Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Αρχάριοι γλυκού νερού (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=34)
-   -   βοηθεια για αγορα τεστ! (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=64364)

korasidikos 30-08-12 20:08

βοηθεια για αγορα τεστ!
 
θα ηθελα μια βοηθεια οσον αφορα την αγορα τεστ για ph και αμμωνια.υπαρχει μια πληθωρα στην αγορα που με εχει μπερδεψει και καθοτι τα οικονομικα μου ειναι ασχημα θα ηθελα να παρω κατι καλο αν γινεται και οικονομικο!:confused:

Vangelis21 30-08-12 20:34

καταρχην θα πρεπει να παρεις τα ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΑ τεστ και μετα τα λιγοτερο απαραιτητα αλλα σημαντικα τεστ. Οποτε αφου εχεις οικονομικο θεμα πρεπει να αρχισεις οπωσδηποτε με

νιτρικα
νιτρωδη
αμμωνια

επειτα μπορεις να παρεις για pH και σληροτητες (αναλογα τα ψαρια μιας και για πολλα ειναι σχεδον αχρειαστο)

Θα προτιμησεις ΥΓΡΑ τεστ γνωστης μαρκας και τιποτα αλλο. Σου προτεινω της ΑΠΙ. Εχουν καποια μαγαζια κουτι με ολα τα τεστ που χρειαζεσαι (νιτρικα, νιτρωδη, αμμωνια, πεΧΑ) με 40 ευρω μονο. Και λεω μονο γιατι 22 ευρω κανει μονο της αμμωνιας κτλ

tsagod 30-08-12 20:49

Βαγγελη μπορεις να μου πεις που μπορω να βρω το συγκεκριμενο πακετο με τα τεστ γιατι ψαχνω να παρω και εγω;

nikos2004 30-08-12 21:00

Ψάξε στο eBay έχω πάρει τεστ της API όλο το σετ με μεταφορικά 33€ περίπου

Butterfly 30-08-12 21:13

Μπες εδώ και θα βρεις

tsagod 30-08-12 21:41

Ευχαριστω.

Εσεις εχετε παρει απο ebay; πως εισασταν σιγουροι για την ημερομηνια ληξης τους;

sakis1976 31-08-12 00:09

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από tsagod (Μήνυμα 687431)
Ευχαριστω.

Εσεις εχετε παρει απο ebay; πως εισασταν σιγουροι για την ημερομηνια ληξης τους;

Αν έχεις θέμα με το ebay μπορείς να το πάρεις και από εδώ http://www.petcumulus.gr/index.asp?p...oduct&pid=2086

Είναι σίγουρα αξιόπιστο ως μαγαζί και σου έρχεται με 3 € μεταφορικά και λήγουν το 2017. Πριν μια εβδομάδα τα αγόρασα από εκεί.

Vangelis21 31-08-12 17:21

petcumulus το πηρα. ebay δεν εμπιστευομαι με τιποτα

vaspiou 31-08-12 18:00

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Vangelis21 (Μήνυμα 687680)
petcumulus το πηρα. ebay δεν εμπιστευομαι με τιποτα

εεεεε τιποτα!! μην εισαι υπερβολικος!

Vangelis21 31-08-12 18:09

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από vaspiou (Μήνυμα 687693)
εεεεε τιποτα!! μην εισαι υπερβολικος!

δεν ειμαι υπερβολικος. Την προσωπικη μου αποψη λεω. Απο ebay θα αγοραζα μονο κατι που ΔΕΝ μπορω να τον βρω στην χωρα που βρισκομαι απο μαγαζι η αν η διαφορα τιμης αξιζε τον κοπο και το ρισκο.

vaspiou 31-08-12 18:10

ε δλδ ολοι πια σου φερθηκαν μπαμπεσικα? σκατουλακια που εδω εχουν διπλασιες τιμες αξιζει να τα παιρνεις απο εξω....μεχρι να συμμορφωθούν εδω και παψουν να μας κλεβουν....

Vangelis21 31-08-12 18:13

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από vaspiou (Μήνυμα 687697)
ε δλδ ολοι πια σου φερθηκαν μπαμπεσικα? σκατουλακια που εδω εχουν διπλασιες τιμες αξιζει να τα παιρνεις απο εξω....μεχρι να συμμορφωθούν εδω και παψουν να μας κλεβουν....

κανεις δεν μου εχει φερθει μπαμπεσικα. Δεν εχω καν αγορασει κατι απο εκει γιατι δεν εχει χρειαστει. Κατι βιβλια με μαζικη παραγγελεια κι αυτο ηταν. Κοιτα, Αν κατι εδω κανει 10 ευρω κι εκει 3, δεν θα μπω στον κοπο, αλλα αν εδω κανει 100 κι εκει 30, ε ναι θα μπω

jonedessa 31-08-12 18:15

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από tsagod (Μήνυμα 687431)
Ευχαριστω.

Εσεις εχετε παρει απο ebay; πως εισασταν σιγουροι για την ημερομηνια ληξης τους;

Πριν αγοράσεις μιλάς με τον πωλητή και των ρωτάς για την ημερομηνία και ότι άλλο θέλεις.
Εγώ πήρα ΑΡΙ έμεινα απόλυτα ικανοποιημένος.

Butterfly 31-08-12 18:17

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Vangelis21 (Μήνυμα 687696)
δεν ειμαι υπερβολικος. Την προσωπικη μου αποψη λεω. Απο ebay θα αγοραζα μονο κατι που ΔΕΝ μπορω να τον βρω στην χωρα που βρισκομαι απο μαγαζι η αν η διαφορα τιμης αξιζε τον κοπο και το ρισκο.

Για κοίτα λίγο τις τιμές και πες μου εάν συμφέρει....

από e-bay

από petcumulus
-------------------------
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Vangelis21 (Μήνυμα 687701)
Κοιτα, Αν κατι εδω κανει 10 ευρω κι εκει 3, δεν θα μπω στον κοπο, αλλα αν εδω κανει 100 κι εκει 30, ε ναι θα μπω

Στα Μαθηματικά δεν πρέπει να ήσουν καλός... οι αναλογίες στις τιμές που γράφεις είναι ΙΔΙΕΣ...

vaspiou 31-08-12 18:17

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Vangelis21 (Μήνυμα 687701)
κανεις δεν μου εχει φερθει μπαμπεσικα. Δεν εχω καν αγορασει κατι απο εκει γιατι δεν εχει χρειαστει. Κατι βιβλια με μαζικη παραγγελεια κι αυτο ηταν. Κοιτα, Αν κατι εδω κανει 10 ευρω κι εκει 3, δεν θα μπω στον κοπο, αλλα αν εδω κανει 100 κι εκει 30, ε ναι θα μπω

αααααα δεν εχεις αγορασει κατι ενυδρειακο απο ebay τοτε.....σορρυ δεν ηξερα....... :) :smt117

Vangelis21 31-08-12 18:21

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Butterfly (Μήνυμα 687704)
Για κοίτα λίγο τις τιμές και πες μου εάν συμφέρει....

από e-bay

από petcumulus
-------------------------


Στα Μαθηματικά δεν πρέπει να ήσουν καλός... οι αναλογίες στις τιμές που γράφεις είναι ΙΔΙΕΣ...

1) οχι για 6 ευρω δεν αξιζει για κανεναν λογο
2) ναι οι αναλογιες ειναι οι ιδιες αλλα στο ενα γλιτωνεις 7 ευρω και στο αλλο 70....

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από vaspiou (Μήνυμα 687706)
αααααα δεν εχεις αγορασει κατι ενυδρειακο απο ebay τοτε.....σορρυ δεν ηξερα....... :) :smt117

ποτε και ουτε προκειται!

gianniwpopi 31-08-12 18:25

φιλε βαγγελη εισαι πολυ προκατειλημενος και δεν ξερω τον λογο....
εγω απο ebay ψωνιζω συνεχεια χωρις κανενα προβλημα και ειμαι απολυτα ευχαριστημενος...

faster80 31-08-12 19:25

Ειναι και ο χρονος παραδοσης. Απο το ebay οτι εχω παρει το περιμενα 15 μερες το λιγοτερο ενω απο το petcumulus ο φιλος μας θα το εχει την επομενη μερα.
Να το ειχε 50 ή 60 ευρω φυσικα και η αναμονη αξιζει.;)

Butterfly 31-08-12 19:34

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από faster80 (Μήνυμα 687721)
Ειναι και ο χρονος παραδοσης. Απο το ebay οτι εχω παρει το περιμενα 15 μερες το λιγοτερο ενω απο το petcumulus ο φιλος μας θα το εχει την επομενη μερα.
Να το ειχε 50 ή 60 ευρω φυσικα και η αναμονη αξιζει.;)

Φίλε μου εσύ μένεις στην Θεσσαλονίκη και έχεις δίκιο, το έχεις την επόμενη ημέρα και τα έξοδα αποστολής είναι σχετικά μηδενικά.


ΥΓ. Δεν έχω τίποτα με το συγκεκριμένο κατάστημα, μπορεί να ήταν κάποιο άλλο.

Vangelis21 31-08-12 19:55

κι εγω απο το petcumulus τα ειχα σε 3 μερες. Καμια σχεση με ebay και ειμαι και Αθηνα. Και μπορεις να το βρεις και σε πετ σοπ. Ας πουμε τα αντιχλωρια τα εχει πιο ακριβα απο τα πετ σοπ που παω. Οποτε εχει να κανει με το ποσο μπορει να περιμενει καποιος και τα χρηματα που κερδιζει.

Στο κατω κατω, θελω να δω τι θα κανετε αν σας ερθουν απο το ebay, ανοιγμενα, ληγμενα η λαθος

sakis1976 31-08-12 19:57

Εγώ Κατερίνη μένω και μου ήρθε την επόμενη μέρα με ACS. Με την ίδια courier στέλνει σε όλη την Ελλάδα οπότε ο χρόνος παράδοσης θα είναι ό ίδιος παντού. Και επίσης τα 3€ μεταφορικά ισχύουν για όλους μέχρι κάποια κιλά.
Υπόψιν ότι από ebay ψωνίζω συνέχεια και τους έχω εμπιστοσύνη. Μέχρι τώρα σε πάνω από 40 αγορές ήταν όλα ακριβώς αυτό που παρήγγειλα και σε άριστη συσκευασία. Τελευταίο απόκτημα ο STC-1000 μόλις χθες. Συνήθως από Αγγλία και γενικώς Ευρώπη κάνει 1 εβδομάδα. Από Κίνα σίγουρα τρεις.

gianniwpopi 31-08-12 19:58

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Vangelis21 (Μήνυμα 687730)
κι εγω απο το petcumulus τα ειχα σε 3 μερες. Καμια σχεση με ebay και ειμαι και Αθηνα. Και μπορεις να το βρεις και σε πετ σοπ. Ας πουμε τα αντιχλωρια τα εχει πιο ακριβα απο τα πετ σοπ που παω. Οποτε εχει να κανει με το ποσο μπορει να περιμενει καποιος και τα χρηματα που κερδιζει.

Στο κατω κατω, θελω να δω τι θα κανετε αν σας ερθουν απο το ebay, ανοιγμενα, ληγμενα η λαθος

προς το παρον εμενα δεν μου εχει τυχει ., και εχω παρει πολλες φορες...
αλλα και να γινει μιλας με τον πωλητη και σου στελνει αλλα...

Kotsos 31-08-12 20:12

Χρησιμοποιώ e-bay πάνω απο 2 χρόνια, για μεγάλο ποσοστό των αγορών μου.. Στο 90% των αγορών μου δεν υπήρχε κανένα πρόβλημα και στο 10% πήρα τα λεφτά μου πίσω..
Έχω πάρει και τέστ απο ε-μπει, ακόμα και φυτά, και ήρθαν μια χαρά..

Το συγκεκριμένο λίνκ που δώσατε, τα τεστ είναι απο αγγλία σε 1βδομάδα θα είναι στην πόρτα σου..

Nick74 31-08-12 20:17

Βασικα υπαρκτος κινδυνος δεν υπαρχει, και μπορεις βεβαια να δεις και τις κριτικες για τον καθε πωλητη και τη βαθμολογια του (αν και οι οποιες αρνητικες συνηθως εχουν να κανουν με το χρονο παραδοσης), αλλα το γνωστο προβλημα με το χρονο αναμονης ειναι κατι αποτρεπτικο μερικες φορες.
Σε περιπτωσεις που κανουμε καβατζες δεν υπαρχει κανενα απολυτως προβλημα να περιμενουμε 10-15 μερες, τωρα αν ειμαστε της τελευταιας στιγμης... ειναι προβλημα

Skydiver 31-08-12 20:51

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Nick74 (Μήνυμα 687738)
Βασικα υπαρκτος κινδυνος δεν υπαρχει, και μπορεις βεβαια να δεις και τις κριτικες για τον καθε πωλητη και τη βαθμολογια του (αν και οι οποιες αρνητικες συνηθως εχουν να κανουν με το χρονο παραδοσης), αλλα το γνωστο προβλημα με το χρονο αναμονης ειναι κατι αποτρεπτικο μερικες φορες.
Σε περιπτωσεις που κανουμε καβατζες δεν υπαρχει κανενα απολυτως προβλημα να περιμενουμε 10-15 μερες, τωρα αν ειμαστε της τελευταιας στιγμης... ειναι προβλημα

Συμφωνώ απόλυτα. Το e-bay συμφέρει μόνο αν δεν το βιάζεσαι. Έχω κάνει πάρα πολλές αγορές από e-bay και είμαι απόλυτα ικανοποιημένος. Όπως είπε και ο Nick74, κοιτάς και λίγο κριτικές και βαθμολογία πωλητή και είσαι οκ!!! Ενυδρειακά δεν έχω αγοράσει μιας και είμαι νέος στο χόμπι. Το μόνο που πήρα είναι ένα κοντρόλερ θερμοκρασίας (Automatic Digital Aquarium Temperature Controller Thermostat 220V Control Switch) με 12€. Νομίζω πως είναι πολύ καλή τιμή. Έκανε βέβαια 32 ημέρες για να το παραλάβω, πράγμα το οποίο γνώριζα (το έγραφε στους χρόνους παράδοσης για κάθε χώρα) αλλά δεν καιγόμουν. Καλό θα είναι να μην αφήνουμε τα πράγματα την τελευταία στιγμή. Έτσι έχεις χρόνο να κάνεις και έρευνα αγοράς και άνεση χρόνου ώστε να μην σε επηρεάζει ο χρόνος παράδοση.

Nick74 31-08-12 22:20

κοιτα, αν δεν μιλαμε για κανενα φαρμακο η κατι επειγον νομιζω τουλαχιστο οσον αφορα τροφες και αναλωσιμα ειναι πολυ ευκολο ο καθε ενας να κανει το κουμαντο του και να μην περιμενει να ξεμεινει, και στην τελικη μια φορα θυμαμαι να μου εχει τελειωσει τροφη, τις υπολοιπες τις εχω πεταξει μισογεματες, αλλα σε αυτη την περιπτωση βεβαια συμφερει μια μαζικη αγορα απο τον ιδιο πωλητη (πχ 5- ειδη μαζι) οχι βεβαια κατι μεμονωμενο γιατι υπαρχουν και τα μεταφορικα

Skydiver 31-08-12 23:40

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Nick74 (Μήνυμα 687780)
κοιτα, αν δεν μιλαμε για κανενα φαρμακο η κατι επειγον νομιζω τουλαχιστο οσον αφορα τροφες και αναλωσιμα ειναι πολυ ευκολο ο καθε ενας να κανει το κουμαντο του και να μην περιμενει να ξεμεινει, και στην τελικη μια φορα θυμαμαι να μου εχει τελειωσει τροφη, τις υπολοιπες τις εχω πεταξει μισογεματες, αλλα σε αυτη την περιπτωση βεβαια συμφερει μια μαζικη αγορα απο τον ιδιο πωλητη (πχ 5- ειδη μαζι) οχι βεβαια κατι μεμονωμενο γιατι υπαρχουν και τα μεταφορικα


Σωστοοοός :smt023

korasidikos 04-10-12 11:09

παιδια καλημερα επανερχομαι και ηθελα να ρωτησω τεστ της api που μπορω να βρω σε καλη τιμη στην αθηνα;αν δεν μπορειτε να το πειτε δημοσια το μαγαζι παρακαλω στειλτε πμ.σας ευχαριστω:(

ChocolatePuma 04-10-12 11:36

Αν σκοπεύεις να ασχοληθείς με το χόμπι, πάρε κάτι που θα σου κρατήσεις καιρό

Εγώ προσωπικά αγοράζω από ebay εδώ και πάρα πολλά χρόνια και εκτός από μία περίπτωση, δεν υπήρξε κανένα άλλο πρόβλημα
Ειδικά σε προϊόντα τα οποία δεν λήγουν άμεσα και δεν τα βιάζεσαι να τα πάρεις, οι καλοί sellers του ebay...συμφέρουν!
Και δεν αναφέρομαι μόνο στα ενυδρειακά αλλά σε πολλά άλλα
Παράδειγμα : Φίλτρο ψυγείου LG, ο Ελληνάρας μου το πούλησε 80 ευρώ το ένα και στο ebay το ίδιο ακριβώς φίλτρο το παίρνω με 60 ευρω τα δυο!!!!!

Θα σου πρότεινα το παρακάτω, αλλά δεν ξέρω πόσα χρήματα μπορείς να διαθέσεις

http://www.ebay.com/itm/API-Freshwat...ht_1457wt_1043

Να υπολογίζεις περίπου 36 αγγλικές λίρες

Immortal 04-10-12 11:58

Παράθεση:

Να υπολογίζεις περίπου 36 αγγλικές λίρες
μάλλον ευρώ εννοείς...:D:rolleyes:


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 06:18.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,02517 seconds with 10 queries