Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Bettas (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=39)
-   -   Κουνουπια! (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=62895)

Hurinios 09-06-12 20:31

Κουνουπια!
 
Καλησπερα παλικαρια!Θελω να ρωτησω μηπως ξερετε αν τα κουνουπια βρισκονται στο μενου των μονομαχων!Χτυπησα ενα με το χερι και ισα ισα το ζαλισα και το εδωσα να το φαει.. Στην αρχη το κοιτουσε και ειπα μηπως εκανα λαθος αλλα μετα το εφαγε!

Nick :D 09-06-12 21:45

εγω παντως στον δικο μου εδινα συνεχεια! Και ηταν μια χαρα!
τωρα τον εχω δωσει! Απο οσο ξερω και τα γκαπι τρωνε κουνουπια και διαφορα αλλα ψαρακια του γλυκου νερου! Βεβαια αν τον εχεις με αλλα ψαρια καλο θα ηταν να μην του ξαναδωσεις! Τον κανει επιθετικο!

Αντωνης Πατρα 09-06-12 22:09

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Hurinios (Μήνυμα 674106)
Καλησπερα παλικαρια!Θελω να ρωτησω μηπως ξερετε αν τα κουνουπια βρισκονται στο μενου των μονομαχων!Χτυπησα ενα με το χερι και ισα ισα το ζαλισα και το εδωσα να το φαει.. Στην αρχη το κοιτουσε και ειπα μηπως εκανα λαθος αλλα μετα το εφαγε!

σαρκοφαγο ειναι τα τρωει αλλα να ειναι πολυ μικρα γτ τα φτερα θα τον ταλαιπωρησουν.. βαλε καλυτερα ενα δοχειο νερο εξω και οταν πιασει προνυμφες δωστου αυτες... ειναι τελειο γευμα

Immortal 09-06-12 22:32

Προσωπικη εμπειρία:
Εχω στο μπαλκονι μια μεγάλη λεκάνη με νερο ενυδρείου που διατηρώ μερικά φυτακια. Εκεί μέσα μαζεψε προνυμφες σε μεγάλα νούμερα και έβαλα μέσα για δοκιμη 5 από τα γκαπυ μου. Έφαγαν μερικες μέσα στη μια ώρα που τα είχα αφήσει αλλά μετά τεμπελιασαν. Τα έβγαλα και εβαλα μια μονομαχινα.... Κολαση! Μεσα σε 2 ώρες έφαγε πάνω από 50 προνυμφες! Μέχρι το βράδυ που την έβαλα πίσω στο ενυδρείο της δεν είχε μείνει κολυμπηθροξυλο! Ακόμα περιμένω το επόμενο κουνούπι που θα κάνει το λάθος να εναποθέσει τις ελπίδες του για το μέλλον μέσα στη λεκανιτσα μου.... Χεχεχε!

delta66 09-06-12 22:39

Φυσικα οχι σκοτωμενα με εντομοκτονο.
Και γενικα εντομοκτονα, ταμπλετες, υγρα εντομοαπωθητικα κλπ, κοντα στα ενυδρεια, οχι.

BORKED

theodor72 10-06-12 15:19

Φίλε Immortal από όσα μπορώ να καταλάβω σχετικά με τον τρόπο που αναπαράγεις τα κουνούπια, αυτό που κάνεις είναι επικίνδυνο για σένα και τους γείτονες σου! Το να αφήνεις τα κουνούπια να γεννούν μέσα σε μια λεκάνη ΔΕΝ είναι σωστό!

Immortal 10-06-12 17:15

Δεν προλαβαίνουν να γεννήσουν.... Τα μαζεύω με αποχούλα και τα κάνω φαγητό... Επίσης για να έχουμε μια προοπτική, δε μιλάμε για τίποτα νερά... 10 λίτρα το πολύ... Δηλαδή λιγότερο νερό από όσο λιμνάζει όταν πλένουμε το μπαλκόνι....
Εκτός αυτού τη λεκάνη την έχω για τα φυτά. Τα κουνούπια απλώς προέκυψαν και τα αντιμετώπισα... Δεν το έκανα εξ'επιτούτου...


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 10:54.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01252 seconds with 10 queries