Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Αρχάριοι γλυκού νερού (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=34)
-   -   ερώτηση για φίλτρο 60 λίτρων σε 75 ενυδρείο (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=68065)

danny 10-01-13 17:34

ερώτηση για φίλτρο 60 λίτρων σε 75 ενυδρείο
 
1 Συνημμένο(α)
έχω εδώ και και καιρό σε ένα 30λίτρο ενυδρείο το φίλτρο της Dennerle Nano Eckfilter XL το το διόροφο αυτό που φαίνεται δεξιά. αυτό που θέλω να ρωτήσω είναι το εξής:

το επόμενο ενυδρείο που με ενδιαφέρει είναι ένα με διαστάσεις 60x30x40 και τα συνολικά λίτρα είναι 75, καθαρά πρέπει να είναι γύρω στα 63-65 αν τα υπολογίζω καλά.

μπορώ σε αυτό το ενυδρείο να έχω μόνο αυτό το φίλτρο καθώς θα υπάρχει μόνο ένας μονομάχος μέσα μαζί με 4-5 εύκολα φυτά? η πρέπει να προχωρήσω σε αγορά μεγαλύτερου σε λίτρα φίλτρο?

δεν σκέφτομαi σε αυτό το ενυδρείο να βάλω άλλα ψάρια μελλοντικά, παρά έναν μονομάχο και ούτε με ενδιαφέρει αναπαραγωγή.

stav 10-01-13 17:51

Πιστευω σε καλυπτει μ' ενα μονομαχο μονο μεσα στο ενυδρειο.

danny 10-01-13 18:25

όσο για τα φυτά, σε περίπτωση πρόσθεσης παραπάνω αυτό παίζει κάποιο λόγο, η δεν έχει καθόλου σχέση?

delta66 10-01-13 22:04

Μπορεις, ανετα.
Το φιλτρο (το διώροφο) ειναι μεγαλο για υλικα, ακομα και για περισσοτερα ψαρια.
Η ροη του θα ηταν ισως μικρη (οταν βουλωνε κι επεφτε) για αλλα ψαρια, αλλα με το μονομαχο δεν θελεις δυνατη ροη.
Ισα να κινειται το νερο.

Τα φυτα βοηθανε το φιλτρο.

ΥΓ οι προδιαγραφες τυπου "φιλτρο για 60 λιτρα" που δινονται απο τις εταιρειες, ειναι τελειως ενδεικτικες.
Το φιλτρο παει αναλογα την ιχθυοφορτωση, οχι τα λιτρα.

platy 10-01-13 22:07

να εχεις το νου σου ..γιατι το συγκεκριμένο εχει χαμηλή ροή (το χρησιμοποιούσα για γαρίδες σε μικρότερο μέγεθος)...για τον μονομάχο θα ειναι πολύ καλό..αλλα ίσως εχεις γωνίες χωρίς κυκλοφορία στο ενυδρείο...βεβαια δεν το εχω δουλέψει σε τετοιο ενυδρέιο (το συγκεκριμένο μεγεθος φίλτρου για να ξέρω)

danny 10-01-13 22:17

στο 30άρι που το έχω τώρα είναι στη χαμηλότερη σκάλα χτυπά προς τα κάτω, η ανατάραξη είναι πολύ μικρή και μάλιστα ο μονομάχος φτιάχνει συνέχεια φωλιές δεν ξέρω είναι καλό αυτό:confused:, αλλά το δοκίμασα και στο δυνατό και ήταν ικανοποιητικό.

βέβαια στο μεγαλύτερο ενυδρείο δεν ξέρω τι θα παίζει αλλά λέω να το δοκιμάσω στην αρχή με λίγο παραπάνω ροή και βλέπουμε.

ο λόγος που θέλω το συγκεκριμένο φίλτρο είναι ότι είναι αθόρυβο, μιας που δεν μπορώ καθόλου τον θόρυβο:smt091 ειδικά όταν κοιμάμαι.

Nick74 11-01-13 00:24

ως προς τη φιλτρανση λογικα σε καλυπτει μια χαρα, τωρα αν σε καλυπτει γενικοτερα ως φιλτρο εσυ το ξερεις (προσωπικα τα εσωτερικα φιλτρα τα θεωρω απαραδεκτα με ενα σωρω προβληματα και δυσκολιες).
Καπου εδω μεσα εχει υπωθει βεβαια και για καποιο εσωτερικο που δεν πασχει απο τα συχνα μπουκωματα κτλ που πασχουν τα περισσοτερα, αλλα ετσι κι αλλιως τα υπερ ενος εξωτερικου φιλτρου ειναι τοσα πολλα (και ενος sump ακομα περισσοτερα) που το βλεπω αδιαφορο

ChocolatePuma 11-01-13 09:44

Το συγκεκριμένο φιλτρο είναι μέτριο απο κάθε άποψη
Και ως προς τον χώρο για βιολογικό υλικό και ως προς τη ροή

Οτι πρέπει για γαρίδες ...η μονομάχους;)
Αλλωστε και η dennerle για γαριδαδικα... προτείνει τους κυβους της

danny 17-01-13 12:26

Κάποιο φιλτρο εσωτερικό προς το παρόν που να με καλύπτει στις γωνίες του ενυδρειου και με ελάχιστη ροή πάντα με spraybar πιο θα προτείνατε; Σε τοπικό μαγαζι της γειτονιάς δουλεύει κυρία με resin φίλτρα.


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 00:11.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01335 seconds with 10 queries