Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Αρχάριοι γλυκού νερού (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=34)
-   -   Ερώτηση για Θάνατο (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=63318)

latremena 01-07-12 10:21

Ερώτηση για Θάνατο
 
Παιδιά συγγνώμη αν δεν έγραψα σε σωστό σημείο η αν καπου αλλου υπαρχει σα θεμα και δεν το βρηκα. Η ερώτησή μου είναι καθαρα πληροφοριακη και θελω απλως τις γνωμες σας για να ξερω για το μελλον. Ξερω οτι δεν πρεπει να σκεφτομαστε τα χειροτερα, αλλα επειδη ολα ειναι μεσα στη ζωη, θα ηθελα να ρωτησω, αν σας πεθανει ενα μεγαλυτερο ψαρακι (δε μιλαω για guppy και platty αλλα πχ για ενα χρυσοψαρα 10-12 εκατοστων η καποιος δισκος) τι το κανετε; Εννοω αν δεν εχετε αυλη για να το θαψετε, τι το κανετε το ψαρακι;

Συγγνωμη για το μακαβρειο του θεματος απλως καθε γνωση ειναι σημαντικη....

Ευχαριστω.

Dimis 01-07-12 11:06

Σε σακουλα και στα σκουπιδια.

ino 01-07-12 12:27

αν δεν εισαι απο αυτους που δενονται συναισθηματικα, λογικα στα σκουπιδια (οχι χυμα, σε σακουλα).
προσωπικα προτιμω μια μεγαλη γλαστρα που εχουμε, ή στον κηπο της πολυκατοικιας, ή στο παρκο. ετσι γινεται λιπασμα κ γινεται ο "κυκλος της ζωης". αλλοι αν δεν ειναι πολυ μεγαλα τα ριχνουν στην τουαλετα κ τραβανε το καζανακι. όπως νιωθεις εσυ!

latremena 01-07-12 12:33

καλα βασικα εγω δε νιωθω να κανω τιποτα απο αυτα!!!μονο αυτο με τη γλαστρα η σε κηπο (αν ειχα). Μου φαινονται λιγο σκληρα, αλλα ενταξει ετσι ειναι το ξερω...αυτο με το καζανακι το εκανα με τα guppies μου(δηλαδη οχι εγω που δε μπορουσα ουτε να κοιταω, εβαλα αλλους να το κανουν!), αλλα ακομα κι αυτο μου φαινεται ανατριχιαστικο...

delta66 01-07-12 13:34

Αναλογα ποσο δενεσαι με τα ψαρια σου.

H φυση εχει προνοησει να γινονται βορα των scavengers και αυτη ειναι η φυσικη καταληξη των νεκρων οργανισμων.
Εγω θα προτιμουσα να γινεται ετσι, αλλα στο ενυδρειο πρεπει να αφαιρουνται τα νεκρα ψαρια, για διαφορους λογους (καθαριοτητα νερου και βυθου, μεταδοση ασθενειων κλπ).

Προσωπικα τα θαβω σε μεγαλη γλαστρα στο μπαλκονι, γιατι εχω γενικοτερα μικροψαρα και μεγαλο ψαρι δεν μου εχει πεθανει ακομα κανενα.
Αν, ή μαλλον οταν γινει κατι τετοιο (γιατι θα γινει, ειναι φυσικο), θα παει κατω στον κηπο.
Αν δεν ειχα κηπο, θα το εθαβα βαθεια σε χωμα στο δρομο.

Manuel 06-07-12 01:29

Καζανάκι και στον ωκεανό !!:D

Vangelis21 15-07-12 08:22

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Manuel (Μήνυμα 678573)
Καζανάκι και στον ωκεανό !!:D

οχι ρε, μην εισαι τοσο συναισθηματικος. απο το μπαλκονι κι οπου παει. α ρε χομπυστες μου εσεις...

maikl 15-07-12 11:10

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Vangelis21 (Μήνυμα 679894)
οχι ρε, μην εισαι τοσο συναισθηματικος. απο το μπαλκονι κι οπου παει. α ρε χομπυστες μου εσεις...

.....Βαγγελη μη το "ξεφτιλιζεις" ετσι...
Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 22:23.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01351 seconds with 10 queries