Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   DIY . Φτιάχτο μόνος σου (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=28)
-   -   ανεμιστηρακια diy (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=63937)

Vangelis21 07-08-12 16:19

ανεμιστηρακια diy
 
παιδια μπορει να μου εξηγησει καποιος πουξερει οσο το δυνατον πιο απλα και συντομα πως να τα φτιαξω γιατι ειμαι εντελως ασχετος με τα ηλεκτρολογικα?

θελω κατι πολυ απλο. απλα να συνδεσω τα ανεμιστηρακια με ρευμα. το πως θα τα βαλω στο ενυδρειο νομιζω μπορουμε να το βρουμε και μετα. ευχαριστω

Maverick 07-08-12 16:27

Πατάμε και το κουμπάκι Αναζήτηση ;)

tzetzos 07-08-12 16:41

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Maverick (Μήνυμα 683504)
Πατάμε και το κουμπάκι Αναζήτηση ;)

Δε σχολιάζω....
Απλά θα μπορούσες να μη γράψεις τίποτα.
Δε σε υποχρέωσε κανείς να απαντάς σε ότι δημοσιεύεται εδώ μέσα.


Λοιπόν Βαγγέλη,

τι ενυδρείο έχεις? Μήκος- λίτρα κτλ κτλ

Vangelis21 07-08-12 18:02

θελω να βαλω σε δυο ενυδρεια. ενα 125αρι κι ενα 180αρι. εχω στα χερια μου 2 ανεμιστηρακια του πλαισιου 120αρια και μερικους μετασχηματιστες/φορτιστες 12βολτους αλλα και 6 βολτους και 22βολτους.

με αυτα μπορω να κανω κατι?


εχω διαβασει οτι απλα ενωνεις τα δυο καλωδιακια το υανεμιστηρα με αυτα του τροφοδοτικου (φορτιστης κτλ). ο ανεμιστηρας που εχω ομως εχει 3 (κι ενα κιτρινο)

maneni 07-08-12 18:19

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από tzetzos (Μήνυμα 683510)
Δε σχολιάζω....
Απλά θα μπορούσες να μη γράψεις τίποτα.
Δε σε υποχρέωσε κανείς να απαντάς σε ότι δημοσιεύεται εδώ μέσα....

δεν ειναι ετσι οπως τα λες.
Ο συντονιστης εχει δικιο για την παρατηρηση γιατι γεμιζει η κοινοητα με ασχετα θεματα και περιττη πληροφορια.
Και μην ξεχνας οτι η δουλεια του συντονιστη ειναι να παρακολουθει ολα τα θεματα.

Vangelis21 07-08-12 18:22

λοιπον. ενωσα τα καλωδια (ο φορτιστης ειχε και τα δυο μαυρα οποτε δεν ξερω αν τα βαζω σωστα) και δουλεψε. Ομως νιωθω οτι φυσαει απο την λαθος μερια. τα εβαλα και αναποδα τα καλωδια αλλα δε δουλευει...

DFokas 07-08-12 18:22

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Vangelis21 (Μήνυμα 683524)
θελω να βαλω σε δυο ενυδρεια. ενα 125αρι κι ενα 180αρι. εχω στα χερια μου 2 ανεμιστηρακια του πλαισιου 120αρια και μερικους μετασχηματιστες/φορτιστες 12βολτους αλλα και 6 βολτους και 22βολτους.

με αυτα μπορω να κανω κατι?


εχω διαβασει οτι απλα ενωνεις τα δυο καλωδιακια το υανεμιστηρα με αυτα του τροφοδοτικου (φορτιστης κτλ). ο ανεμιστηρας που εχω ομως εχει 3 (κι ενα κιτρινο)

Απλως αγνοεις το κιτρινο ;) Κοκκινο με κοκκινο και μαυρο με μαυρο και αντιστοιχα στο τροφοδοτικο . Το κοκκινο του τροφοδοτικου ειναι αυτο με την ασπρη γραμμη ( αν δεν ειναι κοκκινο :))

Κουραμπιές 07-08-12 18:27

Σαν moderator ο maverick επιδιωκει ταξη. To κουμπακι αναζητηση δεν το χρησιμοποιει κανεις, και πολλα θεματα εχουν απαντηθει πολλες φορες, με αποτελεσμα ναναι σκορπια η πληροφορια σε πολλα θεματα.

Vangelis21 07-08-12 18:37

ναι μια χαρα το συνεδεσα! λετε ενα 125αρι κι ενα 180αρι να χρειαζονται πανω απο ενα 120αρι ανεμιστηρακι το καθενα? θα δουλευουν ολο το 24ωρο

Butterfly 07-08-12 18:38

Κάτσε και διάβασε φίλε... οι ερωτήσεις σου έχουν απαντηθεί πολλές φορές..!!

Δεν χρειάζεται να ρωτάμε τα ίδια και τα ίδια...

Vangelis21 07-08-12 18:40

σκεφτομαι ισως να βαλω και δευτερο (σε ενα τροφοδοτικο). ειναι σχεδον η ιδια συνδεσιμοτητα ε? απλα πανε 3-3 τα καλωδια. σωστα?

DFokas 07-08-12 18:49

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Vangelis21 (Μήνυμα 683533)
σκεφτομαι ισως να βαλω και δευτερο (σε ενα τροφοδοτικο). ειναι σχεδον η ιδια συνδεσιμοτητα ε? απλα πανε 3-3 τα καλωδια. σωστα?

Σωστα..οσα και να βαλεις στο τελος θα πρεπει να εχεις ενα "μακρυ" καλωδιο κοκκινο και ενα μαυρο .

Μπορεις να βαλεις ενα να φυσαει και ενα να βγαζει αερα (εκτος αν βγαινει ο αερας απο τρυπες που εχεις στο ενυδρειο - για καλωδια κλπ) .

Σε καθε περιπτωση αν τα εχεις ανοιχτα ολο το 24ωρο ,οπως λες ,νομιζω θα εχεις μεγαλη εξατμιση και θα σου κατεβαζει πολυ και την θερμοκρασια !

Vangelis21 07-08-12 18:59

με ενα ανεμιστηρακι και 32 βαθμους που πιανει χωρις αυτο δε νομιζω να το κατεβαζει τοσο! διακοπες θα παω! οποτε να μην το σκεφτω να βαλω και δευτερο ε?

DFokas 07-08-12 19:05

Ποσες μερες θα λειπεις ? Θα εχεις καποιον να κοιταει για την σταθμη του νερου ? Αυτο θα με απασχολουσε εμενα πιο πολυ ...οχι τιποτα αλλο ,αλλα ειναι και επικινδυνο .....

Vangelis21 07-08-12 19:15

2 εβδομαδες και δεν θα εχω κανεναν...

Maverick 07-08-12 22:39

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από tzetzos (Μήνυμα 683510)
Δε σχολιάζω....
Απλά θα μπορούσες να μη γράψεις τίποτα.

Στην 1η σελίδα της ενότητας DIY έχει 10 θέματα που αφορούν ανεμιστηράκια... Χωρίς search...

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από tzetzos (Μήνυμα 683510)
Δε σε υποχρέωσε κανείς να απαντάς σε ότι δημοσιεύεται εδώ μέσα.

Το ξέρω, γιαυτό και δεν το κάνω :smt048 Γιατί τέτοια αντίδραση;

Vangelis21 08-08-12 07:38

στο 12βολτο ανεμιστηρακι μπορω να βαλω 22βολτο τροφοδοτικο η θα το καψει?

KOSTASGAVALAS 08-08-12 08:07

Βαγγέλη προσεξε την εξατμιση γιατι εγω σε 170αρι ειχα σε 17 ημερες 60 λιτρα εξατμιση!!! με 7 ανεμιστηρακια που μου κρατησαν τη θερμοκρασια γυρω στους 26,5 μεχρι 27 βαθμους κελσιου με τον προηγουμενο μεγαλο καυσωνα και δουλευαν 18 ωρες το 24ωρο...

Τωρα που τους δουλευω παντως 22 ωρες το 24ωρο περιεργως δεν παρατηρω παραπανω εξατμιση!!! Γιατι άραγε??

jimbit22 08-08-12 08:30

θα δεις τον κλασικο λευκο καπνο και τζζζζτ.. αμα ειναι τυχερος θα εχει και πυροτεχνηματα χεχε:)
(οχι μην το βαλεις)
αμα εχεις μετασχ. απο εξ σκληρο δισκο εισαι οκ ειναι ολα 12βολτα

Vangelis21 08-08-12 08:43

βρηκα 12βολτους οκ. απλα του εβαλα κατα λαθος εναν 6βολτο και απλα γυρνουσε πιο αργα. τωρα ειμαστε οκ. κανενας ευκολος τροπος για στηριξει πανω στο ενυδρειο?

jimbit22 08-08-12 08:53

τρυπα-καπακι..
αμα κοιταξεις και στα αλλα θρεντ θα βρεις εχει πολλους..
εγω εχω δεσει 3 σε σειρα με δεστρες (tie-rap) τρυπα-τρυπα και τους εχω πανω στην κοντρα να φυσανε παραληλα με την επιφανεια του νερου..

Vangelis21 08-08-12 09:01

ναι τον ξερω αυτον τον τροπο αλλα δε θελω να χαλασω κατι στο ενυδρειο μιας και θα το πουλησω σε μερικους μηνες. ασε που δεν εχω τα υλικα η τις γνωσεις για κατι τετοιο. σκεφτομουν καποιο προσωρινο κολλημα με σιλικονη που βγαινει κιολας

Nick74 08-08-12 09:28

αναβαθμιση ειναι, δεν το χαλας.
Αν οι "πολυαγαπημενες σου εταιριες" που πουλανε ενυδρειακα προιοντα ειχαν στο ελαχιστο αντιληψη και γνωσεις του τι ειναι ενυδρειο που πρεπει να λειτουργει χρονια κι οχι για display παρουσιασης θα ειχαν στα καπακια εγκατεστημενα ανεμιστηρακια by default οπως δινουν τους θερμαντηρες, αλλα μαλλον η αρχικη τους παρτιδα προοριζοταν για τους εσκιμωους.

Αν ντε και καλα δε θες να το τρυπησεις βαλτο προχειρα με καμια μονωτικη ταινια, η καμια κολλα η σιλικονη, μονο φροντισε πολυ καλο ποιασιμο σε 2-3 σημεια να μη βρεθει ο ανεμιστηρας να κανει μπανιο μεσα στο ενυδρειο

Vangelis21 10-08-12 17:47

παιδια το ανεμιστηρακι θα την παλεψη επι δυο βδομαδες 24 ωρες το 24ωρο η να του εβαζα κανενα χρονοδιακοπτη?

DFokas 10-08-12 17:54

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Vangelis21 (Μήνυμα 684108)
παιδια το ανεμιστηρακι θα την παλεψη επι δυο βδομαδες 24 ωρες το 24ωρο η να του εβαζα κανενα ρολοι?

Το ανεμιστηρακι θα την παλεψει ( στα pc's δουλευουν συνεχεια ) .....το νερο δεν θα την παλεψει :smt051

Vangelis21 10-08-12 18:01

στο pc δε δουλευουν 24/7 για 18 μερες! ελπιζω να μην εχουμε θυματα!

το νερο γιατι να μην την παλεψει? απο εξατμιση? χωρις ανεμιστηρα για 6 μερες εχασα περιπου το 1/10 του νερου. τωρα να χασω το τριπλασιο λογω ημερω και το διπλασιο λογω ανεμιστηρα? δηλαδη το μισο νερο στη χειροτερη. ποσο προβλημα μπορει να μου δημιουργησει αυτο? εχω βαλει αεραντλια και θα κατεβασω χαμηλα την εισαγωγη του φιλτρου.

DFokas 10-08-12 18:06

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Vangelis21 (Μήνυμα 684111)
στο pc δε δουλευουν 24/7 για 18 μερες! ελπιζω να μην εχουμε θυματα!

το νερο γιατι να μην την παλεψει? απο εξατμιση? χωρις ανεμιστηρα για 6 μερες εχασα περιπου το 1/10 του νερου. τωρα να χασω το τριπλασιο λογω ημερω και το διπλασιο λογω ανεμιστηρα? δηλαδη το μισο νερο στη χειροτερη. ποσο προβλημα μπορει να μου δημιουργησει αυτο? εχω βαλει αεραντλια και θα κατεβασω χαμηλα την εισαγωγη του φιλτρου.

Στο pc μπορει και να δουλευουν και για κανα 2 χρονια ασταματητα (ξερω τι σου λεω...δουλεια μου ειναι ;) )
Απο εξατμιση ναι..αμα τα εχεις υπολογισει τοτε πασο ...βασικο ειναι αυτο που ειπες , να κατεβασεις οσο πιο χαμηλα γινεται την εισαγωγη του φιλτρου σου, μην εχεις αλλα μετα ..
Μακαρι να πανε ολα καλα και να τα βρεις ολα οπως τα αφησες !

Υ.Γ Με την θερμοκρασια το εχεις σκεφτει ? Μηπως στην παρακατεβασει ??

Vangelis21 10-08-12 18:36

δεν νομιζω να μπορει να την κατεβασει τοσο! εδω αγχωνομαι να την κρατησει κατω απο τους 27 (εχω αφρικανες και αμερικανες - σε αλλα ενυδρεια για να προλαβω την ερωτηση!)

αν φτασει η σταθμη οσο χαμηλα οσο η εισαγωγη καιει το φιλτρο ε? υπαρχει περιπτωση να βγαλει ολα τα νερα εξω?

Nick74 10-08-12 21:42

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Vangelis21 (Μήνυμα 684111)
στο pc δε δουλευουν 24/7 για 18 μερες! ελπιζω να μην εχουμε θυματα!

τα pc δουλευουν 24 /7 / 365 μερες το χρονο, και ολα τα ανεμιστηρακια ειναι φτιαγμενα για τετοια χρηση, αλλα πρεπει να βρεις τροπο να αναπληρωνεις την εξατμηση

vaspiou 14-08-12 16:45

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Vangelis21 (Μήνυμα 684115)
δεν νομιζω να μπορει να την κατεβασει τοσο! εδω αγχωνομαι να την κρατησει κατω απο τους 27 (εχω αφρικανες και αμερικανες - σε αλλα ενυδρεια για να προλαβω την ερωτηση!)

αν φτασει η σταθμη οσο χαμηλα οσο η εισαγωγη καιει το φιλτρο ε? υπαρχει περιπτωση να βγαλει ολα τα νερα εξω?

AN την κατεβαζει λεει.....εγω συμπληρωνω 3 λιτρα την ημερα στο 200αρι με την εξατμιση. Προσεξε πολυ οπως σου λενε παραπανω και μην το αγνοεις...
βαλε καποιον να σου συμπληρωνει νερο....


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 03:37.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,02817 seconds with 10 queries