Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=19)
-   -   Ποσο εμπιστευεστε τα γυαλινα θερμομετρα; (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=63570)

klipitiklopos 15-07-12 17:08

Ποσο εμπιστευεστε τα γυαλινα θερμομετρα;
 
Τι γνωμη εχετε για τα γυαλινα θερμομετρα αυτου του τυπου;

http://i807.photobucket.com/albums/y...0720122824.jpg

Ποσο εμπιστευεστε τις ενδειξεις τους σε σχεση με τα ηλεκτρονικα;

maikl 15-07-12 17:29

Τα προτιμω απο πολλα αλλα(π.χ αυτοκολητα).
Βεβαια εχουν και τα κατα τους -αντε βαλτα με μεγαλες αμερικανες μεσα στο ιδιο ενυδρειο...:p
Σε συγκριση με τα ηλεκτρονικα....παντα ειχα και απο τα δυο...:rolleyes:

Vangelis21 15-07-12 17:32

100% εμπιστοσυνη αρκει να το τεσταρεις πρωτα με 1-2 αλλα να σιγουρευτεις. αλλα ακομα και χωρις τεστ ειναι μια χαρα

cogarg 15-07-12 17:41

Ένα γυάλινο θερμόμετρο που έχω δείχνει 2 βαθμούς περισσότερο απ'το stc-1000.

Nick74 15-07-12 17:54

Το ηλεκτρονικο το εμπιστευομαι 10000000% γιατι το εχω καλλιμπραρει εγω ο ιδιος ΑΛΛΑ οσο κι αν ποτε δεν ειχα ιδιεταιρη εμπιστοσυνη στις αναλογικες μετρησεις. και οσο κι αν ξερω πως εχουν μεγαλες ανοχες στις μετρησεις. ειναι ευπαθη στους κραδασμους κτλ κτλ κτλ παντα ειχα ΚΑΙ απο ενα τετοιο σε καθε ενυδρειο. Η αληθεια ειναι πως δεν τα κοιταω ποτε αφου ουτε ακριβεια εχουν ουτε τιποτα, αλλα οπως και να χει νοιωθω πιο ανετα απλα να ξερω πως δεν κρεμομαι εντελως απο μια πιθανη βλαβη του ηλεκτρονικου

klipitiklopos 15-07-12 17:58

Οταν καλιμπραρεις ενα ψηφιακο θερμομετρο, τι εχεις ως αναφορα;

Nick74 15-07-12 18:09

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από klipitiklopos (Μήνυμα 680024)
Οταν καλιμπραρεις ενα ψηφιακο θερμομετρο, τι εχεις ως αναφορα;


Αρχικα pt100 simulator και μετα για να ειμαστε σιγουροι τσεκαρισμα με φουρνακι ακριβειας.

Δεν ειναι πραγματα για το μεσο χομπυστα αυτα βεβαια (πανε καπου 4000 ευρω) αλλα ετσι κι αλλιως αυτη ειναι η δουλεια μου (η μαλλον ενα μερος της δυλειας μου)

klipitiklopos 15-07-12 18:14

Μηπως εχεις κανει καποιο κοντρολ για καποια θερμομετρακια η κανεναν ψηφιακο κοντρολλερ να μας πεις καποια γνωμη που κυμαινονται οι (οποιες) αποκλισεις;

Nick74 15-07-12 18:20

προσωπικα χρησιμοποιω αυτους που χρησιμοποιω και στη δουλεια μου.
(Omron, Siemens, PRelectronics κτλ κτλ). Ειναι πανακριβοι, το ξερω, αλλα εχω την τυχη η την ατυχια (οπως θες πεστο) πολλες φορες να περισσευουν καποια υλικα απο εγκαταστασεις γιατι ο πελατης κοβει money κι εγω κοβω υλικα που ειναι ηδη αγορασμενα.
Η μονη αποκλιση που ειναι αποδεκτη ειναι Η ΜΗΔΕΝΙΚΗ ΑΠΟΚΛΙΣΗ (αυτη τεσπα που δε θα φανει σε κανενα οργανο).
Οποιαδηποτε αλλη αποκλιση σε κοντρολλερ -εαν και εφ οσον τον εχουμε καλλιμπραρει και δουμε οτι χανει- τον στελνει χωρις δευτερη σκεψη στον κουβα γιατι σημαινει απλα πως ειναι χαλασμενος

klipitiklopos 15-07-12 19:55

Ανοιξα αυτο το θεμα, γιατι κατι δεν μου πηγαινε καλα με τις θερμοκρασιες που διαβαζα στα ενυδρεια μου.
Συγκεκριμενα δεν μπορουσε να πεσει η θερμοκρασια κυριως στο γαριδαδικο που με ενδιεφερε, κατω απο 26. (εχω σε ολα stc-1000).
Tους ειχα καλιμπραρει ολους με αναφορα το θερμομετρακι που χρησιμοποιουσα στο δοχειο των αλλαγων.
Μιας λοιπον και ειχα αμφιβολια για αυτο που εδειχναν,εβαλα ενα γυαλινο θερμομετρακι που ειχα, στο γαριδαδικο και μου εδειξε αποκλιση περιπου ενα βαθμο λιγοτερο.
Βουταω και τον σενσορα ενος ψηφιακου θερμομετρου http://www.ebay.com/itm/Digital-Ther...item19ca51c83c και μου δειχνει και αυτο -0,8!
Εκανα το ιδιο και στoυς αλλους κοντρολλερ στα αλλα ενυδρεια, και διαπιστωσα τα εξης:
Στο πρωτο 0 αποκλιση.
Στο δευτερο -0.3
Και στο τριτο -2.9 !!!!!!!
Το θερμομετρακι παλι του δοχειου των αλλαγων ειχε -1.6!
Καλιμπραρισα ολους τους stc με αναφορα τον μπλε ψηφιακο που ειναι πολυ κοντα στο γυαλινο, και τωρα εχω 25 στο γαριδαδικο και σβηνουν και οι ανεμιστηρες.
Το ερωτημα ομως ειναι μπορω να βασιστω στο γυαλινο που συμφωνει και με το ψηφιακο που χρησιμοποιω για να μου δειχνει την θερμοκρασια του χωρου, η εχουν και αυτα αποκλισεις λογω κατασκευης ας πουμε;
Δεν ηταν λογικο απο την αλλη να μην μπορει να πεσει η θερμοκρασια στα ενυδρεια κατω απο 26, με 2 12ρηδες ανεμιστηρες με 134 cfm, και θερμοκρασια χωρου 31-32 το πολυ.
Τι λετε και εσεις;

Nick74 15-07-12 20:05

Κατ αρχας δε γνωριζω τον stc και γενικα αυτου του ειδους τους "οικιακους" controllers. αλλα σε ΚΑΝΕΝΑ controller η οργανο θερμοκρασιας δεν κανουμε διακριβωση με βαση αλλο οργανο ειτε αναλογικο ειτε ψηφιακο.
Φανταζομαι πως αυτοι οι κοντρολλερς ερχονται καλλιμπραρισμενοι απο καποιο εργαστηριο που κανει σωστη διακριβωση, αλλα σε γενικες γραμμες ΟΛΑ τα ψηφιακα οργανα θελουν ενα επανακαλλιμπραρισμα ανα χρονο.
Αν θες να εισαι σιγουρος πρεπει να πας σε καποιο συναδελφο (αν εχεις σχεση με Πειραια φερτο σε μενα) να σου κανει σωστη διακριβωση οργανου.
2 ερωτησεις μονο
α) ο σενσορας αν ξερεις ειναι pt 100 ή διμεταλικος?
β) η ρυθμιση εχει span - zero η μονο ενα σημειο σταθερης θερμοκρασιας?

klipitiklopos 15-07-12 20:14

Για τον σενσορα δεν ξερω να σου πω, ακριβως, αλλα διμεταλικος δεν ειναι.
Η ρυθμιση γινεται απο τα μενου του κοντρολλερ, που του οριζεις επιθυμητη θερμοκρασια, και offset +- οσο θελεις.
Δηλαδη απο αυτο που δειχνει, του προσθετεις η του αφαιρεις ανα 0,1 βαθμο.
Ειναι αυτος: http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=59850

exelix 15-07-12 20:22

Ο σένσορας είναι NTC.

Nick74 15-07-12 20:24

μισο λεπτο, οταν λεμε για καλλιμπραρισμα εννοουμε να καλλιμπραριστει αυτο που δειχνει να ειναι σωστο. Τωρα που θα κρατησεις εσυ θερμοκρασιες ειναι δικο σου θεμα...
-------------------------
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από exelix (Μήνυμα 680063)
Ο σένσορας είναι NTC.


Μηπως ξερεις και ποσα Ωμ?

klipitiklopos 15-07-12 20:29

Nαι το ξερω, εχει ενα μενου για την θερμοκρασια που θελεις ας πουμε να εχει το ενυδρειο, και αλλο μενου για να τον καλιμπραρεις.
Αν του ορισεις ας πουμε στο υπομενου που ειναι για καλιμπραρισμα +0,1, θα σου δειξει θερμοκρασια που δειχνει εκεινη την ωρα +0,1 βαθμο.

Nick74 15-07-12 20:32

ok, αυτο γινεται μεσα απο μενου σε span-zero?

exelix 15-07-12 20:36

Πρέπει να είναι 10Κ, αλλά το βασικό ζήτημα εδώ είναι το offset και πού να βασιστεί για να τα ρυθμίσει όλα. Ας πούμε αν κάνει τσεκάρισμα σε πάγο ή/και βραστό νερό μπορεί να θεωρηθεί ακριβές; Κι ας μην έχει span.

klipitiklopos 15-07-12 20:38

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Nick74 (Μήνυμα 680064)



Μηπως ξερεις και ποσα Ωμ?

10KΩ

Nick74 15-07-12 20:54

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από exelix (Μήνυμα 680068)
Πρέπει να είναι 10Κ, αλλά το βασικό ζήτημα εδώ είναι το offset και πού να βασιστεί για να τα ρυθμίσει όλα. Ας πούμε αν κάνει τσεκάρισμα σε πάγο ή/και βραστό νερό μπορεί να θεωρηθεί ακριβές; Κι ας μην έχει span.


οχι, ο παγος δεν ειναι απαραιτητα μηδεν και το βραστο νερο ποτε δεν ειναι 100.
Για ntc 10κ υπαρχει callibrator παντως, αλλα το δικο μου δεν πρεπει να εχει τετοιες θεσεις απ οσο θυμαμαι, -μπορει και να χει και να μην το χω προσεξει- ετσι κι αλλιως δεν χρησιμοποιω πουθενα τετοιους σενσορες (το 99.99999% των εφαρμογων σε χαμηλες θερμοκρασιες χρησιμοπιουν ptc 100 Ω -στην "πιατσα κυκλοφορει ως pt100"- και για υψηλες διμεταλλικους Ni-Cr η σπανιως pt1000)


Ο μονος σωστος τροπος διακριβωσης παντως ειναι με callibrator - simulator και μετα ενα τσεκαρισμα με φουρνακι ακριβειας σε ενα δυο θεσεις.


Εναλλακτικα ΙΣΩΣ αν εχουμε πληρη καμπυλη του σενσορα μπορουμε να κατασκευασουμε τις δυο θεσεις με αντιστασεις υψηλης ακριβειας ως simulator (ειναι σωστη κι αυτη η μεθοδος)

klipitiklopos 15-07-12 20:54

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από exelix (Μήνυμα 680068)
το βασικό ζήτημα εδώ είναι το offset και πού να βασιστεί για να τα ρυθμίσει όλα. Ας πούμε αν κάνει τσεκάρισμα σε πάγο ή/και βραστό νερό μπορεί να θεωρηθεί ακριβές; Κι ας μην έχει span.

Επειδη νομιζω ειναι ενα ζητημα που ενδιαφερει πολλους, ακριβως αυτο θελω, να τους ορισω ενα offset βασιζομενο πανω σε μια αναφορα.
Το ζητουμενο στο χομπυ μας ειναι αν θα ειναι η θερμοκρασια του νερου στους 26, να δειχνει 26 και οχι 27.
Τωρα αν το 26 θα γινει 26,1 σε ενα χρονο, μικρο το κακο.
Αλλα το 27 μπορει να αποβει μοιραιο για καποια ευαισθητα ειδη, και στην προκειμενη περιπτωςη με ενδιαφερει να ξερω αν το νερο στο γαριδαδικο θα μπορεσει να διατηρηθει στους 25 maximum που ειναι το οριο για την δευτερη αποπειρα που λεω να κανω με τις crs.
Δεν θα ηθελα ομως να το ρισκαρω να νομιζω οτι το νερο ειναι στους 25 βαθμους γιατι τοσο θα δειχνει ο κοντρολλερ, αλλα αυτο θα ειναι παρατεταμενα στους 26, και bye bye love...
Aν σου φερω (Νick74) ενα θερμομετρακι, που δεν ρυθμιζεται η ενδειξη, θα μπορεσεις να μου πεις την αποκλιση που θα εχει με ενα δικο σου οργανο αναφορας ας πουμε;

Nick74 15-07-12 20:58

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από klipitiklopos (Μήνυμα 680080)
Aν σου φερω (Νick74) ενα θερμομετρακι, που δεν ρυθμιζεται η ενδειξη, θα μπορεσεις να μου πεις την αποκλιση που θα εχει με ενα δικο σου οργανο αναφορας ας πουμε;


Ναι, αλλα το πιο πιθανο ειναι να βρουμε και πως ρυθμιζεται ;) (ολο και καποιο τροπο θα εχει)

delta66 15-07-12 21:30

o stc μου δειχνει 0.8 περισσοτερο απο οτι τα αλλα ( δυο καλα ψηφιακα, ενα eliwell, και ενα καλο γυαλινο, που σχεδον συμπιπτουν μεταξυ τους και θεωρω οτι τα πολλα ειναι πιο σωστα παρα το ενα)
Eνα φτηνο κινεζικο ψηφιακο, μου δειχνει 0.8 λιγοτερο

nicpapa 15-07-12 21:42

Εγώ εβαλα 6 γυαλινα θερμομετρα σε ενα δοχειο νερό και τον καλιμπραρα με βάση αυτών .
Δεν μπορεί να είναι ολα λάθος.
Τωρα αποκλισεις χαμηλοτερες των 0,5 C ειναι ανεκτες ,...

klipitiklopos 23-07-12 20:14

Πως ενα καλο ψηφιακο θερμομετρο γινεται ακομα καλυτερο:

Πρωτα το αγοραζουμε απο ebay.http://www.ebay.co.uk/itm/ws/eBayISA...E:L:OU:CA:3160 (την ιδεα αυτου του θεμομετρου την "εκλεψα" απο παλαιοτερο post του Σπυρου (delta66) που το ειχε τσεκαρει)

Mετα το συγκρινουμε με αλλα θερμομετρα που δειχνουν ολα πολυ κοντινες μετρησεις:
http://i807.photobucket.com/albums/y...0720122824.jpg

http://i807.photobucket.com/albums/y...H/ABCD0009.jpg

Βλεπουμε οτι παρουσιαζει αποκλιση +0,5 βαθμους.
Οι μετρησεις εγιναν σε ποικιλες θερμοκρασιες, και εντος και εκτος νερου (οι σενσορες), για να δουμε αν παρουσιαζουν τις ιδιες μεταβολες, εχουν δηλαδη παραπλησιες αν οχι ταυτοσημες καμπυλες μεταβολης.
Ξεβιδωνουμε το καπακι του θερμομετρου, και αντικαθιστουμε τον σενσορα εξωτερικης θερμοκρασιας με αυτον του ELIWEL IC915 (ψηφιακος κοντρολλερ θερμοκρασιας) που τον βρισκουμε (τον σενσορα) στην Ε.Ψ.Ε.Μ Πειραιως 139 με κοστος 2,20 ευρω, τον κολλαμε προσεκτικα με κολλητηρι, και εχουμε ενα πολυ καλο θερμομετρο:

http://www.aquatek.gr/rimages/albums...-2012-7-23.jpg

http://www.aquatek.gr/rimages/albums...2012-7-232.jpg

To μικρο ειναι της ιδιας εταιρειας (ELITECH) που κατασκευαζει και τον STC-1000 (επισης κοντρολλερ θερμοκρασιας) με λιγοτερο απο το μισο κοστος)
Μαζι με αυτα τα 3 θερμομετρα που φαινονται στις φωτο, τις ιδιες ακριβως θερμοκρασιες δειχνουν και 2 αλλα θερμομετρα τοιχου που το ενα ειναι και ασυρματο.
Συνολο δηλαδη 5 που το ενα εχει τσεκαριστει και απο αλλον, καθως και ο αισθητηρας γνωστος και μη εξαιρετεος.
Ειπα να σας γνωστοποιησω τα αποτελεσματα του πειραματισμου, μηπως υπαρχει και κανενας αλλος να εχει το ιδιο κολλημα με εμενα με την ενδειξη και τον ελεγχο της θερμοκρασιας! :D:D:D

delta66 23-07-12 20:20

Πολυ καλη ιδεα.
Ξερω καποιον με κολλημα στις θερμοκρασιες που θα του χρησιμευσει και θα παρει το αιμα του πισω κλεβοντας την :D

exelix 23-07-12 20:23

Ευχαριστούμε για τις δοκιμές!:D

Τελικά όμως η θερμοκρασία στα ενυδρεία σου πώς πάει; Πέφτει καθόλου;

delta66 23-07-12 20:24

Στον stc δοκιμασες το probe απο eliwell? (ιδιως σ'αυτον τον stc που δειχνει οτι ναναι)
-------------------------
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από exelix (Μήνυμα 681391)
Τελικά όμως η θερμοκρασία στα ενυδρεία σου πώς πάει; Πέφτει καθόλου;

Τη ριχνει με calibration :D

klipitiklopos 23-07-12 20:32

Τωρα που εχει πεσει λιγο η θερμοκρασια, κραταω σε ολα 26 χωρις να ακουγονται καν τα φουρφουρια, και στο γαριδαδικο (αχ αυτο το γαριδαδικο) 25 χαλαρα.
Οταν ο stc μου εδειχνε +1,5 βαθμο, γιατι τον ειχα καλιμπραρει με λαθος αναφορα, προσπαθουσα απο 32 να το ριξω κατω απο 24.
Μαλλον μεγαλη διαφορα, και με παραπλανησε το μονο θερμομετρο που ειχα διαθεσιμο.
Τωρα πηρα ολο το ebay. :D:D:D

Για τον stc και τον σενσορα του eliwel, ειναι η επομενη κινηση, αλλα εκει που ειναι...

exelix 23-07-12 20:36

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από klipitiklopos (Μήνυμα 681395)
Τωρα που εχει πεσει λιγο η θερμοκρασια, κραταω σε ολα 26 χωρις να ακουγονται καν τα φουρφουρια, και στο γαριδαδικο (αχ αυτο το γαριδαδικο) 25 χαλαρα.
Οταν ο stc μου εδειχνε +1,5 βαθμο, γιατι τον ειχα καλιμπραρει με λαθος αναφορα, προσπαθουσα απο 32 να το ριξω κατω απο 24.
Μαλλον μεγαλη διαφορα, και με παραπλανησε το μονο θερμομετρο που ειχα διαθεσιμο.
Τωρα πηρα ολο το ebay. :D:D:D

Για τον stc και τον σενσορα του eliwel, ειναι η επομενη κινηση, αλλα εκει που ειναι...

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από delta66 (Μήνυμα 681392)
Τη ριχνει με calibration :D


Ό,τι και να λες βρωμάει απάτη, αλλά δε βαριέσαι...:p:p:p

klipitiklopos 23-07-12 21:02

Σκετο λαμογιο!:p:p:p
Βουλωμενο γραμμα διαβαζεις!:D:D:D
-------------------------
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από delta66 (Μήνυμα 681392)
Στον stc δοκιμασες το probe απο eliwell? (ιδιως σ'αυτον τον stc που δειχνει οτι ναναι)

Παντως η λογικη λεει οτι ολα τα ψηφιακα που βασιζονται σε ntc/10k σενσορα ολα τα λεφτα ειναι ο ιδιος ο σενσορας, απο εκει και περα ο σχεδιασμος του προγραμματος τους ειναι μαλλον ο ιδιος.
Αλλα θα ακολουθησουν και αλλοι πειραματισμοι για του λογου το αληθες :D
Συγκεκριμενα θα αλλαξω τον σενσορα και στο "αμαρτωλο" φηφιακο που ειχα μεχρι προτινος στο δοχειο των αλλαγων και ειχα καλιμπραρει πανω σε αυτο, να δω τι πουλια θα πιασει...


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 05:32.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,03064 seconds with 10 queries