Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Ζωοτόκα (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=21)
-   -   Γκαπυ με τι σε 125 λιτρα; (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=69055)

dimitris_s 12-02-13 01:09

Γκαπυ με τι σε 125 λιτρα;
 
Γεια σας! Διαθετω ενα ΡΙΟ 125 το οποιο τρεχει απο το Νοεμβριο. Αυτη τη στιγμη εχω 5 γκαπυ (1 αρσενικο και 4 θυληκα) και εναν πλεκο που κληρονομισα με το ενυδρειο! Πριν κανενα μηνα ειχα γεννα και ενω ελεγα να περιμενω λιγο να μεγαλωσουν για να προσθεσω ενα χαρεμακι ακομη με ζωοτοκα, πριν 3 μερες ειχα παλι γεννα! Αυτη τη στιγμη εχω καμια 20ρια μικρα τα οποια ειναι ολα μια χαρα χωρις να τα επιτιθονται τα μεγαλα! Θελω να ρωτησω! Θα μπορουσα τωρα να βαλω ενα χαρεμι ακομη πχ μολυ; Η υπαρχει κινδυνος για τα μικρα; Επισης πιο ειδος προτινεται να βαλω! Σκεφτομαι μολι αλλα οποια αλλη ιδεα θα ηταν ευπροσδεκτη! Υ.Γ εχω και κερατοφυλλο και 2 μεγαλες ανουμπιες στο ενυδρειο!

platy 12-02-13 01:11

τα μόλυ θα στα φάνε τα μικρα γκάπυ...σίγουρα..σαν επιλογή ειναι πολύ καλα...και απο οσο θυμάμαι δεν υβριδίζουν και με τα γκαπυ(αντιθετως υβριδιζουν με ξιφο-και πλατυ)....απο μολυ εμενα μου αρεσουν τα black και τα marble..αλλα κάνοντας μια βολτα στα μαγαζια μπορεις να βρεις αυτο που σου αρεσει αρκει να μην ειναι balloon ή high fin(προιόντα επιλεκτικών αναπαραγωγών)...

tsala 12-02-13 01:15

Μπορεις να βαλεις μπλακ μολυ , επεισης πλατυ ή ξιφοφορους..
Τα Πλατυ για μενα ειναι οι καλυτεροι συγκατοικοι για τα γκαπυ.
Ο πλεκο αν ειναι plecostomus και οχι ancistrus,θα πρεπει να φυγει καθως μεγαλωνει πολυ και δεν κανει για τα λιτρα που εχεις..
τα γκαπυ υβριδιζουν με endler
και οι ξιφοφοροι με τα πλατυ

ολοι οι αλλοι συνδυασμοι μπορουν να γινουν

dimitris_s 12-02-13 01:19

Γνωριζω για τον πλεκο αλλα τον κληρονομησα με το ενυδρειο και δεν ειχα που να τον δωσω! Οσον αφορα τα μολυ μου αρεσαν πολυ αλλα φοβαμαι μη φανε τα μικρα μου κι εχω απωλειες! :/ να περιμενω λιγο ακομη να μεγαλωσουν η να βαλω αλλο ειδος; Παντως για τα γκαπυ που μου πουλησε ο πετσοπας μου ειχε πει οτι δεν επιτιθονται στα μικρα! Και οντως ετσι ειναι! Ουτε ενα δεν φαγανε

platy 12-02-13 01:24

οτι και να βάλλεις (μολυ ή πλατυ για παραδειγμα) αν τα ψαρακια ειναι μικρα ακομα,θα τα χτυπησουν...καλυτερα περιμενε λιγο καιρο ακομα

dimitris_s 12-02-13 01:26

Τασο αυτο ακριβως περιμενα να ακουσω! Θα περιμενω κανενα μηνα ακομη να μεγαλωσουν τα μικρα να αρχισει να φουντωνη και το κερατοφυλλο γιατι το βλεπω οτι ψιλομαδαει αν και εχω 25 νιτρικα!

platy 12-02-13 01:30

ταίζε πρωτεινούχες τροφες(ποικιλία αν ειναι δυνατό) καλα τριμμένες να τρώνε τα μικρα...και κλείνε το φίλτρο για να τρώνε χωρίς να ξελιγωνονται ή νατους την τρώνε τα μεγαλα (αλλιως ταιζε σε 2 μεριες ταυτοχρονα του ενυδρειου..)μπορεις να αγοράσεις και κατεψυγμένη αρτέμια απο καποιο πετ σοπ (αν δεν θες να μπεις στην διαδικασία να εκολάπτεις) και να ταίζεις τα μεγαλα και ψιλοκοβοντας την με ενα μαχαιρακι να ταιζεις και τα μικρα....ταιζε αρκετες φορες τη μερα αλλα κανε λιγο μεγαλυτερες αλλαγες γιατι 25ειναι αρκετα νιτρικα...υπολόγιζε οταν φτάσουν γυρω στο εκατοστο θα ειναι ασφαλη να μπουν και αλλα ψαρια

dimitris_s 12-02-13 01:35

Ευχαριστω παρα πολυ για τις συμβουλες!

stratri1 12-02-13 14:50

Πιστεύω ότι κάποιο μεγαλύτερο ψάρι (μόλυ ή ξιφοφόρος) θα ήταν χρήσιμο για τον έλεγχο των γεννήσεων. Τα γκάπι είναι γνωστά και σαν εκατομμυριόψαρα, για τον ρυθμό με τον οποίο αναπαράγωνται. Σε λίγο δεν θα έχεις χώρο από τα γεννητούρια και θα φορτώσεις απίστευτα το σύστημά σου.
Αν έχεις αρκετές κρυψώνες (φυτά - ξύλα κλπ) τα δυνατότερα θα επιζήσουν και έτσι θα έχεις κάποια "φυσική επιλογή" ατόμων.

dimitris_s 12-02-13 16:01

Αυτο σκεφτομαι να κανω! Να βαλω κι ενα κοπαδι μολυ! Ηδη εχω καμια 25ρια μικρα μεσα!!:/ και συνεχιζουν να γεννανε! :/

stratri1 14-02-13 14:59

Όχι κοπάδι. Χαρέμι καλύτερα. 1 αρσενικό και 2-3 θυληκές.
Πολύ όμορφα είναι τα black lyre tail. Σκέψου και για ένα χαρεμάκι ξιφοφόρων εναλλακτικά, αφού έχεις τα λίτρα. Αλλά αυτό είναι και θέμα γούστου.
Πρόσεχε μόνο μην το παρακάνεις και υπερφορτώσεις το ενυδρείο σου. Είναι εύκολο να ξεφύγεις.

Tsipourinos 14-02-13 15:10

Βαλε γαριδες!! :smt003

dimitris_s 14-02-13 15:49

Τελικα εβαλα ενα 4 μολλυ! Ενα αρσενικο (ειναι κιτρινο με κοκκινα ματια) 2 θυληκα και αλλο ενα θυληκο μπλακ μολυ!


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 04:32.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01493 seconds with 10 queries