Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Αρχάριοι γλυκού νερού (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=34)
-   -   ερωτηση για καταλληλοτητα χαλικιου (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=65006)

korasidikos 19-09-12 20:22

ερωτηση για καταλληλοτητα χαλικιου
 
2 Συνημμένο(α)
καλησπερα απο γνωστο μαγαζι της αθηνας πηρα λιγο απο αυτο το χαλικι.ο πακιστανος πωλητης δεν ηξερε να μου πει τιποτα σχετικα με αυτο.στο σπιτη του εριξα χλωρινη και ξυδι δεν αφρισε καθολου.κανει για το ενυδρειο;; εχει καποια ονομασια ιδιαιτερη;;:confused::confused:για τριμενο κοραλι μου κανει!!!

manolischania 19-09-12 20:29

για να δούμε αν είναι ασβεστολιθικό που φαίνεται ότι είναι από την φωτογραφία
δεν ρίχνουμε χλωρίνη αλλα υδροχλωρικό οξύ

stelios816 19-09-12 20:32

δε θα ριξεις χλωρινη για να δεις αν αφριζει ξυδακι ριχνουμε απλα για να δεις αν ειναι ασβεστολιθικο εκει που εριξες χλωρινη η πετατο η πλυνε το παρα πολυ καλα.

ignatios1993 19-09-12 20:39

πρεπει να ειναι ποταμισια μη ασβεστολιθικη! ειχα πριν 2 χρονια μια παρομοια! σχεδον ιδια βασικα!

korasidikos 19-09-12 20:52

να το βαλω παιδια στο ενυδρειο;;βασικα θα συμπληρωσω το υπαρχον κλασικο χαλικι λετε να υπαρχει θεμα;;:confused:

manolischania 19-09-12 21:00

αν δεν θέλεις να βάλεις ασβεστολιθικό πέτρωμα εντός πήγαινε σε ένα super maket πιάσε μια πωλήτρια και ζήτησε τις να σου ζώσει υδροχλωρικό οξύ ( είναι το παλιό ακουαφόρτε ) βάζεις σε ένα πιατάκι λίγες πέτρες τείας δοκιμάζεις και βλέπεις αν είναι η όχι

korasidikos 19-09-12 21:08

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από manolischania (Μήνυμα 693868)
αν δεν θέλεις να βάλεις ασβεστολιθικό πέτρωμα εντός πήγαινε σε ένα super maket πιάσε μια πωλήτρια και ζήτησε τις να σου ζώσει υδροχλωρικό οξύ ( είναι το παλιό ακουαφόρτε ) βάζεις σε ένα πιατάκι λίγες πέτρες τείας δοκιμάζεις και βλέπεις αν είναι η όχι

θα το δοκιμασω και αυτο παντως ουτε με χλωρινη ουτε με ξυδι αφρισε!! και ψαχνοντας λιγο και με τη βοηθεια φιλου μαλλον ειναι κατι τετοιοhttp://www.seachem.com/Products/prod.../Flourite.html

kgf12345 19-09-12 21:19

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από korasidikos (Μήνυμα 693856)
καλησπερα απο γνωστο μαγαζι της αθηνας πηρα λιγο απο αυτο το χαλικι.ο πακιστανος πωλητης δεν ηξερε να μου πει τιποτα σχετικα με αυτο.στο σπιτη του εριξα χλωρινη και ξυδι δεν αφρισε καθολου.κανει για το ενυδρειο;; εχει καποια ονομασια ιδιαιτερη;;:confused::confused:για τριμενο κοραλι μου κανει!!!

τι μαγαζι?

korasidikos 19-09-12 21:27

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από kgf12345 (Μήνυμα 693874)
τι μαγαζι?

το γνωστο στην αθηνα΄ς δεν ξερω αν επιτρεπεται να πω το ονομα!!!:confused:

kgf12345 19-09-12 22:27

ναι θελω να πω,πετσοπ η μαντρα? για να ξερουμε τι να υποθεσουμε:D

exelix 19-09-12 22:33

Πείτε όνομα ρε παιδιά, δεν το απαγορεύει κανένας κανόνας!

Αν είναι flourite δεν επηρεάζει τίποτα, απλά καλό ξέπλυμα. Βέβαια πιστεύω ότι το πλήρωσες πολύ ακριβά αν δε σκοπεύεις να το φυτέψεις αρκετά έως πολύ!

Αν δεν είναι δοκίμασε με aquaforte και αν αφρίσει είναι ασβεστολιθικό. Αν πρόκειται να μπει με ψάρια που θέλουν σκληρό νερό δεν είναι πρόβλημα.

Τώρα το πώς θα φανεί άμα το ρίξεις απλά πάνω από το ήδη υπάρχον δεν ξέρω. Να το ανακατέψεις με το παλιό αν ήδη λειτουργεί το ενυδρείο δε γίνεται.

korasidikos 20-09-12 08:56

παιδια ειναι το γνωστο μαγαζι στην αθηνας διπλα στο δημαρχειο στην αθηνα!!κωνσταντας λεγεται αν δεν κανω λαθος, απλως θελω να το ριξω απο πανω να σπασει λιγο το χρωμα του κλασικου χαλικιου θα χαλασει η βιολογια ετσι;;αν δεν αφρισει με το οξυ μπορω να το βαλω μεσα ριχνοντας το απο πανω απο το υπαρχον χαλικι
-------------------------
καλημερα παιδια το δοκιμασα και με το ακουαφορτε δεν αφρισε καθολου οποτε λογικα μπορω να το βαλω μεσα;:confused:

korasidikos 21-09-12 19:45

καλησπερα παιδια μια ερωτηση με το συγκεκριμενο χαλικι υπαρχει περιπτωση τα corydoras να εχουν προβλημα;;:confused::(

Blokatos 21-09-12 19:52

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από korasidikos (Μήνυμα 694488)
καλησπερα παιδια μια ερωτηση με το συγκεκριμενο χαλικι υπαρχει περιπτωση τα corydoras να εχουν προβλημα;;:confused::(

Κρίνοντας από τις φωτό, δεν θα έλεγα ότι είναι και ότι καλύτερο...

korasidikos 21-09-12 20:13

καταλαβα με καλυψες αυτο σκεπτομουν και εγω,αν εχεις να μου προτεινεις ενα χαλικι προς το κοκκινομαυρο οπως θα ελεγε και η γνωστη παρουσιαστρια που ειναι καταλληλο:confused:

Blokatos 21-09-12 20:43

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από korasidikos (Μήνυμα 694494)
καταλαβα με καλυψες αυτο σκεπτομουν και εγω,αν εχεις να μου προτεινεις ενα χαλικι προς το κοκκινομαυρο οπως θα ελεγε και η γνωστη παρουσιαστρια που ειναι καταλληλο:confused:

Θα έλεγα να συνδυάσεις αυτό...

http://www.praktiker.gr/Product/vots...5?catNavId=143

...με αυτό...

http://www.antemisaris.gr/product.aspx?iid=5177

...αφού πρώτα βεβαιωθείς (παίρνοντας και άλλες γνώμες από τους εμπειρότερους) ότι κάνουν για ενυδρειακή χρήση.

Στο δικό μου πάντως που έχω μόνο Corydoras aeneus, έχω βάλει ποταμίσια άμμο.

Nick74 21-09-12 22:24

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από korasidikos (Μήνυμα 693930)
παιδια ειναι το γνωστο μαγαζι στην αθηνας διπλα στο δημαρχειο στην αθηνα!!κωνσταντας λεγεται αν δεν κανω λαθος,

το μαγαζι με τα πολλα πουλια και τα σκυλακια?
ε οχι και γνωστο... αλλα οντως μαγαζι-διαμαντι (η μαλλον μαργαριταρι... ...σαν αυτα της Αντζελας Δημητριου :D:D:D )

φοβερο μαγαζι (οτι να ναι) ... ειχα μπει για να αγορασω χμμμ δε θυμαμαι τι, μαλον καμια τροφη η καμια τυρφη, και βλεπω φατσα καρτα ενα 2217 που εγραφε πανω στο κουτι 20000 δρχ!
Ρωταω τον πωλητη ποσο εχει, και προσπαθει να μου πουλησει αλλο φιλτρο γιατι η eheim ΕΚΛΕΙΣΕ !!! :D
Συμφωνω οτι εκλεισε αλλα επιμενω οτι θελω ενα φηνιαρικο φιλτρο :) τελικα με τα πολλα το τσιμπησα 70 ευρω :D:D:D:D:D
γαμάτο?

mathaios81 22-09-12 00:13

Να ρωτησω κατι...?αφου ο πωλητης οποιας ....εθνικοτητας και αν ηταν... δεν ηταν γνωστης του αντικειμενου και δεν πηρες απαντηση στην ερωτηση σου... Εσυ γιατι το αγορασε στα τυφλα?
Θα ηθελα μια απαντηση σου παρακαλω...

korasidikos 22-09-12 06:46

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από mathaios81 (Μήνυμα 694523)
Να ρωτησω κατι...?αφου ο πωλητης οποιας ....εθνικοτητας και αν ηταν... δεν ηταν γνωστης του αντικειμενου και δεν πηρες απαντηση στην ερωτηση σου... Εσυ γιατι το αγορασε στα τυφλα?
Θα ηθελα μια απαντηση σου παρακαλω...

καλημερα ο πωλητης το ονομαζε απλως χαλικι αυτο μου ειπε και την επομενη μερα που περασα απο εκει.ο λογος που το πηρα ειναι μου φανηκε φθηνη η τιμη που μου ειπε(2ευρω) σε σχεση με οτι μου ειχε πει το αφεντικο του πριν κανα μηνα (6ευρω).μου αρεσε το χρωμα του και η συσταση του.ελπιζω να σε καλυψα:confused:

kgf12345 22-09-12 09:00

χαχαχα! οτι ναναι πραγματικα.ωραιος ο πωλητης:D


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 02:43.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01901 seconds with 10 queries