Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Παρουσιάσεις κοινωνικών ενυδρείων (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=164)
-   -   Παρουσίαση κοινωνικού φυτεμένου 100L (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=69226)

sharred 17-02-13 00:54

Παρουσίαση κοινωνικού φυτεμένου 100L
 
8 Συνημμένο(α)
Άργησα κι εγω να σας παρουσιάσω το δικο μας ενυδρείο, τώρα που βρήκα την ευκαιρία ας γράψω μερικά πράγματα.

Το ενυδρείο είναι Jewel Rio 100 λίτρων, η λάμπα 15w daylight 7500k. Το φίλτρο και ο θερμοστατης δεν θυμάμαι μάρκα γιατί μέσα σε 2 μέρες κάηκαν 2 θερμοστατες (αφου κάηκε ο ένας τον βγάλαμε και βάλαμε άλλον) και το μηχάνημα για τις μπουρμπουλήθρες. Χθες αγόρασε η γυναίκα μου έναν νέο στα 200W αλλά δεν θυμάμαι μάρκα.

Το πρίν...
Συνημμένο Αρχείο 54530
Συνημμένο Αρχείο 54531
Συνημμένο Αρχείο 54532
Συνημμένο Αρχείο 54533

Το μετά...
Συνημμένο Αρχείο 54534
Συνημμένο Αρχείο 54535

Και το τώρα:
Συνημμένο Αρχείο 54536
Συνημμένο Αρχείο 54537

Το ενυδρείο μου αποτελείται απο:
Guppies: 2 αρσενικά,4 θηλυκά και 6 μωρά.
Xiphophorus 1 αρσενικό.
Mollies: 2 αρσενικά, 4 θηλυκά και αρκετά μωρά.
Cardinal Tetra: 3 αγνώστου φύλου.
Pleco: 1 αγνώστου φύλου.
Algae Eater: 1 αγνώστου φύλου.
Red Cherry Shrimps: 10 ενήλικες, αρκετά μωρά.
Amano: 1 αρσενική.
Apple snail: 1 αρσενικό.
Zebra snail: 1 αγνώστου φύλου.

Τώρα όσον αφορά τα φυτά έχω αρκετά όπως βλέπετε αλλά δεν γνωρίζω τα ονόματα. Έχω πολλές anubias, valisnerias, κερατοφυλλο, Marimo και αλλα. Απο διακόσμηση εκτός τα φυτά έχω και 2 κομμάτια ξύλου που έχουν εγκατασταθεί οι anubias.

constantinos 17-02-13 01:51

Καλησπέρα και καλώς ήρθες.
Ωραιο το στησιμο του ενυδρειου σου μου αρέσει αρκετά, δυστυχώς δεν μπορω να πώ το ίδιο και για την ψαροσυνθεσή σου η οποια εκτός του πλήθους των ψαριών ειναι και λάθος.
Δές τι θα κρατήσεις γιατι καποια από τα είδη που εχεις μέσα δεν ταιριάζουν.
Βασικά αποφευγουμε να βάζουμε ωοτόκα με ζωοτόκα μαζί.
Καλή συνέχεια από μενα με πολύ διάβασμα.

sharred 17-02-13 01:57

Παρουσίαση κοινωνικού φυτεμένου 100L
 
Τα tetra μου τα πούλησε ο πετσοπας όταν δεν ήξερα κάποια πράγματα. Τα είχε και αυτός με mollies και guppies. Τα έχω απο τον Απρίλιο και δείχνουν καλά μέχρι και σήμερα. Δεν είναι πολλά τα ψάρια, έχω πολλά μωράκια τα οποία μόλις μεγαλώσουν τα χαρίζω. Δες τις 2 τελευταίες φωτο, έτσι είναι τώρα το ενυδρειο.

Dimis 17-02-13 02:07

Η προοδος σου ειναι αλματωδεις κρινοντας απο τις φωτογραφιες.:p

Ομως καλο ειναι να κρατησεις τα ζωοτοκα και τα ασπονδυλα και να αποχωριστεις τα υπολοιπα σιγα σιγα...

Μονο καλο θα κανει στο ενυδρειο σου.

sharred 17-02-13 02:10

Παρουσίαση κοινωνικού φυτεμένου 100L
 
Τι κακό κάνει στο ενυδρειο μου όμως δεν μου λέτε. Διάβασα ότι έχουν διαφορετικές απαιτήσεις ph, όμως εφόσον τα έχω ήδη σχεδόν ένα χρόνο και ζουν ακόμα δεν σημαίνει ότι προσαρμοστηκαν; Με τα αλλα ψάρια μια χαρά τα πανε πάντως.

Dimis 17-02-13 02:41

Nα σου πουμε...

Τα νεον ειναι ψαρακια που θελουν μαλακο νερο,επισης και ο πλεκο.
Επειδη ειναι ανθεκτικα ειδη ομως την παλευουν και σε νερο δικτυου με μεγαλες σκληροτητες,απλα ζουνε ομως,δεν ειναι κατι που τα ικανοποιει.
Επισης τα νεον ζουνε σε κοπαδακια,τους αρεσει η συντροφια με τους οικειους τους και τα κανει να νιωθουν ασφαλεια.

Αυτοι λοιπον ειναι οι λογοι που σου προτεινα να τα αποχωριστεις.

constantinos 17-02-13 02:50

Όπως επίσης και τα αλγοφάγα που λές οτι έχεις μέσα, αν δεν εχεις θεμα με άλγες δεν υπάρχει λόγος να βρισκονται στο ενυδρειο.
Όσο για αυτο που λεει ο φίλος με το κοπάδι των τετρα θα δεις πράγματι μεγάλη διαφορά αν το αφησεις μόνο του ή με άτομα ίδιων συνθηκών και απαιτήσεων.
Αν θες τη γνωμη μου διωξε ότι έχεις εκτος των τετρα και φτιαξε ενα κοπάδι 8-10 ψαράκια και αν σου φαινονται λίγα βάλε μέσα ενα ακόμα κοπαδι αρλεκίνους αλλά μεχρι εκεί.Δεν υπάρχει λόγος να κρατάς τοσα πολλά ψαρια σε τόσο λίγα λίτρα.

tsoui 17-02-13 03:31

1 Συνημμένο(α)
Βασικα και αλγες να εχει παλι δεν εχει λογο να υπαρχουν σε οποιοδηποτε μικρο ενυδρειο, οι pleco και τα συναφη ειναι κανονικα ψαρια οπως ολα τα υπολοιπα και οχι καθαριστες για τα τζαμια για αυτο εχουμε τα χερακια μας :D χρειαζοντε τον χωρο τους και την τροφουλα τους κανονικα, τωρα αν γουσταρουν να τσιμπολογανε και αλγη γουστο του! Φιλικα παντα ;)
Ο λογος που δεν κανει για το ενυδρειο σου ειναι οτι γινεται οσο στην φωτογραφια επισης οσο θα μεγαλωνει θα γινεται πιο επιθετικος και κυριαρχικος στους συγκατοικους του και το αποκορυφωμα τωρα που τον βλεπεις στο τζαμι οταν γινει καμμια 20 ποντους θα σου σκαψει την φωλια του κατω απο κανα ξυλο και αν εχεις βαλει απο κατω ενεργο υποστρωμα εκει να δεις αλγες μετα!!

http://carnivoraforum.com/topic/9625624/1/

constantinos 17-02-13 03:46

Ότι έπαθα εγώ με τον δικό μου που μου έκανε ενα ενυδρειο μπάχαλο μεσα σε δευτερόλεπτα....

sharred 17-02-13 09:52

Παρουσίαση κοινωνικού φυτεμένου 100L
 
Δεν υπάρχει περίπτωση να διώξω τα αλλα και να κρατησω τα tetras. Απλά δεν θα κάνω το λάθος να ξαναγοράσω tetras. Δυστυχώς οι πετσοπάδες μας στο Ηράκλειο είναι άσχετοι και πριν βρω το gab στηριζομουν αποκλειστικά σε αυτούς. Τον pleco τον έχω πολλά χρόνια, πριν ήταν σε ένα 25l ενυδρείο και δεν μεγαλώνει, παλαιότερα που είχε μεγαλώσει ένας άλλος pleco τον πήγα στον πετσοπα και μου έδωσε ένα μικρότερο.

maria p 17-02-13 10:21

καλημέρα, πολύ ωραίο εμφανισιακά το ενυδρείο σου!!! να το χαίρεσαι. για τα υπόλοιπα, δεν είμαι πολύ σχετική, ότι σου είπαν οι υπόλοιποι φίλοι.

sharred 25-02-13 23:40

Παρουσίαση κοινωνικού φυτεμένου 100L
 
2 Συνημμένο(α)
Μετά από μερικές ημέρες έχει δημιουργηθεί μια όμορφη υδατινη τροπική ζούγκλα, σας παραθέτω 2 νέες φωτογραφίες: Συνημμένο Αρχείο 54779
Συνημμένο Αρχείο 54780
Σε λίγο καιρό θα αρχίσουμε τα κλαδέματα. Έχετε καμία παρατήρηση σχετικά με την τοποθέτηση των φυτών;

leandros69 26-02-13 00:45

Ωραιο ειναι αλλα με την ψαροσυνθεση σκεφτηκες τι θα κανεις;

sharred 26-02-13 06:38

Παρουσίαση κοινωνικού φυτεμένου 100L
 
Τα περισσότερα mollies και guppies τα χαρισα, τα tetra δεν θα τα δώσω αλλά ούτε θα ξαναγοράσω.


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 03:13.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01891 seconds with 10 queries