Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=19)
-   -   υπαρχει τροπος? (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=65349)

ignatios1993 01-10-12 15:35

υπαρχει τροπος?
 
υπαρχει τροπος να ριξουμε το Ph με φυσικο τροπο?

korasidikos 01-10-12 16:30

οι ριζες μεσα στο ενυδρειο ριχνουν το ph νομιζω με φυσικο τροπο αλλα ποιες ριζες και περισσοτερες λεπτομερειες θα σου πουν οι εμπειροτεροι σιγουρα!;)

stelios816 01-10-12 16:33

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από korasidikos (Μήνυμα 697727)
οι ριζες μεσα στο ενυδρειο ριχνουν το ph νομιζω με φυσικο τροπο αλλα ποιες ριζες και περισσοτερες λεπτομερειες θα σου πουν οι εμπειροτεροι σιγουρα!;)

σπυρακο τα ξυλα ριχνουν τις σκληροτητες το ph με τυρφη

korasidikos 01-10-12 16:49

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από stelios816 (Μήνυμα 697728)
σπυρακο τα ξυλα ριχνουν τις σκληροτητες το ph με τυρφη

:(:smt021 ευτυχως που εισαι μακρυα σορυ λαθος πληροφοριες!!!!

Κουραμπιές 01-10-12 16:50

oταν πεφτει η σκληροτητα δεν ακολουθει και το πεχα?

ignatios1993 01-10-12 17:20

ακουσε ενα μπακαλιστικο τροπο με λεμονι! παιζει?

Kotsos 01-10-12 17:24

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από ignatios1993 (Μήνυμα 697735)
ακουσε ενα μπακαλιστικο τροπο με λεμονι! παιζει?

Αφού είναι οξύ το λεμόνι θα το ρίξει.. και το ξύδι θα το ρίξει, και το κεζαπ θα το ρίξει.. το θέμα είναι με τα ψάρια τι γίνεται..
Υπάρχουν κάτι ζουμιά για να ρίχνεις το πεχα γενικά..

ignatios1993 01-10-12 17:26

λεμονι θα εριχνα παντως!(λαδο-λεμονο) κετσαπ δεν το πολυ βλεπω χαχαχαχα παει πιο πολυ με τα μακαρονια!

Kotsos 01-10-12 17:28

http://www.seapets.co.uk/products/aq...-products.html
-------------------------
Κεζαπ βρε.. υδροχλωρικό οξύ.. καθαριστικό είναι:D

ignatios1993 01-10-12 17:32

χαχαχαχαχαχαχαχχαχ

Nick74 01-10-12 18:27

οχι ζουμια για το ph ρε παιδια, τυρφη, ξυλα, ξερα φυλα (τελευταια μαθαμε και τα τσοφλια αμυγδαλου), alder cones κτλ κτλ κτλ

Το θεμα ειναι πως δεν πρεπει να υπερβαλουμε στα οξεα ακομα και στα φυσικα γι αυτο το σωστο ειναι να ιχνουμε αρκετα τις σκληροτητες ωστε να μη χρειαζεται πολυ πραγμα για να πεσει το ph

nikolakis94 01-10-12 18:28

http://www.amazonios.gr/product_info...roducts_id=998

Nick74 01-10-12 18:49

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από nikolakis94 (Μήνυμα 697753)



αυτος ειναι ο φυσικος τροπος? :smt021 (χωρια που πιστευω πως ειναι ο αμεσως πιο ασφαλης τροπος μετα τα υγρα μπαταριας:D:D:D:D)

nikolakis94 01-10-12 19:04

εγω αυτο βρηκα.τωρα για να το βγαζει τετοια εταιρια για χρηση στα ενυδρεια κατι θα ξερει.

Nick74 01-10-12 19:08

τη μαυρη τους την τυφλα ξερουν...

το ποσα ΑΧΡΗΣΤΑ πραγματα κυκλοφορουν -οχι μονο στο χομπυ αλλα στο εμποριο γενικοτερα- ειναι οντως αξιοθαυμαστο.

Σκασιλα της μεγαλη της εταιριας τι θα παθουν τα ψαρια σου μετα απο τετοια ζουμια, (θα πουλησουν και κανα φαρμακακι).


Οι μονοι τροποι για ελεγχο ph ειναι τυρφη, ξυλα, ξερα φυλλα και αλλα ξερα πραγματα που βγαζουν ΦΥΣΙΚΑ χουμικα οξεα και τανινες

nikolakis94 01-10-12 19:11

συμφωνω μαζι σου για τις εταιριες.αλλα πως αλλιως θα ριξεις το ph.σε ενα μεγαλο ενυδρειο πχ ποσα ξερα φυλλα θα πρεπει να βαλεις ποση τυρφη κλπ?
(για να λυσω απορια οχι για να κανω τον εξυπνο)

Nick74 01-10-12 19:19

τα μεταξωτα σωβρακα θελουν και μεταξωτους πρωκτους, οποτε αν σε ενα ενυδρειο 100 λιτρων θες 2 φυλλα καταππα σε ενα 1000 λιτρα θες 20, κι αν σε ενα 300ρι θες ενα λιτρο τυρφη στο φιλτρο σε ενα 3000 θες 10 λιτρα...
Ολα πανε αναλογικα. (στην τελικη καποιος που εχει μεγαλο ενυδρειο το τελευταιο του εξοδο ειναι οι τυρφη και τα καταππα)
-------------------------
και ειδικα καποιος που εχει τετοιο ενυδρειο (που συνηθως εχουν και πανακριβα ψαρια) δε θα εβαζε τετοιες αηδιες μεσα στο νερο του (εκει εχουμε εκτος το συναισθηματικο δεσιμο που ετσι κι αλλιως ποναει, και ενα μεγαλο κοστος ψαριων που μπορει να ειναι και καμποσοι μισθοι, σιγα μη ρισκαρει κανεις αυτο το πραμα)

Ασε που το να εχει καποιος 1000ρι και να μην εχει οσμωση ειναι σεναριο επιστημονικης φαντασιας

klipitiklopos 01-10-12 19:26

Γινεται και με διαχυση διοξειδιου του ανθρακα (co2) στο νερο του ενυδρειου.

ignatios1993 01-10-12 19:28

εαν θελει χαμηλο ph αλλα οχι black water?

Κουραμπιές 01-10-12 19:28

Ψαχνωντας κατι ασχετο, βρηκα αυτο. Οποιος εχει ορεξη για διαβασμα περι των φυλλων. http://www.seriouslyfish.com/all-the-leaves-are-brown/ Επισης υπαρχουν 2-3 τοπικς προσφατα για τα alder cones και τα τσοφλια αμυγδαλου με πολυ πληροφορια μεσα. Τσεκαρετε τα. ;)

nikolakis94 01-10-12 19:28

οκ καταλαβα.απλα αυτο φαινεται οπως και να το κανεις ευκολοτερο στα ματια των αρχαριων->εγω απο την αγορα οσμωσης ή την ευρεση φυλλων.

Nick74 01-10-12 19:33

ε ο πιο απλος τροπος ειναι η οσμοση.

thab 01-10-12 19:34

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από ignatios1993 (Μήνυμα 697778)
εαν θελει χαμηλο ph αλλα οχι black water?

Η χρηση αντιστροφης οσμωσης..

vaspiou 01-10-12 20:21

A/O ή με διαχυση co2 (βασικα παρενεργεια ειναι αλλα το ριχνει....)
alder cones (με ρεγουλα)
τυρφη

gadragon 01-10-12 22:24

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Nick74 (Μήνυμα 697761)
αυτος ειναι ο φυσικος τροπος? :smt021 (χωρια που πιστευω πως ειναι ο αμεσως πιο ασφαλης τροπος μετα τα υγρα μπαταριας:D:D:D:D)

Δεν έχω εμπειρία απο το συγκεκριμένο προιον αλλα μην ειμαστε και απολυτοι.. Ο διαχωρισμος φυσικου και μη, τροπου αλλαγής των χημικων παραμετρων του νερου ειναι λιγο ασαφής. Το ξυλο και η τύρφη κτλ για να αλλαξουν το ph και τη σκληροτητα του νερου είτε εκλυουν καποιες χημικες ουσιες ή δεσμευουν καποιες.
Το ιδιο μπορει να κανει και ενα τυποποιημενο σκευασμα. Ποσο μαλλον οταν εχει μελετηθει απο μεγαλες εταιρίες με κυρος και εχουν υπολογιστει ακριβεις δοσολογιες! Π.χ. αν εγω θελω να ριξω τη σκληροτητα μου 5 μοναδες σε 100λιτρα, μπορει καποιος να υπολογισει ποσα κιλα ξυλο χρειαζομαι? Και απο ξυλο σε ξυλο δεν θα χει διαφορα?
Ειναι σαν να καταδικαζεις την ιατρικη και χρησιμοποιεις γιατροσοφια.

Nick74 01-10-12 22:32

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από gadragon (Μήνυμα 697843)
Δεν έχω εμπειρία απο το συγκεκριμένο προιον

εχω εγω στο πρωτο μου ενυδρειο και γνωριζω κι αλλους που χασαν ψαρια απο το τοσο "επιστημονικα μελετημενο προιον" (το οποιο τελικα ειναι φωσφορικο οξυ προς ενημερωση σου αυμφωνα με αναλυση που εκανε γνωστος)

Παράθεση:

αλλα μην ειμαστε και απολυτοι..
οταν ειμαι απολυτα βεβαιος ειμαι και απολυτος σε οτι λεω.
Αν καποιος θεωρει κατι διαφορετικο με 50 ευρουλακια μπορει να δωσει στο χημειο στο σταθμο του Πειραια η 3 μαγαζια διπλα στον Καλογεροπουλο και να μαθει τι περιεχει το εν λογο θαυματουργο σκευασμα

Παράθεση:

Ο διαχωρισμος φυσικου και μη, τροπου αλλαγής των χημικων παραμετρων του νερου ειναι λιγο ασαφής. Το ξυλο και η τύρφη κτλ για να αλλαξουν το ph και τη σκληροτητα του νερου είτε εκλυουν καποιες χημικες ουσιες ή δεσμευουν καποιες.
ενω ενα καθαρο οξυ σαφεστατα θα ριξει το ph, εννωειται...

Παράθεση:

Το ιδιο μπορει να κανει και ενα τυποποιημενο σκευασμα.
σωστα
Παράθεση:

Ποσο μαλλον οταν εχει μελετηθει απο μεγαλες εταιρίες με κυρος και εχουν υπολογιστει ακριβεις δοσολογιες!
καλα δε θα πεσω και σε καμψεις για τα νομπελ χημειας και βιολογιας τους...
Παράθεση:

Π.χ. αν εγω θελω να ριξω τη σκληροτητα μου 5 μοναδες σε 100λιτρα, μπορει καποιος να υπολογισει ποσα κιλα ξυλο χρειαζομαι? Και απο ξυλο σε ξυλο δεν θα χει διαφορα?
και με τα ζουμια παλι το ιδιο συμβαινει


Παράθεση:

Ειναι σαν να καταδικαζεις την ιατρικη και χρησιμοποιεις γιατροσοφια.
την ιατρικη οχι, τη φαρμακεμπορια την καταδικαζω ετσι κι αλλιως

klipitiklopos 01-10-12 22:38

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Nick74 (Μήνυμα 697848)
Αν καποιος θεωρει κατι διαφορετικο με 50 ευρουλακια μπορει να δωσει στο χημειο στο σταθμο του Πειραια η 3 μαγαζια διπλα στον Καλογεροπουλο και να μαθει τι περιεχει το εν λογο θαυματουργο σκευασμα

Κανει κατι τετοιο ο Καλογεροπουλος; (Συγνωμη για το oftopic)

Nick74 01-10-12 22:47

οχι αλλα σε στελνει δυο μαγαζια πιο διπλα...
δεν ξερω αν ειναι δικο του το χημειο η απλα συνεργαζεται

kgf12345 01-10-12 22:57

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από gadragon (Μήνυμα 697843)
Δεν έχω εμπειρία απο το συγκεκριμένο προιον αλλα μην ειμαστε και απολυτοι.. Ο διαχωρισμος φυσικου και μη, τροπου αλλαγής των χημικων παραμετρων του νερου ειναι λιγο ασαφής. Το ξυλο και η τύρφη κτλ για να αλλαξουν το ph και τη σκληροτητα του νερου είτε εκλυουν καποιες χημικες ουσιες ή δεσμευουν καποιες.
Το ιδιο μπορει να κανει και ενα τυποποιημενο σκευασμα. Ποσο μαλλον οταν εχει μελετηθει απο μεγαλες εταιρίες με κυρος και εχουν υπολογιστει ακριβεις δοσολογιες! Π.χ. αν εγω θελω να ριξω τη σκληροτητα μου 5 μοναδες σε 100λιτρα, μπορει καποιος να υπολογισει ποσα κιλα ξυλο χρειαζομαι? Και απο ξυλο σε ξυλο δεν θα χει διαφορα?
Ειναι σαν να καταδικαζεις την ιατρικη και χρησιμοποιεις γιατροσοφια.

ξυλα φυλλα κλπ,απελευθερωνουν χουμικα οξεα.η λεξη κλειδι ειναι το οξεα.αλλα δεν λεει κανεις να βαλεις ξυλα για να ριξεις το ph.οπως και ναχει εξαρταται απτα λιτρα.αν ειναι λιγα μπορει να γινει και μονο με φυλλα στην προετοιμασια.αν ειναι πολλα,ο αποδοτικοτερος και οικονομικοτερος τροπος ειναι η ΑΟ κατα τη γνωμη μου.και στις δυο περιπτωσεις τα ετοιμα "buffers" εμενα μου φαινονται αχρηστα.τα ξυλα θα βοηθησουν να συντηρηθουν οι τιμες εκει που θες μεσα στο ενυδρειο.

gadragon 01-10-12 22:58

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Nick74 (Μήνυμα 697848)
... (το οποιο τελικα ειναι φωσφορικο οξυ προς ενημερωση σου αυμφωνα με αναλυση που εκανε γνωστος) ...

Ok, sorry! Αφου το εχεις ψαξει τοσο καλως, απλα οταν καποιος λεει κατι χωρις να το υποστηριζει με επιχειρηματα, μπορει να παρεξηγηθει.

Αν οντως ειναι καθαρο φωσφορικο οξυ οπως λες και δεν προειδοποιει για την εκλυση φωσφορικων, θα επρεπε να εχουν πεσει μηνυσεις!


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 18:10.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,02327 seconds with 10 queries