Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Γλυκό νερό - Γενικά (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=8)
-   -   KILLIES!!! (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=6789)

AFRIKANOFILOS 29-11-04 22:54

KILLIES!!!
 
Παιδια εχω παθει εξαρτηση -+9 με αυτα τα διαμαντια και εχω καπιες αποριες :oops: !1)απο οτι εμαθα μπορω να βαλω πολλα ιδη μεσα σε ενα ενυδρειο ισχυει?2)γιατι δεν φτιαχνουμε μια κατηγορια για αυτα αφου υπαρχουν σχεδον σε καθε χωρα :idea: ?3)τα αυγα τους που τα αφηνουν?,τα φιλανε?4)υπαρχει περιπτοση να φανε τα αυγα τα cory η τα γκαμπι?5)Που μπορω να βρω και αλλα ιδη?(εκτος απο τον Ωκεανο που πηρα ενα ζευγαρακι!)

Lary 30-11-04 01:13

Καιρος ηταν !

Μαζι σου και γω στην προσπαθεια .Εχω μουρλα μαυτα :) :D
Σελιγες μερες ελευθερωνω ενα 160αρι και θα βαλω KILLIES!!!
στο γη και υδωρ εχει ενα καλο αρθρο για αρχη.Λοιπον
ακου να τρελαθεις ειδα σε ντοκυμαντερ να ζουν KILLIESσε νερολακουβα απο πατημασια ελεφαντα και προσπαθουσε να πιασει καποιο ενας υδροβιος σκορπιος.

Tolis 30-11-04 15:48

1) Ναι, αν προκειται για διαφορετικό γενος, πχ ενα ειδος Aphyosemion με ενα ειδος Pseydepiplatys με ενα ειδος Nothobranchius κλπ. Οχι αν προκειται για ιδιο γενος, πχ Aphyosemion gardneri με Aphyosemion australe γιατι κινδυνευουν να υβριδιστουν.

2) Γιατι ελαχιστοι χομπιστες ασχολουνται σοβαρα.

3) Οπου ναναι - προτιμουν θαμνωδη φυτα, υποστρωμα τυρφης, αλλά ακομα και σε χαλικι. Οχι δεν τα φυλανε.

4) Τα cories ισως, τα υπολοιπα δυσκολο να τα βρουν.

5) Ισως μεσω του Συλλόγου, αν και τα λιγα ειδη που ερχονται κατα καιρους ειναι μεγαλωμενα σε ****** νερα και προσαρμοζονται δυσκολα στα νερα μας.

Δειτε αρθρο για A. gardneri πολυ συντομα στο 3ο τευχος του Ενυδρειου.

AFRIKANOFILOS 30-11-04 16:51

Καταρχην προεδρα thanks για την help :!: LARY χερομαι που υπαρχει αλλος ενας τρελαμενος με αυτα τα μικρα δαμαντακια!Εγω τους εχω κανει ενα 100αρι φυτεμενο για παρτι τους!Το μονο που φοβαμε ειναι μη μου φανε τα αυγα που θα μου κανουν!Τι να κανω να βγαλω τα κορυ?Α ξεχασα εχω και εναν beta smaragdina μεσα υπαρχει κινδυνος για τα αυγα?Φοβαμε απο τωρα γιατι βλεπω τον αρσενικο να μου κυνηγαει για ζευγαρωμα την θυληκια +-2 !

BILAS 30-11-04 16:58

Ναι αλλα δεν μας λες ακομη πιο ειδος εχεις

AFRIKANOFILOS 30-11-04 23:32

Γραψτε μου μια διευθυνση που να ειναι ολα τα ιδη μαζεμενα( :lol: ),γιατι στο καταστημα που τα πηρα δεν εγραφε και δεν ειμαι σιγουρος :? .

Tolis 01-12-04 03:21

Ρωτα στον Ωκεανο ή βαλε φωτο.

AFRIKANOFILOS 01-12-04 16:20

Gardneri ειναι απο οτι βρηκα θελει ph 6.4-7.2 εγω τους εχω 7.Προεδρε λες να τους βγαλω τα cory και τα γκαμπυ μηπος βγει κανα μωρο?Τα ελληνικα killies που μπορω να τα βρω?

Tolis 01-12-04 19:07

Καλύτερα να τα βγαλεις - μωρα θα δεις μονο αν ειναι πυκνοφυτεμενο το ενυδρειο κι εχουν κρυψωνες.

Τα ελληνικα ειναι άλλη ιστορια - θελουν δεσμευση απο τον κατοχο οτι θα τα βαλει σε δικο τους ενυδρειο (με τις παραμετρους που πρεπει).


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 16:49.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01625 seconds with 10 queries