Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=19)
-   -   περιεχομενα φιλτρου! (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=64546)

Commando 05-09-12 11:53

περιεχομενα φιλτρου!
 
παιδια σημερα συζητουσα με ενα φιλο που ασχολειται με ενυδρεια εδω και 22 χρονια και εχει ο ιδιος ενα 250λ φυτεμενο φουλ με διαφορα μικρα ψαρια!μου ειπε να βγαλω οτι εχει το εσωτερικο μου φιλτρο και να βαλω μονο χοντρο μακαρονι και υαλοβαμβακα και στο εξωτερικο που θα αγορασω να βαλω χοντρο μακαρονι μετα ψιλο μακαρονι μετα ανθρακα και μετα υαλοβαμβακα!επιδη ειμαι ασχετος με τα υλικα του φιλτρου(εντελως)πιστευεται οτι ειναι σωστο αυτο????:smt017.Να προσθεσω οτι αυτος τρεχει το ενυδρειο του με τα υλικα που προανεφερα και τα φυτα και τα ψαρια του ειναι υγιεστατα!(αυτος λεει οτι ειναι πολυ καλυτερο να δημηουργηθουν αποικιες βακτηριων στο μακαρονι)

Malawi Lover 05-09-12 11:56

Δίκιο εχει! Τα "βιολογικά" αυτα υλικά,κανουν πολυ καλή δουλειά!

Commando 05-09-12 11:57

ναι οκ συμφωνω!αλλα με προβληματισζει το να βαλω μονο τετοια μεσα!

Malawi Lover 05-09-12 11:58

Τι εννοείς?

Commando 05-09-12 12:00

ενοοω το να βγαλω οτι εχει μεσα και να βαλω μονο αυτα τα μακαρονια και υαλοβααβακα!

genecr 05-09-12 12:02

το μακαρόνι το χρησιμοποιείς για βιολογική φίλτρανση και τον υαλοβάμβακα ή σφουγγάρι για μηχανική.
τον άνθρακα τον χρησιμοποιεί ο φίλος σου σε φουλ φυτεμένο; γιατι;

snakepanos 05-09-12 12:02

Στο εσωτερικό βαλε αν θελεις και σφουγκαρι και απο πάνω υαλοβαμβακα ,στο εξωτερικό απο λες,,αλλα τον ανθρακα γιατι θα τον βαλεις ??το ενυδρειο σου ειναι σχετικα καινουργιο???

exelix 05-09-12 12:02

Για αρχή να ξέρεις ότι πολλά πράγματα έχουν απαντηθεί σε προηγούμενα θέματα, οπότε διαβάζοντας μαθαίνεις πολλά.

Εσύ σε ποιο φίλτρο θες να αλλάξεις τα υλικά, για τι ενυδρείο με ποια και πόσα ψάρια;

Κουραμπιές 05-09-12 12:05

υποθετω οτι εννοει σιποραξ ως μακαρονι. οχι το μηχανικο. Αν ναι τοτε φυσικα και εχει δικιο.

Σημειωση, οταν λεμε υαλοβαμβακα ειναι λιγο λαθος, μην ζητησεις υαλοβαμβακα και τον βαλεις δηλαδη. Filter wool λεγεται κανονικα.

Commando 05-09-12 12:11

λοιπον!το ενυδειο μου ειναι 250 λιτρα!το αγορασα τωρα τον αυγουστο και ειναι καινουργιο!προς το παρον προσπαθω να το στρωσω!ο φιλος μου ειπε αυτα που σας προανεφερα(δεν εχει ανθρακα αυτος).οσον αφορα τα ψαρια δεν ξερω ακομα!μου ειπε να βαλω και εναν ανθρακα για να μαζευει κατι ουσιες(αυτος δεν βαζει γιατι ρουφαει τα λιπασματα)

Malawi Lover 05-09-12 12:13

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Κουραμπιές (Μήνυμα 689094)
υποθετω οτι εννοει σιποραξ ως μακαρονι. οχι το μηχανικο. Αν ναι τοτε φυσικα και εχει δικιο.

Σημειωση, οταν λεμε υαλοβαμβακα ειναι λιγο λαθος, μην ζητησεις υαλοβαμβακα και τον βαλεις δηλαδη. Filter wool λεγεται κανονικα.

:smt023:smt023:smt023

exelix 05-09-12 12:17

Δε σου τα έχει πει λάθος, αλλά αν δεν ξέρουμε για ποιο φίλτρο μιλάμε και τι θα φιλοξενήσει... Γενικά από κάτω προς τα πάνω σφουγγάρι-siporax-filterwool είναι κομπλέ. Ο άνθρακας είναι άλλη ιστορία. Όταν δώσεις κι άλλες λεπτομέρειες θα μπορούμε να πούμε και περισσότερα.

Commando 05-09-12 13:29

παιδια το φιλτρο μου ειναι το bioflow .3.0 η 6.0!γινεται να βαλω μεσα στα υλικα του φιλτρου μακαρονι?τα υλικα του φιλτρου ειναι με τη σειρα απο κατω προς τα πανω:2 μπλε σφουγγαρια φιλτρου (λεπτα),1 μεσο φιλτρου cirax,1 μπλε σγουγγαρι (τραχυ),1 πρασινο σφουγγαρι για το νιτρικο αλας ,1 ανθρακας και πανω πανω ο υαλοβαμβακας!που μου προτεινετε να στριμωξω το μακαρονι?

cogarg 05-09-12 14:57

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Commando (Μήνυμα 689127)
παιδια το φιλτρο μου ειναι το bioflow .3.0 η 6.0!γινεται να βαλω μεσα στα υλικα του φιλτρου μακαρονι?τα υλικα του φιλτρου ειναι με τη σειρα απο κατω προς τα πανω:2 μπλε σφουγγαρια φιλτρου (λεπτα),1 μεσο φιλτρου cirax,1 μπλε σγουγγαρι (τραχυ),1 πρασινο σφουγγαρι για το νιτρικο αλας ,1 ανθρακας και πανω πανω ο υαλοβαμβακας!που μου προτεινετε να στριμωξω το μακαρονι?

Το cirax είναι κεραμικό υλικό παρόμοιο με το μακαρόνι/siporax.
Αν θέλεις επιπλέον κεραμικό υλικό, βγάλε κάποια σφουγγάρια(άνθρακα + λεπτό σφουγγάρι θα ήταν μια καλή επιλογή) και βάλε άλλο ένα καλαθάκι/δικτάκι με cirax(ή οτιδήποτε άλλο θέλεις).

Προσωπικά θα έβγαζα την παστίλια για τα νιτρικά(είναι στο κέντρο του σφουγγαριού) και θα έβαζα τα υλικά ανάλογα με τη ροή του νερού χοντρότρυπα->λεπτότρυπα->κεραμικά->υαλοβάμβακας.


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 12:08.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01600 seconds with 10 queries