Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Αρχάριοι γλυκού νερού (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=34)
-   -   Αλγη σε ενυδρειο χωρις φυτα (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=65172)

Vangelis21 25-09-12 19:34

Αλγη σε ενυδρειο χωρις φυτα
 
Παιδια οπως θα δειτε στις φωτο οι πετρες μου εχουν γεμισει ενα ειδος μαυρης αλγης ενω τα τζαμια πρασινη. Τι μπορω να κανω για αυτα και τι φταιει; Ειναι οντως μαυρη και απλη πρασινη; Ειναι νορμαλ σε ενυδρειο χωρις φυτα; (μολις εβαλα τις βαλισνεριες και η αλγη υπηρχε)

http://www.aquatek.gr/rimages/albums...21-null-16.jpg

http://www.aquatek.gr/rimages/albums...21-null-15.jpg

snakepanos 25-09-12 19:43

Στα καινουργια ενυδρεια ειναι φυσιολογικό να ανάπτυξη τετοια αλγη,.
Δεν ειναι κακο ,αλλοι περιμενουν τετοια αλγη για να φαινονται ωραια η πετρες τους .
Αν ειναι σε ενυδρειο με κιχλιδες μειωσε την ωρα φωτισμού, .
Η βαλε κανενα σαλιγκαρι που τρωει αλγη.
Αλλα να ξερεις οτι θα εχεις αλγη μονο στης πετρες που ειναι κοντα στην λαμπα
αυτες που ειναι χαμηλα δεν θα εχουν.
Σιγα σιγα με τον καιρο θα φυγη μονη της.

Vangelis21 25-09-12 19:54

Το ενυδρειο τρεχει 5 μηνες αλλα μονο ενα μηνα αφοτου του εκανα ριζικες αλλαγες. Στις ποσες ωρες να μειωσω φωτισμο λετε; Εχω λαμπιντο και βαλισνεριες.

Εκτος απο το απλο φως του βαζω και μπλε λεντ μερικες ωρες

platy 25-09-12 19:55

εχεις bba (black beard algae ) απο οτι βλέπω..και η απλη πρασινη που λες ποια ειναι? green spot?...απο μετρήσεις τί εχεις? για συμπλήρωσε τη φόρμα...!!!!!! κακώς έβαλες τις βαλισνέριες ,να ξέρεις οτι υπάρχει ενδεχόμενο να γεμίσουν και αυτε.ς...
-------------------------
8 ωρες ειναι υπερ αρκετες αλλιως λιγοτερα βατ και 10 ωρες

Vangelis21 25-09-12 19:58

Τι 8 ωρες; 5 ωρες εχω φωτισμο (+4 ωρες πολυ απαλο μπλε). Δεν μπορει να φταιει αυτο οποτε.

platy 25-09-12 19:59

σορρυ..δεν ηξερα ποσες ωρες εχεις:D απλα απο συνήθεια!...ποσα βάτ εχεις τώρα?

snakepanos 25-09-12 20:00

Βγαλε το Μπλε φως δεν κανει βγαζει αλγη.
Εγω το φως το εχω 6 ωρες κυριως βραδυνές .
Θα σε πιαση αλγη και η βαλισνερια συγουρα,.
Πεσμας ομως ποσες ωρες εχεις αναμενο το φως ???

Vangelis21 25-09-12 20:02

5 ωρες τη μερα 2 λαμπες τ5 39 βατ η καθε μια αλλα ειναι σιγουρα πανω απο ετος χρησιμοποιημενες

snakepanos 25-09-12 20:04

Τωρα διαβασα το νεο σου ποστ,,σβησε την μπλε λαμπα,,,μηπως εχεις πολυ κυκλοφορια νερου σε εκεινο το σημειο που βγηκε η αλγη????
Γινεται και αυτο καμια φορα .

Σε ποσο μηκος επιφανειας ειναι αυτα τα βατ και σε ποσα λιτρα.

Vangelis21 25-09-12 20:08

Γιατι να σβησω τη μπλε λαμπα; Μπορει να φταει αυτη; Μια μικρη λεντοταινια ειναι!

Η μεγαλη ροη ειναι απο την αλλη πλευρα.

1 μετρο μηκος, 190 λιτρα

snakepanos 25-09-12 20:21

Δεν μπορω να σου πω αν φταει αυτη 100 τις 100 γιατι τρεχη το ενυδρειο σου 5 μηνες, αλλα δεν ειναι για τροπικα ενυδρεια ,,σου ειπα και στο δικο ενυδρειο εχει 2 λαμπες η μια ειναι μπλε δεν την αναβω καθολου.
Αφου δεν εχεις και θεμα με την κυκλοφορια νερου ,δεν εχεις και θεμα με την λαμπα αφου ειναι και παλια.
Απλως μειωσε της ωρες με την μια λαμπα μονο .
Ρε Βαγγελη συγνωμη για το ΡΕ αλλα μηπως το ενυδρειο σου το βλεπη ο ηλιος????

platy 25-09-12 20:25

νομίζω οτι σε συνδοιασμό με το φωτισμό σου ,και το οτι μέχρι τώρα δεν υπήρχαν φυτα,η αλγη εκμεταλευτηκε καποια στοιχεία και βγήκε..απο νιτρικα και ΦΩΣΦΟΡΙΚΑ πως πας?ταίζεις τροφές tropical ?

Nick74 25-09-12 20:36

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Vangelis21 (Μήνυμα 695611)
Ειναι νορμαλ σε ενυδρειο χωρις φυτα;


μα σε ενα ενυδρειο χωρις φυτα ειναι πιο σιγουρο πως θα εχεις αλγες κι οχι σε ενυδρειο που ειναι ζουγκλα και που τα φυτα καταναλωνουν ολα τα συστατικα και το φως που διαφορετικα θα τα καταναλωναν οι αλγες.

Ειναι η δευτερη φορα εδω που διαβαζω την αντληψη οτι το φυτεμενο εχει περισσοτερες πιθανοτητες για αλγες και ειλικρινα θα ηθελα να μαθω ποια ειναι η πηγη αυτης της παραπληροφορησης

manolischania 25-09-12 20:38

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από snakepanos (Μήνυμα 695625)
Βγαλε το Μπλε φως δεν κανει βγαζει αλγη.

Σε οποιο ενυδρείο γλυκού έχω δοκιμάσει μπλε led έχω βγάλει και εγώ άλγη + ότι παρατηρούσα τα ψαρια να μην μπορούν να κοιμηθούν , πλέον για νυχτερινό φωτισμό χρησιμοποιώ κόκκινο led όπου δεν έχω παρατηρήσει εμφάνιση αλγης όπως έχω παρατηρήσει ότι δεν ενοχλεί και τα ψαρια για να κοιμηθούν .

platy 25-09-12 20:39

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Nick74 (Μήνυμα 695649)
Ειναι η δευτερη φορα εδω που διαβαζω την αντληψη οτι το φυτεμενο εχει περισσοτερες πιθανοτητες για αλγες και ειλικρινα θα ηθελα να μαθω ποια ειναι η πηγη αυτης της παραπληροφορησης

Τα λιπάσματα που αγανκάζεται να ρίχνεις με το τσουβάλι αν θες να έχεις ενα σωστό φυτεμένο,τα επίπεδα co2 που δεν ελέγχεις αν δεν εχεις βελονοειδή βαλβίδα και phmeter,και πολλα ακομα...

Nick74 25-09-12 20:54

οκ οποιος νοιωθει "αναγκασμενος" να ριχνει λιπασματα με το τσουβαλι ας προσεχε...
Εγω προσωπικα μια ζωη ζουγκλες εχω και απο λιπανση ελαχιστες φορες εχω βαλει (βεβαια ειναι και το τι θελει καποιος. Αν θελει δυσκολα φυτα ειναι αλλη ιστορια)

platy 25-09-12 20:59

με συγχωρείς αλλα αν λεμε για φυτεμένο φυτεμένο,δεν εχω δεί ποτε κανενα να κρατάει τετοιο ενυδρείο χωρίς λίπανση και co2..αν τώρα μιλάς για κοινωνικό,με 2 εχινόδωρους σκορπιους και βαλισνέριες και πετρες και ξυλα..τοτε αλλάζει..το ''φυτεμένο'' (πχ ολλανδικού τυπου)χρειάζεται όλα τα παραπάνω..σε κάθε αλλη περίπτωση για μένα ενυδρείο που τα φυτα παίζουν συμπληρωματικό ρόλο ΔΕΝ πρεπει να λέγεται φυτεμένο....και δεν μίλησα για δύσκολα φυτα....

Vangelis21 25-09-12 21:40

Οχι πολυ και οχι απευθειας. Ειναι μπροστα σε παραθυρο αλλα δεν θα ελεγα οτι ειναι κατω απο τον ηλιο

Nick74 25-09-12 21:50

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από platy (Μήνυμα 695664)
με συγχωρείς αλλα αν λεμε για φυτεμένο φυτεμένο,δεν εχω δεί ποτε κανενα να κρατάει τετοιο ενυδρείο χωρίς λίπανση και co2..αν τώρα μιλάς για κοινωνικό,με 2 εχινόδωρους σκορπιους και βαλισνέριες και πετρες και ξυλα..τοτε αλλάζει..το ''φυτεμένο'' (πχ ολλανδικού τυπου)χρειάζεται όλα τα παραπάνω..σε κάθε αλλη περίπτωση για μένα ενυδρείο που τα φυτα παίζουν συμπληρωματικό ρόλο ΔΕΝ πρεπει να λέγεται φυτεμένο....και δεν μίλησα για δύσκολα φυτα....


εγω παλι οταν λεω ζουγκλα εννοω ΖΟΥΓΚΛΑ φυσικα με ευκολα φυτα χωρις αναγκες λιπανσης co2 κτλ (αν δηλαδη οι εχινοδωροι δεν ειναι 2 αλλα 200 θελει λιπασαματα?)
Δε μιλαω φυσικα για Ολλανδικα η για Αμανο, αλλα για ενυδρεια που πρωτευον ρολο εχουν οι αναγκες των ψαριων και φυσικα τα φυτα παιζουν συμπληρωματικο ρολο.

Απ οσο ξερω φουλ φυτεμενο λεγεται ενα ενυδρειο που εχει τουλαχιστο 30% φυτομαζα. Αν παλι εχει 50% + θεωρειται ζουγκλα.
Τι κι αν ειναι μια ζουγκλα απο κερατοφυλλο?

platy 25-09-12 21:58

αν θεωρείς φυτεμένο ενα ενυδρείο με 80% κερατόφυλλο σκίζω τα πτυχία μου...και το σταματάω εδώ μην ειμαστε και οφ τόπικ...

ΥΓ βαγγελη,μετρήσεις φωσφορικά εχεις κάνει?απο τροφές δίνεις τροπικαλ ξαναρωταω?

Nick74 25-09-12 22:06

οκ, ειναι το πως το αντιλαμβανεται ο καθε ενας.
Προσωπικα ναι ενα ενυδρειο που εχει φυτομαζα 80% το θεωρω ζουγκλα οχι απλα φυτεμενο, κι ας ειναι ακομα και κερατοφυλλο

Vangelis21 25-09-12 22:12

δεν εχω κανει καμια μετρηση φοσφωρικα.

ocean nutrition δινω και λιγο hikari

platy 25-09-12 22:16

vangelis21 έλεγξε τα φωσφορικά σου...αν οι τροφές σου ειναι υψηλες σε πρωτείνη κ φοσφωρικά,ενας παράγοντας ειναι αυτος...οδηγίες για το πώς θα καταπολεμήσεις την άλγη θα βρείς εδω http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=36876

cogarg 26-09-12 00:23

Γιατί θέλεις να καταπολεμήσεις την άλγη;

Φιλοξενεί πληθώρα μικροοργανισμών, αφαιρεί διάφορες ανεπιθήμητες ουσίες απ'το νερό(νιτρικά, φωσφορικά, κτλ), παρέχει οξυγόνο και κάποιο φαγητό στα ψάρια, κτλ

Σίγουρα κακό στα ψάρια σου δεν πρόκειται να κάνει !

Τώρα αν έχεις πρόβλημα με άλγη στο μπροστινό τζάμι, δοκίμασε να κάνεις καμιά πατέντα με τον ανακλαστήρα που έχουν οι λάμπες για να μην πέφτει φως πάνω του και να κλείνεις καμιά κουρτίνα τις ώρες που έχει πολύ ηλιακό φως ο χώρος.
Αν δε δουλέψει αυτό, το καθάρισμα με μαγνητάκι/ξυράφι δεν πέρει και πολλή ώρα ;)

Vangelis21 26-09-12 06:25

Οσο δεν κανει κακο στα ψαρια η φυτα και δεν ειναι ασχημο δε θελω να την καταπολεμησω. Απλα ηθελα να δω αν ειναι ασχημα τα πραγματα η ειναι νορμαλ

Blokatos 26-09-12 09:13

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από cogarg (Μήνυμα 695754)
Γιατί θέλεις να καταπολεμήσεις την άλγη;

Φιλοξενεί πληθώρα μικροοργανισμών, αφαιρεί διάφορες ανεπιθήμητες ουσίες απ'το νερό(νιτρικά, φωσφορικά, κτλ), παρέχει οξυγόνο και κάποιο φαγητό στα ψάρια, κτλ

Σίγουρα κακό στα ψάρια σου δεν πρόκειται να κάνει !

Τώρα αν έχεις πρόβλημα με άλγη στο μπροστινό τζάμι, δοκίμασε να κάνεις καμιά πατέντα με τον ανακλαστήρα που έχουν οι λάμπες για να μην πέφτει φως πάνω του και να κλείνεις καμιά κουρτίνα τις ώρες που έχει πολύ ηλιακό φως ο χώρος.
Αν δε δουλέψει αυτό, το καθάρισμα με μαγνητάκι/ξυράφι δεν πέρει και πολλή ώρα ;)

Το μαγνητάκι θέλει πολύ προσοχή γιατί αν πιάσει έστω και ένα μικροσκοπικό χαλικάκι υπάρχει κίνδυνος για γρατζουνιά στο τζάμι.


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 19:38.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,02077 seconds with 10 queries