Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=19)
-   -   Θέμα με την αεραντλία (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=66574)

billos95 13-11-12 21:46

Θέμα με την αεραντλία
 
Καλησπέρα παιδιά!

Έχω ένα θεματάκι και χρειάζομαι την βοήθεια σας!

Έχω πολύ μεγάλη αερόπετρα και παράγονται πολλές φυσαλίδες.Θέλω να μειώσω λίγο την παραγωγή φυσαλίδων γιατί μαζεύονται στην επιφάνεια αφροί και μου στάζει,με αποτέλεσμα να έχει χαλάσει το ξύλο στην βάση.

Να αλλάξω την αερόπετρα μου με πιο μικρή ή να βρώ κάποιο τρόπο να μειώσω τον παραγώμενο αέρα?

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!:)

Malawi Lover 13-11-12 21:48

Γιατι δεν κατεβαζεις λιγο την σταθμη του νερού?

STEFANOS PAKOU 13-11-12 21:57

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΠΑΡΕ ΜΙΑ ΠΟΙΟ ΜΙΚΡΗ ΓΙΑ ΝΑ ΤΕΛΕΙΩΝΕΙΣ....

nazgul 13-11-12 21:58

Και πιο μικρη να ειναι η αεροπετρα, νομιζω το ιδιο θεμα θα εχεις. Στην ενταση της αεραντλιας ειναι το θεμα μαλλον. Υπαρχουν κατι σαν βανακια για τις αεραντλιες, οι οποιες ρυθμιζουν την ενταση, αν δεν ρυθμιζει η ιδια η αεραντλια. Ζητα σε ενα πετσοπ, εχουν.

nazgul 13-11-12 22:12

1 Συνημμένο(α)
Συγκεκριμενα, αυτο:

rottbea 13-11-12 22:23

Δοκιμασε να τσακισεις λιγο το σωληνακι της αεροπετρας ωστε να μειωσεις την ενταση του αερα.

billos95 13-11-12 22:24

Καταρχήν ευχαριστώ για τις γρήγορες απαντήσεις σας.:)

Malawi Lover :
επειδή το ενυδρείο είναι στο δωμάτιο μου,αν κατεβάσω την στάθμη θα ακούγεται το νερό απο την εισαγωγή,θα κατουριέμαι συνέχεια και δεν θα μπορώ να κοιμηθώ:D

Η αεραντλία μου είναι η Tetratec APS 100.Δεν έχει ρύθμιση ροής αέρα,οπότε θα πάω να πάρω ένα ρυθμιστή που μου πρότεινε ο φίλος nazgul

STEFANOS PAKOU
θα δοκιμάσω και την μιρκή αερόπετρα σε συνδιασμό με τον ρυθμιστή.

Είδωμεν λοιπόν κύριοι:rolleyes:

ktmas990 13-11-12 22:50

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από billos95 (Μήνυμα 711460)
Καταρχήν ευχαριστώ για τις γρήγορες απαντήσεις σας.:)

Malawi Lover :
επειδή το ενυδρείο είναι στο δωμάτιο μου,αν κατεβάσω την στάθμη θα ακούγεται το νερό απο την εισαγωγή,θα κατουριέμαι συνέχεια και δεν θα μπορώ να κοιμηθώ:D

Η αεραντλία μου είναι η Tetratec APS 100.Δεν έχει ρύθμιση ροής αέρα,οπότε θα πάω να πάρω ένα ρυθμιστή που μου πρότεινε ο φίλος nazgul

STEFANOS PAKOU
θα δοκιμάσω και την μιρκή αερόπετρα σε συνδιασμό με τον ρυθμιστή.

Είδωμεν λοιπόν κύριοι:rolleyes:

γιατι δεν ρωτας τους φιλους σου πρωτα μου φαινεται οτι εχω να σου δωσω εναν ρυθμιστη

billos95 14-11-12 14:15

A ωραία ρε Βαγγέλη...:D

Maverick 14-11-12 14:42

Ακόμα καλύτερα να βάλεις ένα διπλό/τριπλό ρυθμιστή ώστε να φέυγει από κάπου ο επιπλέον αέρας γιατί αν απλά περιορίσεις τη ροή (με μονό ρυθμιστή ή τσάκιση), ζορίζεις το λάστιχο-μεμβράνη της αντλίας και θα σου τρυπήσει πιο γρήγορα ;)

billos95 22-11-12 16:31

Αγόρασα ένα διπλό ρυθμιστή πίεσης...

Την βάνα με την σωλήνα την έχω εντελώς ανοιχτή και την δεύτερη την έχω ψιλοκλείσει,για να μην φεύγει όλος ο αέρας προς τα έξω,αλλά και για να έχει την απαρέτητη πίεση για να πηγαίνει ο αεράς προς την αερόπετρα και στην συνέχεια να περνάει στο νερό.

Ευχαριστώ όλους για το ενδιαφέρον και τις συμβουλές σας;)


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 20:44.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,02640 seconds with 10 queries