Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   DIY . Φτιάχτο μόνος σου (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=28)
-   -   DIY ενυδρείο σχετικά μικρο. (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=62872)

Stefanos91 08-06-12 11:33

DIY ενυδρείο σχετικά μικρο.
 
Καλημέρα σε όλους. Έχω ένα ενυδρείο 30 λίτρων που δυστυχώς πρώτα το αγόρασα και μετά άρχισα να ψάχνω. Βλέποντας λοιπόν ότι δεν είναι "καλό" για αυτό που ήθελα να κάνω άρχισα να σκέφτομαι μήπως θα ήταν καλή λύση να φτιάξω ένα μεγαλύτερο μόνος μου.
Έχω σκεφτεί λοιπόν το εξής...
Μήκος:45, Πλάτος 40, Ύψος 43 (Δυστυχώς λόγο χώρου δεν γίνετε να φτιάξω κάτι "πιο ορθογώνιο"). Επίσης σκεφτόμουν να φτιάξω και μια βάση από κόντρα πλακέ θαλάσσης που να κάθονται πάνω τα τζάμια και να τα "αγκαλιάζει" που θα είναι 45*40 με πηχάκια γύρω-γύρω ύψους 7 εκατοστών που θα κολληθούν-καρφωθούν στο εξωτερικό του κεντρικού ξύλου.
Όσον αφορά τα τζαμιά σκεφτόμουν των 6mm μετά από όσα έχω διαβάσει ως τώρα.(Χωρίς κόντρες)
Θα ήθελα λοιπόν την γνώμη σας στο όλο εγχείρημα. Έχω ξεχάσει κάτι? Μήπως πρέπει να αλλάξω το πάχος τον τζαμιών?
Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων. :)

aqualife 08-06-12 12:46

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Stefanos91 (Μήνυμα 673947)
Καλημέρα σε όλους. Έχω ένα ενυδρείο 30 λίτρων που δυστυχώς πρώτα το αγόρασα και μετά άρχισα να ψάχνω. Βλέποντας λοιπόν ότι δεν είναι "καλό" για αυτό που ήθελα να κάνω άρχισα να σκέφτομαι μήπως θα ήταν καλή λύση να φτιάξω ένα μεγαλύτερο μόνος μου.
Έχω σκεφτεί λοιπόν το εξής...
Μήκος:45, Πλάτος 40, Ύψος 43 (Δυστυχώς λόγο χώρου δεν γίνετε να φτιάξω κάτι "πιο ορθογώνιο"). Επίσης σκεφτόμουν να φτιάξω και μια βάση από κόντρα πλακέ θαλάσσης που να κάθονται πάνω τα τζάμια και να τα "αγκαλιάζει" που θα είναι 45*40 με πηχάκια γύρω-γύρω ύψους 7 εκατοστών που θα κολληθούν-καρφωθούν στο εξωτερικό του κεντρικού ξύλου.
Όσον αφορά τα τζαμιά σκεφτόμουν των 6mm μετά από όσα έχω διαβάσει ως τώρα.(Χωρίς κόντρες)
Θα ήθελα λοιπόν την γνώμη σας στο όλο εγχείρημα. Έχω ξεχάσει κάτι? Μήπως πρέπει να αλλάξω το πάχος τον τζαμιών?
Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων. :)

πόσα λιτρά θα ειναι εχεις υπολογύσει?
θα το κράτησει το κοντρα πλακέ?

tzetzos 08-06-12 13:07

Για τη διάσταση του μήκους , να λάβεις υπόψη σου και τις διαθέσιμες διαστάσεις λαμπών. Μην έχεις πρόβλημα μετά στο τι λάμπες θα βάλεις....

Επίσης για το έπιπλο, αφού πρόκειται για μικρό ενυδρείο κι άρα λίγα λίτρα,
πιστεύω πως θα σου βγει φθηνότερο και ωραιότερο να πας να πάρεις κάτι από ΙΚΕΑ ας πούμε παρά να φτιάχνεις μόνος σου.

Stefanos91 08-06-12 15:05

Οχι. παιδια δεν το διατυπωσα καλα μαλλον.στο σημειο που λεω για το κοντρα πλακε εννοω. πωσ θα φτιαξω κατι το οποιο θα ακουμπησει πανω σε ενα πεπιπλο που εχω ηδη και ουσιαστηκα μεσα σε αυτο θα θηλικωσει το ενυδρειο φανταστητε σαν τισ πλαστηκεσ βασουλες που εχουν τα φτηνα νανο ενυδρεια κατω απο το τζαμι-βαση
Edit:θα. ειναι 77 λιτρα περιπου φιλε μου.

aqualife 08-06-12 15:08

ααα Μια χαρά ακούγεται! Θα αποροφάει και τις δονισεις;)
-------------------------
και για καπακί?

Stefanos91 08-06-12 15:16

μια παρομια κατασκευη με τον πατο αλλα πιο ψιλο για να χωραει τα φωτα αν και σκεφτομουν και την λυση των led

aqualife 08-06-12 15:24

Καλό ακούγεται, αμα τελειώσεις βαλε φωτο
καλή επιτυχία!!!

Stefanos91 08-06-12 15:31

σε ευχαριστω πολυ φιλε μου. :)
οσον αφορα το παχοσ των τζαμιων ειναι καλο?

aqualife 08-06-12 15:39

για τα πλαγια μια χαρα. Το κατο αμα θες το κανεις και μεγαλυτερο απλα για σιγουρια!

Stefanos91 08-06-12 15:46

8αρη ας πουμε η πιο μεγαλο?

aqualife 08-06-12 15:51

οχι το 8άρη ειναι μια χαρα! Και το 6αρη παιζει να κανει αλλα συνυθηζεται το κατω τζάμι να ειναι λιγο μεγαλύτερο

exelix 08-06-12 16:00

Δεν είναι απαραίτητο, με το 6άρι θα είναι καλά. Αν θες να ενισχύσεις την αντοχή της κάτω κόλλησης βάλε κάτω κόντρες, αλλά δεν τις θεωρώ απαραίτητες αν γίνει σωστή δουλειά.

Stefanos91 08-06-12 16:24

οκ.ευχαριστω πολυ.τιποτα αλλο που θα πρεπει να εχω υποψη?


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 13:25.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01458 seconds with 10 queries