Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=19)
-   -   Απορίες για διαφορες επισκευες στο ενυδρείο (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=65630)

platy 10-10-12 21:38

Απορίες για διαφορες επισκευες στο ενυδρείο
 
Καλησπέρα στην παρέα...αραδιάζω τα προβλήματα μου και τα λεμε ....

1)εδω και πολύ καιρο δεν χρησιμοποιώ το μαμα φωτιστικό της juweL(rio 125) γιατί πιθανότατα εχει καεί το μπαλαστ....εχω αφαιρέσει και προφανώς πετάξει την μια λαμπα ενω η αλλη ειναι ακόμα επάνω βεβαια ,δεν ξερω αν φταίει το μπαλαστ ή αν η μια απο τις 2 κάηκε και ετσι δεν αναβει καμια...για φωτισμό εχω 2 τ8 λαμπες....εχω διαβάσει εδω και καιρό τα θεματα περι αλλαγής μπαλαστ και ερωτω...α)ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΠΟΥ ΝΑ χαρίζει καποια χρησιμοποιημένη λαμπα Τ5 για juwelrio 125? β)υπάρχει κανείς που να εχει κάνει το ίδιο στο ενυδρείο του (αλλα να ειναι εντάξει αισθητικά οχι προχειροδουλιές) ωστε να συναντηθούμε και να με βοηθήσει και στο δικό μου??? γ) τί ακριβώς θα χρειαστώ απο υλικά (τι μπαλαστ )

2)θέλω να αφαιρέσω το εσωτερικό φίλτρο απο το juwel ...εχει προθημοποιηθει ενας φιλος να περάσει να με βοηθήσει,αλλα ίσως το κάνω μόνος μου...το ενυδρείο ειναι στημένο κανονικά,αν δεν το ξεστήσω (γιατι θα αλλαξω χαλίκι καποια στιγμη) ποιος ειναι ο πιο ασφαλής τρόπος να το αφαιρέσω ?? να κανω αφαιρεση 50% νερού και να εργαστώ προσεκτικα ?? μετα πρεπει να βρώ και πως θα σηκώσω το φιλτροκούτι γιατι ειναι ναι μεν αδειο απο υλικα αλλα θα εχει μπιχλα και νερο μεσα.....περιμένω τα φώτα σας !! :D:D

snakepanos 10-10-12 22:05

Για το φωτιστικό δεν ξερω να σου πω,,για το κουτι ομως να σου πω ,θα κόψεις
την σιλικονη που το κραταει σιγα σιγα με μια καλη φαλτσετα,[προσεξε μην το χαραξεις],θα ελεγα να βγαλεις τουλαχιστον το μισω νερο,,αμα δεν ταραξεις το βυθο δεν θα εχεις προβλημα με το φιλτρο,αρκη να κοψεις καλα την σιλικονη .
Εννοειτε οτι δεν θα εχεις μεσα βιολογικα υλικα κλπ.
Και αν σου βρωμησει απο μπιχλα βαλε μια σκουπα καπακι και θα φυγει.
Εγω το εκανα αυτο σε βιοβοχ κουτι,,,ειχα θεμα μονο με τα υπολοιματα σιλικονεις που εμειναν ,θελει προσοχη γιατι μπορει να γινουν γρατζουνιες.

platy 10-10-12 22:27

μαλιστα....λιγο δύσκολο θα ειναι οι σιλικόνες στο κάτω μερος του φίλτρου γιατι γυρω γυρω εχει χαλίκι...υλικα δεν υπάρχουν ειναι τελείως αδειο...και τα υπολέιματα θα τα βγάλλω με ξύστρα τζαμιων...

Rayden 11-10-12 10:00

Αμα κοψεις τις πανω πρωτα μετα ανοιγει και ειναι πιο ευκολο για τις κατω.

Το φωτιστικο δουλευει αν εχει καει η μια λαμπα. Αρκει να ειναι πανω για να συμπληρωνετε το κυκλωμα. αν εχει καει το ballast θελει ανοιγμα απο επανω.

beat89 11-10-12 10:27

Μπορεις να κοψεις την σιλικονη και με ψιλη χορδη κιθαρας.
Φορα γαντια και περασε την στο κατω μερος του φιλτρου.Μολις κοπει σε καποιο σημειο μετα ειναι πιο ευκολο.Την τραβας προς τα πανω και τελος.
Αυτο ειναι το ευκολο μερος.
Το δυσκολο ειναι αν βγαλεις τις σιλικονες που μενουν.
Αν βγαινουν με την ξυστρα καλως.
Αλλιως θελει ασετον και πολυ τριψιμο.

platy 11-10-12 14:53

κανενας αλλος παιδια? !!

cogarg 11-10-12 15:17

Μπορείς να χρησιμοποιήσεις ότι μπορείς να φανταστείς για την αφαίρεση του φίλτρου...μαχαίρι, σπάτουλα, κοπίδι, κτλ.

Με λεπτή χορδή από ηλεκτρική κιθάρα δεν συνάντησα καμία δυσκολία στην αφαίρεση του φίλτρου από rekord 600.
Τα υπολείμματα σιλικόνης, βγαίνουν πολύ εύκολα με 2-3 περάσματα με μια ξύστρα.

platy 11-10-12 15:19

το θεμα ειναι οτι το ενυδρείο ειναι στημένο,και θα πρέπει η να το ξεστησω η να αδειάσω τουλ 60%νερο.... οπότε την χορδη την αποκλείω*και εχω και πολλές ρε γαμωτο :D :D * μάλλον θα πάω για κοπίδι πολύ προσεκτικά.....για το μπαλάστ υπάρχει κανείς που να το εχει κάνει που να μπορεί να περάσει να με βοηθήσει να το φτιάξουμε ??? απλα να πάρω τα υλικά και να το κοψουμε-ραψουμε για να μην τα κάνω μανταρα??>..σε ποιο θέμα ηταν που υπάρχουν αναλυτικές φωτογραφίες για το πως το κανουμε ..επειδη δεν το βρισκω μπορεί να το στειλει καποιος???

bloskas 11-10-12 15:26

εχω αλλαξει μπαλαστ στο ριο125. ευκολο ειναι αλλα την ενγχειρηση δε θα την αποφυγεις απλα θα το κανεις προσεχτικα απο τις ακρες για να ξαναμπει μετα το κομμενο μερος σαν καπακι.

platy 11-10-12 15:31

ναι..ξερω οτι δεν το γλιτώνω το κόψιμο...απλα σκεφτόμουν(και καπου ειδα) οτι καποιος φίλος αφαιρεσε τις ταπες δεξια αριστερα και μετα με σεσουαρ ξεκολλησε σιγα σιγα ολο το καπακι απο πανω....

Rayden 11-10-12 15:32

Για την αφαιρεση του εσωτερικου φιλτρου, δεν ειναι και τοσο τραγικα τα πραγματα. Ευκολο ειναι δοκιμασε και θα δεις. Αλλα οτι θα αφησει καταλοιπα η σιλικονη θα αφησει. Δοκιμασε αφου αφαιρεσεις το φιλτρο με μια ξυστρα που καθαριζουν τις κουζινες (αλλαξε λεπιδα φυσικα). Τα πολλα θα τα βγαλει και θα αφησει κατι πολυ ψιλα

bloskas 11-10-12 15:36

δεν ξερω για αυτο που λες γιατι αυτα στο πλαι ειναι μονο για στηριγμα δεν εχω δει κανεναν να το ανοιγει ετσι. δεν ειναι και τιποτα τραγικο να κοπει λιγο το καπακι εγω προσωπικα ακομα ετσι το εχω δεν το εχω κολλησει παλι. σκοπος ειναι να δουλεψει το φωτιστικο, αν φαινεται λιγο η τομη κλαιν! :D:D

platy 11-10-12 15:36

οκ...θα το προσπαθήσω ... :) ελπίζω να καταφέρω κάτι και να μην κάνω καμια ζημιά χαχαχα

cogarg 11-10-12 15:41

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από platy (Μήνυμα 701809)
το θεμα ειναι οτι το ενυδρείο ειναι στημένο,και θα πρέπει η να το ξεστησω η να αδειάσω τουλ 60%νερο.... οπότε την χορδη την αποκλείω*και εχω και πολλές ρε γαμωτο :D :D * μάλλον θα πάω για κοπίδι πολύ προσεκτικά.

Το rekord 600 πάντως ήταν γεμάτο όταν ξεκόλησα το φίλτρο του με χορδή :p

platy 11-10-12 15:51

εβγαλα καποια ακρη για το μπαλαστ απο εδω -> http://www.aquatek.gr/vb/showthread....357#post333357 σε συνδοιασμό με εδω http://www.aquatek.gr/vb/showthread....783#post429783 αλλα και πάλι αυτη τη δουλειά προτιμώ να την κάνω με καποιον που να το εχει ξανακάνει...

θα το τσεκάρω cogarg και αναλογα τι με βολεύει !

platy 05-02-14 19:15

Παιδια,μολις τα φτυσε το φωτιστικό,και ειδα οτι μια λαμπα ειχε κοπη στη μεση...ευτυχώς την εβγαλα...αλλα δεν εχω αλλη να βάλω τωρα....μπορεί να μου πεί κανεις πια ειναι η πιο οικονομικη επιλογή ,για να βάλλω καποια σχεδον αμεσα...(ξερω σιγουρα για την grolux) αλλα θελω να μου πείτε και για τιποτα αλλο....γιατι πελαγωσα

bloskas 05-02-14 19:30

το φωτιστικο χαλασε ή η λαμπα? μαλλον ή λαμπα.. αλλα πως εσπασε?

platy 05-02-14 19:32

η λαμπα αδερφε...εκανε κατι νάζια,σαν τρεμόπεγμα....πρεπει να εριχνε και το σπρευ μπαρ,πιτσιλιες στην λαμπα σε ενα σημειο...και απο την διαφορα θερμοκρασίας εσπασε κυκλικα ομοιόμορφα...

και μετα τσακ εσβησε το φωτιστικο...

bloskas 05-02-14 19:33

τοτε θελεις λαμπα? δεν εχεις καμια παλια να βαλεις προχειρα? το φωτιστικο γιατι να χαλασε?

platy 05-02-14 19:36

Γιατι δεν δουλευει με 1 λαμπα...δεν ειπα οτι χάλασε...


εβαλα μια παλιά που ειχα,αλλα ειναι καμμενη μαλλον,κανει οτι αναβει αλλα δεν παίρνει μπρος το φωτιστικο...


αν βρώ κατι οικονομικό ισως τις αλλαξω και τις 2 να τελειωνω

Κουραμπιές 05-02-14 21:51

Βαλε μια οσραμ φλορα και μοα daylight και ξεμπερδεψες

platy 05-02-14 22:05

Σπυρο απο που και πόσο ρε φίλε :) αυτο με ενδιαφέρει κυρίως...θα τις βρώ σε κανα κάυκα?..αν ναι ξερεις τιμες?,

αν ειανι στειλε μου κανα πμ ! να μου πείς πληροφοριες και αυριο θα παω

Κουραμπιές 05-02-14 22:14

Σιγουρα θα τις εχει σε ηλεκτρολογικα. Δεν ξερω ποσο οι συγκεκριμενες αλλα εγω σερρες πηρα δυο οσραμ τ5 54w 1200mm με 5,5 ευρω.

Υγ και ο νικπαπα αν δεις τετοιες εχει και κανει παπαδες το ενυδρειο.

platy 05-02-14 22:42

με εφτιαξες τώρα.!!!!!!

δεν με νοιαζει να ειναι για φυτεμένο και ιστορίες...

βιοτοπικο με ξυλα ειναι το ενυδρείο,απλα θελω να εχει φώς :):) και να δουλευει σωστα!!!!

θα ψάξω για αυτες που μου ειπες.!!!

bassaris 05-02-14 23:14

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Κουραμπιές (Μήνυμα 819108)
Σιγουρα θα τις εχει σε ηλεκτρολογικα. Δεν ξερω ποσο οι συγκεκριμενες αλλα εγω σερρες πηρα δυο οσραμ τ5 54w 1200mm με 5,5 ευρω.

Υγ και ο νικπαπα αν δεις τετοιες εχει και κανει παπαδες το ενυδρειο.

νομιζω οτι για μαμα φωτιστικο juwel δεν κανει καποια αλλη λαμπα σε μηκος.(στο δικο μου παντος δεν υπαρχει)

platy 05-02-14 23:34

κανουν αρκετες φιλε ,δοκιμασμένα...απλα η juwel αναγράφει αλλο μηκος απο οτι οι αλλες εταιρίες ;) !

delta66 06-02-14 02:25

Βγαζει η osram T5 λαμπα 54W στα 120 εκ?

Οσες 54W ειδα εδω (στα technical data) ειχαν Length 1449.0 mm
http://www.osram.com/osram_com/searc...action=search#
Εκτος μιας που ειναι στα 1182.0 mm (η οποια ειναι "περιεργη" στις ακρες και δεν κανει)
http://www.osram.com/osram_com/produ...Id=ZMP_1000866

Σε juwel φωτιστικο την βαλατε?
Ποιο μοντελο λαμπας ειναι?

genecr 06-02-14 08:57

για κοίτα στο Λέντζο http://lentzoslampes.gr/stores/
λογικά κάτι θα βρεις

platy 06-02-14 23:51

αφου εψαξα σε καυκα(επιοικώς απαραδεκτη εξυπηρετηση ) και σε αλλα 2 μαγαζιά,πηρα και στο λεντζο και μου ειπε για Grolux..οποτε θα πεταχτώ να πάρω μια αυριο και βλέπουμε...


59cm(εστω 604mm)και 28w δεν ειχε ΚΑΝΕΙΣ αλλος...α ρε καταραμενη juwel με τις λαμπες σου


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 07:28.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,02389 seconds with 10 queries