Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Άλλες κιχλίδες Ν. Αμερικής (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=139)
-   -   ΑΣΘΕΝΕΙΕΣ ΤΩΝ OSCAR (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=69122)

ALEXANDROS OSCAR 13-02-13 21:43

ΑΣΘΕΝΕΙΕΣ ΤΩΝ OSCAR
 
Καλησπερα!
Γνωρίζει κανείς να μου πεί αν τα oscar ειναι φυσιολογικό να καθονται κάτω στο βυθό σαν να βαριούνται?
ευχαριστώ.

korasidikos 13-02-13 21:53

καλως ηρθες καταρχην!σε τι ενυδρειο τα εχεις,τι φιλτρανση τους παρεχεις μετρησεις του νερου εχεις κανει;;

ALEXANDROS OSCAR 13-02-13 21:58

ειναι 500 λιτρα...
ειναι 5 oscar...
απλα ειχα ενα θέμα με το θερμοστατη και η θερμοκρασια ηταν πολυ χαμηλη μεχρι να το καταλαβω...
τα παρατηρω και ειναι λιγο περιεργη η συμπεριφορα τους...ολα ειναι στο βυθο...
-------------------------
για να πω την αληθεια μετρησεις στο νερο δεν εχω κανει...

korasidikos 13-02-13 21:59

οταν λες χαμηλη ποσο επεσε; πιθανον αν ηταν αποτομη και μεγαλη να εχουν παθει σοκ τα ψαρια!τι φιλτρο τους εχεις;

ALEXANDROS OSCAR 13-02-13 22:01

δυστηχως ειχε πεσει στους 20 c
εξωτερικό με βιολογια!

korasidikos 13-02-13 22:05

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από ALEXANDROS OSCAR (Μήνυμα 736135)
δυστηχως ειχε πεσει στους 20 c
εξωτερικό με βιολογια!

ροης το φιλτρο;;το ξερεις φανταζομαι οτι τα οσκαρ θελουν πολυ καλη φιλτρανση για αυτο σε ρωταω!

imichal 13-02-13 22:07

ποτε επεσε σημερα ? Εχει επανελθει τωρα ? Αν εγινε σημερα δωσε τους λιγο χρονο να επανελθουν. Εμειναν ωρα στους 20 ? 5 oscar ειναι πολλα σε 500 λιτρα. Τι μεγεθος εχουν ?

ALEXANDROS OSCAR 13-02-13 22:13

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από korasidikos (Μήνυμα 736137)
ροης το φιλτρο;;το ξερεις φανταζομαι οτι τα οσκαρ θελουν πολυ καλη φιλτρανση για αυτο σε ρωταω!

ναι εχει πολυ καλη ροη και φιτρανση!
-------------------------
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από imichal (Μήνυμα 736139)
ποτε επεσε σημερα ? Εχει επανελθει τωρα ? Αν εγινε σημερα δωσε τους λιγο χρονο να επανελθουν. Εμειναν ωρα στους 20 ? 5 oscar ειναι πολλα σε 500 λιτρα. Τι μεγεθος εχουν ?

μαλλον 5 μερες.....
πριν 2 μερες το εφτιαξα και τωρα εχει 27-28
-------------------------
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από ALEXANDROS OSCAR (Μήνυμα 736141)
ναι εχει πολυ καλη ροη και φιτρανση!
-------------------------


μαλλον 5 μερες.....
πριν 2 μερες το εφτιαξα και τωρα εχει 27-28

ειναι 20 εκκατοστα!

nikolakis94 13-02-13 22:15

Παιδια ηρεμηστε τα οσκαρ ειναι ανθεκτικα ψαρια δεν στρεσαρονται τοσο πολυ απο την πτωση της θερμοκρασιας.Εκτος βεβαια αν ο φιλος εκανε αλλαγη νερου αποτομα με νερο χαμηλης θερμοκρασιας και δεν το ζεστανε στην θερμοκρασια που ειχε το ενυδρειο.Και αφου εκανε την αλλαγη ξεχασε να αναψει και τον θερμοστατη.

korasidikos 13-02-13 22:17

μεγαλο διαστημα εμειναν:(οντως τα ψαρια ειναι μεγαλα και πολλα για αυτα τα λιτρα:oποιο φιλτρο τους εχεις Αλεξανδρε :confused:εχουν ορεξη τρωνε καθολου:confused:

ALEXANDROS OSCAR 13-02-13 22:18

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από nikolakis94 (Μήνυμα 736146)
Παιδια ηρεμηστε τα οσκαρ ειναι ανθεκτικα ψαρια δεν στρεσαρονται τοσο πολυ απο την πτωση της θερμοκρασιας.Εκτος βεβαια αν ο φιλος εκανε αλλαγη νερου αποτομα με νερο χαμηλης θερμοκρασιας και δεν το ζεστανε στην θερμοκρασια που ειχε το ενυδρειο.Και αφου εκανε την αλλαγη ξεχασε να αναψει και τον θερμοστατη.


οχι φιλε μου.
εχω χρονια ενυδριο και γιαυτο επελεξα τα οσκαρ επειδη ειναι πολυ δυνατα ψαρια.
απλα τετοια συμπεριφορα δεν εχω δει...
γιαυτο αναρωτηθηκα..
δεν εγινε στην αλλαγη..χαλασε ο θερμοστατης.
-------------------------
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από ALEXANDROS OSCAR (Μήνυμα 736148)
οχι φιλε μου.
εχω χρονια ενυδριο και γιαυτο επελεξα τα οσκαρ επειδη ειναι πολυ δυνατα ψαρια.
απλα τετοια συμπεριφορα δεν εχω δει...
γιαυτο αναρωτηθηκα..
δεν εγινε στην αλλαγη..χαλασε ο θερμοστατης.

ειναι ολα καλτω και στριμογμενα λεσ και μπηκαν σε λεωφορειο!!!!χεχεχε

nikolakis94 13-02-13 22:19

Στρεσαρισμενα ειναι αν ειναι ετσι.Εκανες κατι που να τα στρεσαρει?

ALEXANDROS OSCAR 13-02-13 22:19

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από korasidikos (Μήνυμα 736147)
μεγαλο διαστημα εμειναν:(οντως τα ψαρια ειναι μεγαλα και πολλα για αυτα τα λιτρα:oποιο φιλτρο τους εχεις Αλεξανδρε :confused:εχουν ορεξη τρωνε καθολου:confused:


δεν θυμαμαι χαρακτηριστικα αλλα ειναι για 1000 λιτρα...φαντασου!
ναι φαγανε το πρωι μια χαρα...και ηταν και επιθετικα!

imichal 13-02-13 22:20

Χμμ...5 μερες ειναι πολλες...... Λογικα παντως αφου την βγαλανε μεχρι σημερα θα επανελθουν. Τουλαχιστον ανεβασες σταδιακα την θερμοκρασια ?
Εγώ παντως νομιζω οτι 5 ψαρια 20εκ στα 500 λιτρα ενυδρειου ειναι πολλα.... Πρεπει να παρεις μετρησεις ΝΟ3 για να δεις τι γινεται. Καθε ποτε κανεις αλλαγες νερου ? Ποιο φιλτρο εχεις με ποσο βιολογικο και ποσα λιτρα την ωρα ? Αν δεν εχεις τεστ πηγαινε σε ενα ποτηρι λιγο νερο απο το ενυδρειο σου σε ενα πετ σοπ και πες του να σου παρει μετρησεις ΝΟ3..... Φανταζομαι οτι το ενυδρειο τρεχει καιρο και ειναι στρωμένο ε ?

korasidikos 13-02-13 22:21

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από ALEXANDROS OSCAR (Μήνυμα 736151)
δεν θυμαμαι χαρακτηριστικα αλλα ειναι για 1000 λιτρα...φαντασου!
ναι φαγανε το πρωι μια χαρα...και ηταν και επιθετικα!

το μοντελο και μαρκα θελουμε φιλε μου για να δουμε τι κανει και ποσο υλικο χωραει;)

ALEXANDROS OSCAR 13-02-13 22:22

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από imichal (Μήνυμα 736152)
Χμμ...5 μερες ειναι πολλες...... Λογικα παντως αφου την βγαλανε μεχρι σημερα θα επανελθουν. Τουλαχιστον ανεβασες σταδιακα την θερμοκρασια ?
Εγώ παντως νομιζω οτι 5 ψαρια 20εκ στα 500 λιτρα ενυδρειου ειναι πολλα.... Πρεπει να παρεις μετρησεις ΝΟ3 για να δεις τι γινεται. Καθε ποτε κανεις αλλαγες νερου ? Ποιο φιλτρο εχεις με ποσο βιολογικο και ποσα λιτρα την ωρα ? Αν δεν εχεις τεστ πηγαινε σε ενα ποτηρι λιγο νερο απο το ενυδρειο σου σε ενα πετ σοπ και πες του να σου παρει μετρησεις ΝΟ3..... Φανταζομαι οτι το ενυδρειο τρεχει καιρο και ειναι στρωμένο ε ?

ναι οντως εχεις δικιο...
ναι τρεχει δυο χρονια τωρα...
και οποτε εκανα μετρησεις ηταν τελειο.
η βιολογια ειναι επαρκης για το ενυδρειο την εκανε φιλος επαγγελματιας!

imichal 13-02-13 22:26

Παράθεση:

η βιολογια ειναι επαρκης για το ενυδρειο την εκανε φιλος επαγγελματιας!
μπορει να σου φανει παραξενο ομως αυτο ειναι που με τρομαζει......

ALEXANDROS OSCAR 13-02-13 22:26

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από korasidikos (Μήνυμα 736154)
το μοντελο και μαρκα θελουμε φιλε μου για να δουμε τι κανει και ποσο υλικο χωραει;)

της jbl einai to clystal profi
exei 4 doxeia mesa..
den xerw an se bohthisa!

imichal 13-02-13 22:28

το 1500αρι ?

ALEXANDROS OSCAR 13-02-13 22:31

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από imichal (Μήνυμα 736159)
μπορει να σου φανει παραξενο ομως αυτο ειναι που με τρομαζει......

xexexe λες? δεν μπορω ομως να επεμβω σε κατι που δεν το γνωριζω καλα!
δεν νομιζω οτι ειναι πολλα. 100 λιτρα το καθενα ειναι αρκετα .
-------------------------
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από ALEXANDROS OSCAR (Μήνυμα 736164)
xexexe λες? δεν μπορω ομως να επεμβω σε κατι που δεν το γνωριζω καλα!
δεν νομιζω οτι ειναι πολλα. 100 λιτρα το καθενα ειναι αρκετα .

αλωστε εκει μεγαλωσαν..
εκτος και αν κανω το σπιτι ενυδρειο!
-------------------------
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από imichal (Μήνυμα 736163)
το 1500αρι ?


ναι!

maria p 13-02-13 22:36

εγώ έχω ένα μόνο του σε 210λ (χρειάζεται γύρω στα 300λ) και αντιμετώπισα κι εγώ κάποιο θέμα με τον θερμαντήρα που μάλλον το ίδιο τον χάλασε. όντως ήταν υποτονικό γι αυτό και το πρόσεξα. όμως την επομένη μέρα που τον άλλαξα επανήλθε αμέσως. γενικά όταν φοβούνται ή σοκάρονται (εμένα μόνο στην αρχή, τώρα δύσκολα φοβάται ακόμα και στις αλλαγές νερού κυκλοφορεί), κάθονται στις χαμηλές γωνίες.
εσύ αφού απεκατέστησες την βλάβη δεν επανήλθαν?
πως τα πάνε μεταξύ τους? δεν γίνονται τσακωμοί?
για την μεγαλύτερη οξυγόνωση του έχω στην έξοδο του φίλτρου αυτό το εξάρτημα σαν βροχή λίγο πάνω από την επιφάνεια.

korasidikos 13-02-13 22:36

το φιλτρο αν ειναι το 1500αρι το βρισκω μικρο για αυτα τα λιτρα και αυτα τα ψαρια!!γυρναει χοντρικα 3 φορες το νερο του ενυδρειου μονο!

imichal 13-02-13 22:38

Θεωρητικα σαν λιτρα σε καλυπτει ομως εσυ έχεις μεγαλη ιχθυοφορτωση.... 100 λιτρα ειναι λιγα για το καθε oscar θεωρω εγω....
Τεσπα δε το νερο σου και βλεπουμε..... Σημερα πρωτη μερα "παρκαραν"στο βυθο ? Βάλε αν εχεις καμια αεραντλια για καλυτερη οξυγονωση του νερου. Τωρα τρωνε ? Αν μεχρι και χθες ηταν οκ δεν νομιζω να εχει σχεση με την μειωση τις θερμοκρασιας. Υπαρχει περιπτωση να επεσε τιποτα στο νερο ?

ALEXANDROS OSCAR 13-02-13 22:39

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από maria p (Μήνυμα 736172)
εγώ έχω ένα μόνο του σε 210λ (χρειάζεται γύρω στα 300λ) και αντιμετώπισα κι εγώ κάποιο θέμα με τον θερμαντήρα που μάλλον το ίδιο τον χάλασε. όντως ήταν υποτονικό γι αυτό και το πρόσεξα. όμως την επομένη μέρα που τον άλλαξα επανήλθε αμέσως. γενικά όταν φοβούνται ή σοκάρονται (εμένα μόνο στην αρχή, τώρα δύσκολα φοβάται ακόμα και στις αλλαγές νερού κυκλοφορεί), κάθονται στις χαμηλές γωνίες.
εσύ αφού απεκατέστησες την βλάβη δεν επανήλθαν?
πως τα πάνε μεταξύ τους? δεν γίνονται τσακωμοί?
για την μεγαλύτερη οξυγόνωση του έχω στην έξοδο του φίλτρου αυτό το εξάρτημα σαν βροχή λίγο πάνω από την επιφάνεια.


χαιρομαι! αν και θεωρω υπερβολη καπως τα 210 λιτρα για ενα μονο οσκαρ..αλλα αυτο ειναι και λιγο αποψη!

επανηλθαν αλλα μου καθονται πολυ στο βυθο και συνοστιζονται μεταξυ τους και μου κανει εντυπωση!

imichal 13-02-13 22:40

Να μην σου κανει .....250-300 θελει το ενα.....

ALEXANDROS OSCAR 13-02-13 22:40

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από imichal (Μήνυμα 736174)
Θεωρητικα σαν λιτρα σε καλυπτει ομως εσυ έχεις μεγαλη ιχθυοφορτωση.... 100 λιτρα ειναι λιγα για το καθε oscar θεωρω εγω....
Τεσπα δε το νερο σου και βλεπουμε..... Σημερα πρωτη μερα "παρκαραν"στο βυθο ? Βάλε αν εχεις καμια αεραντλια για καλυτερη οξυγονωση του νερου. Τωρα τρωνε ? Αν μεχρι και χθες ηταν οκ δεν νομιζω να εχει σχεση με την μειωση τις θερμοκρασιας. Υπαρχει περιπτωση να επεσε τιποτα στο νερο ?


οχι τιποτα αγαπητε.
εχει και οξυγονωση καλη.
το πρωι φαγανε κανονικα...
ελπιζω να φτιαξουν...

korasidikos 13-02-13 22:42

[QUOTE=ALEXANDROS OSCAR;736175]χαιρομαι! αν και θεωρω υπερβολη καπως τα 210 λιτρα για ενα μονο οσκαρ..αλλα αυτο ειναι και λιγο αποψη!


ριξε μια ματια στο προφιλ του ψαριου http://fishprofiles.com/profiles/fre...tus_ocellatus/

ALEXANDROS OSCAR 13-02-13 22:42

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από imichal (Μήνυμα 736177)
Να μην σου κανει .....250-300 θελει το ενα.....


οκ παω πασο.
αλλα συνηθως απο οσο γνωριζω μεγαλωνουν με βαση το μεγεθος του ενυδρειου ετσι δεν ειναι?
δεν τα πηρα μεγαλα..εκει μεγαλωσαν και δεν υπηρξε καποια μεταβολη!
λαθος αποψη εχω?

imichal 13-02-13 22:43

Εχουν τιποτα εξωτερικα σημαδια ? Ταλαιπωρημενα πτερυγια ? Πληγες ? Θολωμενα ματια ?

dimost 13-02-13 22:44

Το φιλτρο αυτο σε τέτοιο ενυδρειο με αυτα τα ψάρια ειναι σαν να μην υπάρχει θες αλλα δυο τέτοια


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 18:28.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,02498 seconds with 10 queries