Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Γλυκό νερό - Γενικά (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=8)
-   -   Παρθενογεννηση;;; (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=65779)

Γιαννης Μ5 16-10-12 18:38

Παρθενογεννηση;;;
 
5 Συνημμένο(α)
Λοιπον παιδια σημερα(αφου εκατσε να κανω ενα μεροκαματο υστερα απο δεν ξερω και εγω ποσο καιρο),στην δουλεια που δουλευα στις Τζιτζιφιες(χαμηλα στην Θησεως)ειδα το εξης περιεργο.Μιλαμε καταρχην για ενα οικοπεδο 4-5 στρεμματα με 2 οικοδομες μεσα(και ειναι να γινουν αλλες 5),σταματημενο(το εργο)απο το 2006,πλημμυρισμενο.Μιλαμε για πολυ νερο ομως.Φανταστειτε μια πισινα 2 στρεμματα με 4 μετρα νερο.Το νερο περιττο να πω οτι ειναι οτι πιο βρωμικο εχω δει.Παρατηρωντας το νερο,ειδα εκατονταδες(τουλαχιστον στο σημειο που κοιταζα)μικρα ψαρακια σαν κουνουποψαρα(το νερο ηταν πολυ θολο για να τα δω καθαρα).Δεδομενου οτι το μερος ηταν σφραγισμενο απο το 2006 εως τωρα και σιγουρα δεν υπηρχε προσβαση απο κανενα για να μπορεσει να αφησει ψαρια,πως μπορει αυτα τα ψαρια να βρεθηκαν εκει και αναπαραχθηκαν κιολας.Παρακατω εχω και καποιες φωτο απο τον χωρο(για να καταλαβεται το μεγεθος) και απο τα ψαρακια(οσο φαινονται).

platy 16-10-12 18:46

γιάννη αν δεν απατώμαι το θέμα εχει ξαναανοιχτεί πολύ παλαιότερα απο μελη του πσφε...θα ψάξω και θα το βρω..:D :D

Γιαννης Μ5 16-10-12 18:47

Για αυτο το μερος Τασο;Για τσεκαρε το να δουμε.:p

exelix 16-10-12 18:49

Εμένα η off topic απορία μου είναι τι θα κάνετε τόσο νερό;!

Γιαννης Μ5 16-10-12 18:51

Θα το βγαλουν με αντλιες Στελιο,οταν τους το επιτρεψουν.Για την ωρα ριχνουμε σκυρα(το χαλικι) για να στησει γερανος.

vaspiou 16-10-12 18:51

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από exelix (Μήνυμα 703579)
Εμένα η off topic απορία μου είναι τι θα κάνετε τόσο νερό;!

και επισης με τοσο νερο δεν μαζευονται κουνουπια και λοιπα να ρημαξουν τους γυρω? εγω θα ειχα φριξει αμα εμενα εκει....

exelix 16-10-12 18:52

Άμα αυτά είναι κουνουπόψαρα δε νομίζω να μένουν και πολλά!

cogarg 16-10-12 18:56

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από platy (Μήνυμα 703573)
γιάννη αν δεν απατώμαι το θέμα εχει ξαναανοιχτεί πολύ παλαιότερα απο μελη του πσφε...θα ψάξω και θα το βρω..:D :D

Για αφτό το βιντεάκι λές ;

BORKED

leda 16-10-12 18:59

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από vaspiou (Μήνυμα 703581)
και επισης με τοσο νερο δεν μαζευονται κουνουπια και λοιπα να ρημαξουν τους γυρω? εγω θα ειχα φριξει αμα εμενα εκει....

μηπως καποιοι τα εριξαν μεσα γι αυτον τον λογο?

Malawi Lover 16-10-12 19:03

:smt103 :smt103 :smt103 :smt103 Πως έγινε αυτο?????

platy 16-10-12 19:06

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από cogarg (Μήνυμα 703584)
Για αφτό το βιντεάκι λές ;

BORKED

δεν θυμάμαι και αυτη τη στιγμή δνε το βρίσκω...πάντως το ειχαμε ξανασυζητήσει οταν λειτουργούσαν τα γραφεία του συλλόγου και το ειχε θίξει καποιο μέλος του Δ.Σ

vaspiou 16-10-12 19:09

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από leda (Μήνυμα 703587)
μηπως καποιοι τα εριξαν μεσα γι αυτον τον λογο?

τι να πω....παντως το μεγαλυτερο λαθος του Νωε ηταν να βαλει κουνουπια στην κιβωτο.Οσο και να ξερω και να καταλαβαινω οτι ολα τα πλασματα στην φυση χρησιμευουν αλλα τα κωλο κουνουπα δεν τα παω με τιποτα, ειναι ατιμα!!!

Γιαννης Μ5 16-10-12 19:14

Παντως δεν ειναι η οικοδομη του βιντεο,αυτη που λεω.
-------------------------
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από leda (Μήνυμα 703587)
μηπως καποιοι τα εριξαν μεσα γι αυτον τον λογο?

Οτι πιο λογικο.Θεωρω και εγω πολυ πιθανο καποιοι γειτονες να πηδηξανε την μαντρα και να τα ριξανε μιας και το προβλημα με τα κουνουπια σιγουρα θα ηταν τεραστιο.Ειδικα με στασιμα νερα που εχει εκει.Και παλι πραγματικα απορω πως ζουν σε αυτο το νερο.

cogarg 16-10-12 19:25

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Γιαννης Μ5 (Μήνυμα 703599)
Και παλι πραγματικα απορω πως ζουν σε αυτο το νερο.

Εγώ πάντως βλέπω φυτά(οκ, άλγη...την ίδια δουλειά κάνει), μπόλικο χοντρό χαλίκι που σίγουρα θα κρατάει κάποια βιολογία, πολλά λίτρα, ζωντανή τροφη...

Γιαννης Μ5 16-10-12 19:40

Καλαμιες εχει(ειχε μεχρι σημερα).Το χαλικι εχει πεσει την τελευταια εβδομαδα.Το νερο βρωμαει απο τα 10 μετρα.

Χρηστος Ζ. 16-10-12 20:39

τα ψαρακια ειναι κουνουποψαρα 1000%.
μαλλον ο πλατυ ηθελε να βρει τετοια, οριστε λοιπον η ευκαιρια, μιας και θα εξαφανιστει σε λιγες ημερες η λιμνη τους μπορεις να πας να σωσεις μερικα.

platy 16-10-12 22:59

λες?? :D :D :D το θέμα ειναι τα παράσιτα και το ενα σωρό αλλα πραματα που θα κουβαλάνε αυτα τα ψαρακια...

Χρηστος Ζ. 16-10-12 23:14

γιατι το λες αυτο?
απο οπουδηποτε και να πιασεις κουνουποψαρα, σιγουρα θα εχουν καποια παρασιτα (δεν θα το ελεγα ακριβως ετσι), αφου ειναι μεγαλωμενα ελευθερα.
ισα-ισα που στη συγκεκριμενη <<λιμνη>> δεν υπαρχουν αλλα ψαρια ωστε να υπαρχει κινδυνος για καποια παρασιτα.
ουτως η αλλος θα μπουν σε spieces tank, οποτε τι φοβασαι? δοκιμασε το, να δεις και συμπεριφορες απο τα μικρα πιρανχας.

Nick74 17-10-12 07:32

κριμα τα ψαρακια :(


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 11:53.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01800 seconds with 10 queries