Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Άλλες κιχλίδες Ν. Αμερικής (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=139)
-   -   Festivum πληροφοριες (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=68125)

Κουραμπιές 12-01-13 15:10

Festivum πληροφοριες
 
Καλησπερα σε ολους. Θελω μια γνωμη για την συνθεση μου με αυτα τα ψαρια. Επειδη για την ωρα δεν με περνει να παρω τα αγγελοψαρα που θελω, θα το αφησω για αργοτερα. Μου αρεσουν πολυ τα φεστιβουμ. Αυτη τη στιγμη το ενυδρειο ειναι φουλ φυτεμενο οποτε αποτι διαβασα στο προφιλ τους ειναι οτι πρεπει. 450 λιτρα ειναι με 160 w συνολικο φωτισμο και πιστια στην επιφανεια οποτε ειναι οκ απο δυναμη φωτος πιστευω. Μεσα ειναι 100 καρδιναλιοι S και 2 ανσιστρους (και απειρα ραμσχορν) Ποσα μπορω να βαλω λετε; Δεν εχω δει ενυδρεια με τετοια. Βρισκονται ευκολα ταχει δει κανεις πουθενα; Ειναι ακριβα ψαρια; Θα υπαρχει καποιο προβλημα με τα υπολοιπα; Ειναι ευαισθητα; Για δωστε καμια πληροφορια.

Η συνθεση που λεω να εχω ειναι καρδιναλιοι οτο (οταν φερω τις συνθηκες σωστα) φεστιβουμ αν ειναι οκ και κορυντορας. Και αργοτερα βλεπουμε.

vaspiou 12-01-13 16:15

χααχαα, λες να γινουν μεζες οι καρδιναλιοι απο τα φεστιβια?? :confused:

Κουραμπιές 12-01-13 20:40

Αποτι λεει το προφιλ ειναι ειρηνικα και προτεινει τετρας για κατοικους οποτε δεν νομιζω :/
-------------------------
Κανεις ρεεεεεεεεε;;;;;;;;;; :D

Κλεόβουλος 12-01-13 20:53

Όταν θα μεγαλώσουν(γίνονται καμιά 20αριά εκ.) ενώ είναι ήσυχα γενικά ψάρια και δεν ενοχλούν μεσαίου και ίδιου μεγέθους συγκάτοικους, cardinal & neon θα γίνουν μεζές ;)
Όσο είναι μικρά δεν έχεις πρόβλημα.

delta66 12-01-13 21:34

Αν δεν θελεις να παιξεις με τη τυχη σου και την τυχη των καρδιναλιων, βαλε νανοκιχλιδες.

Κουραμπιές 12-01-13 22:56

Ρε συ βρηκα περουβιανα απτην αβυσσο αλλα δεν με περνει. Μακαρι να μπορουσα. Αλλα καλα τα κοπαδοψαρα 4-5 cm αλλα θελω και ενα μεγαλυτερο μεσα. Μου κανει εντυπωση αυτα που λετε. Στο προφιλ αλλα λεει :( γαμωτο. Και συμπεριφορα αλλα και μεγεθος (10cm) λεει. Θελω να ρισκαρω αλλα αν δεν γινεται τοτε πασο. Μακαρι να μέερνα για περουβιανα.

delta66 12-01-13 23:23

Κοιτα τωρα μη περνουμε και θαρρος :D
Αν υπαρχουν πιθανοτητες με τα φεστιβουμ να χασεις τετρας, με τα αγγελοψαρα υπαρχουν πολυ περισσοτερες. :D

Κουραμπιές 13-01-13 02:02

Ε μα ναι ετσι το σκεφτομαι και εγω :D το σκεφτομαι καπως ετσι μακροχρονια. Αφου τα φεστιβουμ ζουν σε πυκνοφυτεμενα μερη με μετρια ροη, ασε να βαλω αυτα τωρα που ταιριαζουν, και αν αποφασισω να κανω το ενυδρειο βιοτοπικο και μαζεψω λεφτα για ΠΟΛΛΕΣ μεγαλες ριζες και αλλαξω και αμμο κλπ....το ξαναστησω απτην αρχη, παραγγελνω αλτουμ η περουβιανα και ειμαι κυριος.....




.....η πεταω μεσα 10 χρυσοψαρα και τελος :D :D :D

delta66 13-01-13 05:15

Αλτουμ αστο. (θελεις ακομα πιο μεγαλο υψος)
Χρυσοψαρα χμμμμ :D:D:D:D:D:D

nazgul 13-01-13 09:34

Παράθεση:

Ε μα ναι ετσι το σκεφτομαι και εγω :grin: το σκεφτομαι καπως ετσι μακροχρονια. Αφου τα φεστιβουμ ζουν σε πυκνοφυτεμενα μερη με μετρια ροη, ασε να βαλω αυτα τωρα που ταιριαζουν, και αν αποφασισω να κανω το ενυδρειο βιοτοπικο και μαζεψω λεφτα για ΠΟΛΛΕΣ μεγαλες ριζες και αλλαξω και αμμο κλπ....το ξαναστησω απτην αρχη, παραγγελνω αλτουμ η περουβιανα και ειμαι κυριος.....

Κοιτα, κανε οτι θελεις τωρα, αλλα να ξερεις σε κανενα εξαμηνο θα θελεις να αλλαξεις τα παντα στο ενυδρειο. Στησιμο, αμμο, χαλικι, ριζες, ηδη αρχισε να σε τρωει (απο προσωπικη εμπειρια). Και τοτε θα σκεφτεις να παρεις το δευτερο ενυδρειο, για να μην αλλαξεις αυτο, οπου οταν το παρεις, παλι θα αλλαξεις αυτο :p

Οποτε, βαζεις καμια 50αρια pufferακια, ριχνεις μια χουφτα σαλιγκαρια και ενα κυβακι bloodworms τη μερα και καθαρισες!!! +-8+-8

Ασχετο: μπορει να χρειαστω 4-5 κλαδακια camboba την αλλη φορα που θα βρεθουμε, γιατι μετα απο συσκοτιση και μεταφυτευση μετα ξεπατωματος, πηρε τα κατω της λιγο. Αν δεν ξαναπαρει σε μερικες μερες, βεβαια. Εχω και ενα γυαλινο diffuser μικρο που σε περιμενει.

ΧρήστοςΠ 13-01-13 09:41

Τά ειχα στο ββιοτοπικο μου με δισκους πολυ ωραια ψαρια αλλα τρωνε φυτα


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 11:52.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01392 seconds with 10 queries