Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Βιβλιογραφία Γλυκού Νερού (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=31)
-   -   Συλλογή Βιβλίων (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=6514)

nkarvounis 20-10-04 19:21

Συλλογή Βιβλίων
 
Έχω ξεκινήσει να φτιάχνω μια λίστα με βιβλία, περιοδικά και e-books για το forum. θα παρακαλούσα να μου στέλνατε με pm ή με καταχώρηση εδώ, τον τίτλο του βιβλίου, τον συγγραφέα, την γλώσσα, και που απευθύνεται (Γλυκό- φυτά -αρχάριο-έμπειρο ).

Σκοπός είναι τα υπάρχουν κάπου μαζεμένα.

hejo 20-10-04 22:39

1.Το τροπικο ενυδρειο,Dick Mills
2.Η φροντιδα του ενυδρειου,Neville Carrington
και τα δυο μεταφρασμενα στα ελληνικα.Απευθυνονται σε αρχαριους.Τα πηρα πριν ανακαλυψω το θαυμαστο κοσμο του internet.

Anonymous 20-10-04 23:11

εγω εχω τα εξης :
Dr axelrods ATLAS to megalo
Aqualog south american cichlids I,II,III
Piranhas Fact & Fiction by John R . quin (mi to parete mono parapliroforisi exei :? )
Cichlids of Nort and Central America by Donald conkel
& The guide of owning central american cichlids
hf

dim 22-10-04 03:20

εγώ έχω στην κατοχή μου αυτά τα τέσσερα βιβλία.
1). 'ΕΝΥΔΡΕΙΑ' του Michel Martin. είναι μεταφρασμένο στα Ελληνικά. και μιλάει μέσα για τα εξής θέματα: το νερό,τα φυτά,η τροφή,το ενυδρείο συνόλου,η αναπαραγωγή και ασθένειες.

2)."Η ΦΡΟΝΤΙΔΑ ΤΟΥ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ" του Dr.Neville Carrington. είναι μεταφρασμένο στα Ελληνικά. και μιλάει μέσα για τα εξής θέματα:το νερό,φυτά,αναπαραγωγή,ασθένειες. έχει πολύ ωραία άρθα για τις ασθένειες και για τις θεραπείες αυτών όπως και πολύ καλές φωτογραφίες απο κάθε ασθένεια και τον τρόπο καταπολέμισης.

3)."ΕΓΚΥΚΛΟΠΑΙΔΙΑ ΤΟΥ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ" του Esther Verhoef-Verhallen.είναι μεταφρασμένο στα Ελληνικά. και μιλάει μέσα για τα εξής θέματα:το ενυδρείο, εγκατάσταση ενυδρείου,σύνθεση του νερού,ψάρια,φροντίδα,τροφή. το μεγαλύτερο μέρος αυτού του βιβλίου αναφέρετε στα είδη των ψαριών και έχει φωτογραφία του κάθε ψαριού και δίνει πληροφορίες για το κάθε ψάρι για συνθήκες ,αναπαραγωγή κτλ.

4)."ΤΟ ΤΡΟΠΙΚΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟ" του Dick Mills.είναι μεταφρασμένο στα Ελληνικά. και μιλάει μέσα γενικά για το κάθε τι που χρειάζεται ένα ενυδρείο.

όλα τα βιβλία αναφέρονται για ψάρια γλυκού νερού.
για μένα όλα τα βιβλία είναι καλά και το καθένα έχει κάποιο τομέα που υπερτερεί απο το άλλο.το 3ο βιβλίο κατα την γνώμη μου θα πρέπει να υπάρχει στην βιβλιοθήκη κάθε ενυδρειόφιλου γιατί έχει κατάλογο των ψαριών και πληροφορίες για το καθένα.

nkarvounis 22-10-04 22:02

Ευχαριστώ για την άμεση κινητοποίηση :!:

Ας συνεχίσουμε την προσπάθεια και ο κατάλογος ετοιμάζεται.

AFRIKANOFILOS 23-10-04 09:03

Eγω εχω αυτα που εχει ο dim + το κιχλιδες της λιμνης Τανγανικα back to nature του konings, το ενυδρεια του Klaus Wilkerling(μην το παρετε ειναι παλιο βιβλιο),+καμια δεκαρια ξενα περιοδικα.

Obelix(Reifen) 23-10-04 18:55

Encyclopedia of AQUARIUM PLANTS (peter hiscock) εκδοτης BARRONS
starter info-ΦΥΤΑ-EUR 18,13

AQUARIUM FISHES OF THE WORLD( herbrtaxelrod,warren,burgess,pronel,glen axlrod,boruchowitz) εκδοτης:TFH- atlas-plants EUR 20,23

dim 24-10-04 20:39

obelix αξίζει ο κόπος να αγοράσουμε το "Encyclopedia of AQUARIUM PLANTS"? έχει μέσα foto και γενικώς είναι καλό βιβλίο? το βρήκα σε βιβλιοπωλείο αλλα πρέπει να το παραγγείλεις. το βιβλίο είναι στα αγγλικά έτσι?

Tolis 26-10-04 15:26

Aquarium Atlas των Hans Baensch και R. Riehl (freshwater). Και οι τρεις τομοι, ειναι το καλυτερο reference βοηθημα, και για ψαρια, και για φυτα, με παρα πολυ καλα κειμενα για καθε ειδος, και πολυ καλη πληροφορια για στησιμο-συντηρηση ενυδρειων, φυτα, αλγες, αρρωστειες κλπ.

netblues 26-10-04 23:00

Να προσθέσω οτι το καλοκαιρι κυκλοφόρησε και ο 4ος τόμος, με αρκετά σπάνια είδη στην αγγλική έκδοση.
Επισης υπαρχει το photo index 1-5 το οποίο έχει συγκεντρωμένη την πληροφορία και των 5 τόμων σε μορφή ευρετηρίου με φωτογραφιες.
Προκειται για pocket οδηγό... χρησιμο σε εξορμησεις σε lfs...
O 5oς τόμος δεν έχει κυκλοφορήσει ακόμα στην αγγλική, αλλά σε γενικές γραμμές οι 3 πρωτοι τόμοι παρέχουν πλήρη πληροφόρηση.
Υπάρχουν και σε προσφορα εδώ
http://www.tropicalfishfinder.co.uk/...tail.asp?id=35
και τα τρια μαζί 76,5 euro μαζί με μεταφορικα για ελλάδα... Περιπου σε ια εβδομαδα στην πορτα σας, χωρις άλλα κρυφά έξοδα.

fighterfish 27-10-04 02:11

Εχω τα 4 του Amano, και ένα ακόμα σε μορφή Aquarium Atlas, αλλα θα σου δώσω λεπτόμέρειες για συγγραφείς, τίτλους κλπ που ζητάς μόλις τα βγάλω απο την κούτα...
(λόγω μετακόμισης...)

:)

Celda 01-08-05 18:17

4)."ΤΟ ΤΡΟΠΙΚΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟ" του Dick Mills.είναι μεταφρασμένο στα Ελληνικά. και μιλάει μέσα γενικά για το κάθε τι που χρειάζεται ένα ενυδρείο.

Έψαχνα και εγώ για κάποια βιβλιογραφία στα ελληνικά για ενυδρεία γλυκού νερού και κατω από τις οδηγίες των φίλων εδώ κοιταξα για το παραπάνω βιβλιο. Είμαι αρχάρια αλλά όχι έτσι! Κατα την γνώμη μου τα φυλλάδια της εταιρείας SERA είναι πιο κατατοπιστικά και δωρεάν! Εχετε δει αυτό για τις ασθένειες; Προσωπικά το βρίσκω πολύ καλό. Ναι ισως δεν καλύπτει ΟΛΕΣ τις ασθένειες αλλα ουτε και το παραπάνω βιβλίο...
Τα έχει δει κανείς;

torm 26-08-05 10:23

Ναι τα έχω δεί Celda και είναι όντως πολύ καλά. Ειδικά αν αναλογιστείς ότι παρέχονται δωρεάν. Μ'αρεσαν οι φωτογραφίες των ψαριών με τα συμπτώματα της κάθε ασθένειας. Βοηθούν να κάνεις διάγνωση.


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 03:07.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01501 seconds with 10 queries