Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=19)
-   -   φυσαλιδες αερα σε εξωτερικο φιλτρο jbl cristalprofi e900 (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=68508)

ΝΙΚΟΣΠΕ 24-01-13 23:51

φυσαλιδες αερα σε εξωτερικο φιλτρο jbl cristalprofi e900
 
καλησπερα,

πριν απο 2-3 ημερες ειχα προβλημα με την ροη του συγκεκριμενου φιλτρου. το ελυσα με την βοηθεια σας

απο σημερα παρατηρω οτι το φιλτρο κανει θορυβο και ακουγεται να εχει αερα μεσα... εκανα τον απαιτουμενο καθαρισμο, οπως και την αρχικη εξαερωση που χρειαζεται ωστε να λειτουργησει το φιλτρο

εχω ηδη ελεγξει τα λαστιχακια / τσιμουχες που εφαρμοζει το πανω μερος του φιλτρου με τον υπολοιπο καδο,τα σωληνακια ειναι στην θεση τους και η φτερωτη οκ

μολις ξεκιναει το φιλτρο ολα καλα.. μετα απο 1-2 λεπτα ξεκιναει το προβλημα.. επειτα απο καθε εξαερωση για τα πρωτα 1-2 λεπτα ειμαι ενταξει και μετα παλι τα ιδια.

προφανως απο καπου παιρνει αερα, αλλα δεν μπορω να καταλαβω απο που:confused::confused:

αν αφησω να λειτουργει ετσι το φιλτρο (με τις φυσαλιδες αερα) ,υπαρχει περιπτωση να χαλασει ??

μπορειτε να με βοηθησετε να λυσω αυτο το θεμα ??? (διοτι ειναι αρκετα εκνευριστικο)

εχει καποιος φιλος το ιδιο η' παρομοιο μοντελο και να αντιμετωπισε το ιδιο προβλημα??

ευχαριστω για την βοηθεια σας και περιμενω συμβουλες σας

Skydiver 25-01-13 01:00

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από ΝΙΚΟΣΠΕ (Μήνυμα 729373)
καλησπερα,

πριν απο 2-3 ημερες ειχα προβλημα με την ροη του συγκεκριμενου φιλτρου. το ελυσα με την βοηθεια σας

απο σημερα παρατηρω οτι το φιλτρο κανει θορυβο και ακουγεται να εχει αερα μεσα... εκανα τον απαιτουμενο καθαρισμο, οπως και την αρχικη εξαερωση που χρειαζεται ωστε να λειτουργησει το φιλτρο

εχω ηδη ελεγξει τα λαστιχακια / τσιμουχες που εφαρμοζει το πανω μερος του φιλτρου με τον υπολοιπο καδο,τα σωληνακια ειναι στην θεση τους και η φτερωτη οκ

μολις ξεκιναει το φιλτρο ολα καλα.. μετα απο 1-2 λεπτα ξεκιναει το προβλημα.. επειτα απο καθε εξαερωση για τα πρωτα 1-2 λεπτα ειμαι ενταξει και μετα παλι τα ιδια.

προφανως απο καπου παιρνει αερα, αλλα δεν μπορω να καταλαβω απο που:confused::confused:

αν αφησω να λειτουργει ετσι το φιλτρο (με τις φυσαλιδες αερα) ,υπαρχει περιπτωση να χαλασει ??

μπορειτε να με βοηθησετε να λυσω αυτο το θεμα ??? (διοτι ειναι αρκετα εκνευριστικο)

εχει καποιος φιλος το ιδιο η' παρομοιο μοντελο και να αντιμετωπισε το ιδιο προβλημα??

ευχαριστω για την βοηθεια σας και περιμενω συμβουλες σας


Δες εδώ.

maikl 25-01-13 07:50

Για να παιρνει αερα μαλλον το κανει καπου απο την εισαγωγη του.Κανε το εξης:Ξεκουμπωσε το σκληρα πλαστικα της εισαγωγης και βαλε το να ρουφαει μονο με τον ελαστικο σωληνα.Παρατηρησε αν ακομη ακουγετε.
Αν ναι ξανακουμπωσε τις σκληρες πλαστικες γωνιες της εισοδου και τσεκαρε καλα το κουμπωμα της εισαγωγης στο πανω μερος της κεφαλης μηπως εκει εχεις θεμα.
Αν παλι δεν ακουγετε ,τοτε η σκληρη πλαστικη γωνια καπου εχει ραγισει...
Απο την φλαντζα της κεφαλης δεν παιρνει αερα ενα φιλτρο αλλα εκει εμφανιζετε η διαρροη του νερου......;)

ΝΙΚΟΣΠΕ 25-01-13 09:16

θα τα δοκιμασω τα παραπανω που μου προτεινετε και θα σας ενημερωσω

μια σημαντικη για εμενα ερωτηση: αν λειτουργει το φιλτρο -εστω και και με τις φυσαλιδες αερα μεσα- υπαρχει περιπτωση να χαλασει ???

δεν με απασχολει τοσο ο ενοχλητικος θορυβος, οσο με νοιαζει αν χαλασει το μηχανημα

περιμενω απαντησεις σας

maikl 25-01-13 12:13

Ο θορυβος προερχετε απο την υπαρξη φυσσαλιδων μεσα στο θαλαμο της φτερωτης.Μακροχρονια λογικα δημιουργει προβλημα και στο κεραμικο αξονακι (ισως ομως και αμεσο σπασιμο) αλλα και στην ιδια την φτερωτη,της οποιας ο μαγνητης αφου μια βρισκετε μεσα σε νερο και ψυχετε και μια με ελαχιστο νερο κι ανεβαζει θερμοκρασια....

ΝΙΚΟΣΠΕ 25-01-13 12:18

ευχαριστω για την απαντηση

σε αυτη την περιπτωση τι κανω ?

αγοραζω καινουργια φτερωτη?

maikl 25-01-13 12:24

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από ΝΙΚΟΣΠΕ (Μήνυμα 729450)
ευχαριστω για την απαντηση

σε αυτη την περιπτωση τι κανω ?

αγοραζω καινουργια φτερωτη?

Ψαξτο λιγο για να μη φτασεις αργοτερα να πληρωνεις impeler και δινεις τα 20ρικα για το τιποτα...;)

ΝΙΚΟΣΠΕ 25-01-13 16:11

οι σωληνες της εισαγωγης ειναι κανονικα μεσα στο ενυδρειο. απο εκει που αντλειται το νερο ειναι περιπου 5-10cm πανω απο το χαλικι

Το spray bar εξαγωγης του νερου πρεπει να ειναι πανω απο την επιφανεια του νερου η' δεν παιζει ρολο ?

το ρωταω διοτι μεχρι στιγμης το spraybar το εχω τοποθετησει μισο μεσα στο νερο και μισο πανω απο την επιφανεια.. μηπως το κομματι που ειναι μεσα στο νερο ''τραβαει'' αερα ( δεν το νομιζω διοτι απο εκει γινεται η εξαγωγη του νερου)

περα απο αυτο, μπορειτε να μου απαντησετε αν αφησω το φιλτρο στην υπαρχουσα κατασταση (με τον θορυβο απο τις φυσαλιδες αερα) θα χαλασει το φιλτρο η' δεν υπαρχει προβλημα ??


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 00:48.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,02043 seconds with 10 queries