Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Άλλες κιχλίδες Ν. Αμερικής (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=139)
-   -   Ροδόστομοι (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=65518)

tsagod 07-10-12 19:59

Ροδόστομοι
 
Σε ενα ενυδρειο με 4 μικρα σκαλαρια (περιπου 5 μηνων) και 6 corrys μπορω να προσθεσω ενα κοπαδι ροδοστομους? αν ναι πόσους?

Απο φίλτρα υπάρχει ενα εξωτερικο eheim pro 2 2026 και το εσωτερικο της juwel.

vaspiou 07-10-12 20:01

το ενα ενυδρειο τι διαστασεις εχει?

tsagod 07-10-12 20:20

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από vaspiou (Μήνυμα 700342)
το ενα ενυδρειο τι διαστασεις εχει?

Οπααα, jewel vision 260 λιτρα 1.21X46X62....:smt015

vaspiou 07-10-12 20:25

χμμμ εχεις σχετικα καλο μηκος....εγω στο δικο μου που ειναι 1μμ ειχα 8....στην αρχη κοπαδιαζανε. Μετα αλλου γιαλλου το ενα απο το αλλο...
Απο φιλτρανση εισαι καλα...θα ελεγα να βαλεις 10-11 στην αρχη να δεις.
Οι ροδοστομοι θελουν ph κατω απο 7 οπως και τα σκαλαρια σου...
σε gh εισαι οκ αμα εισαι κατω απο 10gh

tsagod 07-10-12 20:37

ευχαριστω vaspiou.

PH εχω κατω από 7 ηδη λογω σκαλαριων.
Γιατι δεν σου κοπαδιαζουνε εσενα? Ο λόγος που τα θελω ειναι το κοπαδιασμα που κανουν. Εχω δει κατι απιστευτα video στο youtube.

vaspiou 07-10-12 20:40

δεν γνωριζω γιατι δεν μου κοπαδιαζαν....τα video και γω τα εχω δει. εχει ενα πολυ μακρυ ενυδρειο που εχει μεσα δεκαδες ροδοστομους και πανε απο την μια ακρη στην αλλη...ειναι τοσο απιστευτο....

Γιαννης Μ5 07-10-12 20:47

Το βλεπω δυσκολο(οχι ομως ακατορθωτο)να κοπαδιασουν 8 ροδοστομοι.Καμια 20αρια-30 χαλαρα θα το κανουν.

vaspiou 07-10-12 20:49

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Γιαννης Μ5 (Μήνυμα 700367)
Το βλεπω δυσκολο(οχι ομως ακατορθωτο)να κοπαδιασουν 8 ροδοστομοι.Καμια 20αρια-30 χαλαρα θα το κανουν.

ναι δικιο εχεις....στην αρχη κοπαδιαζαν ολοι μαζι απο σρες να υποθεσω?? μετα τιποτα...ο φιλος απο απο δω ποσους μπορει να βαλει στο ενυδρειο του κατα υην γμωμη σου?

Γιαννης Μ5 07-10-12 20:51

Εγω παντως στο ριο 240 που σκεφτομουν να βγαλω τις μελανοταινιες και να βαλω μονο ροδοστομους και τιποτα αλλο,υπολογιζα καμια 25-30.Βεβαια τρεχουν 2 εξωτερικα και ενα εσωτερικο...

tsagod 07-10-12 21:17

Θα ξεκινησω με καμια 15αρια. Νομιζω με παιρνει. Αν δω αργοτερα οτι χανουν το δρομο τους και απο δω ο ενας και απο κει ο αλλος μπορει να προσθεσω.

Γιώργος Κ 07-10-12 21:49

Κοιτα και εδω http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=55644 ;)

yannis 17-10-12 22:18

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από tsagod (Μήνυμα 700340)
Σε ενα ενυδρειο με 4 μικρα σκαλαρια (περιπου 5 μηνων) και 6 corrys μπορω να προσθεσω ενα κοπαδι ροδοστομους? αν ναι πόσους?

Απο φίλτρα υπάρχει ενα εξωτερικο eheim pro 2 2026 και το εσωτερικο της juwel.

Οχι δεν μπορεις, τα σκαλαρακια συντομα θα αρχισουν το κυνηγι. Αυτο ειναι ο κανονας.

Οι ροδοστομοι κοπαδιαζουν οταν αισθανονται αβολα.
Οταν συνηθισουν το ενυδρειο και δεν υπαρχει κατι να τα στρεσαρει δεν κοπαδιαζουν.

harris samos 17-10-12 22:38

[ποσο μεγαλα ειναι τα σκαλαρια ?

delta66 17-10-12 22:49

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από yannis (Μήνυμα 704012)
Οχι δεν μπορεις, τα σκαλαρακια συντομα θα αρχισουν το κυνηγι. Αυτο ειναι ο κανονας.

Οι ροδοστομοι κοπαδιαζουν οταν αισθανονται αβολα.
Οταν συνηθισουν το ενυδρειο και δεν υπαρχει κατι να τα στρεσαρει δεν κοπαδιαζουν.

Το πιθανοτερο μπορει να ειναι, αλλα κανονας οχι.

Skydiver 18-10-12 00:41

Σε ένα άλλο θέμα που είχε ανοίξει, είχε ειπωθεί ότι οι ροδόστομοι πάνε με σκαλάρια. Τελικά μπορούν να συμβιώσουν ή όχι; Έχω μπερδευτεί.... :smt103 :smt120 :smt108 :roll:

Φιλιππας 18-10-12 06:19

Αν μπαινανε μαζι στο ενυδρειο θα ηταν διαφορετικα.
Επειδη ομως τα σκαλαρια ειναι ηδη μεσα και εαν ειναι και μεγαλα μαλλον θα εχει θεμα.Αλλα ποτε δεν ξερεις.Μπορει και να συνφιλιωσουνε.Το σιγουρο ειναι ομως οτι θα κοπαδιασουνε γιατι θα φοβουντε

yannis 18-10-12 11:39

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από delta66 (Μήνυμα 704029)
Το πιθανοτερο μπορει να ειναι, αλλα κανονας οχι.

Ο κανόνας είναι οτι το μεγάλο ψάρι τρώει το μικρό και ο θηρευτής τρώει το θύμα.

Αν 1 σκαλάρι αποφασίσει να κυνηγήσει την νύχτα τότε τα υπόλοιπα θα το μιμηθούν και κάθε πρωί θα λείπει ένας ροδόστομος.

Αυτό μπορεί να ξεκινήσει την επόμενη μέρα η μετά από μήνες.

delta66 18-10-12 11:54

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Skydiver (Μήνυμα 704066)
Σε ένα άλλο θέμα που είχε ανοίξει, είχε ειπωθεί ότι οι ροδόστομοι πάνε με σκαλάρια. Τελικά μπορούν να συμβιώσουν ή όχι; Έχω μπερδευτεί.... :smt103 :smt120 :smt108 :roll:

Δεν υπαρχει κανονας.

Ξερουμε οτι το μεγαλο ψαρι τρωει το μικρο, αλλα παιζουν κι αλλοι παραγοντες ρολο.
Ο χαρακτηρας των μεγαλων ψαριων, το πως εμαθαν να ταιζονται, το στησιμο του ενυδρειου, ο τροπος εισαγωγης των ψαριων κλπ.
Το σιγουρο παντως ειναι οτι ο φοβος δεν θα φερει μονο το χρησιμο αποτελεσμα τοη κοπαδιασματος αλλα και αλλα μη επιθυμητα αποτελεσματα.

Επισης δεν ειναι σιγουρο οτι θα υπαρξουν προβληματα αν μπουν δεύτερα τα μικρα ψαρια.
Σιγουρα θα ειναι μεγαλυτερο το ρισκο, αλλα δεν ειναι απαραιτητο οτι θα υπαρξουν προβληματα.
Εχω βαλει μικρα ψαρια σε ενυδρειο με σκαλαρια και οντως εδειξαν ενα 'ενδιαφερον' στην αρχη, αλλα εκατσα 2-3 ωρες και προσεχα και εκανα το φυλακα οταν πλησιαζαν τα μικρα.
Αυτο συνεβη με hatchet.
Οταν εβαλα καρδιναλιους, προσεξα για λιγο μεχρι να εισχωρησουν οι νεοι στο κοπαδι των παλιων και μετα δεν ετρεχε τιποτα.
Γενικοτερα μια τετοια πραξη (εισαγωγη τετρας μετα απο αγγελοψαρα) ειναι μια ριψοκινδυνη πραξη και απαιτει να ειμαστε προετοιμασμενοι, να επεμβουμε και να εχουμε ετοιμες λυσεις. (πχ ενυδρειο να δωθουν τα ψαρια επιτοπου)

harris samos 18-10-12 11:58

εγω παλι οταν εβαζα καινουρια νεον τα τρωγανε και μου αφηνανε τα παλια τι στο καλο τα γνωριζανε :rolleyes:

delta66 18-10-12 12:17

Μια εξηγηση που μπορω να δωσω ειναι οτι, ναι τα 'γνωριζανε'.
Και εννοω οτι μπορει να αναγνωριζανε οτι κατι δεν παει καλζ με καποιο ψαρι, πχ δεν προσαρμοστηκε καλα ή ειχε ηδη καποιο προβλημα κλπ.:D
Γνωριζουμε γενικα οτι οι θηρευτες τα πρωτα θηραματα που επιλεγουν ειναι τα προβληματικα θηραματα.
Το εχω παρατηρησει και στο δικο μου ενυδρειο με γερασμενα τετρα που αρχισε να εχει μια διαφορετικη συμπεριφορα, κατι που κεντριζε το ενδιαφερον των αγγελοψαρων, ομως εφταναν μονο μεχρι την απο κοντα παρατηρηση, αφου μαλλον ειναι τελειως εξημερωμενα και δεν δειχνουν ποτε επιθετικες συμπεριφορες (ως προς την σιτηση, γιατι τα ιεραρχικα τους ενστικτα δεν φαινεται να εχουν μειωθει καθολου, αφου μεταξυ τους γινονται πολλα 'χαπενινγκς') :D
Ταιζω και πολυ καλα.

yannis 18-10-12 13:33

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από harris samos (Μήνυμα 704133)
εγω παλι οταν εβαζα καινουρια νεον τα τρωγανε και μου αφηνανε τα παλια τι στο καλο τα γνωριζανε :rolleyes:

Οχι απλά τα καινούρια νέον μην έχοντας συνηθίσει να συνυπάρχουν με σκαλαρια πανικοβλήθηκαν και αυτό ξύπνησε το ένστικτο του σκαλαριου και την θηρευτική συμπεριφορά (σκύλος γατα...).

Επίσης κλασική περίπτωση είναι κάποιος να έχει σκαλάρια με τετρας αρκετό καιρό και μόλις προσθέσει νέα τέτρας να φαγωθούν όλα (παλια & νεα) από τα σκαλάρια.
Δηλαδή ο πανικός των καινούριων τετρας μεταφέρεται και στα παλιά

Δεν υπάρχει μια στανταρ συμπεριφορά στην φύση αλλά υπάρχουν κανόνες.

gianniwpopi 18-10-12 13:41

Εγω είχα ροδοστομος μαζί με σκαλαρια για ένα χρόνο χωρίς πρόβλημα. Ούτε τους δίνανε σημασία. Τώρα έχω καμία 30αρια καρδιναλιους χωρίς επίσης καμία επιθετική συμπεριφορά. Παλιότερα όμως είχα 6αρλεκινους και δεν υπήρχε θέμα, όταν όμως αποφάσισα να προσθέσω νέους τους φάγανε σε δυο μέρες. Τα σκαλαρια είναι τα ίδια. .....


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 15:38.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01933 seconds with 10 queries