Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=20)
-   -   αρρωστο γκαπι??? (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=66100)

achilefs 28-10-12 02:12

αρρωστο γκαπι???
 
το ενα θηλυκο γκαπι δεν πλεει οριζοντια
ειναι σχεδον στην επιφανεια με το κεφαλι προς το κατω,οχι τελειως καθετα(περιπου στη μεση) και ανασαινει γρηγορα
το σωμα του ειναι κανονικο,δεν ειναι πρησμενο,δεν εχει πρησμενα ματια ουτε κατι παιζει με τα λεπια του
-------------------------
εσβησα το φως δεν περασε ενα λεπτο και ηρθε στα ισια του
το αναψα ξανα και αμεσως πηγε στην θεση που ηταν πριν και παλι με το κεφαλι προς τα κατω
τωρα το εσβησα παλι και κολυμπαει κανονικα κοντα στην επιφανεια ομως,κατι εχει ομως...
τι παιζει,ποιος μπορει να μου πει?

cogarg 28-10-12 02:22

Δεν ξέρω για τα guppy αλλά κάποια ψάρια αλάζουν στάση ανάλογα απο που έρχεται το φως.

Μήπως είχε τη ράχη του προς το φως του δωματίου ;

ch_kyriakos 28-10-12 05:08

Παρακολούθησέ το στο φως της ημέρας χωρίς φώτα, μέτρα λίγο και το νερό του ενυδρείου και πες μας. Τα guppy είναι μεσόψαρα κ προς τα πάνω.!

achilefs 28-10-12 09:35

αρρωστα γκαπι???
 
καλημερα
και τωρα το πρωι ενω το βρηκα να κολυμπαει κανονικα,μολις αναψα δοκιμαστικα το φως του ενυδρειου πηγε παλι στο σημειο που στεκετε και ηταν με το κεφαλι προς τα κατω,οχι τελειως καθετα,το εσβησα και ηρθε στα ισια του

janickrules 28-10-12 10:14

ποσες ωρες εχεις φωτισμο;
και ποιες ωρες;

Nick74 28-10-12 10:32

γενικα φυτα επιφανειας υπαρχουν καθολου?
Φυσιολογικα απ οσο γνωριζω τα γκαπακια δεν πολυενοχλουνται με το φως, αλλα οπως και να χει μερικες σκιες δεν κανουν κακο στο να βρισκει καπου να ξεκουραζεται ενα ψαρι

achilefs 28-10-12 11:11

αρρωστα γκαπι???
 
τα βραδυα μονο,οχι πανω απο 8 ωρες
φυτα επιφανειας δεν εχω αλλα υπαρχουν σκιερα μερει αν θελει να κρυφτει,αυτο ομως παει συνεχεια σε ενα συγκεκριμενο σημειο και στεκεται

ch_kyriakos 28-10-12 11:50

Δείχνει μία ευαισθησία στο φως, αν έχεις λίγο κερατόφυλλο ρίξε για να δεις πως θα τα παει. Εγώ δεν είχα ποτέ θέμα με τα gupakia και το φως. Πόσο καιρό το έχεις το guppaki στο ενυδρείο σου?

Nick74 28-10-12 11:55

οι ωρες δεν ειναι προβλημα (στον ισημερινο που ζουν η φωτοπεριοδος ειναι 12 ωρες) ομως το θεμα ειναι πως λες οτι εχεις φωτισμο 8 ωρες το βραδυ. Υποθετω οτι και τη μερα θα φωτιζεται το ενυδρειο απο φυσικο φωτισμο αν ειναι ανοιχτα τα παραθυρα με αποτελεσμα να εχουμε 15-16 ωρες φωτοπεριοδο

achilefs 28-10-12 12:59

αρρωστα γκαπι???
 
το εχω πανω απο μηνα το ψαρι,εχει κανει και γεννα κιολας
την ημερα αφηνω πατζουρι ανοιχτο για να μπαινει φως απ εξω αλλα δεν το χτυπαει ο ηλιος
και τωρα το ψαρι ειναι σε αλλο σημειο στο βυθο αυτη τη φορα κατακορυφα τελειως σαν κατι να εχει δει και το παραμονευει αλλα δεν νομιζω να ειναι αυτο!!!

Nick74 28-10-12 13:12

κοιτα, στις λιμνες τους εχουν ενα δωδεκαωρο φως κι ενα δωδεκαωρο απολυτο σκοταδι (αναλογα τις σεληνιακες φασεις τεσπα)
αν εσυ τους εχεις επιβαλει κατι περισσοτερο πιθανο να μην ξεκουραζονται αρκετα, και δεν παιζει ρολο αν ερχεται αμεσα η εμεσα το φως, δεν ειναι τυφλα.
Γιατι δεν κρατας μια νορμαλ φωτοπεριοδο αναλογη της ημερας/νυχτας?

achilefs 28-10-12 13:21

αρρωστα γκαπι???
 
προτεινετε δηλαδη την ημερα που λειπω απο το σπιτι να μην ανοιγω πατζουρια και να αναβω το φως οταν γυριζω?

ch_kyriakos 28-10-12 14:00

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από achilefs (Μήνυμα 707052)
προτεινετε δηλαδη την ημερα που λειπω απο το σπιτι να μην ανοιγω πατζουρια και να αναβω το φως οταν γυριζω?

Σωστά. Αυτό που λέει ο Nick είναι να σταθεροποιήσεις την φωτοπερίοδο σου. Μην ανοιγεις παντζούρια και προγραμμάτισε ένα οχτάωρο με κάποιες ώρες που είσαι κ εσύ σπίτι για να το απολαμβάνεις κ να το χαιρεσαι..!!! Μπορείς να βάλεις και ένα χρονοδιακόπτη να ανάβει κ να σβήνει έτσι ώστε να έχεις ποιο σταθερή φωτοπερίοδο χωρίς σκαμπανεβάσματα.!!

achilefs 28-10-12 14:04

αρρωστα γκαπι???
 
οκ παιδια,ευχαριστω

janickrules 28-10-12 14:26

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από ch_kyriakos (Μήνυμα 707067)
Σωστά. Αυτό που λέει ο Nick είναι να σταθεροποιήσεις την φωτοπερίοδο σου. Μην ανοιγεις παντζούρια και προγραμμάτισε ένα οχτάωρο με κάποιες ώρες που είσαι κ εσύ σπίτι για να το απολαμβάνεις κ να το χαιρεσαι..!!! Μπορείς να βάλεις και ένα χρονοδιακόπτη να ανάβει κ να σβήνει έτσι ώστε να έχεις ποιο σταθερή φωτοπερίοδο χωρίς σκαμπανεβάσματα.!!

εγω δεν θα το εκανα αυτο.

βασικα καταλαβα καλα;
ειναι αναμενα τα φωτα το βραδυ;

8 ωρες ειναι μια χαρα,απλα πρεπει να ειναι παντα οι ιδιες με εναν χρονο διακοπτη!
το φως απο παραθυρο δεν ενοχλει συνηθως!

προσωπικα,θα προτεινα να βαλεις το φως να αναβει το μεσημερι και να κλεινει το βραδακι..

αλλα η αλλαγη της φωτοπεριοδου,να γινει σταδιακα!
να αλλαζεις μιση ωρα την ημερα πχ

achilefs 28-10-12 14:32

αρρωστα γκαπι???
 
ενταξει παιδια
μηπως μπορειτε να μου πειτε γιατι εχουν μαδησει το κερατοφυλλο??

janickrules 28-10-12 14:54

τα γκαπυ;;;

achilefs 28-10-12 15:17

αρρωστα γκαπι???
 
δεν ξερω πιο απ ολα!!
εχω 4 γκαπι,και 3 πλατυ,1 εντλερ,1 πλεκο και 2 γαριδες

janickrules 28-10-12 15:32

μαλλον μαδαει μονο του!

απο νιτρικα πως πας;

achilefs 28-10-12 15:40

αρρωστα γκαπι???
 
δεν εχω κανει τα τεστ καθολου..

Γιώργος Κ 29-10-12 09:30

Καταρχάς το ψάρι πάσχει απο οσο καταλαβαινω από head standing ...
Ο φωτισμός δεν έχει κάποια σχέση αν είναι όντως το παραπάνω !

Θα πρέπει να προμηθευτεις τεστακια για να γνωρίζεις την ποιότητα του νερού ...

Ασχετο
Ο πλεκο δεν κάνει για το ενυδρειο αυτό ...
Το εντλερακι δεν υπάρχει λόγος να το διασταυρώσεις με τα γκαπυ ... Κρίμα είναι μια που το είδος του είναι υπό εξαφάνιση - αν δεν έχει ήδη εξαφανιστεί στη φύση ...

Συμπλήρωσε αν μπορείς τη φόρμα για τις ασθένειες ;)

delta66 29-10-12 11:48

Μετρα με ενα πολυμετρο ποσα βολτ εχει το νερο οταν αναβεις τις λαμπες

Nick74 29-10-12 17:02

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από delta66 (Μήνυμα 707338)
Μετρα με ενα πολυμετρο ποσα βολτ εχει το νερο οταν αναβεις τις λαμπες


Σπυρο καταλαβαινω πως σκεφτεσαι για επαγωγικα αλλα πως να εχει βολτ το νερο? Βολτ ειναι διαφορα δυναμικου, αλλα στο νερο σε σχεση με τι? στο μεγεθος ενος ψαριου πχ η απο τη μια ακρη του ενυδρειου στην αλλη?
Σε σχεση με τη γη ειναι μαλλον αχρηστη μετρηση εφ οσον δεν εχει κατι γειωμενο στο ενυδρειο (εκτος κι αν εχει που κατα τη γνωμη μου ειναι κακιστη τακτικη)


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 07:08.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01951 seconds with 10 queries