Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Malawi (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=10)
-   -   GH γα....... (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=6356)

ksaderfos 29-09-04 02:31

GH γα.......
 
με GH πανω απο 60 θα αντεξουν οι κιχλιδες μου?
τη να κανω? αν βαλω τυρβη στο φιλτρο ποσο θα κατεβει?
πολη χαλια νερο στο δικτιο της κερκυρας ενω μια μετρηση σε νερο πηγης που εκανα ειναι GH 25 αλλα δεν μπορω να φερνω καθε λιγο και λιγακι νερο απο την πηγη, ημαρτον ρε ....
γαμω τα νερα μας γαμω :( :( :( :(

ksaderfos 29-09-04 02:33

batza εσει τη κανεις επι του-του?

Markos 29-09-04 09:48

και γκρινιάζω εγώ που το δίκτυό μου έχει 22....

Discos 29-09-04 11:01

Οτι θα προτεινα reverse osmosis για νερο για κιχλιδες και μαλλον αφρικανες φανταζομαι....δεν το περιμενα με τιποτα!!!
:shock:

Με μια reverse osmosis απο GH 60 θα παει περιπου στο 5-10 gh.


Ειναι μια επιλογη ετσι?

jpatou 29-09-04 12:19

Για νερό ψυγείου αυτοκινήτου το απιονισμένο τι θα λεγατε?

koulio 29-09-04 12:34

μηπως sτα τεστ να εχει περασει η ημερονια ληξης και δειχνει τρελα πραγματα????

λεω μηπως γιατι μου ακουγεται τρελο gh 60 .......

Markos 29-09-04 13:09

Εύστοχη η παρατήρηση του koulio...

Είναι τρελό το νούμερο αυτό. Θα έπρεπε να απόλυτα ευδιάκριτα τα άλατα σε ένα ποτήρι νερό με GH 60.

ksaderfos 29-09-04 14:42

και ομως ετσι ειναι.το νερο δεν πεινετε φυσικα ασε που ειναι και τιγκα στο χλωριο.
εσεις με ποια τεστ μετρατε GH?
ποσο εχει μια συσκευη αντιστροφης οσμωσης?πως γραφεται στα αγγλικα (αντιστρωφη οσμοσης)?

γαυρος 29-09-04 15:16

αυτο το νερο ειναι ποσιμο?????????????????????
τι διαολο ασβεστη ριχνουν μεσα ?????????
πρωτη φορα ακουω τετοιο πραγμα..για ξανακανε τη μετρηση με αλλο τεστ...
γιατι αμα ξεκινησεις τις οσμοσεις κλπ,μετα θα πεσει τοσο πολυ που θα θες παλι να ριχνεις αλατια να ανεβει στο 14 + !!

ρε μπατζα βουρλισμενε μιλα,εσεις τοσο εχετε εκει???? :?: :?: :?: :?: :?:

batza 29-09-04 20:03

ΑΧ γαβρε μου γιατι νομιζεις μας λενε τρελοκερκυρεους το καταραμενο το νερο φτεει :evil: :evil: :evil: . Ξαδελφε για να πω την αλιθια μετριση τετια ποτε δεν εχω κανει :oops: αλλα επισεις το νερο που εχουμε στο μπαρμπατι ειναι πολυ καλο, αν δεν κανω λαθος ερχετε απο την κορακιανα.Εντομεταξι τον τελευτεο κερο εχω βαλει και φυλτρο ανθρακα στην παροχη για να ειμαι σιγουρος.Τα εφερες τα ψαρια τελικα? και τι ειναι για πες μας?

stefanos.f 29-09-04 21:02

Για να σας βγαλω απο την απορια... στο ενυδρειο του batza εχω κανει εγω μετρηση για G.H με ψηφιακο οργανο πριν απο ενα χρονο και ειχα βγαλει G.H γυρω στο 14-16 και οχι 60 :!: Με λιγα λογια δηλαδη, πιστευω φιλε ksaderfe οτι μαλλον εχει γινει καποιο λαθος στην μετρηση που πηρες :wink: Δοκιμασε ξανα και με καποιο αλλο τεστ για να δουμε τι τρεχει :!:

γαυρος 29-09-04 21:14

ειπα κι εγω.... :D :D !!
αντι για νεφρα θαχαν την ψυτταλεια ...βιολογικο καθαρισμο 3ου βαθμου !! :lol: :lol:

ksaderfos 30-09-04 01:16

χρισιμοποιο tetra GH και βγαζει σοστα αποτελεσματα σε ενφιαλομενο νερο οπου γωριζο τι σκλιροτιτα του.οποτε μιν επιμενετε στο οτι κανω λαθως ή οτι δεν δουλευει το τεστ μου.τελοσ παντον τιν λυση θα την βρω.

batza τελικα πηρα απο πατρα 2f , 1m Yellow Labido
kai 3 Pseudotropheus που δεν ξερω τι ειναι ακριβως και αν ειναι θυλικα οι αρσενικα το παλεψαμε με τον μαγαζατορα μπας και το πετιχουμε 2f 1m αλλα ο καιρος θα δειξει.

αν γνωριζει καποιος τι Pseudotropheus ειναι αυτο .εχει κιτρινοπα τα πανω πτεριγια και τιν ουρατου

ksaderfos 30-09-04 01:18

ειναι σαν και αυτο στο σωμα. τι ειναι και αυτο ?

ksaderfos 30-09-04 01:20

και αυτο.παντος ειναι μικρα ακομα γυρος τα 4 εκατοστα.

ksaderfos 30-09-04 01:22

foto

ksaderfos 30-09-04 01:23

kai..

ksaderfos 30-09-04 01:31

ποιο τεστ χρισιμοποιητε εσεις?
υπαρχει περιπτωσει να ειμαι τοσο μαλακας και να κανω το τεστ λαθος.
θα το κοιταξω και θα σας πω συντομα.

:shock: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock:

AFRIKANOFILOS 30-09-04 12:02

Πρεπει ναναι ps.ice blue τουλαχειστον ετσι την ειχα δει σε ενα μαγαζι.Στεφανε μας ακουσε και τους δυο!Για να μην παραπονιομαστε :lol: .

AFRIKANOFILOS 30-09-04 12:48

Το βρηκα το ιδος!Ειναι maylandia greshakei!

batza 30-09-04 16:04

Μπραβο ρε ξαδελφε μπικες διναμικα στο χομπι .Με τη μετριση κατι παει στραβα πιστεβω για ψαχτω λιγο καλιτερα το πραμα :wink: Ορεα τα ψαρακια σου τωρα τι ειναι αυτο που μας διχνεις καλιτερα να σου πουν οι αλοι εχεις και καρουλεους βλεπω :roll: φοβερο ψαρι :!: Σου εχω στιλει σε μινιμα το τηλεφονο μου παρε οτν θελεις να σιναντιθουμε θα σε φιλεψω και καμια πετρα, αν συμφονει και ο στεφανος, τις εχουμε συνετερικα :wink:

ksaderfos 30-09-04 17:17

batza το εχω το τηλεφονω σου αλλα αυτο τον καιρω δουλεβω ολι μερα και δεν εχο χρονο .αλλα προτο ρεπο που θα παρω θα σε παρω τηλ να τα πουμε.
σε ποια φοτο ειναι οι καρουλεους που ειδες batza ?

AFRIKANOFILOS τι παιζει μετω maylandia greshakei ?ειναι Pseudotropheus?

ευχαριστω ολους για τισ απαντισεις τους :)

jpatou 30-09-04 17:21

Scientific name: Maylandia greshakei
Previous name: Pseudotropheus greshakei

Από τό MCH http://www.malawicichlidhomepage.com...greshakei.html

ksaderfos 30-09-04 17:24

sostos an kai einai poio blue emena alla isos an megalosi allajei

batza 30-09-04 20:58

Στις τρεις τελευτεες τα κιτρινα ψαρια. 8) 8) 8) 8)

theofilos 01-10-04 22:02

Από την πάτρα τα πήρες απο το iguana. Τα pseudotrofeus που πήρες τα είχα αναγνωρίσει στο τσέχικο site που είχε κάτι εντυπωσιακές φώτο.

ksaderfos 02-10-04 01:39

nai theofile οντως απο εκει τα πηρα.το παλικαρακι ξηγιθεικε τζαμι.
τον ξερις?
το ειχα δει στο forum που το προτινε καποιος δεν θυμαμε μπορει να εισουν και εσει.

theofilos 02-10-04 02:34

εγώ απο εκεί έχω ψωνίσει πάρα πολλά πράγματα αφού πάτρα δεν υπάρχει άλλο σοβαρό μαγαζί. Τα νέα pseydotrofeus που έφερε είναι μούρλια. Όλο πορτοκαλί. Ψήνομαι άγρια να βάλω μια τετράδα στο δικό μου. Ξέρει κανείς ποιο είδοσ μπορεί να είναι?

stefanos.f 03-10-04 18:37

Να κανω μια ηλιθια ερωτηση :!: Πως γινετε σοβαρο μαγαζι που ασχολειται και με Αφρικανικες Κιχλιδες να μην ξερει τι ειδος ακριβως ειναι αυτο που σου πουλαει :?: :?: :?: ΔΕΝ ΑΓΟΡΑΖΟΥΜΕ ΨΑΡΙΑ ΑΝ ΔΕΝ ΞΕΡΟΥΜΕ ΓΙΑ ΠΟΙΟ ΕΙΔΟΣ ΑΚΡΙΒΩΣ ΠΡΟΚΕΙΤΑΙ

ksaderfos 04-10-04 01:09

απλα εγω δεν θημομουν τι μου ειχε πει οτι ηταν τα ψευδοτροφεους.


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 14:11.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01923 seconds with 10 queries