα "Γερμανικά" προϊόντα για τα ενυδρεία κατασκεπάζονταν στην Κίνα .

Για παράδειγμα θα σος αναφέρω την Τετρα Γερμανιας . Που όσο και να σας φαίνεται παράξενο . Τα προϊόντα τις Τετρα κατασκεπάζονταν στην Κίνα και αυτο σας το λέω από πρώτο χαίρει γιατί ξαναλέω είμαστε επίσημη συνεργάτες τις Τετρα . Οπός προφανώς γνωρίζετε η Τετρα σαν μάρκα είναι παγκόσμιος γνωστή και όλη η χρήστες την έχουμε για αξιόπιστη μάρκα ( και είναι αξιόπιστη ).

Το ότι ώμος ένα Α κατάστημα σας προτείνει προϊών τις Τετρα λέγοντας ότι είναι καλύτερο επιδίδει είναι Γερμανική εταιρία είναι άλλο θέμα !

Όλα τα προϊόντα που εισάγουμε τα δοκιμάζουμε και εμείς προτού προχωρήσουμε στην πώληση τους καθώς για μας είναι σημαντικό παν απ όλα να έχουμε ευχαριστημένους πελάτες . Και εφόσον εκτός το ότι πουλάμε προϊόντα για ενυδρεία ασχολούμαστε και με στήσιμο ενυδρείον ( στην "Έκθεση" μπορείτε να δείτε μερικά απ τα έργα μας ) όποτε και για μας είναι σημαντικό τα προϊόντα να είναι αξιόπιστα.


Με εκτίμηση
www.Enudreio.com

maikl 21-02-13 09:00

Ε καλα ....επειδη αναφερθηκε η Tetra να πουμε οτι λιγα χρονια (5 καπου) εχει που εμφανησε φιλτρα π.χ. (δεν υπηρχε τεχνογνωσια) και αυτα ηταν οπως το ειπατε Κινεζακια. ;)

ignatios 21-02-13 09:11

Ολες οι μεγάλες εταιρείες όχι μόνο στα ενυδρειακά άλλα και στα υπόλοιπα ήδη, έχουν μονάδες παραγωγής στην κίνα. Αυτό δεν λέει κάτι.

Υπάρχουν κινέζικα προιόντα που έχουν χάλια ποιότητα, υπάρχουν όμως και κινέζικα προιόντα που έχουν α΄ποιότητα. Μην τα βάζουμε όλα στο ίδιο τσουβάλι.

ska13 21-02-13 11:16

το θεμα για τα "κινεζικα" θελει πολλα ποστ για να αναλυθεί και παλι οι αποψεις θα διιστανται τωρα στο δικο μου θεμα δεν εχω βγαλει μια ακρη απο οτι καταλαβα κανεις δεν το χει δουλεψει το συγεκριμενο η απορια που μου δημιουργήθηκε τωρα ειναι αν αλλαξω τα ακροφισια δεν 8α δουλεψει με τ5?

enudreio 21-02-13 12:32

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από ska13 (Μήνυμα 738721)
.... η απορια που μου δημιουργήθηκε τωρα ειναι αν αλλαξω τα ακροφισια δεν 8α δουλεψει με τ5?

Καλήμερα ska13 ,

Και να αλλάξετε τα ακροφύσια ... δύστυχος δεν θα δουλέψει το συγκεκριμένο με Τ5.


Με εκτίμηση
enudreio.com

ska13 21-02-13 22:44

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από enudreio (Μήνυμα 738751)
Καλήμερα ska13 ,

Και να αλλάξετε τα ακροφύσια ... δύστυχος δεν θα δουλέψει το συγκεκριμένο με Τ5.


Με εκτίμηση
enudreio.com

:-( δεν ηθελα να ακουσω τετοια απάντηση!! ειναι δοκιμασμένο?

ignatios 21-02-13 23:29

Δεν μπορεί ενα μπάλαστ που είναι για τ8 να υποστηρίξει τ5. Ναι είναι σίγουρο

ska13 22-02-13 13:27

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από ignatios (Μήνυμα 739101)
Δεν μπορεί ενα μπάλαστ που είναι για τ8 να υποστηρίξει τ5. Ναι είναι σίγουρο

με ολο το σεβασμο Ιγνατιε εγω εχω Τ5 λαμπα που δουλευει με μετεσχιματιστη και σταρτερ (κοινος σύστημά Τ8 ) εδω και 6 μηνες και δουλευει "ρολοι" και σε οποιο μαγαζι με ηλεκτολογικο υλικο ρώτησα μου ειπαν οτι δεν γινεται! δεν ξερω τι να πιστεψω πιστευω οτι ειναι ενα "τρικ" τον ηλεκρολογικων υλικών για να πουλανε ηλεκτρονικα μπαλαστ μιας και η τιμη τους ειναι σχεδων 10πλασια

kostas82 22-02-13 14:49

για βάλε μια φωτό φίλε μου από αυτό που λες σε παρακαλώ

yannis 22-02-13 15:21

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από enudreio (Μήνυμα 738424)
Για σας κ ska13,

Το συγκεκριμένο Ballast είναι για Τ8 λάμπα. Όταν ρωτήσατε σας είπαμε ότι κανί για όλο τον ειδών Τ8 λάμπες. Είχε πρόβλημα η γραμμή προφανώς δεν ακούσατε καλά.

Παρακαλώ αν έχετε οποία τίποτε απορία παρακαλούμε να έρθετε σε επικοινωνία μαζί μας στο office@enudreio.com κ στο 211 198 3727 θα χαρουμε να απαντισουμε σε όλες τις απορίες σας .

Προς κ.Μήτσο, προφανώς δεν είστε ενημερωμένος. Άλλα θα σας ενημερώσω με μεγάλη μου ευχαρίστηση . Είμαστε επίσημη εισαγωγείς και διανομείς προϊόντων για ενυδρεία διάφορων εταιριών στην Βουλγαρία. Θα ήθελα να σας ενημερώσω λοιπόν οτι 90% απ τα "Γερμανικά" προϊόντα για τα ενυδρεία κατασκεπάζονταν στην Κίνα .

Για παράδειγμα θα σος αναφέρω την Τετρα Γερμανιας . Που όσο και να σας φαίνεται παράξενο . Τα προϊόντα τις Τετρα κατασκεπάζονταν στην Κίνα και αυτο σας το λέω από πρώτο χαίρει γιατί ξαναλέω είμαστε επίσημη συνεργάτες τις Τετρα . Οπός προφανώς γνωρίζετε η Τετρα σαν μάρκα είναι παγκόσμιος γνωστή και όλη η χρήστες την έχουμε για αξιόπιστη μάρκα ( και είναι αξιόπιστη ).

Το ότι ώμος ένα Α κατάστημα σας προτείνει προϊών τις Τετρα λέγοντας ότι είναι καλύτερο επιδίδει είναι Γερμανική εταιρία είναι άλλο θέμα !

Όλα τα προϊόντα που εισάγουμε τα δοκιμάζουμε και εμείς προτού προχωρήσουμε στην πώληση τους καθώς για μας είναι σημαντικό παν απ όλα να έχουμε ευχαριστημένους πελάτες . Και εφόσον εκτός το ότι πουλάμε προϊόντα για ενυδρεία ασχολούμαστε και με στήσιμο ενυδρείον ( στην "Έκθεση" μπορείτε να δείτε μερικά απ τα έργα μας ) όποτε και για μας είναι σημαντικό τα προϊόντα να είναι αξιόπιστα.


Με εκτίμηση
www.Enudreio.com

Παρακαλώ να αναφέρετε στο site σας τουλάχιστον ορισμένες λεπτομέρειες (αν όχι τις τεχνικές προδιαγραφές) για τα τεχνολογικά προϊόντα που πουλάτε.
Για το συγκεκριμένο ballast δεν βλέπω καμιά αναφορά σχετικά με ποιες λάμπες μπορεί να χρησιμοποιηθεί. Σωστά;

Επίσης βλέπω ότι πουλάτε και προϊόντα καπνού – πούρα. Από την Κούβα είναι;
http://enudreio.com/Φωτισμός

ska13 22-02-13 18:09

2 Συνημμένο(α)
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από kostas82 (Μήνυμα 739265)
για βάλε μια φωτό φίλε μου από αυτό που λες σε παρακαλώ

τι εννοεις φιλε kosta82 την λαμπα με τους μετασχηματιστές? αν και διακρίνω μια ειρωνεία οριστε στην μια φωτο ειναι οι μετασχηματιστές και στην αλλη η λαμπα ειναι juwel 24w 438mm και ειναι πανω στα flaps οι αλλες δυο λαμπες ειναι στο μαμα σκαφακι και ειναι λιγο δισκολο στις δείξω γιατι έχω μονο δυο χερια!! αν το πιστευει οτι εχω δυο χερια!!

bloskas 22-02-13 18:18

ελααα τα τζαπανιαα!

BORKED

ignatios 22-02-13 18:50

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από ska13 (Μήνυμα 739327)
τι εννοεις φιλε kosta82 την λαμπα με τους μετασχηματιστές? αν και διακρίνω μια ειρωνεία οριστε στην μια φωτο ειναι οι μετασχηματιστές και στην αλλη η λαμπα ειναι juwel 24w 438mm και ειναι πανω στα flaps οι αλλες δυο λαμπες ειναι στο μαμα σκαφακι και ειναι λιγο δισκολο στις δείξω γιατι έχω μονο δυο χερια!! αν το πιστευει οτι εχω δυο χερια!!

Χωρίς καμία δόση ειρωνείας, πραγματικά μου φαίνεται περίεργο. Δεν ξέρω αν το δοκίμασε κανείς άλλος, αλλά τόσα χρόνια γνωρίζω ότι οι τ5 με τις τ8 θέλουν διαφορετικά ballast.
Αν έχουμε κάποιο φίλο ηλεκτρολόγο να μας απαντήσει για να βγούμε απο την περιέργεια θα ήταν χρήσιμο.

ska13 22-02-13 19:29

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από ignatios (Μήνυμα 739348)
Χωρίς καμία δόση ειρωνείας, πραγματικά μου φαίνεται περίεργο. Δεν ξέρω αν το δοκίμασε κανείς άλλος, αλλά τόσα χρόνια γνωρίζω ότι οι τ5 με τις τ8 θέλουν διαφορετικά ballast.
Αν έχουμε κάποιο φίλο ηλεκτρολόγο να μας απαντήσει για να βγούμε απο την περιέργεια θα ήταν χρήσιμο.

φιλε Ιγνατιε και οι δυο λαμπες φθοριου ειναι γιατι να μην γινεται?και δεν ειναι να πεις οτι το χω κανει σε μια λαμπα αλλα σε 3 και εφτασα σε αυτη την λυση γιατι ειχα ενα κινεζικο ηλεκτρονικο μπαλαστ και απο τις θερμοκρασιες που ανεβαιναν (μεσα στο μαμα φωτιστικό) τα παιζε και εσβηνε και μολις κρύωνε ξανα αναβε με αποτελεσμα τα ψαρια να φρικαρουν το μονο θεμα απλα θα "τελιωσει" η ζωη της λαμπας πιο γρηγορα! κατι που δεν μας ενδιαφερει γιατι καθε 6-8 μηνες αλλαζω λαμπες!!
δεν θεωρώ κανενας δεν εχει σκοπο να με ειρωνευτεί απλα δεν ειπα για τις λαμπες υποθετικα οτι μου πε καποιος που ηξερε καποιον οτι μπορει μαλλον να γινεται ειπα οτι το χω κανει! πιστευω οτι ειμαστε σε μια κοινότητα και ο καθενας μοιράζει τις εμπειρίες του τις γνωσης του και δεν νομιζω να λεγα κατι απλα για να το πω!!! αλλα ουτε αμφισβήτησα καποιον που ειπε κατι που δεν μου αρεσε

rtolis 24-02-13 11:59

Παράθεση:

Δεν μπορεί ενα μπάλαστ που είναι για τ8 να υποστηρίξει τ5. Ναι είναι σίγουρο
Με όλο το σεβασμό σε κάποιον που έχει ασχοληθεί περισσότερο, είναι απόλυτο αυτό? Έχω π.χ. το συγκεκριμένο μπάλαστ που γράφει ότι υποστηρίζει και τις 2.
http://images.prom.ua/17479577_w640_...07810017_3.jpg

Να πω ότι το χρησιμοποίησα με Τ8 κατευθείαν και δεν έχω κάνει άλλους πειραματισμούς, αλλά εφόσον γράφει ότι μπορεί να υποστηρίξει και τις 2, (ακόμη και TC-L) πιστεύω ότι το έχουν δοκιμάσει. Εν είδει προβληματισμού το γράφω κι εγώ...

kostas82 24-02-13 12:50

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από ska13 (Μήνυμα 739327)
τι εννοεις φιλε kosta82 την λαμπα με τους μετασχηματιστές? αν και διακρίνω μια ειρωνεία οριστε στην μια φωτο ειναι οι μετασχηματιστές και στην αλλη η λαμπα ειναι juwel 24w 438mm και ειναι πανω στα flaps οι αλλες δυο λαμπες ειναι στο μαμα σκαφακι και ειναι λιγο δισκολο στις δείξω γιατι έχω μονο δυο χερια!! αν το πιστευει οτι εχω δυο χερια!!

όχι ρε συ ,ειρωνεία ούτε καν , απλά μου φαίνεται περίεργο και ήθελα να δω συνδεσμολογία πως το έκανες :smt023

ska13 24-02-13 15:17

φιλε rtolis εχεις το ιδιο της φωτο? ειχα το ιδιο αλλα σε κινεζικο δεν ξερω αν το ισπανικο ειναι καλύτερο αλλα το κινεζικο μεγαλη πατατα

rtolis 24-02-13 15:31

Από όσο ξέρω το ίδιο. ELT BE-236-2. Made in Spain. Ξαναλέω το χρησιμοποίησα μόνο με Τ8. Δεν έχω κάνει άλλα πειράματα και απλώς αναφέρω τι γράφει πάνω του.

ska13 24-02-13 21:33

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από rtolis (Μήνυμα 740015)
Από όσο ξέρω το ίδιο. ELT BE-236-2. Made in Spain. Ξαναλέω το χρησιμοποίησα μόνο με Τ8. Δεν έχω κάνει άλλα πειράματα και απλώς αναφέρω τι γράφει πάνω του.

βασικα ειχα ενα elt αλλα ήταν made in china και μολις ζεσταίνονταν λιγο έσβηνε βεβαια αυτος ο μετασχηματιστη ειναι ηλεκρτονικος εγω την "πατεντα" την εχω κανει με μηχανικο και σταρτερ (για αυτο φάνηκε παραξενο σε καποιους φιλου δικαιλογιμενα και γω με δυσπιστία το δοκιμασα)
-------------------------
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από kostas82 (Μήνυμα 739938)
όχι ρε συ ,ειρωνεία ούτε καν , απλά μου φαίνεται περίεργο και ήθελα να δω συνδεσμολογία πως το έκανες :smt023

οπως κανουμε μια απλη συνδεσμολογια με Τ8 (την βρησκεις ευκολα στο ιντερνετ) παντος απο οτι ξερω και οι δυο λαμπες λειτουργουν με τον ιδιο τροπο http://el.wikipedia.org/wiki/%CE%9B%CE%B1%CE%BC%CF%80%CF%84%CE%AE%CF%81%CE%B1%C F%82_%CF%86%CE%B8%CE%BF%CF%81%CE%B9%CF%83%CE%BC%CE %BF%CF%8D
βεβαια μπορει να σου λεω και μπουρδες παντως σε μενα δουλευει! αν καποιος φιλος ηλεκτρολογος εχει διαφορετικη (τεκμηριωμένη) αποψη θα χαρω και νομιζω ολοι να την ακουσουμε-διαβασουμε


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 22:17.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,02514 seconds with 10 queries